koteczka12 03.09.08, 18:24 To oczywiście na cześć Pippi. No, od czego tłumaczka wzięła tę Fizię, od czego? Myślę i myślę i żadnego imienia nie widzę... A z drugiej strony - Fizia jakby osłuchana, może jest jednak od czegoś konkretnego zdrobnieniem? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
gaudencja Re: Od czego Fizia? 03.09.08, 19:03 Może daleko idące zdrobnienie od Franciszki? Odpowiedz Link Zgłoś
ninotshka Re: Od czego Fizia? 03.09.08, 20:22 ciekawe skad to tlumaczenie sie wzielo Odpowiedz Link Zgłoś
minerwamcg Józefina Pończocha :) 03.09.08, 22:26 Po mojemu Fizia jest od Józefiny albo Józefy. Józefa/Józefina miała kiedyś popularne zdrobnienia Pepa, Pepka a nawet, choć ze zrozumiałych względów nie w Polsce - Pipa lub Pippa (choć to ostatnie mogło być też od Filipy). Jozefina bywała też zdrabniana jako Finka, Finetka, Fifi - więc może i Fizia? W każdym razie pokrewieństwo między tymi imionami jest. Tak przy okazji, pełne imię Pippi brzmi Pippilotta Czy ktoś słyszał o takim imieniu? I jak tę formę oddaje tłumaczka? Odpowiedz Link Zgłoś
bodomlake Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 00:17 Lotta to normalne, często spotykane imię w krajach skandynawskich. Wie ktoś może, jaki to ma najbardziej zbliżony odpowiednik w j.polskim? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a-qui Karolina IP: 194.181.131.* 04.09.08, 09:01 zdrobnienie od naszej Karoliny - www.thinkbabynames.com/meaning/0/Charlotte a w tytule ..."Lotta w Weimarze" T.Manna Odpowiedz Link Zgłoś
annajustyna Re: Karolina 04.09.08, 14:08 Dokladnie - Charlotta, Carlotta, C(K)aroline, czyli nasza Karolina. Liselotte to Elzbieta Karolina. Odpowiedz Link Zgłoś
minerwamcg Re: Karolina 04.09.08, 14:18 Czyli Pippilotta to byłaby w przybliżeniu Józefina Karolina? )) Odpowiedz Link Zgłoś
koteczka12 Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 05:45 Dzieki! Oczywiście, że Józefina. I ta Peppa też pasuje do tej teorii ... Odpowiedz Link Zgłoś
aniadm Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 09:12 Fizilotta albo Fizylotta, o ile mnie pamięć nie zawodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
mal_art Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 09:27 Dokładniej: Fizilotta Firandella Złotomonetta o ile mnie pamięć nie zawodzi Odpowiedz Link Zgłoś
abiela Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 09:51 Dla mnie to od Eyfrozyny - Fruzia - Fizia. Ale wymyśliłam Odpowiedz Link Zgłoś
annajustyna Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 14:10 Tak samo jak Fredzia od Winnie (jedno z rzadszych tlumaczen Kubusia Puchatka) bo od Winnifredy. A Winnifreda inaczej to...Jennifer. Odpowiedz Link Zgłoś
aniadm Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 14:42 Niezupełnie - według Behind the Name Jennifer pochodzi od Ginewry (Guinevere, od walijskiego Gwenhwyfar), a Winifred od walijskiego Gwenfrewi. Swoją drogą nie znosiłam tego tłumaczenia - rozumiem logikę za nim stojącą, ale ona była sprzeczna z duchem języka polskiego, który ma ewidentne problemy z żeńskim imieniem u stworzenia płci męskiej (chodzi mi o problemy gramatyczne) Odpowiedz Link Zgłoś
minerwamcg Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 14:52 Prawda? Ja nie znosze do dzisiaj. Miś Puchatek jest ewidentnie rodzaju męskiego, a tu się z niego robi transwestytę. Bardzo nowoczesne, ale czy sensowne? Odpowiedz Link Zgłoś
annajustyna Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 19:13 A po dunsku Kubus Puchatek to Peter Plys. Pluszowy Piotrus. Odpowiedz Link Zgłoś
gaudencja Re: Józefina Pończocha :) 04.09.08, 16:41 No właśnie, co prawda słownik Ossolineum twierdzi inbaczej, ale w tym przypadku wiarygodniejsze wydaje się behindthename. Odpowiedz Link Zgłoś
nanonverne Re: Józefina kontra Kubuś 04.09.08, 19:05 Słusznie z Fredzią! ...ale cyt. "..."Winnie" nie pochodzi od "Winifredy", lecz od imienia londyńskiej niedźwiedzicy (o czym jasno pisze Milne) "Winnipeg"...." /wikipedia/. Jednak zawsze zastanawiałam się jak można było wpaść na tłumaczenie Winnie - Kubuś ....Pierwsze lepsze imię??? - z całym szacunkiem dla pani Ireny Tuwim..... Odpowiedz Link Zgłoś
minerwamcg Re: Józefina kontra Kubuś 04.09.08, 20:19 Kubuś jest miły, przytulny, puchaty i się przyjął. Myślę, że został wybrany po dojrzałym namyśle i Irena Tuwim rozważyła wszystkie zalety tego imienia. Duńczykom puchato kojarzy się Piotruś, tyz piknie. Odpowiedz Link Zgłoś
nanonverne Re: Józefina kontra Kubuś 04.09.08, 20:21 I niechaj Kubusiem zostanie! Odpowiedz Link Zgłoś