Dodaj do ulubionych

La carte vitale

29.08.11, 02:09
Witam,
wyjeżdzam do Francji i mam pytanie o carte vitale. Czy najpierw dostaje się numer securite social, a karta jest tego potwierdzeniem? Czy należy wyrobić kartę , a potem dostaje się numer SS? Czy żeby pracować potrzebna jest mi ta karta czy mogę ja wyrobić dopiero jak znajdę pracę i to pradowaca musi mnie zgłosić do securite social??

Proszę o pomoc!! Wszędzie jest napisane co innego!!
Obserwuj wątek
  • koni42 Re: La carte vitale 31.08.11, 19:55
   Do sécurité social zglasza cie pracodawca. Dostajesz dokument o przydzielonym numerze. Nastepnie dostajesz dokument do wypelnienia i bedziesz musial dolaczyc rowniez zdjecie. No i przysla Ci karte. Z tymze..przygotuj sie na dluuuuugie czekania, gubienie dokumentow i inne "przygody". Vive la France!
   • izek86 Re: La carte vitale 29.09.11, 14:19
    Z tym pracodawcą jest różnie.Rzadko trafiam wśród znajomych żeby to właśnie "on" zlożył podanie o nadanie numeru SS i carte vitale. Lepiej zająć się tym osobiście i pilnować.
     • izek86 Re: La carte vitale 05.10.11, 17:15
      Oczywiście zdarza się , ale większość polaków nie jest ożenionych z francuzami, a patroni daleko odbiegają od norm prawdziwych francuskich przedsiębiorstw i pracodawców. Dlatego lepiej zacząć załatwiać na własną ękę, ajęsli szef wszystko załatwia to gratuluje bo to bardzo rzadkie.
  • hubertkol Re: La carte vitale 10.10.11, 14:29
   Otrzymanie Carte Vitale i co za tym idzie Nr Securite Sociale (dalej SS) odpowiednik polskiego Peselu, odbywa się na dwa sposoby:
   - Pracodawca składa podanie o nadanie Nr SS, w tym momencie przyznawany jest tymczasowy nr i pracownik musi wypełnić resztę podań aby otrzymać ten właściwy NR SS
   - W momencie kiedy jest się zatrudnionym trzeba się udać do Caisse assurance Maladie, z dokumentami potwierdzającymi zatrudnienie: Umowa o prace( Contrat de travail ) i Odcinki placowe ( fichee de paye )

   Czy się zrobi to samemu czy zrobi to pracodawca nic to nie zmienia, w każdym razie będą potrzebne następujące rzeczy:
   - Akt urodzenia oryginalny wydany nie później niż 3 miesiące wstecz + jego tłumaczenie przysięgłe (tłumaczenie wykonane przez tłumacza na terenie RP może być przez francuskich urzędników nie honorowane)
   - RIB, Releve d'identite bancaire, czyli po prostu zaświadczenie z banku francuskiego o nr konta itd. ( Posiadanie konta we Francji jest obowiązkowe, aby zostać zarejestrowanym w kasie chorobowej francuskiej)
   - Zdjęcia 2 albo trzy sztuki nie pamiętam.
   - Kopia faktury za prąd albo gaz poświadczająca adres zamieszkania ( nie starsza niż 3 miesiące)
   - Jeśli nie ma się wynajętego mieszkania na siebie to certificat d'hebergement (zaświadczenie od głównego lokatora ze się tam mieszka) + ksero jego dowodu osobistego paszportu czy karty pobytu francuskiej.

   Akt urodzenia radze wybrać w urzędzie na terenie RP gdyż w konsulacie kosztuje ta impreza kilkadziesiąt €

   Wydaje mi się ze o niczym nie zapomniałem :)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka