21.01.13, 13:12
Nie wiem jak to się dzieje. Obchodzimy, z wielką pompą, wszystkie przegrane bitwy. przegrane powstania, przegrane zrywy wolnościowe, dziś obchodzimy dzień Babci a jutro dzień dziadka ale nikt nawet słowem nie wspomni, że dziś jest również 58 rocznica wyzwolenia Płocka - naszego rodzinnego miasta. Może ta rocznica nie jest tą, na którą pięć lat oczekiwaliśmy, może nie o taką wolność nam chodziło ale jednak to rocznica wyzwolenia. Może warto się nad tym zastanowić i przekazać młodym ludziom co to też się owego 21 stycznia 1945 roku wydarzyło, że to nie tylko
Babcia i Dziadek ale też jakaś tam "wolność".
Obserwuj wątek
    • roman_j Re: rocznice 21.01.13, 14:21
      Zgadzam się generalnie z Tobą. Myślę, że jest tak, że najpierw, przed 1989 rokiem rocznicę wyzwolenia Płocka obchodzono hucznie. Następnie, postanowiono o niej zapomnieć, bo co to też było za wyzwolenie. Ale minęło już dużo czasu od 1989 roku, a jeszcze więcej od 1945 i chyba czas znaleźć złoty środek. Owszem, ja sam swego czasu uważałem, że 21 stycznia 1945 żadne wyzwolenie nie nastąpiło, ale czasy się zmieniają, a poglądy ewoluują. Uważam, że warto tę ważną dla miasta datę pamiętać i obchodzić choćby jakoś skromnie, bez pompy, ale też nie udawać, że nic tego dnia ważnego się nie zdarzyło.
      Ale nie jest tak źle, jak by się mogło wydawać. Właśnie przed chwilą zobaczyłem ten artykuł:
      plock.gazeta.pl/plock/1,35681,13269509,Uczcili_68__rocznice_wyzwolenia_Plocka__FOTO_.html
      Można przecież uczcić ten dzień jako dzień zakończenia w naszym mieście II wojny światowej, jak to zostało ujęte w artykule. :)
      • anmosak Re: rocznice 22.01.13, 11:20
        Dziękuję za słowa wsparcia. Faktycznie, dzień wyzwolenia to nie był, bo i cóż to za wyzwolenie jeśli z jednej niewoli przechodzi się pod inny bat.Ale jako dzień zakończenia II wojny w naszym mieście Płocku należy wspomnieć choćby dla zachowania pamięci historycznej.Może jestem trochę przewrażliwiony ale sam przeżyłem noc, w piwnicy, i dzień wyzwolenia i nie zapomnę tego nigdy, a jak mają pamiętać o tym dzisiejsi młodzi ludzie kiedy nikt o tym nie wspomina, nawet popularne w Płocku Katolickie Radio. Dobrze, że chociaż Gazeta o tym wspomniała, mimo że tak nielubiana. Jeszcze raz serdeczne dzięki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka