woman-in-love 18.10.05, 18:02 Też mam pewnie gorszy dzień, bo nie myslę dłużej cztrać i nie reagować. Więc zaczynam od słowa :obejrzeć a nie obejżeć. Jesli ktoś jest tak czuły na puncie swojej twórczości, to może niech czasem zajrzy do słownika. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
anula36 Re: forumowy słownik ortograficzny 18.10.05, 18:09 mnei sie wydaje ze na tym forum i tak jest calkiem, calkiem z ortografia.. Odpowiedz Link
woman-in-love Re: forumowy słownik ortograficzny 18.10.05, 18:13 tak, czy owak - wolę kiedy pisze się chaotycznie a nie haotycznie (postanowiłam być asertywna) Odpowiedz Link
wisteria Re: forumowy słownik ortograficzny 18.10.05, 18:17 .... przepraszam ze sie tutaj wtrace, ale jako osoba zyjaca od 30-stu prawie lat z czlowiekiem, ktory robi okropne bledy ortograficzne, przekreca slowa w tekscie czytanym, moge powiedziec ze nie wynika to z tego zeby komus dokuczyc, a juz napewno nie zeby obrazic. Fakt, ze czesto jestesmy niedbali w pisaniu, a poprawianie jest rzecza dobra. Dziekujemy. Odpowiedz Link
petar2 Re: forumowy słownik ortograficzny 18.10.05, 20:18 Brawo Woman! Wtrącę swoje 3 grosze: irytujący (przynajmniej mnie) "sex" zamiast "seks". Odpowiedz Link
marcin1973 Re: forumowy słownik ortograficzny 18.10.05, 23:09 woman-in-love napisała: > Też mam pewnie gorszy dzień, bo nie myslę dłużej cztrać i nie reagować. Więc > zaczynam od słowa :obejrzeć a nie obejżeć. Jesli ktoś jest tak czuły na > puncie swojej twórczości, to może niech czasem zajrzy do słownika. Muszę zajrzeć do słownika, by zrozumieć spiew słowika:--) Odpowiedz Link
charl75 jejku jak sie ciesze, 18.10.05, 23:18 ze ktos wreszcie uderzyl z grubej rury i bardzo dobrze, bo wydaje mi sie, ze internet to juz "skarbnica" bykow, byczkow itp. Mysle, ze choroby nie moga usprawiedliwiac wszystkiego, a troche nauki nie zaszkodzi, nikomu. Odpowiedz Link
ewolwenta Re: jejku jak sie ciesze, 18.10.05, 23:21 A przecież wystarczy przepuścić posta przez Worda i większość byków można wyeliminować. Trzeba tylko chcieć sobie zadać odrobinę trudu. Odpowiedz Link
gomory Re: jejku jak sie ciesze, 23.10.05, 09:40 Ewolwento, czy Ty masz swiadomosc ile kosztuje Word? Odpowiedz Link
woman-in-love Re: jejku jak sie ciesze, 23.10.05, 10:40 gomory napisał: > Ewolwento, czy Ty masz swiadomosc ile kosztuje Word? Pewnie drozej niż ppapierowy słownik ortograficzny, ogólniedostępny od szkoły postawowej ;-)) Odpowiedz Link
szczery43 Re: forumowy słownik ortograficzny 18.10.05, 23:50 Szkoda zachodu :) Teraz 70% to dyslektycy / dysgraficy. Ale matury oczywiście zdają, bo czemu nie? Czekam na pierwszego niemego śpiewaka :D Odpowiedz Link
petar2 Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 10:11 szczery43 napisał: > Szkoda zachodu :) Teraz 70% to dyslektycy / dysgraficy. Ale matury oczywiście > zdają, bo czemu nie? Czekam na pierwszego niemego śpiewaka :D Trochę przesadziłeś. Dyslektyków, wg wydanych zaświadczeń lekarskich jest ok 30%, rekord z tego co pamietam w Sopocie, coś blisko 50%. Więc co drugi, a prezydent ma być z Sopotu, więc może zamiast analizować programy wyborcze i życiorysy przodków lepiej zrobić im test ortograficzny ... Odpowiedz Link
nikita371 Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 11:57 Chyba najbardziej irytuje mnie "męszczyzna". Odpowiedz Link
matko74 Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 11:59 Kurcze, paranoję urządzacie. Rozumiem, że na byki językowe trzeba zwracać uwagę, ale może wkrótce wpisy z błędami będziecie po prostu eliminować? Wtedy też okaże się, że poprawnie językowych purytanów zostanie garstka. Każdemu się zdarza napisać błędnie pisząc pośpiesznie. Są też Ci, którzy z wiekiem poprawności ortograficznej nie nabiorą, bo "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci". Rażą mnie błędy ortograficzne i to jak! Nie jest to jednak powód, by piać i gromy słać! Nie tutaj. Tym bardziej kiedy wycina się choćby zodiaki, które więcej z tematem forum mają wspólnego, aniżeli ortografia! Odpowiedz Link
abdulian Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 12:08 Spokojnie :) nikt tu nikogo nie piętnuje, błędy się przytrafiają absolutnie wszystkim - mi na przykład bardzo regularnie literówki bo mam idiotyczną klawiaturę przy komputerze (zamierzam zmienić) a jak pisze na laptoku to zdecydowanie mniej... Obiecuję nie słać gromów, nie piać i nie czepiać się :) u nas i tak jest cudownie. Na czatach dla młodzieży jest tragedia, horror i teksańska masakra piłą łańcuchową w jednym. Z resztą moja mama, która jest nauczycielką, jest tym faktem załamana. Nikt nie chce walczyć tylko leci po zaświadczenie, bo to najłatwiejsze... Odpowiedz Link
anais_nin666 Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 12:36 Abdulianie, skoro juz się czepiamy ..., to ten Twój "laptok" to czeski błąd czy też ...:)? Pospieszne pisanie powoduje, ze robimy mase literowek, ktore mogą uchodzic za bledy. To po pierwsze, druga rzecz to kwestia celowej nieprawidlowej pisowni, ja np. lubie sobie napisać "miszcz" zamiast mistrz:) - brzmi to zabawnie w tekstach podbarwionych ironią ;) Inną sprawą jest genralna niedbałośc w necie o pisownię. Fatalna interpunkcja, często jej brak, "ignorowanie" wielkich liter, niestosowanie polskich znaków (ogonków przy a, kreseczek czy kropek na z itd.), ortografia taka jak opisała w wątku WiL - ale to jest tendencja światowa. Upraszczamy język, którym posługujemy się w Internecie, tworzymy "nowomowę" netową (wszelkie skróty: cze, pozdro), przeinaczenia, zdrobnienia (nio, cio - to już horror, zwlaszcza gdy dorosli ludzie sie w ten sposob pieszcza, brr). Nie lubie tej tendencji, sama staram się zachowywać wszelkie formy przynależne słowu pisanemu, ale i mnie zżera pośpiech, więc literówek w moich postach bez liku. Kajam się niniejszym za swą niedbałośc:) Odpowiedz Link
abdulian Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 12:39 Anais, mój "laptok" jest z premedytacją :) tak od dawna mówię :P wiąże się to ze śmieszną historią, ale o tym może innym razem :) Wyraz który mnie śmieszy do łez to: RZUŁF To takie zwierzątko jakby ktoś nie wiedział :))))))))))))))))))) Odpowiedz Link
anais_nin666 Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 20:04 Abdulian - stąd moje pytanie o tego laptoka:) Tak samo mówi moja teściowa, tylko że akurat ona sądzi, że to nazwa poprawna:) Odpowiedz Link
abdulian Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 23:59 No właśnie :) ja i zawodowo, i wśród znajomych, i całkiem prywatnie też tak mówię :P ostatnio mówi tak masa ludzi, więc powiedzonko straciło juz na swojej świezości, może czas je zmienić :) Odpowiedz Link
mala-izunia Re: forumowy słownik ortograficzny 20.10.05, 02:05 Jezeli chodzi o polskie znaki (ognki, kreseczki, kropeczki), to czesto nie uzywaja ich ludzie piszacy zza granicy, tak jak ja. I uwierzcie, jestem polonistka. Pozdrawiam Odpowiedz Link
ewolwenta Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 12:29 Nikt nie będzie ciął za ortografię. Ten wątek jest tylko delikatną próba zasugerowania, że naprawdę niewiele trzeba aby większość rażących byków usunąć. Wystarczy raz uważnie przeczytać napisany post. Taki rzut okiem na tekst przed wysłaniem go, jest dobrym nawykiem i wyrazem szacunku dla odbiorcy. Łatwiej wtedy też zauważyć nieścisłości w wypowiedzi, częste przy silnych emocjach. Odpowiedz Link
ewolwenta Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 12:35 prubóję - dwa w jednym (szampon?) chociarz - czy to jakieś miasto? Nie, bo z małej litery. Odpowiedz Link
woman-in-love Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 15:59 No to jeszcze dopowiem. Są tacy, którzy "błędzą" z wdziękiem. Była kiedyś tutaj Mia-majta. Może ktoś pamięta: błąd na błędzie. Ale był w tym jakiś wdzięk. Lecz jeśli ktoś pisze gniota , dokopuje innym i do tego sadzi pospolite byki, to już za wiele. Cieszę się z odzewu, bo juz myslałam, że miesięczna przerwa w seksie zrobiła ze mnie zrzędę :-) Odpowiedz Link
marialaskipelna Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 16:37 Nareszcie ktoś to powiedział głośno. Odpowiedz Link
woman-in-love Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 16:42 Na pohybel Poprawności Politycznej ! Polka szczera jest i basta ;-)))) Odpowiedz Link
ewolwenta Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 17:02 rzadko! a nie „żadko” chyba że miało być czule żabko? Odpowiedz Link
uwolniony Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 18:07 może być żabko :) potwierdzam opinie przed-pisaczy... tutaj nie jest źle z ortografią... czasami bywają inne problemy :) Odpowiedz Link
woman-in-love Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 19:05 Uwolniony - jeżeli jesteś uroczy - wybaczamy błędy, ale bycie burakiem plus fatalna ortografia - to nie do zniesienia, a niestety....bywa! Odpowiedz Link
lolobrigida Re: forumowy słownik ortograficzny 19.10.05, 20:19 Korzystając z okazji chciałam Cię Woman przeprosić, że w wątku "Sztuka rozmowy o seksie" nazwałam Cię Women (wiem, że jesteś jedyna w swoim rodzaju):-) uff, z angielskim mam problemy. Co do polskiego, jestem ortodoksyjna do bólu. Aczkolwiek biorę poprawkę wobec osób, które mają coś do powiedzenia. Generalnie sposób pisania - według mnie - świadczy o człowieku i kropka. Tak trzymaj WOMAN:-) Pozdrawiam. Brygida Odpowiedz Link
woman-in-love Re: forumowy słownik ortograficzny 21.10.05, 19:13 Dzingiel - z całą sympatią - rzyga się przez er-zet :-) Odpowiedz Link
gwiazda37 Re: forumowy słownik ortograficzny 23.10.05, 11:43 Minęło trochę czasu od mojego bycia na forum i..... aż podskoczyłam jak zobaczyłam temat o ortografii. Woman-in-love, brawo. Dzięki, że poruszyłaś ten temat.......... DYSLEKSJA [gr.]: 1) zaburzenia czynności czytania występujące w następstwie uszkodzenia (wskutek urazu, choroby) niektórych okolic mózgu; łagodna postać aleksji; 2) dysleksja rozwojowa, niemożność opanowania przez dziecko umiejętności czytania mimo co najmniej przeciętnego poziomu rozwoju umysłowego, prawidłowego rozwoju fiz., właściwej motywacji oraz sprzyjających warunków socjoekon. i prawidłowej metody nauczania; często towarzyszą jej trudności w pisaniu (dysgrafia); u dzieci z dysleksją rozwojową zwykle stwierdza się zaburzenia percepcji wzrokowej, słuchowej, integracji percepcyjno-motorycznej, lateralizacji, niekiedy także zaburzenia mowy, uwagi i pamięci; pierwotną przyczynę dysleksji rozwojowej wielu badaczy upatruje w zakłóceniach rozwoju ośrodkowego układu nerwowego; nie wyklucza się roli czynnika genet. (dziedziczenia) oraz emocjonalnego w patogenezie dysleksji rozwojowej; współcześnie przeważa pogląd, że dysleksja rozwojowa nie jest zjawiskiem jednorodnym, zarówno pod względem objawowym, jak i etiologicznym; dziecko z dysleksją rozwojową wymaga specjalistycznej terapii psychol.-pedag., w toku której w większości przypadków uzyskuje się znaczną poprawę funkcjonowania Jak widać dysleksja nie ma nic wspólnego z ortografią. Albo nauczy się człowiek ortografii albo nie........ Teraz co trzecie dziecko jest dylektykiem......jest to poprostu wygodnictwo i pójście na łatwiznę.........i stwierdzenie, że "uczniowie dotknięci tymi przypadłościami nie mogą, między innymi, mieć obniżanych ocen z powodu błędów ortograficznych w pracach pisemnych, ale muszą natomiast znać zasady pisowni" jest dla mnie niezrozumiałe. Czyli mówiąc prościej dysortograf MOŻE napisać nawet "korzóh" pod warunkiem, iż zapytany o poprawną pisownię bezbłędnie przeliteruje "kożuch". A więc dysleksja nie ma nic wspólnego z ortografią. Albo nauczy się człowiek ortografii albo nie........ Już leciały na mnie gromy na forum, że jestem nietolerancyjna, że mam kompleksy i dlatego doszukuję się u innych błędów ortograficznych............ Błąd jest błędem..........tego nie da się ukryć, ale jeśli ktoś jest wzrokowcem to błędy typu < korzóh,odświerzacz powietża,cusz czy ryrz > sprawiają, że i ta druga osoba robi błędy........... No to się teraz naczytam..........:)))) Odpowiedz Link
anais_nin666 Re: forumowy słownik ortograficzny 23.10.05, 17:24 A więc dysleksja nie ma nic wspólnego z ortografią. Albo nauczy się człowiek > ortografii albo nie........ Nie do końca masz rację. Osoba dotknięta dysgrafią nie może sobie wpoic zasad poprawnego zapisu i już (jeden ze słynniejszych dyslektyków robiących błędy ortograficzne i mających problemy z pisownią ogólnie to Jacek Żakowski), ale ta przypadlosc dotyka niewielki procent osob. Wiekszosc mowiaca o swoich problemach z prawidlowoa pisownią to lenie, ktorym wygodniej jest zdobyc zaswiadczenie niz wkuc pare zasad. Swoja droga dziwie sie temu, bo dla mnie dosc obciachiowe jest pisanie z bykami nawet gdy faktycznie jest to wynik choroby. Odpowiedz Link
petar2 Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 10:36 > Wiekszosc mowiaca o swoich problemach > z prawidlowoa pisownią to lenie, ktorym wygodniej jest zdobyc zaswiadczenie > niz wkuc pare zasad. >Swoja droga dziwie sie temu, bo dla mnie dosc obciachiowe jest pisanie z bykami > nawet gdy faktycznie jest to wynik choroby. Skoro to choroba to nie wystarczy wkucie paru zasad. Tym bardziej, że ortografia i gramatyka w naszym języku nielekka. Poza predyspozycjami znaczenie ma oczytanie i zwracanie uwagi na to jak się mówi i pisze. Czyli przywiązanie pewnej wagi do formy, nie tylko do treści. Ilość specjalistów i ludzi z tytułami naukowymi zaczynających zdanie od "to znaczy ..." jest spora :-) Mnie bardziej niż błędy ortograficzne, które mogę zrozumieć z w/w powodów, śmieszy wtrącanie bez sensu pojedyńczych słówek obcych, tak chyba dla ożywienia wypowiedzi. Z ostatnio zapamietanych na tym forum poza standardowym "sex" to: "bravo! bravo!" czy "według mojej opinion". Takie wstawki są celowe i podkreślające gdy jest to charakterystyczny zwrot w j. obcym, nie mający wyraźnych odpowiedników, np "last but not least". Odpowiedz Link
ewolwenta Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 11:41 > Ilość specjalistów i ludzi z tytułami naukowymi zaczynających zdanie od "to > znaczy ..." jest spora :-) Petar2? Czy aby nie liczba specjalistów? A może to tacy specjaliści, co to się ich na wagę odmierza? Odpowiedz Link
petar2 Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 11:47 > Petar2? > Czy aby nie liczba specjalistów? > A może to tacy specjaliści, co to się ich na wagę odmierza? Punkt dla Pani :-)))) Niestety, z gramatyką u mnie bywa różnie. Odpowiedz Link
anais_nin666 Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 13:08 Wiekszosc mowiaca o swoich problemach > > z prawidlowoa pisownią to lenie, ktorym wygodniej jest zdobyc zaswiadczen > ie > > niz wkuc pare zasad. > >Swoja droga dziwie sie temu, bo dla mnie dosc obciachiowe jest pisanie z b > ykami > > nawet gdy faktycznie jest to wynik choroby. > > Skoro to choroba to nie wystarczy wkucie paru zasad. Tym bardziej, że > ortografia i gramatyka w naszym języku nielekka. Dlatego też pisałam nie o tych prawdziwie chorych, a o leniach, którzy szukają usprawiedliwień swego lenistwa. Nie oszujujmy się - nie kazdy z zaświadczeniem dysleksji to dyslektyk. Odpowiedz Link
ewolwenta Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 14:01 A kto pyta nie błądzi... spróbować!!! szczerze!!! Odpowiedz Link
petar2 Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 14:17 ewolwenta napisała: > A kto pyta nie błądzi... > spróbować!!! > szczerze!!! A jak pisać wyraz "szczeże"? Przez 'ż' z kropką, święcie wieżę! Nie zmienię zdania w tej mieże Nawet gdy po ostrym seksie sobie lerzę Patrząc na z rozdartych poduch lecące pieże I popijam piwko zimne i świerze. Odpowiedz Link
petar2 Re: forumowy słownik ortograficzny 25.10.05, 15:02 ewolwenta napisała: > NIEEEEEEEEEE Gdy kobieta krzyczy NIEEE Facet już wtedy wie Że gdy postąpi śmielej Otrzyma od Niej wiele :-) Odpowiedz Link
woman-in-love Re: forumowy słownik ortograficzny 26.10.05, 11:50 z pewną taką nieśmiałością zaznaczam, że hipotezę się wysnuwa, a nie "wysnówa" ja wysnuwam, ty wysnuwasz, on/oa/ono wysnuwa itd. :-) Odpowiedz Link
woman-in-love do agaaag 03.11.05, 10:58 zwiącek z pracoCHolikiem na pewno nie ma sensu, ale może pracoHolik dałby się naprawic? Odpowiedz Link
woman-in-love Re: jesion 07.11.05, 09:31 jak mozesz radzić ludziom cos takiego?! Zastanowić się POZADNIE? Chyba "porządnie"? Może będzie z lepszym skutkiem??? Odpowiedz Link