Dodaj do ulubionych

RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW!

29.09.04, 12:32
Już najwyższy czas zabrać się za robienie zapasów dla naszych milusińskich. A
jest w czym wybierać; żółędzie, szyszki, orzechy, jarzębina,czarny bez,głóg,
dzika róża, tarnina, kukurydza...
Namawiam wszystkich, bo to frajda wybrać się na długą wyprawę ( taka piękna
jesień! ) w poszukiwaniu przysmaków, a jaka radość w zimie( dla nas i ptaków
oczywiście ), gdy w karmniku oprócz tradycyjnej słoniny zagoszczą prawdziwe
przysmaki. Można się wówczas spodziewać dużo różnorodnego ptactwa.
U mnie spiżarnia już prawie pełna; żółędzie, głóg, róża, tarnina... Muszę
tylko jeszcze zakupić dużo kukurydzy i słonecznika ( dla moich ptaków
wyłącznie łuskany!!!).
Jeszcze raz gorąco namawiam!
Obserwuj wątek
    • lablafox Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 30.09.04, 20:40
      Ojciec zrobił mi już karmik dla ptaków.
      Gdy tylko z balkonu zdejmę pelargonie zaraz go powieszę .
      Dla kogo zbierasz żołędzie?
      Co robisz z szyszkami i dla kogo je przygotowujesz?
      Jaki ptak jada kukurydzę?
      Oczywiście oprócz srok , które jedzą wszystko.
      • cereusfoto Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 01.10.04, 09:57
        Witam,
        Na karmnik to może jeszcze za wcześnie - ptaki właśnie na jesień mają najwięcej
        pożywienia. Gdy przyjdą pierwsze przymrozki ( niekoniecznie pierwszy śnieg )
        wówczas dobrze jest mieć już gotową ptasią stołówkę.
        - Żołędzie - głównie sójki ( już teraz wyjadły mi z moich dębów prawie
        wszystkie, i gdybym nie pozbierała trochę z mojego ogrodu, to pewnie burczałoby
        im w brzuchach w zimie.
        - Szyszki - dzięcioły, a może skuszą się też grubodzioby? ( na co bardzo liczę )
        - Kukurydza - sójki, ale i inne ziarnojady , myślę, że kosy i dzięcioły nie
        pogardzą kukurydzą.
        Wszystko okaże się "w praniu" - jak zaczną przylatywać do karmników, to nie
        omieszkam poinformować na forum.
        Pozdrawiam
        • lablafox Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 01.10.04, 10:23
          Karmik zrobiony , to nie znaczy zawieszony.
          Sójek to u mnie nie ma , grubosza tez nie . Miałam stado swoich wron zimowych,
          moje sroki i moje sikorki.
          Przeprowadziłam się i to będzie 1 zima bez tych wszystkich moich ptaszków .
          Tęsknię za nimi.
      • niemed Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 05.10.05, 09:54
        Cereusfoto, mam pytania:
        - dla kogo: jarzębina, czarny bez,głóg,
        dzika róża, tarnina,..., w ubiegłym roku zrobiłem zapas głogu i kaliny, ale
        nikt tego nie tknął z mojego karmnika?
        - mieszkam na przedmieściu i jest wokół sosnowy las, czy zbierać szyszki dla
        sójek?
        Pozdrowienia
        Wojtek
          • cereusfoto Re: A ja tak sobie myślę: po co to zbierać? 29.11.05, 13:06
            Nie przesadzajmy! Przecież nie zbieram WSZYSTKICH owoców. Jak uzbieram z 2 - 3
            kg. to wszystko. Poza tym zbieram tylko tam, gdzie jest wystarczająca ilość
            owoców. Różę i głóg zbieram np. w takim miejscu, gdzie nic innego nie rośnie -
            jest tam chyba ze 30 hektarów tego dobrodziejstwa! A więc te 2-3 kg to nic -
            żaden ptak nie zauważy, że mu trochę podprowadzę dla jego kumpli!
          • mika117 Re: A ja tak sobie myślę: po co to zbierać? 29.11.05, 19:52
            Faktycznie ptaki szukają pożywienia blisko ludzich siedzib,ponieważ w naturalnym środowisku mają go za mało. Szczególnie pod koniec zimy. Wtedy każdy owoc czy nasionko jest na wagę złota. Dlatego nawołuje się do pozostawiania krzewów na miedzach, wiele z nich jest schronieniem i restauracją dla ptaków. Tak samo niższe piętra lasu.
            Dokarmiam ptaki, gdy w poszukiwaniu jedzenia, którego najwidocznej brak w pobliskim parku, przylecą w pobliże ludzi.
            Daję im to czego zazwyczaj o tej porze roku nie znajdą np. ziarna słonecznika. Kanar, proso, konopie, tzw. mieszanka zbóż, smalec i słonina to pokarm, do którego mają dostęp dodatkowo. Nie został on tylko przemieszczony z jednego miejsca do drugiego.

pozdrawiam
            Joanna
    • caysee Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 10.09.06, 22:50
      Fajny watek, bo wlasnie weszlam zeby sie zapytac jakie jedzenie gromadzic dla
      ptakow na zime! smile
      Tak sie tylko zastanawiam, czy to ma sens w moim przypadku. Mieszkam w domu
      wielorodzinnym na przedmiesciach, mam tu duzo ptakow, jednak nie mam mozliwosci
      wywiesic karmnika gdzie indziej niz poza balkonem. Balkon jest wsuniety w
      budynek, a nie wystaje z domu. Myslicie, ze przyleca? Poki co raz jedyny
      widzialam na balkonie sikorke, co dobrze rokuje. Ale czy sojki albo inne wieksze
      ptaki przyjda? (mam ich tu sporosmile
      • cereusfoto Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 11.09.06, 19:56
        Dwa lata temy, gdy mieszkałam w bloku - wywieszałam za oknem tłuszcz, słoninę,
        ziarno ( nie miałam balkonu tylko wieszak na pranie zaadaptowany na karmnik! )
        i przylatywały: kowaliki, dzięcioły, sroka, wróble, sikorki - bogatki i modre,
        a na wiosnę szpaki. Nie martw się z pewnością przylecą.
        Co do owoców kaliny to są pożywieniem dla 22 gatunków ptaków ( min. piegża,
        pokrzewka cierniówka, sroka, muchołówka szara ). Tak więc radziłabym raczej
        akurat kalinę pozostawić dla ptaków w parku, ogrodzie, bo małe
        prawdopodobieństwo,że akurat te przylecą na balkon. A o zimowym dokarmianiu
        jeszcze będziemy pisać.
      • marfu2 Re: RÓBMY ZAPASY NA ZIMĘ DLA PTAKÓW! 14.11.06, 18:17
        Przyleca na pewno - ja na balkonie mialem zeszlej zimy 14 gatunkow w karmniku!!

Przy okazji smile Zareklamuje druga edycje Karmnikowej Ligi - czyli
        wspolzawodnictwa, dotyczacego liczby gatunkow ptakow w karmniku. Moze ktos z
        Forumowiczow zechce sie przylaczyc do zabawy?

www.bocian.org.pl/bocian/index/Dokarmianie-ptakow/Karmnikowa-liga.html
        Przy okazji pare slow o dokarmnianiu ptakow:

www.bocian.org.pl/bocian/index/Dokarmianie-ptakow.html

=================================
        Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"
    • moineau1 Re: A CO DLA KAWEK, CO DLA KAWEK?! 23.11.06, 08:35
      Drodzy Forumowicze, podpowiedzcie proszę czym dokarmiać kawki. Nie chcę ich
      zapychać chlebem, mam wrażenie, że to niezbyt dobre dla nich... Słonecznik,
      kasze i inne tego typu pożywienie chyba jest za drobne dla nich (parę razy się
      zainteresowały i olały kompletnie. Sikorki wyczyściły). Czytałam, że kasza
      gryczana może być dobra ale na mrozie zamarza w kamyczki i to chyba też
      niedobrze żeby się tym napychały...już nie wiem.Żal mi ich jak jest dużo
      śniegu, maleństwa (wróble, sikory, itp.) dokarmiam z sukcesem ale nie wiem jak
      dogodzić kawencjom...
      • cereusfoto Re: A CO DLA KAWEK, CO DLA KAWEK?! 23.11.06, 19:07
        Hmmm, wg moich obserwacji - kawki jedzą dosłownie wszystko. Najlepiej jednak
        dać im kawałki tłuszczu z nasionami w środku ( ale jakimiś tańszymi są takie
        mieszanki dla ptaków na placach po ok. 2 zł. / 1 kg ) - wymieszaj ze stopionym
        smalcem lub słoniną ( z nią jest więcej roboty - lepiej roztopić smalec ) i
        wylej do pojemników np. po margarynie.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka