Dodaj do ulubionych

Malpia ospa

22.05.22, 03:39


Pod względem objawów małpia ospa przypomina ospę wietrzną, tyle że łagodniejszą. Zaczyna się od gorączki, bólu głowy oraz mięśni, a także ogólnego osłabienia, czasem wyczerpania. Mogą też pojawiać się dreszcze. Tym, co odróżnia ją od ospy, tłumaczyła w TOK FM dr Karolina Pyziak-Kowalska, specjalistka chorób zakaźnych, jest powiększenie węzłów chłonnych na szyi czy pod pachami. Po dwóch–trzech dniach trwania objawów pojawiają się krostki – najpierw na twarzy, później na całym ciele. W przypadku zwykłej ospy zmiany skórne goją się szybko, w przypadku małpiej mogą trwać od dwóch do czterech tygodni, a po odpadnięciu tworzyć blizny.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: Malpia ospa 22.05.22, 03:40
   Okres wylęgania, czyli czas od zakażenia do pojawienia się objawów, jest dość krótki: od 7 do 14 dni. – Zakażenie może odbywać się na dwa sposoby – tłumaczy w rozmowie z „Polityką” dr Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki i terapii zakażeń. – Pierwszy to bezpośredni kontakt z osobą zakażoną, czyli poprzez dotyk, zetknięcie się ze zmianami skórnymi. Drugi sposób to droga kropelkowa. W tym przypadku do przeniesienia wirusa nie potrzeba bezpośredniego kontaktu, bo kropelki śluzu są rozpylane w powietrzu, np. poprzez kaszel, kichanie czy mówienie.
   • seremine Re: Malpia ospa 23.05.22, 11:07
    21-dniową obowiązkową kwarantannę dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem małpią ospą wprowadziła Belgia. W ostatnim tygodniu w kraju odnotowano cztery przypadki tej choroby - podaje "Politico".

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka