Dodaj do ulubionych

Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gwisław

01.08.04, 17:30
kilka ciekawych imion na litere G uzywanych w jezyku staropolskim - co o nich
myslicie?
Gorazd - imie slowianskie znaczace "szczesliwy, zreczny", mial tak na imie
jeden z szesciu najwybitniejszych uczniow sw. Metodego, przewidziany na jego
nastepce, metropolita na Morawach za czasow panstwa wielkomorawskiego
Gordian - z lac. Gordianus, imie zapisywane w jezyku staropolskim jako
Gordyjan, pochodzi od nazwy miasta Gordion w Malej Azji, 5 swietych o tym
imieniu
Gromisław - imię słowianskie skladajace sie z czlonow znaczacych "uderzac jak
grom" i "slawa"
Gumbert - z germanskiego Gundobert, Gumbert ('gunthi' walka + 'berhta' jasny,
blyszczacy)- bylo co najmniej 2 swietych o tych imionach, imie spotykane w
roznych formach w XIV wieku na ziemiach polskich
Gwido - z germanskiego Wido ('wida' daleki, dalko), forma zromanizowana
Guido, kilku swietych o tym imieniu, imie spotykane w dawnej Polsce,
zdrobnienia Gwiszek, Gwiszko, Giszek, Giszko
Gwisław - jeszcze bardziej przyswojona forma powyzszego imienia stworzona
przez dodanie slowianskiej koncowki - slaw, zanotowana w 1347 roku w
Malopolsce (zdrobnienie Gwiszek).
Obserwuj wątek
    • madziarek_edziecko Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 01.08.04, 23:57
      Dla mnie jedyne do przyjęcia z podanych imion to Gordian.
      Pozostałe mi się nie podobają, niestety sad
      Pa
      Madzia
    • gaudencja Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 02.08.04, 00:18
      pejsaty napisał:

      > Gorazd - imie slowianskie znaczace "szczesliwy, zreczny", mial tak na imie
      > jeden z szesciu najwybitniejszych uczniow sw. Metodego, przewidziany na jego
      > nastepce, metropolita na Morawach za czasow panstwa wielkomorawskiego

      Ciekawe, ale czy uzywane też w Polsce? W tej chwili kojarzy mi się z rosyjskim
      słowem "gorazda" (nie wiem, jak je napisać łacinką), które oznacza "duzo
      bardziej" i jest bardzo często używane. Coś jak nasze "bardzo".

      > Gordian - z lac. Gordianus, imie zapisywane w jezyku staropolskim jako
      > Gordyjan, pochodzi od nazwy miasta Gordion w Malej Azji, 5 swietych o tym
      > imieniu

      Hmmm... Może być, ale bez podskoków.

      > Gromisław - imię słowianskie skladajace sie z czlonow znaczacych "uderzac jak
      > grom" i "slawa".

      Znam ładniejsze imiona polskie, ale ma ono jedną niepodważalna zaletę - jest
      rzeczywiście staropolskie, a nie zmyślone na wzór polskiego smile

      > Gumbert - z germanskiego Gundobert, Gumbert ('gunthi' walka + 'berhta' jasny,
      > blyszczacy)- bylo co najmniej 2 swietych o tych imionach, imie spotykane w
      > roznych formach w XIV wieku na ziemiach polskich

      Nie kocham imion zakończonych na "bert" smile

      > Gwido - z germanskiego Wido ('wida' daleki, dalko), forma zromanizowana
      > Guido, kilku swietych o tym imieniu, imie spotykane w dawnej Polsce,
      > zdrobnienia Gwiszek, Gwiszko, Giszek, Giszko

      Fajne zdrobnienia. To imię mi się podoba, jest równiez czasem nadawane w wersji
      Gwidon. Kojarzy mi się z Gwidonem Wójcikiem, prezesem Polskiej Organizacji
      Turystycznej.

      > Gwisław - jeszcze bardziej przyswojona forma powyzszego imienia stworzona
      > przez dodanie slowianskiej koncowki - slaw, zanotowana w 1347 roku w
      > Malopolsce (zdrobnienie Gwiszek).

      Wolę Gwidona od Gwisława smile Ale i tak fajnie było w dawnych czasach, kiedy
      ludzie mieli takie imiona. A w ogóle, to najfajniej byłoby, gdyby każdy miał
      inaczej na imię; gdyby panowała całkowita różnorodność. Wtedy nawet chyba
      pojedyncza Andrzelika by mi za bardzo nie przeszkadzała wink
      • cysia.b Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 02.08.04, 10:45
        Podoba mi się Gwido, a zwłaszcza zdronienie Gwiszkosmile
        • tatjana Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 10.11.04, 11:55
          Więcej jest chłopców o imieniu Gwido, czy Gwidon?
          Z tym pierwszym spotykam się po raz pierwszy.
          Gwidon podoba mi się od zawsze.
          • gaudencja Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 10.11.04, 14:17
            tatjana napisała:

            > Więcej jest chłopców o imieniu Gwido, czy Gwidon?

            Gwidon. Imię to ma pisownię wariantową, tak jak Bruno-Brunon, HUgo-Hugon, Iwo-
            Iwon.
        • abiela Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 10.11.04, 13:36
          Od niedawna podoba mi sie Gwido, chyba dlatego, ze poznalam bardzo
          sympatycznego Niemca o imieniu Guido.
          • adziunia Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 20.01.05, 15:23
            Bardzo mi sie podoba imie Gwido i jego zdrobnienia smile w Polsce chyba rzadko
            spotykane imie.
            • gaudencja Gwidon 23.01.05, 22:57
              ...mieliśmy na forum kiedyś mamę Gwidona:
              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=5658018&a=15349789
    • niecierpka Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 20.01.05, 16:03
      Cześć.Jeśli rozpatrujesz imiona starosłowiańskie,
      proponuję do listy dodać Gniewko(od Gniewomira).
      Mnie osobiście się bardzo podoba,kojarzy z
      przeuroczym łobuziakiem,a z różnych przyczyn
      (lojalność wobec znajomych,którzy planują Gniewkoi Krzemko)nie mogę tak
      nazwać swojego dzidziusia.
      • pejsaty Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 20.01.05, 16:50
        niecierpka napisała:

        > Cześć.Jeśli rozpatrujesz imiona starosłowiańskie,
        > proponuję do listy dodać Gniewko(od Gniewomira).
        > Mnie osobiście się bardzo podoba,kojarzy z
        > przeuroczym łobuziakiem,a z różnych przyczyn
        > (lojalność wobec znajomych,którzy planują Gniewkoi Krzemko)nie mogę tak
        > nazwać swojego dzidziusia.

        witam pokrewna dusze. smile gniewomir i krzesimir to wlasnie jedne z
        moich "najulubienszych" imion. jest na tym forum kilka osob lubiacych imiona
        slowianskiego pochodzenia, zajrzyj moze do watku:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=12924&w=10836649
        a jesli chodzi o te imiona, to moze nie rezygnuj z nich z lojalnosci dla
        znajomych? bo co bedzie jak beda sie im rodzic tylko corki, albo rozmysla sie i
        wybiora inne imiona?
        • gaudencja Gniewko 20.01.05, 16:59
          pejsaty napisał:

          > a jesli chodzi o te imiona, to moze nie rezygnuj z nich z lojalnosci dla
          > znajomych? bo co bedzie jak beda sie im rodzic tylko corki, albo rozmysla sie
          i
          >
          > wybiora inne imiona?

          Otóż to, a poza tym dodam jeszcze, że Gniewkiem moze też byc Mirogniew,
          Przybygniew, Dobiegniew, Rościgniew, Ninogniew i jeszcze z piętnaście innych
          imion.
    • idaaa Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 23.01.05, 23:24
      Gordian kojarzy mi się ze słowem Gwardian ale mimo to uważam, że jest fajnym
      imieniem smile
      • gaudencja Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 29.01.06, 22:34
        Gordian coraz bardziej mi się podoba. Choć wzbudza na forum rozmaite emocje
        (przynajmniej w swej żeńskiej wersji). Może już sie z nim po prostu osłuchalam.
    • gaudencja podciąganie dla gunki 13.06.05, 20:25

      • gunka2 Re: podciąganie dla gunki 14.06.05, 13:38
        Dzieki. Mnie sie Gorazd jakos rosyjsko nie kojarzy. Raczej w stylu z Kiejstutem
        i Olgierdem, ktore lubie. I ze staroslowianskim -gor lub Gor- od gorzenia.
      • gunka2 pejsaty? 14.06.05, 13:44
        A tak przy okazji - gdzie sie podziewa pejsaty?
        • gaudencja Re: pejsaty? 15.06.05, 11:14
          Sama zachodzę w głowę od jakiegoś czasu. Może musiał ograniczyć aktywnosć
          internetową? Wspominał mi chyba kiedyś o tym... Od kwietnia nie pisał nic na
          forum gazety, w każdym razie nie z tego nicka.
          • gunka2 Re: pejsaty? 15.06.05, 13:23
            Bardzo szkoda. Brakuje jego fachowych opinii.
            • gaudencja Re: pejsaty? 02.09.05, 18:00
              Bardzo, bardzo szkoda. Możemy się pocieszać, ze nie tylko od nas odszedł, ale
              nie jest to przecież szczególne pocieszenie.

              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=654&w=22718595&v=2&s=0
    • dziewczyna_andrzeja Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 13.06.05, 21:27
      Wszystkie do d...
    • martuszkaw Gorazd 30.01.06, 16:05
      Na SŁowacji Gorazd jest popularnym imieniem w sensie historycznym. Kazdy wie,
      kim byŁ Gorazd, maŁo kto ma tyle odwagi, zeby miec Gorazda w domu. Imieniny 27
      lipca. Pozdrawiam M.
    • abiela Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 23.04.06, 09:10
      Odswiezam, bo zachwycil mnie Gordian.
    • gaudencja Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 20.09.06, 22:45
      Gumbert trochę gumisiowato brzmi wink Ale w ogóle wcale niezłe imię.
      • alagodz Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 22.09.06, 23:48
        Gaudencja napisała:"A w ogóle, to najfajniej byłoby, gdyby każdy miał
        inaczej na imię; gdyby panowała całkowita różnorodność. Wtedy nawet chyba
        pojedyncza Andrzelika by mi za bardzo nie przeszkadzała wink"
        Nie wierzę. a nie 5% Ignacych i Ignacji w populacji ? primum inter pares?

        A i tak najfajniejszy jest Gerbert!!!
        • gaudencja Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 22.09.06, 23:58
          alagodz napisała:

          > Nie wierzę. a nie 5% Ignacych i Ignacji w populacji ? primum inter pares?

          Nie-e smile Każdy inaczej i już smile
    • lirael Re: Gorazd, Gordian, Gromisław, Gumbert,Gwido, Gw 23.09.06, 21:23
      Gorazd moim zdaniem brzmi zgrzytliwie i nieprzyjemnie. Wrażenia zdecydowanie
      negatywne, mimo sympatycznego znaczenia.
      Gordian kojarzy mi się z węzłem gordyjskim lub Kordianem wypowiedzianym przez
      kogoś, kto ma katar sad
      Gromisław również mnie nie przekonuje. Imię pasuje do mrocznego młodzieńca.
      Wątła osoba o mikrej posturze wyposażona w takie buńczuczne imię mogłaby
      wywoływać niezamierzony efekt humorystyczny.
      Gumbert rzeczywiście wywołuje gumisiowe obrazy smile Dla mnie brzmi troszkę
      niepoważnie.
      Gwidon podoba mi się zdecydowanie najbardziej. Wzbudza skojarzenia rycerskie, a
      jednocześnie nie jest pompatyczny.
      Obawiam się, że Gwisław mógłby być przez analogię z naszą noblistką zmieniany
      na Wisława.
      Serdeczności.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.