Dodaj do ulubionych

Imię Jawor

10.05.22, 23:14
Nie znalazłem wiele na temat tego imienia a zainteresowało mnie.
Kiedyś (chyba nawet na tym forum) widziałem, że ktoś nazwał tak syna. Czy takie imię przy rejestracji może spotkać się z problemami bądź odmową?
Ile osób je nosi i co o nim sądzicie? smile
Obserwuj wątek
  • sulimira Re: Imię Jawor 11.05.22, 00:52
   W Polsce jest zarejestrowanych 3 mezczyzn o imieniu Jawor.
   Oto opinia RJP:

   Radosz, Jawor
   Do Rady nadesłano list z prośbą o odpowiedź w następujących kwestiach:

   1. Jaka jest Państwa opinia dotycząca imienia Jawor?

   2. Jeżeli nie ma świętego lub błogosławionego patrona noszącego dane imię – a tak zdaje się jest w wypadku imienia Jawor – czy możliwe jest obchodzenie dnia jego imienin?

   3. Czy imię Jawor oraz imię Radosz (tak nazywa się mój pierwszy syn) można określać jako imiona polskie (staropolskie), czy raczej słowiańskie (starosłowiańskie)?

   Odpowiedź przygotował prof. dr hab. Walery Pisarek:

   1. Współcześnie w Polsce nie ma imienia Jawor. Wyraz pospolity jawor oznacza drzewo (Acer pseudoplatanus) należące do rodziny klonowatych (Aceraceae) o szarobiałej korze i dłoniastych liściach. Nie ma też dziś ten wyraz większych szans na upowszechnienie w funkcji imienia męskiego, bo żeby zacytować „Zalecenia dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej Komisji Kultury Języka Komitetu Językoznawstwa PAN” z roku 1996: „Nie powinno się nadawać imion […] pochodzących od wyrazów pospolitych, takich jak antena, bławatek, goździk, kąkol, sonata, sonatina itp.”. Mimo swojej wielkości jawor należy do tej samej kategorii co bławatek.

   Inaczej było w średniowieczu. Jak pisze Andrzej Bańkowski w swoim „Etymologicznym słowniku języka polskiego”, „uderza dawność i częstość staropolskiego antroponimu Jawor 1177–1490 (stąd też patronimiczna nazwa miejscowa Jaworowice XIII), gdy nazwy innych drzew występują w funkcji staropolskich antroponimów skrajnie rzadko”.

   2. Moim zdaniem nie sposób się modlić do św. Jawora, ale można obchodzić świeckie imieniny w wybranym przez siebie dniu, natomiast katolickie w dniu patrona określonego drugim imieniem. Tak radzili sobie dawni Polacy. „Znamy – jak pisze Józef Bubak w «Księdze naszych imion» – wiele przykładów ze średniowiecza, kiedy to jedna osoba nosiła obok imienia rodzimego i chrześcijańskie. Np. Kazimierz Odnowiciel nosił drugie imię Karol, również Władysław Herman nosi imię słowiańskie i chrześcijańskie i pod tymi imionami przechodzi do historii”.

   3. Imię Jawor, wspominając jego średniowieczną popularność, możemy nazwać imieniem staropolskim. Imię Radosz, będąc imieniem staropolskim (występuje już w Bulli gnieźnieńskiej z 1187 r.), zasługuje na miano ogólnosłowiańskiego, współcześnie chyba głównie czeskiego (pisane jako Radoš); może ono być traktowane jako imię samodzielne albo jako rozszerzone przyrostkiem ‑osz skrócenie imienia zaczynającego się od Rad-, np. Radomir, Radosław, Radowit. A rad znaczy oczywiście ‘zadowolony, uradowany’.
  • sulimira Re: Imię Jawor 11.05.22, 00:58
   Teraz nazywaja dzieci najrozniejszymi imionami wiec problemow z zarejestrowaniem nie powinno byc, ale tutaj to chyba jest kwestia na kogo sie trafi.

   Imie podoba mi sie. Przypomina mi Dąbrówke. Mam bardzo fajne skojarzenia, ale ja lubie imiona odnoszace sie do natury.
  • emnilda.wolna Re: Imię Jawor 11.05.22, 03:09
   Kojarzy mi się z nazwiskiem Jawor. Jako nazwisko w porządku, jako imienia bym nie nadała, głównie przez zbyt małą popularność w porównaniu z nazwiskiem - nosiciel wiecznie będzie mieć problemy.
  • paula.anna Re: Imię Jawor 11.05.22, 08:53
   Brzmienie wyrazu jawor nawet mi się podoba.

   Pomijając inne kwestie, nie lubię imion rzeczowników, dlatego Jawor, Róża, Lew, Malina nie są dla mnie.

   Co do rejestracji w usc- myślę że może się udać. Albo "od ręki", albo po wymianie pism.
   Nie takie "kwiatki" ludzie nadają...
   • dalenia Re: Imię Jawor 11.05.22, 10:58
    Mogę się podpisać.

    Brzmieniowo faktycznie nie ma dramatu. A na tle różnych "wycudowanych" imion, Jawor brzmi dość swojsko i tak naturalnie. Co nie zmienia faktu, że nikogo jakoś szczególnie bym do niego nie zachęcała wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.