Dodaj do ulubionych

Biale gawrony w miastach !?

31.01.05, 22:04
Od jakiegos czasu obserwuje zastanawiajace zjawisko. We wiekszych miastach
pojawiaja sie kawki i gawrony, ktore maja biale plamy na upierzeniu.Dawniej
tego nie bylo. A np. w Krakowie to widzialam gawrona prawie calego bialego!

Co to jest za historia z tymi albinosami? Efekt zanieczyszczenia srodowiska?

Obserwuj wątek
    • micamic Re: Biale gawrony w miastach !? 01.02.05, 09:34
      Takie zjawisko występowało od dawna -po prostu ostatnio jest więcej gawronów
      więc i częściej spotyka się te z wadą. Takie zjawisko nazywa się leucyzmem i
      jest wynikiem wady genetycznej polegającej na braku lub złym funkcjonowaniu
      genów odpowiedzialnych za produkcję barwników upierzenia.

Pozdrawiam
        • micamic Re: Biale gawrony w miastach !? 01.02.05, 16:18
          osieuek napisała:

> Dlaczego ostatnio jest wiecej gawronow?

Wraz z rozwojem miast jest coraz więcej pożywienia dla nich. Miasta oferują im
          bezpieczne miejsca do noglegowania i żerowania. W miastach mają mało
          naturalnych wrogów. Jedyne co im może poważnie zagrażać to wady genetyczne i
          choroby.
    • cereusfoto Re: Biale gawrony w miastach !? 01.02.05, 12:45
      Pisałam już kiedyś o tym na forum. Właśnie w Krakowie spotykam co jakiś czas
      kawkę albinoskę. Jest wg mnie śliczniutka . Ma jakieś 80 % upierzenia białego.
      Widziałam nawet jej dzieci ( tak sądzę,że jej, bo w tej samej okolicy ) ; miały
      nieco mniej białego.
      • osieuek Re: Biale gawrony w miastach !? 02.02.05, 12:17
        Mnie sie jednak wydaje, ze to ma zwiazek z duzymi miastami i to nie tylko taki,
        ze tam tych ptakow jest wiecej i latwiej zauwazyc anomalie. Jesli przejsc sie w
        Krakowie, powiedzmy, po tym parku kolo Placu Inwalidow, to trudno spotkac
        gawrona, ktory _nie_ ma bialych plam. Mnie sie uparcie cisna podejrzenia o
        efekcie zanieczyszczen. Okolice Alej to najbardziej zatrute miejsca w Krakowie.
        Wydaje mi sie, ze to sprzyja powstawaniu anomalii genetycznych.
        • carduelis Re: Biale gawrony w miastach !? 02.02.05, 13:17
          Jeżeli u Ciebie nie ma gawrona bez białych plam to może to oznaczać, że te plamy
          nie są wynikiem braku pigmentu w piórach (to chyba jednak nie jest aż tak
          pospolita wada) a "obieleniem" przez innego gawrona na noclegowisku smile
          Jak myślicie?
          • micamic Re: Biale gawrony w miastach !? 02.02.05, 13:36
            Zdecydowanie carduelis ma rację - to wynik coraz większych koncentracji na
            noclegowiskach. Dlatego pozycja na noclegowisku odzwierciedla status socjalny
            ptaka - te ważniejsze w hierarchi, dominujące mogą zajmować wyższe gałęzie i
            unikać "obielenia" odchodami, które to może prowadzić nawet do zniszczenia piór
            lub do trwałego ich odbarwienia
            • micamic Re: Biale gawrony w miastach !? 02.02.05, 16:09
              Wcale nie wątpie w twoją kawkę-ponad wszelką wątpliwość ona właśnie jest
              ptakiem leucystycznym. Próbuję tylko wyjaśnić zwiększoną częstotliwość
              wystepowania tego zjawiska. Poza tym przestrzegam przed używaniem
              terminu "albinos" gdyż leucyzm jest zjawiskiem o nieco innym podłożu
              genetycznym.
              Jak napisałaś w tym starym wątku, zjawisko to jest bardzo rzadkie ale nie
              występuję tylko i krukowatych ale zdarzają się też białe kosy i całkiem dużo
              takich przypadków jest u ptaków hodowlanych - papug, zeberek itp.
              • osieuek Re: Biale gawrony w miastach !? 02.02.05, 21:41
                Jesli chodzi o pobrudzenie bialymi odchodami, to nie (na poczatku sama tak
                myslam). Piora nie sa poplamione.

Jezeli odchody odbarwiaja piora, to moze owszem. Ale czy ptaki sobie nie
                czyszcza pior na tyle czesto, zeby nie zdazyly sie odbarwic?

Musze przypatrzec sie, jak duze sa zwykle te plamy.

A teraz mam pytanie do micamic: Powiedz w paru slowach, czym rozni sie leucyzm
                od albinotyzmu? To mnie zaciekawilo.
                • micamic Re: Biale gawrony w miastach !? 03.02.05, 10:39
                  osieuek napisała:

> A teraz mam pytanie do micamic: Powiedz w paru slowach, czym rozni sie
                  leucyzm
                  > od albinotyzmu? To mnie zaciekawilo.

Albinizm to zjawisko związane z brakiem melaniny w organizmie, która
                  odpowidzialna jest za zabarwienie skóry, oczu i włosów. Osobnik albinotyczny ma
                  bladą skórę, białe włosy, czerwone oczy.
                  Taki fenotyp jest wynikiem uszkodzonych genów odpowiedzialnych za metabolzm
                  melaniny -tyrozyna nie może być włączona w ten szlak.
                  Mówiąc ogólnie - albinos jest cały biały a oczy ma czerwone (prześwitują
                  naczynia krwionośne normalnie maskowane przez pigment)

Osobniki leucystyczne nie mają takiej wady genetycznej - mogą produkować
                  melaninę, ale mają inną wadę - uszkodzone geny odpowiedzialne za działanie
                  komórek pigmentowych- melanocytów (ściślej mówiąc - melanoblastów, czyli
                  prekursorów melanocytów). Chodzi o to, że na etapie embrionalnym te
                  melanoblasty nie wędrują wszędzie tam, gdzie powinny. Efekt jest taki, że nie
                  wszystkie części ciała mają wystarczającą ilość barwnika. Oczy są czarne zawsze
                  a reszta różnie. Osobniki z czarnymi oczami i resztą bielusieńką jak śnieg są
                  prawdziwą rzadkością. Dużo częstsze są przypadki jasnych lub szarych plam.
                  Różne takie mutacje związane z leucyzmem przyczyniły się do ewolucji ubarwienia
                  upierzenia u ptaków.
                  Nie potrafię powiedzieć nic na temat dziedziczenia leucyzmu (a nie mam teraz
                  czasu szukać), wiem tylko, że albinizm jest cechą autosomalną (tzn. niezwiązaną
                  z chromosomami płci).
                  Wiem jeszcze, że w literaturze fachowej rozróżnia się jeszcze oprócz albinizmu
                  i leucuzmu coś o nazwie "dilution", nie wiem jednak jak to przetłumaczyć i
                  wstyd się przyznać ale zapomniałem nawet co to znaczy sad
                  Podsumowując: albinos - cały biały, CZERWONE oczy (bardzo, bardzo rzadkie u
                  ptaków)
                  leucystyczny - czarne oczy, upierzenie o różnym stopniu
                  rozjaśnienia, niekoniecznie jednolite, czasem plamiaste (też rzadkie ale się
                  zdarza)
                  • calandra Re: Biale gawrony w miastach !? 07.02.05, 15:21
                    > a reszta różnie. Osobniki z czarnymi oczami i resztą bielusieńką jak śnieg są
                    > prawdziwą rzadkością. Dużo częstsze są przypadki jasnych lub szarych plam.
                    > Różne takie mutacje związane z leucyzmem przyczyniły się do ewolucji ubarwienia
                    >

Czy czasem zjawisko leucyzmu w hodowli ptaków egzotycznych nie jest znane jako
                    szekowatość (łaciatość) ?

> Nie potrafię powiedzieć nic na temat dziedziczenia leucyzmu (a nie mam teraz
                    > czasu szukać), wiem tylko, że albinizm jest cechą autosomalną (tzn. niezwiązaną
                    >
                    > z chromosomami płci).

Jesli to jednak to samo co "szeki" to z tego co wiem u większości ptaków
                    wróblowatych jest to gen autosomalny, dominujący, możliwie że za łaciatość
                    odpowiadają allele wielokrotne, ale zawsze "silniejsze" od "normalnej" barwy
                    upierzenia.

PS. Istnieje jeszcze jedno zjawisko wśród zwierząt, nie mam pojęcia, jak się
                    nazywa, ale powszechnie się mówi "półalbinosy". Takie zwierzę ma zupełnie białe
                    umaszczenie i niebieskie oczy. Są tego typu białe konie, koty, a skoro
                    rozmawiamy o ornitologii, to w Polsce zdarzają się całkowicie bielutkie
                    myszołowy z niebieskimi oczami. Prawdopodobnie to jakiś allel recesywny w loci
                    genu odpowiadającego za syntezę melaniny.
                    • micamic Re: Biale gawrony w miastach !? 07.02.05, 19:44
                      calandra napisała:

>> Czy czasem zjawisko leucyzmu w hodowli ptaków egzotycznych nie jest znane
                      jako
                      > szekowatość (łaciatość) ?

Przyznam, że nie wiem. Słabo znam się na ptakach hodowlanych.

> PS. Istnieje jeszcze jedno zjawisko wśród zwierząt, nie mam pojęcia, jak się
                      > nazywa, ale powszechnie się mówi "półalbinosy". Takie zwierzę ma zupełnie
                      białe
                      > umaszczenie i niebieskie oczy. Są tego typu białe konie, koty, a skoro
                      > rozmawiamy o ornitologii, to w Polsce zdarzają się całkowicie bielutkie
                      > myszołowy z niebieskimi oczami. Prawdopodobnie to jakiś allel recesywny w loci
                      > genu odpowiadającego za syntezę melaniny.

Oto jaki artykuł znalazłem na temat papug:
                      www.birdhobbyist.com/parrotcolour/terry/fallow01.html
                      • calandra Re: Biale gawrony w miastach !? 08.02.05, 09:54
                        > Oto jaki artykuł znalazłem na temat papug:
                        > www.birdhobbyist.com/parrotcolour/terry/fallow01.html

Bardzo dziękuję, ciekawy artykuł !
                        I wynika z niego, że tak, leucyzm to jest to samo co łaciatość/szekowatość (po
                        angielsku zwą takie ptaki pied). Fajnie wiedzieć !
                        • aix.sponsa Re: Biale gawrony w miastach !? 13.01.06, 18:50
                          Ja z kolei zaobserwowałam jesienią KAWKĘ Z MLEKIEM.
                          Była przepiękna, cynamonowobrązowa. Wyróżniała się nna tle szaroczarnych,
                          zwykłych kawek!
                          P.S. Przepraszam, że odświeżam stary wątek, ale teraz mi się przypomniało. Nie
                          mogłam się nie pochwalić...
            • carduelis Re: Biale gawrony w miastach !? 02.02.05, 19:19
              Moja interpretacja dotyczy konkretnie obserwacji osieueki a nie Twojej kawki.
              Nie przeczę, że można spotkać ptaki z białymi piórami smile Chodziło mi o skalę
              tego zjawiska. Jeżeli ktoś pisze, że wszystkie gawrony mają białe plamy to jest
              to wielce podejrzane. Zresztą ja nieraz widziałam takie właśnie "obielone"
              odchodami gawrony...
      • calandra Re: Biale gawrony w miastach !? 07.02.05, 15:24
        > ciekawe, choc zyje juz sporo czasu to jeszcze nie spotkalem ani kawki ani
        > gawrona w "wersji" choc troche odbiegającej od normy

Szczerze mówiąc ja też nigdy w życiu nie spotkałam się z jakimkolwiek odchyłem
        od normy wśród dzikich krukowatych... Wiem za to, że istnieją albinotyczne kruki
        i gawrony (widziałam fotki - są bieluteńkie z czerwonymi oczami), Czesi się
        ponoć lubują w ich hodowli - ale pewnie mutacja ta powstała w warunkach
        hodowlanych, a nie naturalnych...
        • kamikazi Re: Biale gawrony w miastach !? 25.01.06, 21:03
          Tu jest kilka ciekawostek. Najpiekniejszej nie udało mi się uwiecznić. Była to
          biała kawka z czarnymi skrzydłami i czapeczką. Ale ta wrona siwa wydaje mi się
          ciekawa smile Wyglądała jak aniołek.

www.woliera.com/index.php?pid=877
          Pozdrawiam,
          Kami

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka