Dodaj do ulubionych

Po Wojnie...

21.02.20, 01:10
Kto ożeni się z frontową k*rwą?" - prywatną historię kobiet w sowieckim wojsku jako pierwsza przedstawiła Swietłana Aleksijewicz. Idąc jej śladem, Kantemir Bałagow, zaledwie 29-letni rosyjski reżyser, stworzył portret dwóch kobiet, które za wszelką cenę chcą wypełnić trawiącą je pustkę, zapomnieć czas wojny i przypomnieć sobie kim były zanim nastała. W filmie "Wysoka dziewczyna" Leningrad 1945 roku podnosi się z wojennych ruin. Sowieci wygrali wojnę, ale Ija i Masza nie wezmą udziału w tym triumfie.
Ija jest nieśmiała i nieprzeciętnie wysoka, nazywają ją Tyczką. Nie wiemy, skąd pochodzi ani gdzie jest jej rodzina. Nie wiadomo, co stało się z Iją podczas wojny. Wiemy tylko, że z frontu przyjechała z traumą, która objawia się chwilowym zawieszeniem. W różnych stresujących sytuacjach Ija popada w odrętwienie, a jej ciało zaczyna drgać owładnięte nerwowym tikiem. W tych momentach Tyczka wędruje gdzieś do wewnątrz siebie, przestaje być świadoma swojego istnienia. Czy, jak wiele kobiet, walczyła z bronią w ręku i zabijała? Czy raczej była "frontowym materacem" lub ofiarą - częstego na froncie - wykorzystywania seksualnego?
Iję poznajemy już po wojnie. Jest 1945 rok, wyniszczony Leningrad podnosi się po traumie wielomiesięcznego oblężenia, które pochłonęło około 1,5 miliona mieszkańców. Tyczka jak większość mieszka w komunałce, pokoju wydzielonym w kamienicy, gdzie jedna kuchnia i toaleta przypada na całe piętro. Jest sanitariuszką w szpitalu dla weteranów wojennych. Rzędy łóżek, a na nich sowieccy bohaterowie bez rąk, bez nóg albo z paraliżem całego ciała. Niedawno potrzebni władzy, teraz czekają na wyrok swoich rodzin - czy przyjmą ich takich wybrakowanych? Czy po wojnie ktoś pomoże im wrócić do życia? Państwo zabandażowało ich rany, zabezpieczyło odcięte kończyny i na tym jego rola się kończy. Dalej weterani muszą radzić sobie sami.


--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka