24.03.20, 04:28
Jak tam Niemcy, jesteście z siebie dumni?
Na zdjęciach śmiertelni wrogowie Niemiec - dzieci polskie...
Wczesny ranek 24 marca 1944 r. Markowa, niedaleko Łańcuta, Rzeszowszczyzna. Zabudowania rodziny Ulmów, którzy ukrywali ośmioro swoich żydowskich sąsiadów Saula Goldmana z czterema synami, Gołdę Gruenfeld i Leę Didner z małą córeczką.
Do budynków wpadają niemieccy żandarmi mordując część ukrywających się żydów podczas snu a pozostałych na podwórku.
- Rrrraus!!! Geh polnische Schweine und deine jüdischen Gäste aus! Wrzaski żandarmów mieszają się z krzykiem ofiar, dzieci szlochają, piszczą -mamo, mamo! Niemcy wrzeszczą: schließe die Morde, Maul halten!
Kolejne strzały, na ziemię osuwają się ciała Wiktorii i Józefa Ulmów, przerażone dzieci patrzą na agonię swoich rodziców, straszny lament i krzyki.
Dowódca niemieckiej ekspedycji karnej por. Eilert Dieken (dożył w Niemczech spokojnej starości) po chwilowych rozterkach rozkazał zabić szóstkę dzieci Ulmów: Stasia, Basię, Władka, Franka, Tośka i Marysię, najstarsze 8 lat, najmłodsze półtora... Rozkaz ochoczo wykonał słowacki volsdeutsch Joseph Kokott (aresztowany w latach 50-tych, zmarł w więzieniu w 1980 r.).
- Dlaczego zabiliście dzieci? zapytał niemieckiego oficera wstrząśnięty Teofil Kielar sołtys Markowej wezwany przez żandarmerię, "Żeby wasza gromada nie miała z nimi kłopotu!" - odparł por. Eilert i rozkazał; bergrabe den Kadaver! - zakopać to ścierwo!
Po wszystkim wódka, rabunek a wszystkiemu przyglądał się judasz, ten który doniósł - Ukrainiec, granatowy policjant Włodzimierz Leś, w kieszeni miętosił ręką judaszowe srebrniki...
Po kilku dniach miejscowa ludność odkopała ciała, wkładając je do trumien, które później przeniesiono na cmentarz w Markowej.
Po odkopaniu jamy grobowej okazało się, że jest jeszcze jedna ofiara niemieckiego mordu: dzieciątko, które zaczęło swoje przyjście na świat w momencie śmierci matki Wiktorii, pierwszy krzyk dziecka został stłumiony piachem...
Poranek przyniósł śmierć 17 osobom, mieszkańcom Polski
PAMIĘTAMY!


--
Moje forum: forum.gazeta.pl/forum/f,99957,KSIAZKI_MUZYKA_i_Remarque.html
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka