Dodaj do ulubionych

Się czyta

01.09.22, 19:41
Igor Brejdygant - "Rysa". Facet umie pisać i wie, o czym pisze. Trochę mnie uwiera, że nie wszystko na końcu się dokumentnie wyjaśnia, wysoko postawieni macherzy pozostają poza mocami wymiaru sprawiedliwości; ja tam staroczesna kryminalnie jestem... No chyba ze coś w kolejnych tomach z Moniką Brzozowską.
Karolina Kaczyńska-Piwko - ta z kolei, mimo nazwiska, wali w niechlujnego szkodnika żoliborskiego i jego sektę jak w bęben, co przyjemne, tyle że pisze niebardzowato, a dyskomfort pogłębia kretyńska korekta.
No i brnę w kolejne tomy "Oka lelenia". wink
Obserwuj wątek
    • m_y_q Re: Się czyta 04.09.22, 12:21
      Grażyna Jeromin-Gałuszka: Skradzione lato.
      Odchorowałam tę lekturę, nie mogę czytać o krzywdzie dzieci. Na żadne walory nie zwróciłam uwagi, może kiedy uda mi się tę powieść przeczytać po raz drugi, powściągnę emocje?
      • jottka Re: Się czyta 04.09.22, 17:27
        Czytałam (od pewnego momentu po łebkach) "Wiatr" Brejdyganta, zdecydowanie mnie nie porwała, fabułę zdominowały dziarskie podboje pana w pewnym wieku, a właściwie to nie tyle podboje, co dziarskie otwieranie drzwi pokoju hotelowego, do którego pchały mu się co atrakcyjniejsze przedstawicielki tubylców. bałam się sprawdzać wiek autora, żeby nie dojść do wniosku, że to takie bardziej autobiograficzne marzenia. głównie jednak chodzi o to, że te postacie niewiarygodne były, a pamiętam też wrażenie sztuczności rozwiązań fabularnych.

za to teraz w ukryciu sama przed sobą czytam "Szklany pokój" Ann Cleese, jak na razie czyta się bardzo przyjemnie. i "Dżunglę w ogrodzie" Dave'a Goulsona, to brytyjski entomolog, to trzecia jego książka u nas, bardzo dobra, człowiek czyta o neonikotynoidach z płonącymi uszamismile
        • balamuk Re: Się czyta 11.09.22, 17:49
          Niejako a propos - mieliśmy na łajbie "Nieznane więzi natury" i w spokojnych chwilach właścicielka czytała nam głośno fragmenty. Jottko, normalnie zazdroszczę ci tego Wohllebena smile
          • balamuk Re: Się czyta 11.09.22, 18:53
            Indywidualnie przeczytałam za to "Biały towar" Mariusza Wollskiego i nie polecam. Chyba że ktoś lubi powiastki edukacyjno-przygodowe dla młodszej młodzieży rozwleczone na ośmiuset stronach.
            • balamuk Re: Się czyta 13.09.22, 11:32
              Wiktor Hagen - "Granatowa krew", dobre. smile Już dawno nie cztałam polskiego kryminału napisanego bez spinania odwłoka, humor mi się poprawił.
              • ewa9718 Re: Się czyta 13.09.22, 13:57
                Oooooo!
                A ja przebrłę 7 opasłych tomisk "Oka Jelenia" Pilipiuka. Kiepskie pod naprawdę wieloma wzgledami, a jednocześnie pełne historycznych różności, o których wiedziałam bardzo mało albo i nic. No i nie da się ukryć, że po lekturze straciłam wiele sympatii dla Pilipiuka jako Pilipiuka.
                Odpoczywałam od lelenia przy "Gorzko, gorzko" Joanny Bator (prawie Tokarczuk wink ) czy "Mordestwach w Suffolk" Anthony'ego Horowitza - takie sobie. Ale mam już nowy zaciąg na niepogodę. wink
                • balamuk Re: Się czyta 15.09.22, 21:15
                  To jeszcze z zaległości, kącik "odradzam". "Zimne nóżki nieboszczyka" jakiejś pani, chyba na p - łatwo można się domyślić, w czyim stylu napisane. Kompletna i rozpaczliwie nudna porażka. "Tysiąc" D. Andryki - chyba miał być Stefek King, wyszło niewiadomoco. I jeszcze Anya Lipska i rozgrywająca się w Londynie "Toń", która byłaby czytalna, gdyby nie pomysł wprowadzenia polskiego akcentu w postaci naszego emigranta, niezwykłego supermacho, prymitywa i mizogina z przeszłością. Ta przeszłość to stan wojenny przedstawiony... dziwnie. Całość kuriozalna.
                  I na razie tyle. wink
                  • jottka Re: Się czyta 16.09.22, 12:10
                    tkoboska, co ty czytasz?? jednym Wohllebenem się nie uratujesz, nie wiedziałam, że jesteś fankąsmile Piotr Oleksy, Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag - świetne. Weronika Gogola, Ufo nad Bratysławą, początek niemniej udany, jestem w trakciesmile
                    • balamuk Re: Się czyta 16.09.22, 23:24
                      Nie czytam, tylko czytałam przy temperaturach większych lub równych 35'C, czyli w fazie ostrego zlasowania mózgu. Jak było 30-35, przeczytałam kilka niemieckich. K. P. Wolfa o Fryzji wschodniej, z panią komisarz, która nieźle się zapowiadała, ale z tomu na tom coraz bardziej marysujczeje, a szkoda, tudzież dwóch panów, Volkera Klüpfela i Michaela Kobra, o regionie Allgäu, czyli z grubsza pd. Bawarii. Na odmianę. Panów polecam, przypadki komisarza Kluftingera wprawiły mnie w znakomity humor. Mimo pogody, a może z powodu?... wink
                      • balamuk Re: Się czyta 17.09.22, 00:37
                        PS czyli skleroza, jeszcze Mario Giordano, też Niemiec, i "Ciotka Poldi i sycylijskie lwy". Bardzo sympatyczne czytadło, nie tylko na wakacje. smile
                        • ewa9718 Re: Się czyta 17.09.22, 10:28
                          A bo, Jottko, z tym barachłem jest jak kiedyś z Izaurą. Od pierwszego kopa człek wie, że Ówno niepospolite, ale brnie, żeby sprawdzić, czy może być jeszcze gorzej lub głupiej. Np. w ostatnim zaciągu panie z biblioteki dorzuciły mi z ostatnich zakupów 2 tomy niejakiej Cudnik Kamili: "W cieniu twierdzy" i kontynuacja - "Rytuał". Blurpy na okładkach entuzjastyczne, Toruń z początków XX wieku, ha, myślę sobie, ciekawe miejsce i czas, biere! Borze szumiący, co za chała! Ałtoreczka to jakaś bardzo niedorobiona Rodziewiczówna, której się zamarzyło zostać co najmniej polską Kamilą Lackberg, ma na koncie już kilka książek, a pisać baba za cholerę nie umie. Np. w przeciwieństwie do ałtoreczki Puzyńskiej Katarzyny , która, dopuszczając bohatera do głosu, wali za każdym razem jego pełną ankietą personalną, unikając prawie podmiotów domyślnych i zaimków, ta podmiotów domyślnych nadużywa i czasem trzeba prawie stronę przelecieć, żeby skumać, który to on właśnie działa. A to tylko mała usterka w morzu innych. wink Wiem, lektura odmóżdżająca i pewnie jednak nie dam rady drugiemu tomowi, ale ostatnio jestem coraz bardziej wkurw... zirytowana i brukowane wyrazy, którymi hojnie obdarzam ałtoreczkę i jej dzieuo, świetnie robią jako wentyl. Ale lektury, rzecz jasna, nie polecam. wink
                          • balamuk Re: Się czyta 18.09.22, 21:18
                            Jodi Picoult, "Bez mojej zgody". Ups, paskudne. Dziecko, które pojawia się na świecie po to, żeby być dawczynią... Naprawdę paskudny problem etyczny.
                            • balamuk Re: Się czyta 21.09.22, 19:37
                              Marek Szymaniak - "Urobieni. Reportaże o pracy". Jestem w trakcie, bardzo ciekawe i równie dołujące.
                              • jottka Re: Się czyta 22.09.22, 12:29
                                Katarzyna Łoza, Ukraina, soroczka i kiszone arbuzy - bardzo przyjemnie się czyta i niezmiernie pouczającesmile Tuż przed wojną napisane, chyba do tej pory sprzedaż idzie na pomoc Ukrainie, ale autorka to Polka, której podczas studiów pod koniec lat 90. spodobała się Ukraina, do tego stopnia, że za mąż tam wyszłasmile Mieszka we Lwowie, jest przewodniczką, ale książka pisana z perspektywy Polaka zaciekawionego tym obcym-nieobcym krajem.

z kryminałów zaczęłam najnowszy odcinek o tym psychopacie szwedzkim, Sebastianie cośsmile znaczy cykl panów Hjortha i Rosenfeldta, z założenia powinno być ok. I felietony Wichy, to na pewno będzie bdb.
                                • balamuk Re: Się czyta 24.09.22, 15:23
                                  Alice Miller - "Dramat udanego dziecka", psychoanaliza i problemy mające źródło w najwcześniejszym okresie życia. Jakieś takie jednostronne i dla mnie, lejka, nieprzekonujące.
                                  Margery Allingham - "Jak najwięcej grobów", z zapasów wyciągnęłam i dobrze uczyniłam, bo wreszcie coś przeczytałam z przyjemnością. Nie ma jak klasyka, zwłaszcza brytyjska. wink
                                  • ewa9718 Re: Się czyta 01.10.22, 18:56
                                    Zaczynam przypuszczać, że kryminaliści i im podobni mają płaconą wierszówkę. Taki Chandler w niewielkiej książce, liczącej cirka ebałt 200 stron, potrafił świetnie opowiedzieć świetnie skonstruowaną historię ze świetnymi postaciami, o tym, jak to było swietnie napisane już nie wspomnę! A tu teraz cegły od prawie 5000 stron w górę! Np. bohater przez 5 niewnoszących niczego stron przemieszcza się z punktu A do punktu B itp. Właśnie taki miałam ostatni zaciąg: 2 razy Dawid Baldacci ( w dodatku format ponadprzeciętny) - nawet jakoś tam czytalny, ale nie wszystko umie logicznie wyjaśnić, no i gubiłam się w tłoku różnistych służb i skrótów; Lee Child, też razy 2, też gruby i trochę mnie już nudzi; Stefan Ahnhen "Ostatni gwóźdź" - Duńczyk, ale Dania o lata świetlne odległa od Guruowej; możedudy nie urywa, ale nawet niezły, zaczęłam od ostatniego tomu cyklu z komisarzem Fabianem Riskiem, ale pewnie sięgnę po poprzednie. Na szczęście miałam Joannę Batror razy 3. Jestem coraz lepszego o niej zdania.

PS Czekoladę faktycznie wcięło...
                                    • ewa9718 Re: Się czyta 01.10.22, 18:57
                                      O, od 500 w górę, of kurz!
                                      • czekolada72 Re: Się czyta 03.10.22, 11:42
                                        U mnie we wrześniu zestaw poradnikowo - lekkokryminalny, plażowy smile

lubimyczytac.pl/ksiazka/116082/jak-wychowac-dziecko-psa-kota-i-faceta
                                        Jak wychować dziecko, psa, kota... i faceta / Dorota Sumińska
                                        Dorota Krzywicka, Irena A. Stanisławska

lubimyczytac.pl/ksiazka/4896343/madra-babcia
                                        Mądra babcia / Beata Borucka

lubimyczytac.pl/ksiazka/4807062/styl-zycia-zero-waste-smiec-mniej-zyj-lepiej
                                        Styl życia Zero Waste. Śmieć mniej, żyj lepiej. / Amy Korst

lubimyczytac.pl/ksiazka/4973409/co-zrobic-z-idiotami-i-samemu-nie-wyjsc-na-idiote
                                        Co zrobić z idiotami. I samemu nie wyjść na idiotę / Maxime Rovere
                                        Poddałam się - jak dla mnie język nieczytalny...

lubimyczytac.pl/ksiazka/220565/grand
                                        Grand / Janusz Leon Wiśniewski
                                        Liczyłam na coś o wiele wiele lepszego.
                                        Dałabym może i jedną dwie gwiazdki więcej, gdybym nie miała pecha, że nie czytałam, a słuchałam książki. Niestety - Piotr Grabowski to wielka porażka w roli lektora!

lubimyczytac.pl/ksiazka/5019248/kemping-chalupy-9
                                        Kemping Chałupy 9 / Katarzyna Janus, Renata Kosin, Marta Matyszczak, Dorota Milli, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Joanna Tekieli

lubimyczytac.pl/ksiazka/5024524/sopot-w-trzech-aktach
                                        Sopot w trzech aktach / Marta Matyszczak
                                        Cykl: Kryminał pod psem (tom 10)

lubimyczytac.pl/ksiazka/4921690/pruskie-baby
                                        lubimyczytac.pl/ksiazka/4932363/wesela-nie-bedzie
                                        lubimyczytac.pl/ksiazka/4945795/kwestia-czasu
                                        Małgorzata Starosta

lubimyczytac.pl/ksiazka/295602/sanatorium-pod-zegarem
                                        Sanatorium pod Zegarem / Liliana Fabisińska
                                        Cykl: Jak pies z kotem (tom 1)
                                        Ciechocinek, szpital uzdrowiskowy, ołtarz Wita Stwosza w Krakowie; psy i koty, młodość i starość. Bardzo dobre, polecam!

lubimyczytac.pl/ksiazka/4970636/dopoki-grob-nas-nie-polaczy
                                        Dopóki grób nas nie połączy / Agnieszka Zakrzewska

lubimyczytac.pl/ksiazka/112860/klatwa-nipkowa
                                        Klątwa Nipkowa / Arkadiusz Niemirski

lubimyczytac.pl/ksiazka/79582/tajemnica-fabritiusa
                                        Tajemnica Fabritiusa / Arkadiusz Niemirski

lubimyczytac.pl/ksiazka/35371/pan-samochodzik-i-zamek-w-baranowie-sandomierskim
                                        Pan Samochodzik i zamek w Baranowie Sandomierskim / Sebastian Miernicki
                                        Cykl: Pan Samochodzik (tom 90)
                                        Nałęczów, Sandomierz, Baranów Sandomierski i zamek Krzyżtopór. Współcześni i dawni piraci ; II Wojna Światowa i UB ; dwie piękne kobiety ; szpiedzy ; młodzi pomocnicy ; cały wachlarz "złych" ; Paweł Daniec i śladowo Pan Tomasz.Jednak zabrakło ikry!
                                        • ewa9718 Re: Się czyta 05.10.22, 15:42
                                          Niejaki Maciej Siembieda- jak piszą: literatura sensacyjna z Wielką Historią w tle! Czytalny, choć momentami zalatuje Brownem skrzyżowanym z Hanksem. wink No ale choćby dla smaczków historycznych warto.
                                          Brejdygant "Uład", no, no, no!
                                          • ewa9718 Re: Się czyta 05.10.22, 15:44
                                            A, ten Siembiea 3 z iluś, ale jednak sięgnę po następne.
                                            • czekolada72 Re: Się czyta 12.10.22, 07:31
                                              lubimyczytac.pl/ksiazka/5007370/niechciana-stolecznosc-architektura-i-urbanistyka-krakowa-w-czasie-okupacji-niemieckiej-1939-1945

Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 / Andrzej Chwalba, Żanna Komar, Jacek Purchla, Monika Rydiger

lubimyczytac.pl/ksiazka/4913976/na-milosc-boska
                                              Na miłość boską! / Malwina Ferenz

Wrocław końca II Wojny i Wroclaw wspołczesny oraz legendarne perły Daisy. Idealne na podróz samochodem! I nie tylko.

lubimyczytac.pl/ksiazka/303592/weranda-na-czarcim-cyplu
                                              Weranda na Czarcim Cyplu / Liliana Fabisińska
                                              Cykl: Jak pies z kotem (tom 2)

Hel!
                                              • balamuk Re: Się czyta 12.10.22, 19:14
                                                Ta niechciana stołeczność dobrze się czyta?
                                                ,
                                                • czekolada72 Re: Się czyta 12.10.22, 23:06
                                                  Bardzo dobrze się ogląda. Czytania sporo mniej, niż oczekiwałam. Jeden dzień wystarczy, na oglądanie więcej. Liczyłam zdecydowanie na coś tresciwdzego, ale nie zaszkodzi...
                                                  • jottka Re: Się czyta 14.10.22, 12:58
                                                    Prof. Chwalby wszystko dobrze się czytasmile "Okupacyjny Kraków" i "Festung Krakau. Kraków w cieniu twierdzy" też napisał (to już sam), takie albumowe wydania, bardzo dobre w lekturze.
                                                  • czekolada72 Re: Się czyta 14.10.22, 13:20
                                                    Festung ma moj Brat, wiec moze w koncu wyrwe od niego.
                                                    Owszem, Chwalbę czyta się dobrze, ale ja chciałam poczytać o architekturze Krakowa z czasów II WŚ - obszernie, i z naciskiem na obecną Krowodrze. I sie rozczarowałam.
                                                  • jottka Re: Się czyta 14.10.22, 13:57
                                                    ale to MCK wydał? no to pewnie materiały towarzyszące wystawie czy cuś w podobie, oni nie wydają samodzielnych, że tak powiem, monografii. ja bym raczej w katalogu Politechniki poszukała, tam jest dużo tytułów tego rodzaju.
                                                  • czekolada72 Re: Się czyta 14.10.22, 14:33
                                                    tak, mck, i wiem, ze jest towarzyszace, ale z zapowiedzi i recenzji wynikały inne proporcje tekstu do obrazków
                                                  • ewa9718 Re: Się czyta 17.10.22, 13:30
                                                    Dwa miłe wieczory (rozciągałam w czasie i w przestrzeni) z "Marzeniem panny Benson" Rachel Joyce, 2 zupełnie czytalne Michaele Connelly z Hieronymusem Boschem i ... kryminał południowokoreański: "Siedm lat ciemności" Jeong You Jeong (kobieta). Chyba nie dam rady, choć to ponoć czołówka południowokoreańska porównywana z Kingiem i Chandlerem (!). Nie wiem, czy po koreańsku też jest tak kiepsko (językowo) napisany, czy to "zasługa" tłumaczy, ale i bez tego nie kumam ludzi, ich motywacji, postępowania. Miałam kiedyś kryminał północnokoreański z detektywem jak północnokoreański Marlowe, zdumiewający pod wieloma względami, ale dał się przeczytać, tu chyba jednak się poddam.
                                                  • felis2 Re: Się czyta 18.10.22, 09:19
                                                    Witold Jurasz 'Demony Rosji'. Wspomnienia, obserwacje i wnioski autora z czasów pracy w moskiewskiej placówce dyplomatycznej. Na temat ludzi i realiów życia, nie polityki. Sięgnęłam zachęcona podcastami 'Raport międzynarodowy' tegoż pana, też polecam.
                                                  • balamuk Re: Się czyta 23.10.22, 13:23
                                                    Brzmi ciekawie, hm. Z różnych względów.
                                                    Ewu, mnie tak kiedyś kompletnie "nie wszedł" sędzia Di. Nie pomnę, czy tłumaczenie mi przeszkadzało, za to dobrze pamiętam wrażenie obcości opisywanego świata - tak silne, że bolało. Po więcej nie sięgnęłam.
                                                    Chwilowo podczytuję Tomasza Mroza, u którego klimaty swojskie. Na pewno nie każdemu się spodoba, bo pisze coś w rodzaju kryminałów metafizycznych, ale mnie siły nieczyste nie przeszkadzają. wink
                                                  • jottka Re: Się czyta 23.10.22, 20:01
                                                    apropo metafizyki to brnę przez "Wiedźmy Kijowa" Łady Łoziny, bo wszędzie reklamują... no takie fantasy w wersji mocno pop. o Kijowie trochę ciekawostek, więc podczytuję - kijowski Szewczyk Dratewka, co ubił żmija, to Cyryl Kożemakasmile jestem w jakiej jednej trzeciej, ale do kupna zdecydowanie bym zniechęcała.

no i zaczęłam "Szachownicę" Leszka Hermana (tego od "Sedinum"), na razie przyzwoita powieść płaszcza i szpady łamane przez Pan Samochodzik, że tak powiemsmile znaczy szałów literackich nie należy się spodziewać, ale dużo zabawy historycznej, zwłaszcza jak kogoś ciągnie w stronę Pomorza.

a, z zupełnie innej bajki - wspominany prof. Chwalba z Wojciechem Harpulą w "Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii", bardzo dobre. rozmawiają sobie, dlaczego od tylu lat mordujemy się z naszym ulubionym sąsiadem i czy historia mogła potoczyć się inaczej. to już raczej nie jest dzieło do poduszki, ale bdb.
                                                  • czekolada72 Re: Się czyta 24.10.22, 07:34
                                                    Ja przez te kilka dni same kontynuacje.
                                                    Wiem, mało ambitne smile

lubimyczytac.pl/ksiazka/4707048/lustereczko-powiedz-przecie
                                                    Lustereczko, powiedz przecie / Alek Rogoziński
                                                    Cykl: Róża Krull na tropie (tom 2)

Delikatny humor w delikatnym kryminale.

lubimyczytac.pl/ksiazka/4135861/zielarnia-nad-sekwana
                                                    Zielarnia nad Sekwaną / Liliana Fabisińska
                                                    Cykl: Jak pies z kotem (tom 3)
                                                    Hel, Paryż, Busko Zdroj; lata powojenne i wspolczesne.

lubimyczytac.pl/ksiazka/5018784/innym-razem
                                                    Innym razem / Katarzyna Majgier
                                                    Cykl: Kuchennymi drzwiami (tom 3)

Kraków i okolice od lat 20-tych do tuż powojnia.

lubimyczytac.pl/ksiazka/80029/pan-samochodzik-i-napoleonski-dragon
                                                    Pan Samochodzik i napoleoński dragon / Sebastian Miernicki
                                                    Cykl: Pan Samochodzik (tom 100)

Kampania napoleońska na terenach dzisiejszych Mazur.
                                                  • ewa9718 Re: Się czyta 25.10.22, 13:22
                                                    Chociaż mi zęby jadowe rosną, jak widzę pana Manna w jakiejś teklamie (całkowicie niewiarygodnego na harleyu i kłapiącego sztuczna szczeną, przeczytałam "Głos" - rozmowę pana Manna z Katarzyną Kubisiowską; może dudy nie urywa, ale całkiem przyjemna lektura. 2 razy Jefferson Bass ("Złodziej kości" i "Kosci zdrady" - brłam, brłam i jakoś przebrłam. Kati Hiekkapelto "Bezsilni" - na razie odłozyłam po kilkudziesięciu stronach, bo nie wiem, czy przebrnę. I 2 razy fajnie czytalny David Baldacci: "Manipulacja" i "Władza absolutna" - to drugie istnieje filmowo z Eastwoodem w roli gównej, zaś w książce Eastwood obsadzony prawie i inni. wink

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka