Pytanie filmowe

19.05.18, 03:47
Coś z zupełnie innej beczki...

Obejrzałem dziś "The Devils" Kena Russella z 1971 roku. Jest to dość znany film oparty na historii "opętań z Loudun" - sprawy z XVII-wiecznej Francji, gdzie zakonnice z pewnego klasztoru miały być rzekomo opętane za sprawą lokalnego księdza. Współcześni badacze raczej wskazują, że sprawa była tak naprawdę polityczna i księdza wrobiono - a zakonnice co najwyżej doświadczyły grupowej histerii. Jest to sama sprawa, która zainspirowała "Matkę Joannę Od Aniołów" Kawalerowicza.

Chciałem się zapytać: czy ktoś z Was widział ten film, a jeśli tak, to jak go odebrał? Film ma reputację szokującego i bluźnierczego, był dość ostro gromiony po premierze, mocno go też cenzurowano. Do tej pory nie wydano pełnej, zupełnie niepociętej wersji tego filmu... Ja po obejrzeniu filmu specjalnie zaszokowany się nie czuję, nie widziałem tam też nic bardzo bluźnierczego - może poza sceną, gdy rozszalałe zakonnice uprawiają seks z figurą Chrystusa. Ale może to ja jestem dziwny?

Zwiastun filmu:

www.youtube.com/watch?v=tPConeKY3WA
Vanessa Redgrave!

www.youtube.com/watch?v=jJmq0LoVWRQ
Jedna z podobno kontrowersyjnych scen:

www.youtube.com/watch?v=nBrsV7ouSLQ
Co sądzicie?
    • maria421 Re: Pytanie filmowe 19.05.18, 07:58
      Nie widzialam "Diablow", pamietam ze w Polsce byly wyswietlane w ramach "Kontrowersji", tak to sie chyba nazywalo, a polegalo to na tym, ze przez kilka tygodni w wybrnych kinach wyswietlano najnowsze , kontrowersyjne filmy z calego swiata.
      Strasznie trudno bylo o bilety na te "Kontrowersje" .

      Lata 70-te w kinematografii to byly wlasnie smiale proby prowokacji, lamania tabu, to byla moda na "Rosemary´s Baby", "Egzorcyste" czy "Decameron". "Diably" sie w te fale wpisuja, laczac watek diaboliczny z "Rosemary´s Baby" czy "Egzorcysty" z watkiem "porno" z "Decamerona".

      Zdaje sie ze "Matka Joanna od Aniolow" miala wiecej glebi, Kawalerowicz nie epatowal mocnymi efektami.
      • maria421 Re: Pytanie filmowe 19.05.18, 08:03
        Stefan, absolutnie polecam Ci ten film :

        www.youtube.com/watch?v=50bcv7B7UcM

        Obejrzalam go w tym tygodniu na kanale "arte" i jestem pod wrazeniem. Film ujmuje swoja "swiezoscia", tak pod wzgledem tematu, jak i aktorstwa, ktore wlasciwie nie jest aktorstwem, bo kazda scena wydaje sie jakby byla z zycia wzieta i przypadkowo podpatrzona przez kamere.
        • stephen_s Re: Pytanie filmowe 19.05.18, 14:09
          Zapamiętane. Może być ciekawe...
      • stephen_s Re: Pytanie filmowe 19.05.18, 14:17
        > Lata 70-te w kinematografii to byly wlasnie smiale proby prowokacji, lamania tabu, to byla moda na "Rosemary´s Baby",
        > "Egzorcyste" czy "Decameron". "Diably" sie w te fale wpisuja, laczac watek diaboliczny z "Rosemary´s Baby" czy
        > "Egzorcysty" z watkiem "porno" z "Decamerona".

        Wątku diabolicznego w tym filmie tak naprawdę specjalnie nie ma - od początku jest jasne, że całe te "opętania" to polityczna manipulacja (i zemsta seksualnie sfrustrowanej zakonnicy).

        Zastanawiam się, czy "Dziecko Rosemary" i "Egzorcysta" były próbą prowokacji? Oba te filmy były adaptacjami powieści, które wcześniej odniosły sukces. Zresztą, czy "Dziecko Rosemary" było jakoś specjalnie prowokujące? "Egzorcysta" - zgodzę się, był szokujący jak na lata 70te. Choć też po prostu wiernie pokazywał to, co było w książce...

        > Zdaje sie ze "Matka Joanna od Aniolow" miala wiecej glebi, Kawalerowicz nie epatowal mocnymi efektami.

        "Matki Joanny" nie widziałem (poza fragmentami). Na pewno jest to inny film od "Diabłów" - film Russella jest znacznie bardziej... barokowy i przerysowany. Ale też dobry, naprawdę warto obejrzeć (im mniej pociętą wersję, tym lepiej). Głębię, moim zdaniem, jak najbardziej ma - aczkolwiek jest tam też dużo kompletnego wariactwa :)
      • stephen_s BTW. 19.05.18, 14:19
        Czy "Matka Joanna" też nie uchodziła swojego czasu za kontrowersyjny film? Pamiętacie, jaka była reakcja na ten film?
        • maria421 Re: BTW. 19.05.18, 15:56
          Stefan, piszac o prowokacji np. "Egzorcysty" mam na mysli testowanie wytrzymalosci widza. Co innego jest wyobrazac sobie sceny czytajac ksiazke, a co innego ogladac te sceny na ekranie.
          Te filmy trzeba widziec na tle dosyc jeszcze pruderyjnej kinematografii tamtych czasow.
        • maria421 Re: BTW. 19.05.18, 16:00
          stephen_s napisał:

          > Czy "Matka Joanna" też nie uchodziła swojego czasu za kontrowersyjny film? Pami
          > ętacie, jaka była reakcja na ten film?

          Zalezy czyja reakcja. Jedni widzieli w nim tylko krytyke katolicyzmu, co jednych cieszylo, a innych nie.
          • stephen_s Re: BTW. 19.05.18, 18:08
            A jaka była reakcja środowisk katolickich?
            • maria421 Re: BTW. 19.05.18, 19:17
              stephen_s napisał:

              > A jaka była reakcja środowisk katolickich?

              Czyli kosciola? Nie pamietam.

              W tamtych czasach stanowisko kosciola raczej nie bylo publikowane w mediach.
Pełna wersja