Dodaj do ulubionych

Nowe zagadki

29.11.06, 07:56
To by był setny post w starym wątku, więc zakładam nowy.
W jakich utworach Agathy bawiono się w morderstwo?
Obserwuj wątek
          • tommg Re: Nowe zagadka 06.01.07, 18:02
            Zwykle starałem się, aby odpowiedź na moje pytanie mogła być szybka, krótka i
            jednoznaczna. To dla odmiany teraz będzie trochę inaczej.

W utworach Agathy Christie można znaleźć, wypowiadane przez głównych bohaterów,
            co najmniej ironiczne uwagi dotyczące funkcjonowania prasy i jej roli. Tak, z
            pamięci kojarzę dwa takie fragmenty, a pewnie jest ich więcej.
            W jakich powieściach i kto wypowiada takie uwagi?
            • blue_eyes Re: Nowe zagadka 06.01.07, 21:43
              Dwa to pamiętam, ale tak przez mgłę...
              1) Poirot mówił w "Zabójstwie Rogera Acroyda" o tym, że nie zawsze prasa podaje
              prawdziwe informacje - przy okazji ukazania się obwieszczenia nt. Ralfa Patona
              [szczegółów nie wskazuję, bo wiadomo]
              2) sporo uwag nt. prasy znalazło się w "Morderstwo odbędzie się" - wypowiadał
              się pułkownik Easterbrook (nie pamiętam co dokładnie, chyba coś o wojnie na
              łamach prasy, głowy nie dam); krytyczne uwagi miała gosposia chyba Sweetenhamów
              (tak to nazwisko brzmiało?), zwłaszcza prasy czytanej przez Edmunda - czytał
              jakąś gazetę dla klasy robotniczej; zresztą w książce sporo tego było, chyba
              też o Timesie - o pomieszaniu działów i trudności z odnalezieniem informacji
              (nie pamiętam, czyje to były zmartwienia). Plus dodatkowo tzw. 'Gazetka' była
              ulubionym pismem mieszkańców wioski. Pamiętam też, że było dużo ogłoszeń o
              skupie zebów :)
              Acha, może trzeci przypadek też się nada - uwagi panny Marple, na temat tego,
              co z prasy tzw. kolorowej można wywnioskować o ludziach - w 'Zwierciadło pęka w
              odłamków stos". Panna Marple pożyczyła wtedy cały stos gazet od pokojówki i
              zgłębiała 'duszę ludzką' na podstawie artykułów. Nie miała najlepszego o takiej
              prasie zdania, opisującej najintymniejsze szczegóły i sensacje towarzyskie
              każdego szczebla.
              • tommg Re: Nowe zagadka 08.01.07, 00:06
                Minęły 24 godziny od ostatniego (i jedynego) wpisu, zatem, żeby nie przedłużać.

Wiedziałem, że takich fragmentów znajdzie się, co najmniej kilka. Mi osobiście
                najbardziej utkwiło w pamięci kilka z "Morderstwo to nic trudnego". Kiedy lord
                Whitfield mówi, jak to w przyszłym tygodniu miliony czytelników będą myśleć, co
                im podsunął. Późniejszy komentarz Bridget, że on wierzy nawet w to, co piszą
                jego gazety.

Teraz blue_eyes, do dzieła.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka