07.08.18, 22:13
Czy Wam tez sie zdaza byc lękowym w Chad? Czy to odrebna jednoatka chorobowa?
Obserwuj wątek
  • megan.k Re: Lęk 08.08.18, 22:53
   Może to być skutek uboczny leków, jeśli w ostatnim czasie nastąpiła jakaś zmiana w leczeniu farmakologicznym. Taki skutek uboczny wywołuje np. Abilify.
    • megan.k Re: Lęk 09.08.18, 05:10
     Może, ale zapewne nie musi, podobnie jak inne skutki uboczne mogą, ale nie muszą wystąpić. Czy masz aktualnie epizod manii, skoro go dostałaś? To lek przeciwpsychotyczny.
       • megan.k Re: Lęk 10.08.18, 04:02
        To po tym leku może być jeszcze gorzej. Leki przeciwpsychotyczne wskazane są tylko w manii, w depresji, moim zdaniem, tylko szkodzą, podobnie jak zbyt długo brane po epizodzie manii (bardzo szybko doprowadza się w ten sposób pacjenta do epizodu depresji). Czy bierzesz lamotryginę, ona stabilizuje w górę, więc jest wskazana w CHAD w przypadku osób bardziej depresyjnych? Dawka ranna powinna być zdecydowanie mniejsza niż wieczorna. To wszystko może wiedzieć niestety tylko osoba, która przetestowała te leki na sobie. Ostatnio zapytałam psychiatrę, czy na specjalizacji z psychiatrii próbuje się te leki na sobie, żeby poznać ich działanie. Niestety tak nie jest, a myślę, że tak właśnie być powinno, bo inaczej leczenie psychiatryczne może czasami bardziej szkodzić niż pomagać.
         • megan.k Re: Lęk 10.08.18, 12:23
          Zacytuj badania naukowe, które potwierdzają, że leki przeciwpsychotyczne poprawiają np. funkcje poznawcze, zwiększają aktywność itp. Bardzo chętnie poczytam, bo ja NA RAZIE nie znalazłam takich informacji.
           • megan.k Re: Lęk 10.08.18, 19:13
            A chcesz być wyciszona? Czy życie polega na stłumieniu wszystkich emocji, emocje to część życia? To właśnie nie podoba mi się w psychiatrii, pacjenci jak mantrę powtarzają, że muszą być wyciszeni, bo tak wmówił im ich własny lekarz. Ekscytacja życiem, osiąganie sukcesów, walka o osiągniecie jakiś celów, spełnienie marzeń zaczyna być uważane za objaw chorobowy, bo człowiek musi być przecież wyciszony i przeciętny.
            • martyna2525 Re: Lęk 10.08.18, 21:59
             Wcalw nie musi byc wyciszony. Ludziw ogolem sa przecietni nieliczni sie wyrozniaja. Nasz temperamemt jest tez rozny nie zalezny od lekow. Nie wszystkie leki oglupiaja i nadmiernie wyciszaja. Dzisiejsza psychiatria dazy by wyciszyc objawy i dac pacjentowi jak najwieszy komfort zycia. Czasem jest cos za cos medydyna nie jest czarno biała.
             • prawo.murphyego Re: Lęk 10.08.18, 22:07
              martyna2525 napisała:

              > Wcalw nie musi byc wyciszony. Ludziw ogolem sa przecietni nieliczni sie wyrozni
              > aja. Nasz temperamemt jest tez rozny nie zalezny od lekow. Nie wszystkie leki o
              > glupiaja i nadmiernie wyciszaja. Dzisiejsza psychiatria dazy by wyciszyc objawy
              > i dac pacjentowi jak najwieszy komfort zycia. Czasem jest cos za cos medydyna
              > nie jest czarno biała.
              >
              Dzisiejsza refundacja tych neuroleptykow w chad w PL jednak pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza jak ktoś się wyciąga z wieloletnich zgliszczy i go nie stać na kilkaset złotych za zaledwie jedno pudełko z całego miesięcznego zestawu .
            • prawo.murphyego Re: Lęk 10.08.18, 22:04
             megan.k napisała:

             > A chcesz być wyciszona? Czy życie polega na stłumieniu wszystkich emocji, emocj
             > e to część życia? To właśnie nie podoba mi się w psychiatrii, pacjenci jak mant
             > rę powtarzają, że muszą być wyciszeni, bo tak wmówił im ich własny lekarz. Eksc
             > ytacja życiem, osiąganie sukcesów, walka o osiągniecie jakiś celów, spełnienie
             > marzeń zaczyna być uważane za objaw chorobowy, bo człowiek musi być przecież wy
             > ciszony i przeciętny.
             Może nie masz o tym pojęcia z osobniczego doswiadczenia, ale czasem ten lęk jest w takim nasileniu ze naprawdę ma się wszystkiego serdecznie dość i wtedy lekarz próbuje z nowymi sposobami farmakoterapii. Z mojego osobniczego doswiadczenia: dwie próby wprowadzenia abilify, obie nieudane z powodu tych nasilonych lęków.
             • megan.k Re: Lęk 11.08.18, 04:38
              Niestety mam. Przeżywałam w swoim życiu niesamowite lęki przez wiele miesięcy, uważając, że to choroba, a później sama zasugerowałam lekarzowi, że to może od Ablilify, bo wszystko zaczęło się po wprowadzeniu tego leku i jak się okazało miałam rację.
            • ergo_pl Re: Lęk 10.08.18, 23:41
             megan.k napisała:

             > A chcesz być wyciszona? Czy życie polega na stłumieniu wszystkich emocji, emocj
             > e to część życia? To właśnie nie podoba mi się w psychiatrii, pacjenci jak mant
             > rę powtarzają, że muszą być wyciszeni, bo tak wmówił im ich własny lekarz.

             Tak, chcę. Lekarz niczego mi nie wmawiał.

             Zapytałaś, czy życie polega na stłumieniu wszystkich emocji? Ja nie mówię o zrobieniu się emocjonalnym zombie.
             Choć są w życiu sytuacje, gdy bardzo by to pomogło przetrwać. I najprawdopodobniej choroba by wtedy nie wylazła. Nie jedna choroba.
            • ergo_pl Re: Lęk 10.08.18, 23:52
             megan.k napisała:

             > Ekscytacja życiem, osiąganie sukcesów, walka o osiągniecie jakiś celów, spełnienie
             > marzeń zaczyna być uważane za objaw chorobowy, bo człowiek musi być przecież wy
             > ciszony i przeciętny.

             Niestety nawet mi nie w głowie to, co wymieniłaś. Muszę mieć siły, może inaczej - powinnam mieć siły i choć trochę wewn. spokoju, by unieść życie, to, co mam na barkach.
             • megan.k Re: Lęk 11.08.18, 04:57
              Ja tak zaczęłam ponownie funkcjonować dopiero po odstawieniu leków przeciwpsychotycznych, które odebrały mi kilka lat normalnego życia, a jak się okazało nie były mi zupełnie potrzebne, co zrozumiał w końcu również mój lekarz. Leki odstawiłam oczywiście sama, ale pod czujnym okiem lekarza. Powiedziałam o tym dopiero wtedy, kiedy sam zaobserwował wyraźną poprawę w moim funkcjonowaniu. Padło pytanie: "Co Pani właściwie teraz bierze i w jakiej dawce?". Promuję Lamotryginę, bo w moim przypadku ona zupełnie odmieniła moje życie, ale to zupełnie inny lekarz wpadł na ten pomysł, żeby zamienić tegretol na lamotryginę.
              • martyna2525 Re: Lęk 11.08.18, 08:16
               Nigdy nie czulam sie i nie bylam zombie na lekach a bralam rozne.Normalnie pracowalam na tych lekach. To choroba jest tak nasilona by stosowac wieksze dawki lekow by zniwelowac objaw by pacjent choc troche czul sie lepiej. To trudne wybory.
                • dkmn Re: Lęk 11.08.18, 11:19
                 Megan ale czy ktoś kto jest zupełnie zdrowy psychicznie potrzebuje jakichkolwiek leków psychotropowych? Lamotrygina jest właśnie takim lekiem. Więc po co to bierzesz skoro czujesz się zdrowa? Padaczki przecież nie masz!?
                 • megan.k Re: Lęk 11.08.18, 12:51
                  To było pytanie czysto teoretyczne, w nawiązaniu do wpisu martyna2525. smile
                  Lamotryginę biorę, bo poprawiła mi znacznie funkcje poznawcze, szczególnie szybkość uczenia zupełnie nowych rzeczy, a to jest mi teraz bardzo potrzebne zawodowo, zwiększyła znacznie energię życiową, chociaż nigdy mi jej nie brakowało, i wytrzymałość fizyczną, zmniejszyła na stałe zapotrzebowanie na sen (tylko czasami świadomie staram się spać dłużej, żeby wypocząć). Same plusy i na razie żadnych minusów. Kiedy powiedziałam swojemu lekarzowi, że ona na mnie działa chyba tak jak amfetamina (znam ten temat tylko z literatury), dostałam receptę na 4 miesiące.
               • caray Re: Lęk 28.08.18, 03:29
                Tylko dorzucę, że ja właśnie na duży lęk i obsesje (przy depresji) dostałem kwetiapinę, bo sama Lamotrygina się nie sprawdzała - kwetiapina mi wycisza ten chaos w głowie i w końcu czuję, że moje myśli należą do mnie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka