Dodaj do ulubionych

De kulas meas

17.02.20, 15:31
Tak sobie myślę, skąd kula mea, podpora po złamaniu szyjki kości udowej (nie udawanej - udawana to będzie ewentualna proteza, jak mi łeb ten biodrowy zdechnie).
Znaczy jaka jest etymologia kuli, kulawego ...
Z okazji piszę, że pambuk mnie na rowerze wypierdolił a ja kule noszę.

--
Pustelnia
Obserwuj wątek
      • deerzet ad kulas 18.02.20, 10:27
        ...skąd kulas...

A.Bańkowski, ESJP, s. 849:

KULAS ‘coś krzywego, wygiętego’, u Klonowica 1589 o wrędze statku, wcześniej nazwa osobowa [...], też zdr. kulasik 1551 (zwierzchni kulasik u litery); całkiem niejasne, chyba w związku z kula 3., może z jakiegoś nm.dial. °kul-ast (por nm. ast ‘gałąź.konar’ [...] albo z rodziego adi. kul-asy (nazwa osobowa Kulassy 1460). Bandtkie (1806) zna w znaczeniu ‘krzywa itera’ i jako przezwisko kulawego (‘krzywa noga’).
        • deerzet ad kulas [2] komplimentarny 18.02.20, 10:49
          U deerzeta 2. kawał bzdeta:

...krzywa itera...
          Oczywiście litera.

I tera komplet*.

*/ ESJP, s. 771:
          KOMPLET [...] u Kitowicza w znaczeniu ‘kworum’ [...].

KOMPLEMENT XVIII-2 [...] wg łc. complēmentum ‘dopełnienie, uzupełnienie’**[...] W XIX też kompliment [...].

**/ Jw. s.771:
          KOMPLETA kośc. ‘ostatnia godzina rzymskiego oficium liturgicznego’ XV [...]. Stąd też adi. kompletny (czas, godzina) [...].

Dopiski * D.E.Z.
          • zbyfauch Re: ad kulas [2] komplimentarny 19.02.20, 15:26
            Bardzo dziękuję za bogate wykopaliska.
            Mnie oczywiście przychodzą dodatkowo słowotwory w rodzaju orędownika przeglądarki chrome - prokulatora, sekularyzacja - samouszkodzenie, Pakula - cześć, Alan ... itp.

--
            Pustelnia
    • stefan4 Re: De kulas meas 18.02.20, 00:37
      zbyfauch:
      > De kulas meas

Jeśli to ma być po łacinie, to ,,de kulis meis''. Po ,,de'' musi stać Ablativus (narzędnik-miejscownik) a nie Accusativus (biernik).

Etymologii nie znam, ale sprawę znam, chociaż nie z roweru. To było na nartach-biegówkach w takim miejscu, gdzie resztka śniegu całkowicie ustępowała lodowi zmieszanemu z kamieniami. Na lodzie na biegówkach kiepsko się hamuje, kiepsko się skręca, w ogóle kiepsko cokolwiek.

Lekarz, który mi tą główkę przymocowywał do szyjki, pocieszył mnie, że zrobił wszystko wg zasad, ale jeszcze nie widział, żeby coś takiego się zrosło. No i zasady górą, bo u mnie jednak się zrosło, czego i Tobie życzę. Postaraj się o dobrego rehabilitanta, bo samo zrośnięcie to tylko część sukcesu, jeszcze potrzebne jest przywrócenie ruchomości itp., a w tym rehabilitanci potrafią czynić cuda, o ile się przyłożą.

- Stefan

--
      Zwalczaj biurokrację!
      • zbyfauch Re: De kulas meas 18.02.20, 04:12
        Szpitalny pan fizjoterapeuta przypuszczał, że w moim przypadku, jakobym był wysportowany, rehabilitacja może nie być potrzebna. Zresztą już teraz, na urlopie, ćwiczę pilnie w morzu i basenie i spacery po plaży odbywam. Idzie iść o kulach po piachu.

--
        Pustelnia
        • stefan4 Re: De kulas meas 18.02.20, 11:20
          zbyfauch:
          > Szpitalny pan fizjoterapeuta przypuszczał, że w moim przypadku, jakobym był wysportowany,
          > rehabilitacja może nie być potrzebna.

Wysportowane masz mięśnie, ale nie części miękkie w okolicy stawu (więzadła, torebkę stawową, itp.), uszkodzone w wyniku wypadku i zrastające się, jak się da. Rehabilitant potrafi spowodować, że będą się zrastać poprawnie.

> Idzie iść o kulach po piachu.

Kiedyś, kiedy jeszcze w Europie bywały mrozy, istniały nasadki przeciwpoślizgowe na kule:
          http://www.setpon.pl/images/product/thumbs_big/80.jpg
          Może istnieją też nasadki płetwiaste do chodzenia po piasku i wodzie?

Aha, kule to po francusku ,,cannes anglaises'', czyli angielskie laski. A po polsku ,,szwedki''. Czy kulasowstwo wszystkim narodom kojarzy się z sąsiadami z północy?

- Stefan

--
          Zwalczaj biurokrację!
          • zbyfauch Re: De kulas meas 19.02.20, 15:31
            Przed wyjazdem szukałem jakichś nasadek na piach, czegoś w rodzaju rakiet śnieżnych na kule. Znajdywałem rzeczywiście głównie pazurki przeciwpoślizgowe. Na szczęście poruszanie się o kulach po piachu jest, śmiem twierdzić, lżejsze z plecakiem jedynie, niż zdrowonożnie z pudłem pełnym lodów mewa.

--
            Pustelnia
            • stefan4 Re: De kulas meas 20.02.20, 00:57
              apersona:
              > Kiedy po złamaniu można zacząć rehabilitację u fizjoterapeuty?

Mnie kazali od razu, jeszcze w szpitalu. Ale oczywiście to było bardzo delikatne i raczej nieangażujące świeżo zoperowanego stawu. Ideologia była taka, że mam zapobiegać osłabnięciu wszystkich okolicznych mięśni i ścięgien. Kazali też przy chodzeniu o kulach nie trzymać chorej nogi w powietrzu, tylko dotykać nią podłogi (na razie bez obciążania), żeby nie nauczyć się chodzenia w nienaturalnej pozycji.

A po szpitalu też od razu -- ale terapeuta najpierw robił głównie masaże, a dopiero potem coraz trudniejsze ćwiczenia. Najbardziej skomplikowane to różnego rodzaju skłony (do przodu i w bok) stojąc tylko na jednej chorej nodze. W utrzymywaniu równowagi używa się jakichś miniruchów stopą i w chorej nodze te miniruchy zanikają.

Ale ja robiłem również różne rzeczy bez jego pomocy. Odkryłem, że łatwiej jest jeździć na rowerze niż chodzić bez kul. Więc woziłem ze sobą kule przymocowane do ramy, żeby móc wejść np. do sklepu. Kiedy już chodziłem bez kul, ale kulejąc, okazało się, że na nartach mogę jeździć bez kulenia.

Ale medycznie się porobiło na forum...

- Stefan

--
              Zwalczaj biurokrację!
    • deerzet ad De kulas meas 18.02.20, 09:22
      ...skąd kula mea...
      Od lekarza?

...jaka jest etymologia kuli, kulawego...

W. Boryś, SEJP, s. 272:
      kula II od XVI w. [...] ‛laska lub kij przekazywane od chaty do chaty, zwołujące na zebranie’ (dziś w tym znaczeniu w gwarach) [...] w gwarach także w różnych specjalnych znaczeniach [...] zapożyczenie ze śrwniem. kiule, śrdniem. kṻle (dziś niem. Keule) ‛pałka, laska, kij’ [...]

A.Bańkowski, ESJP, s. 849:
      KULA 3. ‛kij zakrzywiony, laska’ 1423 [...] w XVI-2 sporadycznie o lasce, tylko u Reja; także o lasce obsyłanej po dworach jako znak zwołujący na zebranie (1562), zwrot chodzić o kuli ‘o lasce’ (1462); pl kule o podporach chromego najpierw u Mikołaja z Wilkowiecka (1580), trudne słowo, w pol. wyraźnie starsze od kula 1., 2., ale recesywne (z powodu homonimii z nimi) [...] chyba słusznie uważane za zapożyczenie ze śr.-d.-nm. kule (= śr.-g.-nm. kiule, nm keule f ‘pałka, maczuga’); w stp. stąd raczej kuła (tak łatwiej czytać stp. nazwy osobowe, w XV-2 Kula, nigdy Kulya!). Por. zwłaszcza kułać (się) ‘chodzić o lasce, utykać na nogę’ 1566; więc postać z -l- chyba wstecznie od stp. zdr. °kulica (jego ślady w nazwach miejscowych [...]) [...] wcześniej chyba kuławy (nazwa osobowa 1489)
      • deerzet ad De kulas meas [2] 18.02.20, 09:43
        Jw. A. Bańkowski ESJP, s. 489:

KULA 4. kaszub. ‘dół, jama w ziemi’, z d.-nm. kule, por. nm.dial. kaule f ‘wielka dziura’.

Zabrzmiało to nieco ostatecznie
        więc zdrowia życzy
        ostatnio też z welocypedu na ziemię obalon* tuż przed automobilem i w kolano impetem swem soczyście urażon, acz wydobrzały
        D.E.Z.
        (deerzet)

*/ źle dokręcony pedał** z demobilu

**/ ESJP, s. 524 [...]
      • deerzet ad De kulas meas [2 bis] 18.02.20, 10:15
        U deerzeta kawał bzdeta:

'...ESJP, s. 489...'
        Oczywiście 849

Jw. ESJP, s. 850:
        KULAWY p. KULA 3, W XVI-2 też kulhawy, kulhavý, z czes. ‘chromy’ (od kulhati, p. KULEĆ) [...]
        KULEĆ, kuleję ‘utykać na nogę’ XIX-1 (Z.Krasiński), wcześniej ‘stawać się kulawym’ XVIII, też perf. o-kuleć ‘stać się kulawym’; rutenizm, por. ukr. dial.kulíty, od adi. kulíj ‘kulawy’. [...] sporadycznie też w pol. kulhawy [...] i kulhać (u Reja 1562).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka