Dodaj do ulubionych

Zagadki - seria XLV

24.02.12, 19:01
W powieściach Agathy często ważną rolę odgrywają jakieś przedmioty/gadżety/atrybuty. Spróbuję na podstawie wolnych skojarzeń porównać kilku bohaterów z książek Christie ze znanymi postaciami ze świata bajek. Zadanie: proszę zidentyfikować tytuły powieści, w których pojawia się taki motyw:

- Dziewczynka z zapałkami
- Kalosze szczęścia / Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu (a.k.a. Czarnoksiężnik z Krainy Oz) / Kot w butach / Kopciuszek - tutaj można podać nawet 3 powieści, w których pojawia się ten sam motyw
- Pastereczka i kominiarczyk

W sumie można tu podać nawet 5 tytułów - ale wystarczą trzy (mogą być wszystkie z jednym motywem)
Obserwuj wątek
    • bejaa Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 19:07
      skojarzenia baaaardzo luźne:
      1. Zerwane zaręczyny - znalezione zapałki
      2. "Tajemnica rezydencji Chimneys", "Pierwsze, drugie... zapnij mi obuwie", "Tajemnica Sittaford", "Zabójstwo Rogera Ackroyda" - buty, np. ślady butów
      3. ?
      • kindov Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 19:25
        Skojarzenia w dobrym kierunku, choć miałem na myśli nieco inne powieści. Zaliczam "Pierwsze, drugie..." i "Tajemnicę Sittaford" - oczywiście tu chodzi o buty :)

Podpowiedzi do pozostałych:
        1. Polski tytuł pierwszego wydania tej powieści (1946 rok) brzmiał "Sześć pudełek zapałek" - zresztą uważam, że bardzo udany :)

3. Kominiarczyk jest tutaj "dla zmylenia przeciwnika"
        • tommg Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 20:18
          1. "Niedziela na wsi"?
          2. "Morderstwo odbędzie się"? Ten kominiarczyk od początku wydał mi się podejrzany.
        • ancza7 Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 21:37
          Buty (a właściwie jeden, od którego oderwał się obcas Ednie Brent) odegrały też swoją rolę w "Przyjdź i zgiń" :)
          • sowca Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 22:48
            Pastereczka to ewidentnie "Morderstwo odbędzie się"!
            • sowca Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 22:52
              Oj, widzę, że już ktoś podał.
              Zapałki... kojarzą mi się jeszcze z "Morderstwem w Orient Expressie"
              • kindov Re: Zagadki - seria XLV 25.02.12, 23:35
                Niesamowici jesteście wszyscy :)
                Trochę się obawiałem, że uznacie, że zagadka zanadto wydumana, a tu proszę :)
                Wszyscy macie rację, a ponieważ Bejaa była pierwsza i podała najwięcej tytułów, prosimy o zagadkę!

Układając zagadkę myślałem o powieściach:
                1. Niedziela na wsi
                2. Pierwsze, drugie..., Tajemnica Sittaford, Entliczek pentliczek
                3. Morderstwo odbędzie się...
                • bejaa Re: Zagadki - seria XLV 26.02.12, 08:28
                  Podaj tytuł powieści, w której układanie domków z kart pomogło Poirotowi w zupełnie inny sposób, niż tylko metodycznie poskładać fakty :)
                  • ancza7 Re: Zagadki - seria XLV 26.02.12, 09:22
                    Czy chodzi o "Tragedię w Trzech Aktach"?
                    Poirot budował domek z kart Szczęśliwa Rodzinka. Egg zobaczyła w sobie Żonę Mleczarza, panią Mugg,... I to skierowało myśli Poirota na zupełnie inne tory - pojawił się nowy motyw.
                    • bejaa Re: Zagadki - seria XLV 26.02.12, 14:45
                      Tak, dokładnie :)
                      • ancza7 Ogrody? 27.02.12, 20:21
                        W powieściach Agathy Christie ogrody mają się na ogół dobrze. Zdarzają się jednak takie, które są zachwaszczone i ogólnie zaniedbane. Znajdźcie proszę trzy powieści, w których jest mowa o takich ogrodach. Może jest ich więcej niż te trzy, o których myślę?
                        • sowca Re: Ogrody? 27.02.12, 21:40
                          Hm... wydaje mi się, że zapuszczone ogrody pojawiają się szczególnie w powojennych powieściach Agathy, w kontekście problemów z zaufanym ogrodnikiem. Na pewno ważną rolę odgrywa ogród w "Nemezis", a także w "4:50 z Paddington", motyw pojawia się też w "Morderstwo odbędzie się..." (zapuszczony ogród, w którym pracuje Filipa Haymes). Nie wiem, czy o te chodziło?
                          • ancza7 Re: Ogrody? 27.02.12, 22:42
                            Dwa trafione (Nemezis; 4:50 z Paddington). "Morderstwo odbędzie się" też dobre, chociaż nie o tym myślałam.
                            Jeżeli masz gotową zagadkę to sądzę, że nie ma co przedłużać. Ale tej trzeciej nie podaję na razie - może ktoś lubi się potrudzić jeszcze :)
                            • sowca Re: Ogrody? 28.02.12, 22:11
                              Dam jeszcze czas do jutra, może ktoś zgadnie. Sama intensywnie myślę nad trzecim ogrodem.
                              • ancza7 Re: Ogrody? 01.03.12, 21:30
                                Daj sowca zagadkę i tak jesteś na prowadzeniu!
                                A jeżeli ktoś jeszcze się zastanawia nad trzecim zaniedbanym ogrodem, to mała podpowiedź - chodzi o specjalny rodzaj ogrodu...
                                • sowca Re: Ogrody? 01.03.12, 23:22
                                  Ok. No to daję starannie wymyśloną, dwuczęściową zagadkę.
                                  Proszę wymienić 3 najczęstsze według Poirota motywy zbrodni. Oraz podać tytuły książek, w których taki motyw miał miejsce (po jednym tytule do każdego motywu). Proszę nie podawać żadnych dodatkowych szczegółów, aby zbytnio nie spoilerować :)
                                  • sowca Re: Ogrody? 03.03.12, 22:16
                                    Za trudne?
                                    Daję podpowiedź: motyw motywów padł w czasie rozmowy o różnych typach zbrodni. Poirot stwierdził, że nawet jego rozmówczyni, urocza i nader szacowna dama, mogłaby popełnić zbrodnię ze względu na swojego syna.
                                    • sowca Re: Ogrody? 05.03.12, 22:18
                                      No co jest? Jeszcze podpowiedź?
                                      Chodzi o rozmowę z panią Allerton w "Śmierci na Nilu".
                                      • hanulek83 Re: Ogrody? 06.03.12, 11:39
                                        Tę rozmowę już dawno znalazłam, tylko wg mnie Poirot wymienia tam 5 motywów (chodzi o 3 pierwsze?). I teraz myślę nad powieściami;)
                                        • sowca Re: Ogrody? 06.03.12, 22:38
                                          Mogą być trzy dowolne z tych pięciu :)
                                          • hanulek83 Re: Ogrody? 07.03.12, 20:25
                                            Pieniądze: "Niemy świadek"
                                            Zemsta: "Boże Narodzenie Herkulesa Poirot"
                                            Nienawiść: "Godzina zero"
                                            • sowca Re: Ogrody? 07.03.12, 22:26
                                              Uff, poszło :) Doskonale, zagadka przechodzi w ręce Hanulka :)
                                              • hanulek83 Re: Ogrody? 08.03.12, 16:44
                                                Jaka pożyteczna umiejętność (nabyta za młodu w belgijskiej policji) przydała się Herkulesowi Poirot podczas spotkania z lordem Edgware?
                                                • ancza7 Umiejętności Poirota 08.03.12, 21:39
                                                  Poirot miał tak wiele wspaniałych umiejętności :) Czyżby tym razem chodziło o umiejętność czytania do góry nogami?
                                                  • hanulek83 Re: Umiejętności Poirota 08.03.12, 22:28
                                                    ancza7 napisała:

> Poirot miał tak wiele wspaniałych umiejętności :) Czyżby tym razem chodziło o u
                                                    > miejętność czytania do góry nogami?

Oczywiście:)
                                                  • ancza7 Re: Umiejętności Poirota 10.03.12, 18:40
                                                    Wobec tego pozostańmy przy umiejętnościach. Kto posiadał umiejętność zdobywania wszystkich, nawet najdrobniejszych i sekretnych informacji?
                                                  • bejaa Re: Umiejętności Poirota 10.03.12, 19:34
                                                    Czyżby chodziło o pana Gobi?
                                                  • ancza7 Re: Umiejętności Poirota 10.03.12, 21:26
                                                    Jasne :)
                                                  • bejaa Re: Umiejętności Poirota 11.03.12, 08:17
                                                    Oddaję kolejkę - kto pierwszy, ten lepszy :)
                                                  • ancza7 Re: Umiejętności Poirota 12.03.12, 18:09
                                                    Może to nie jest zbyt wyszukana zagadka, ale zdarzyło mi się ostatnio :)
                                                    Rehabilitantka w czasie indywidualnych zajęć gimnastycznych co chwilę pytała - "No jak? Pamiętamy?". Wytrzymywałam jakiś czas, ale w końcu na pytanie: "Jak się dzisiaj czujemy?" nie strzymałam i odpowiedziałam: "Ja - dobrze, a jak Pani to nie wiem". Kogo cytowałam? Z której agatkowej powieści?
                                                  • kindov Re: Umiejętności Poirota 12.03.12, 20:45
                                                    Świetne :) Ciekawe, co na to rehabilitantka...?
                                                    Cytowałaś zapewne Pannę Marple, która w końcu nie wytrzymała poufałości Panny Knight (Zwierciadło pęka w odłamków stos).
                                                  • ancza7 Re: Umiejętności Poirota 12.03.12, 20:55
                                                    Oczywiście !
                                                    A rehabilitantka tylko rozdziawiła buzię i popatrzyła na mnie spojrzeniem pt. "Należy generalnie traktować je jak lekko opóźnione w rozwoju dzieci."
                                                  • kindov Re: Umiejętności Poirota 12.03.12, 23:45
                                                    Zupełnie niespodziewanie
                                                    przyszło mi do głowy takie pytanie (rym niezamierzony):

Od kogo Panna Marple chciała przepis na piernik?
                                                  • tommg Re: Umiejętności Poirota 13.03.12, 21:52
                                                    Czyżby miała być to Edith Pagett, kucharka z "Uśpionego morderstwa"?
                                                  • kindov Re: Umiejętności Poirota 14.03.12, 18:34
                                                    Oczywiście, znakomicie.
                                                    Prosimy o zagadkę!
    • tommg Re: Zagadki - seria XLV 14.03.12, 22:36
      Pozwolę sobie zacząć od kilku komentarzy dotyczących wcześniejszych pytań. Najpierw odpowiedź na zdziwienie anczy jeszcze z poprzedniej serii. Ja tam specjalistą od swatów nie jestem, ale pozwoliłem sobie zaliczyć do tej kategorii Tima i Rosalie. A teraz a propos nieco wcześniejszego pytania w tej serii. Czy czytanie tekstu odwróconego to nie była czasem rozmowa z księciem Mertonem.

I tak dawszy upust wymaganiom belferskiej duszy spróbuję zadać pytanie. Trochę z innej beczki niż ostatnie.

Jaka aktorka zagrała w dwóch filmach zrealizowanych na podstawie powieści "4.50 z Paddington"? Jakie to były role?
      • kindov Re: Zagadki - seria XLV 15.03.12, 09:43
        Joan Hickson
        chronologicznie: jako pani Kidder, pomoc domowa/kucharka "na przychodne" (Murder, She Said - w polskim wydaniu: Śmierć ma okna - w filmie z lat sześćdziesiątych) oraz jako sama Panna Marple (4:50 z Paddington - w serialu BBC z lat osiemdziesiątych).
        • tommg Re: Zagadki - seria XLV 15.03.12, 20:19
          Byłem ciekaw, czy ktoś pamięta ten stary film z Margaret Rutherford.

Oczywiście, Twój ruch.
          • kindov Re: Zagadki - seria XLV 15.03.12, 20:38
            W takim razie pozostańmy w tym samym klimacie:
            Dlaczego tytuł polskiego tłumaczenia filmu z Margaret Rutheford "Murder, She Said" (4:50 z Paddington) brzmi: "Śmierć ma okna"?
            • bejaa Re: Zagadki - seria XLV 16.03.12, 13:59
              Bo morderstwo było widziane przez okno pociągu? Strzelam :P
              • kindov Re: Zagadki - seria XLV 16.03.12, 15:51
                Dobre i trafne, ale niestety... nie tylko dlatego.
                Podpowiem tak: ktoś, kto wymyślił polski tytuł, bardzo dokładnie oglądał początek filmu, kiedy to Panna Marple jest w pociągu i widzi morderstwo... Tam jest pewien szczegół - jeśli ktoś oglądał ten film, to może sobie przypomni, a jeśli nie, to:

www.youtube.com/watch?v=MIV6LwVR7Bo
                ...i wszystko jasne :)
                • hanulek83 Re: Zagadki - seria XLV 17.03.12, 16:16
                  Nie pamiętałam tego szczegółu, więc dziękuję za linka do filmu;)
                  Panna Marple czytała w pociągu książkę zatytułowaną "Death has windows"-zapewne stąd polski tytuł;)
                  • kindov Re: Zagadki - seria XLV 17.03.12, 17:01
                    Świetnie, twoje PKP... tzn. twoja kolej ;)
                    • sowca Re: Zagadki - seria XLV 20.03.12, 23:15
                      Hanulek, Twoja PKP, bo już się proszę Państwa korek robi.
                      • bejaa Re: Zagadki - seria XLV 18.04.12, 13:04
                        Skoro nikt się nie kwapi, to ja zadam ;)

Dlaczego George zdecydował się pracować dla Poirota, choć nie był on arystokratą?
                        • ancza7 Re: Zagadki - seria XLV 18.04.12, 19:12
                          Przeczytał w „Society Snippets” , że Poirot był przyjęty w pałacu Buckingham. Pisano, że Jego Wysokość, rozmawiał z H.P. bardzo łaskawie i wyrażał się z wielkim szacunkiem o jego zdolnościach. Straszny snob z tego Georga :)
                          "Zagadka Błękitnego Ekspresu"
                          • bejaa Re: Zagadki - seria XLV 18.04.12, 21:02
                            Dokładnie :)
                            • ancza7 Re: Zagadki - seria XLV 18.04.12, 22:33
                              :)
                              A kto pisał książkę o psychologii przestępców?
                              • kindov Re: Zagadki - seria XLV 22.04.12, 11:20
                                Dr Alice Cunningham :)
                                • ancza7 Re: Zagadki - seria XLV 23.04.12, 16:58
                                  Kindov jak zwykle :) Dodajmy jeszcze, że w "Pojmaniu Cerbera".
                                  Twoja kolej.
                                  • kindov Re: Zagadki - seria XLV 23.04.12, 17:06
                                    W której powieści jedna z ofiar zginęła nie dlatego, że coś wiedziała, ale dlatego, że nic wiedziała?
                                    • sowca Re: Zagadki - seria XLV 24.04.12, 23:13
                                      Uch, Kindov, jak Ty coś zadasz, to człowiek ma potem zagwozdkę na całe dnie...
                                      Jedyne, co mi się udało wymyślić, to interpretacja pytania: "...że (jeszcze) nie wiedziała" i przychodzi mi do głowy "Zabójstwo Rogera Ackroyda", ale to chyba błędna droga?
                                    • pink75 Uwaga SPOILER!!! 25.04.12, 10:13
                                      kindov napisał:

> W której powieści jedna z ofiar zginęła nie dlatego, że coś wiedziała, ale dlat
                                      > ego, że nic wiedziała?

Hmm... dwie ofiary przychodzą mi na myśl:
                                      1. Pani (nie pamiętam nazwiska, a "agatki" o zgrozo! mam w garażu :( ) z "Po pogrzebie", która nie wiedziała, że obraz był oryginalny.
                                      2. Innym "Człowiekiem, który wiedział za mało" był Rudi Scherz (mam nadzieję, że nie przekręciłam nazwiska, nie mam pamięci do nazwisk) z "Morderstwo odbędzie się" - przecież nie wiedział, że jedna pani udaje drugą panią (a z tego powodu przecież został zamordowany).
                                      • kindov podpowiedź 25.04.12, 13:05
                                        Oczywiście macie rację, jednak chodzi mi o inną powieść - z Poirotem :)

Ofiarą jest pewna pani, która nie ma nic wspólnego z intrygą - po prostu morderca rozpuścił pogłoski o tym, że ta właśnie pani jest w posiadaniu pewnej ważnej informacji, a potem zabił ją, żeby nie wyszło na jaw, że to wszystko wymyślił.

John Curran określił ten motyw morderstwa jako bardzo oryginalny - i muszę się z nim zgodzić :)

W razie potrzeby mogę dorzucić jeszcze jedną podpowiedź na temat ofiary - po której już łatwo będzie odpowiedzieć, ale liczę na to, że powyższe informacje wystarczą :)
                                        • ancza7 Re: podpowiedź 25.04.12, 22:27
                                          Pani de Rushbridger z "Tragedii w trzech aktach"?
                                          • kindov Re: podpowiedź 25.04.12, 23:59
                                            Oczywiście :) Brawo!
                                            • ancza7 Re: podpowiedź 26.04.12, 08:02
                                              Dziękuję :)
                                              To dla odmiany ofiara, która nikogo nie widziała - a powinna była!
                                              • pink75 Re: podpowiedź 26.04.12, 09:25
                                                Marg (współlokatorka panny Hinchclife) z "Morderstwo odbędzie się".
                                                • ancza7 Re: podpowiedź 26.04.12, 10:19
                                                  Nie, nie Murg. Ona widziała parę osób, ale nie tę która tam powinna być
                                                  Ta ofiara, o którą pytam NIKOGO nie widziała. Nie wiedziała też, że to ważne.
                                                  • pink75 Re: podpowiedź 26.04.12, 11:46
                                                    Służąca z "Zatrutego pióra".
                                                  • ancza7 Re: podpowiedź 27.04.12, 17:10
                                                    Zgadza się! Agnieszka miała na imię :)
                                                    Twoja kolej pink75
    • pink75 kto to powiedział? 28.04.12, 17:49
      Kto powiedział: "Związek z kimś, kogo chce się za męża, nigdy nie może być omyłką, nawet jeśli żałuje się tego później"?
      I w której powieści?
      • kindov Re: kto to powiedział? 29.04.12, 01:09
        Belle Goedler w Morderstwo odbędzie się...
        • pink75 Re: kto to powiedział? 29.04.12, 13:43
          Świetnie! :)
          Twoja kolej na zagadkę.
          • kindov Re: kto to powiedział? 30.04.12, 12:12
            Które 2 powieści Agatha pisała jednocześnie w czasie drugiej wojny światowej, bo pisanie dwóch rzeczy naraz miało działać odświeżająco - jako antidotum na znudzenie pisaniem jednej książki, gdy nie ma się nic innego do roboty?
            • kindov podpowiedź 01.05.12, 10:46
              Jedna z nich to typowa powieść detektywistyczna (whodunit), w której Agatha mierzy się z jednym ze "standardów" literatury kryminalnej, a druga to powieść łącząca w sobie cechy agatkowego thrillera szpiegowskiego i powieści detektywistycznej typu whodunit.
              • kindov podpowiedź 2 03.05.12, 00:16
                W pierwszej jako detektyw występuje nasza ulubiona starsza pani, a w drugiej małżeństwo detektywów...
                • bejaa Re: podpowiedź 2 03.05.12, 10:00
                  Strzelam - "N czy M?" i "Noc w bibliotece"?
                  • kindov Re: podpowiedź 2 03.05.12, 10:16
                    Trafiony, zatopiony :)
                    Gratulacje i czekamy na Twoją zagadkę!
                    • bejaa Re: podpowiedź 2 03.05.12, 15:49
                      Proszę wymienić jakiegoś bohatera powieści Christie, który był daltonistą (chyba było takich kilku...) ;)
                      • kindov Re: podpowiedź 2 06.05.12, 11:05
                        Sprawdziłem:
                        - Emlyn Price (Nemesis)
                        - Tom Addison i Timothy (Detektywi w służbie miłości - Serwis do herbaty "Arlekin")

O daltonizmie jest też wzmianka w Świadku oskarżenia, ale tylko jako przykład dziedziczności.
                        • bejaa Re: podpowiedź 2 06.05.12, 17:51
                          Wyczerpująca odpowiedź :)

Twoja kolej.
                          • kindov Re: podpowiedź 2 07.05.12, 16:29
                            Które 2 bohaterki (z różnych) powieści przyjechały do Anglii z Nowej Zelandii?
                            • ancza7 Re: podpowiedź 2 07.05.12, 19:15
                              Gwenda Reed z "Uśpionego morderstwa" ;
                              Mary Riley - Draper (występującą jako Jessie Hopkins) w "Zerwanych zaręczynach" ???
                              • kindov Re: podpowiedź 2 08.05.12, 13:51
                                Doskonale!
                                Czekamy na twoją zagadkę :)
                                • ancza7 Nowa 09.05.12, 23:05
                                  Jaki kolor oczu miał Hercules Poirot?
                                  • kindov Re: Nowa 10.05.12, 10:53
                                    Zielone albo, jak kto woli, kocie... ;)
                                    • ancza7 Re: Nowa 10.05.12, 21:04
                                      Dziękuję Kindov :) miałam wątpliwości, bo one mu "zieleniały" gdy był na tropie, ale skoro taki znawca jak Ty nie znalazł niczego innego to należy przyjąć, że były zielone, a czasem trochę bardziej... Twoja kolej!
                                      P.S. Koty mogą też mieć żółte oczy, ale nie przypuszczam żeby Herculesa to dotyczyło :)
                                      • kindov Re: Nowa 11.05.12, 17:14
                                        Już dawno chciałem zadać tę zagadkę, ale wydawała mi się zbyt prosta. A jednak ją zadam, co mi tam :)

Kto miał cztery różne peruki na różne okazje (np. na podróż, na wieczór i odpowiednią do noszenia kapelusza)?
                                        • bejaa Re: Nowa 12.05.12, 08:30
                                          Molly Ravenscroft?
                                          • kindov Re: Nowa 12.05.12, 10:23
                                            Oczywiście (dodam, że z powieści Słonie mają dobrą pamięć) :)
                                            Gratulacje i czekamy na Twoją zagadkę!
                                            • bejaa Re: Nowa 12.05.12, 11:50
                                              W której powieści istotną rolę odegrała donica z palmą?
                                              • kindov Re: Nowa 12.05.12, 15:06
                                                W Morderstwie na plebanii :)
                                                • bejaa Re: Nowa 12.05.12, 19:56
                                                  Tak jest :)
                                                  • kindov Re: Nowa 14.05.12, 10:09
                                                    Kto był wielbicielem talentu młodego norweskiego rzeźbiarza i miał w domu wykonaną przez niego rzeźbę?

Tak na marginesie, w polskim tłumaczeniu rzeźba ta miała być zrobiona z drewna brzozowego (birch), chociaż w oryginale mowa jest o buczynie (beechwood).
                                                  • kindov Podpowiedzi 15.05.12, 16:58
                                                    1. Podpowiedź książkowa: chodzi o powieść z Poirotem, a właścicielem rzeźby jest małżeństwo.
                                                    2. Podpowiedź filmowa: również w filmie pojawia się rzeźba młodego, utalentowanego Norwega - ale jest znacznie bardziej okazała (i jest zupełnie abstrakcyjna) niż powieściowa wyrzeźbiona główka.
                                                  • hanulek83 Re: Podpowiedzi 15.05.12, 20:20
                                                    Chodzi o Karolinę i Amyasa Crale z "Pięciu małych świnek".
                                                  • kindov Re: Podpowiedzi 15.05.12, 20:58
                                                    Znakomicie, czekamy na Twoją zagadkę :)
                                                  • hanulek83 Re: Podpowiedzi 17.05.12, 00:04
                                                    "Nie przywłaszczyłaś sobie tutaj niczego. Są dwie kategorie złodziei: tacy, którzy poddają się nagłej i przemożnej pokusie (co się zdarza rzadko, aż dziw, jakim pokusom potrafi się oprzeć zwykły uczciwy człowiek) oraz tacy, którzy biorą cudze, jakby to do nich należało. Nie należysz do żadnej z tych kategorii. Nie jesteś złodziejem, natomiast należysz do nietypowej kategorii kłamców."

Czyje to słowa? Podpowiem, że przy tej okazji ten ktoś opowiedział swojemu rozmówcy historię świętej Elżbiety.
                                                  • kindov Re: Podpowiedzi 17.05.12, 22:12
                                                    Nadinspektor Battle do swojej córki Sylvii (Godzina zero)
                                                  • sowca Re: Podpowiedzi 17.05.12, 22:48
                                                    Grr, spóźniłam się z odpowiedzią 40 minut :p
                                                  • kindov Re: Podpowiedzi 18.05.12, 13:07
                                                    Sowca, chętnie oddam ci kolejkę :) Proszę, zadaj pytanie, kiedy Hanulek potwierdzi poprawność, ok? Z przyjemnością się pogłowię nad nową zagadką :)
                                                  • hanulek83 Re: Podpowiedzi 19.05.12, 11:31
                                                    kindov napisał:

> Nadinspektor Battle do swojej córki Sylvii (Godzina zero)

Zgadza się:)
                                                  • sowca Re: Podpowiedzi 19.05.12, 23:17
                                                    O, Kindov, dzięki, dobry z Ciebie człowiek :)

W której powieści i przy jakiej okazji jest wspomniana Helena Rubinstein?
                                                  • ancza7 Re: Podpowiedzi 20.05.12, 08:07
                                                    "Po pogrzebie" - kiedy Susan chciała otworzyć gabinet kosmetyczny z laboratorium, w którym będzie opracowywać własne receptury na kosmetyki.
                                                  • sowca Re: Podpowiedzi 20.05.12, 22:55
                                                    Doskonale, Ancza, Twoja kolej :)
                                                  • ancza7 nowa 21.05.12, 17:42
                                                    Czy pamiętacie jakieś zamachy na życie Poirota? Ja myślę o jednym, ale może przy okazji ktoś coś doda.
                                                  • kindov Re: nowa 21.05.12, 18:12
                                                    Na pewno był zamach w Pani McGinty nie żyje.
                                                    Inne jakoś nie przychodzą mi do głowy, ale jeśli ktoś sobie coś przypomni, to proszę, dopiszcie :)
                                                  • bejaa Re: nowa 21.05.12, 21:06
                                                    W pewnym sensie zamach był też w "Tragedii w trzech aktach" :P
                                                  • ancza7 Re: nowa 21.05.12, 22:05
                                                    Kindov, trafiony - zatopiony! Twoja kolej.
                                                    Bejaa - też o tym pomyślałam, ale to jednak "w pewnym sensie" tylko :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka