pejsaty
01.08.04, 17:30
kilka ciekawych imion na litere G uzywanych w jezyku staropolskim - co o nich
myslicie?
Gorazd - imie slowianskie znaczace "szczesliwy, zreczny", mial tak na imie
jeden z szesciu najwybitniejszych uczniow sw. Metodego, przewidziany na jego
nastepce, metropolita na Morawach za czasow panstwa wielkomorawskiego
Gordian - z lac. Gordianus, imie zapisywane w jezyku staropolskim jako
Gordyjan, pochodzi od nazwy miasta Gordion w Malej Azji, 5 swietych o tym
imieniu
Gromisław - imię słowianskie skladajace sie z czlonow znaczacych "uderzac jak
grom" i "slawa"
Gumbert - z germanskiego Gundobert, Gumbert ('gunthi' walka + 'berhta' jasny,
blyszczacy)- bylo co najmniej 2 swietych o tych imionach, imie spotykane w
roznych formach w XIV wieku na ziemiach polskich
Gwido - z germanskiego Wido ('wida' daleki, dalko), forma zromanizowana
Guido, kilku swietych o tym imieniu, imie spotykane w dawnej Polsce,
zdrobnienia Gwiszek, Gwiszko, Giszek, Giszko
Gwisław - jeszcze bardziej przyswojona forma powyzszego imienia stworzona
przez dodanie slowianskiej koncowki - slaw, zanotowana w 1347 roku w
Malopolsce (zdrobnienie Gwiszek).