picard2
05.12.06, 13:07
Gaz efektu cieplarnianego(GEC),grenhouse gaz (GHG),Gaz a effet de serre(GES).
sklada sie glownie z : CO²,CH4-metan,N2O-tlenek azotu,HFC,PFC ,SF6..Aby
okreslic srednie dzialanie tych elementow , energetycy(CITEPA Centre Inter-
technique por l'Etude de la Pollution Atmosphérique) wprowadzili Globalny
Wspolczynnik Ocieplenia GWO rownowazny akcji CO².
Obecnie GWO we Francji wynosi:
-Rolnictwo/lesnictwo 27%
-Transport drogowy 21%
-Przemysl 20%
-Domu mieszkalne 19%
-Transformacja energii(bez elektrycznosci) 6%
-Wytwarzanie elektrycznosci(termicznie) 5%
-Inne transporty (kolej..) 1%
-Rozne 1%
Z powyzszych danych wynikaja dwa pytania
W jaki sposob wiatraki moga dzialac na 95% GWO?
MOGA PODWYZSZYC GWO jak postaram sie udowodnic ponizej
Dlaczego majac nadmiar(~20%) elektrycznosci, Francja uzywa elektrowni
termicznych ?
Elektrownie termiczne(nieliczac elektrocieplowni do spalania smieci i odpadow)
sa NIEZBEDNE DO REGULACJI OBCIAZENIA sieci czego w zadnym wypadku nie moga
robic wiatraki.
Podawalem kilka razy wykresy mocy(moc nominalna1MW) dostarczanej przez
wiatraki umieszczone w Bretanii( Point du Raz) z ktorych wynika ze wahania
mocy sa ciagle bez wzgledu na pore roku.Gdybysmy chcieli uzyc tego rodzaju
wiatrakow do zasilania miasta w jaki sposob nalezy sterowac siec gdy nie ma
wiatru lub gdy jest go za duzo.Mozna oczywiscie zapalac swieczki lub co
robimy teraz regulowac dostawy mocy co jest mozliwe tylko przy pomocy
elektrowni termicznych(we Francji obecnie na gaz plynny).Regulacja jest bardzo
skomplikowana gdyz do zmian mocy odbiornikow nalezy dodac zmiane mocy
dostarczanej przez wiatraki.Jaka moc termiczna nalezy zainstalowac? OTOZ
NALEZY NA KAZDY MW DOSTARCZONY PRZEZ WIATR DODAC DO SIECI LOKALNEJ MW
TERMICZNY.Slowo LOKALNEJ nie jest przypadkowe gdyz do "szukania" energii ze
zrodel polozonych o 500km(np centrali jadrowej) nalezy dysponowac duza
iloscia sieci na wysokie obciazenia.
Z pomiarow bardzo dokladnych podanych przez Meteorologie Francji (15 marca
2006 ) wyciagnieto nastepujacy wniosek(str. 126)"We Francji mimo bardzo
odpowiedniego rezimu wiatrow (kompensacja Ocean,Morze Srodziemne) roczny czas
pracy wiatrakow z moca nominalna nie przekracza 2000godin.Nalezy zauwazyc ze
podczas upalow i mrozow wiatr jest bliski 0.Z tych powodow srodki pomocnicze
w rodzaju turbin gazowych musza byc zastosowane i do obliczen ekonomicznych
nalezy dodac koszt elektrowni termicznych niezbednych przy uzyciu wiatrakow.
Obliczenie elektrycznosci "termicznej" potrzebnej dla regulacji wiatrakow jest
oparte na wspolczynniku wykorzystania wiatrakow (wspolczynniku obciazenia SO)
rownemu stosunkowi energii oddawanej przez wiatrak w kWh do energii jaka moze
wyprodukowac wiatrak w kWh pracujac ciagle(8760godzin) na mocy nominalnej.We
Francji sredni wspolczynnik obciazenia SO=22% (1927 godzin pracy na mocy
nominalnej).CO² ktore ekonomizyje wiatrak jest produkowane 3,5(78/22) razy
przez elektrownie termiczne potrzebne do regulowania mocy.Aby operacja byla
zrownowazona(tyle samo CO² wyprodukonane co zaostrzedzone) czyli SO=50%
nalezy szukac miejsca po za Francja i po za Europa.
Francja produkuje 25TWh termicznych rocznie.Jesli centrale termiczne pracuja
na obciazeniu 100% to stanowi moc zainstalowana 25 000 000/8760=2850 MW.Wedlug
planow rzadowych Francja powinna zbudowac do 2015 14 000 MW wiatru.Co
doprowadzi do zwiekszenia pieciokrotnego mocy instalacji termicznych
(14000/2850 =4,9).GWO produkcja energii (a znim CO²) przejda z 5% do 20%
(25/125).
Nawet biorac sredni wspolczynnik obciazenia 25% mozna podsumowac powyzsze
rozumowania:
ZA JEDNA BARYLKE WIATRU OTRZYMAMY TRZY BARYLKI GWO( lub CO²)
------------------------------------------------------------------------------
--
• Przedruk z Tylko Nauka - picard2 04.12.06, 19:55
• Re: Przedruk z Tylko Nauka - Gość: w++ 04.12.06, 21:21
• Energia wiatru - picard2 04.12.06, 23:04
• Re: Picard - z innej beczki: - t09 04.12.06, 23:36