reniatoja 13.05.04, 10:47 Kaczmarskiego skremowano, Milewicza takoz (dopiero skremuja), czy to taka moda i teraz kremacja bedzie wypierac karmienie robakow, czy tez moze manifest zamoznosci, przynaleznosci do elit? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: fantastka a po co ten wątek? n/txt IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.05.04, 10:53 Odpowiedz Link Zgłoś
annb Re: Kremacja 13.05.04, 10:54 nie widze nic złego w kremacji a jaka oszczędnośc miejsca na cmentarzu :) Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: Kremacja 13.05.04, 10:56 annb napisała: > nie widze nic złego w kremacji JA tez nic nie widze zlego, niemniej do niedawna nie byla jakos specjalnie popularna, totez zastanawia mnie skad nagle wsyzstkich kremuja. Sama zreszta tez wolalabym zostac skremowana, jesli juz mialabym wybierac. > a jaka oszczędnośc miejsca na cmentarzu :) A jakie robaki niezadowolone. :) Odpowiedz Link Zgłoś
annb Re: Kremacja 13.05.04, 11:01 :-) a czemu w ostatnim czasie?nie wiem, ale lepiej nei paść łupem hien cmentarnych :) Odpowiedz Link Zgłoś
undyna Re: Kremacja 13.05.04, 11:01 No nie wiem czy to moda czy wygoda, ale jak umrę i kremacja będzie się cenowo niewiele różniła od tradycyjnego pochówku, to jestem za, nie chciałabym jednak żeby moja rodzina narażała się na dodatkowe koszty z powodu moich pośmiertnych fanaberii;) Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: Kremacja 13.05.04, 11:03 undyna napisała: > na dodatkowe koszty z powodu moich pośmiertnych > fanaberii;) :)) A tos mnie rozbawila na koniec tymi fanaberiami :)) Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Tak, chociaz preferowany jest przez Kk tradycyjny 13.05.04, 11:06 pochowek. Kosciol dba o dozywianie robakow, wzorem sw. Franciszka chyba, ktory ptaszeta i inne za wlasnych braci mial i dozywial. Odpowiedz Link Zgłoś
liloom z prochu powstales... 13.05.04, 11:27 undyna ma racje toz to wszystko umowne jest. a ile kasy kosztuje! moze niektorzy to lubia tak jak napisiki na bluzeczkach (zeby bylo WIDAC!)? Odpowiedz Link Zgłoś
lahliq Re: Tak, chociaz preferowany jest przez Kk tradyc 13.05.04, 12:08 Nie słyszałam by jakiś ksiądz próbował kogoś przekonac do tradycyjnego pochówku. W mojej rodzinie kremacja jest praktykowana od jakichś 15 lat. Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: Tak, chociaz preferowany jest przez Kk tradyc 13.05.04, 12:17 lahliq napisała: > Nie słyszałam by jakiś ksiądz próbował kogoś przekonac do tradycyjnego > pochówku. W mojej rodzinie kremacja jest praktykowana od jakichś 15 lat. Nie wiem, czy ksieza przekonuja, ale na pewno Kosciol zaleca tradycyjny pochowek, nie sprzeciwiajac sie jednakze kremacji. PRzytacza tu ktos zreszta odpowiedni zapis. Odpowiedz Link Zgłoś
annb Re: a jest to zgodne z doktrynami kościoł. katol. 13.05.04, 11:50 tak, jest to dozwolone :) § 3. Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: melmire Re: a jest to zgodne z doktrynami kościoł. katol. IP: *.w82-125.abo.wanadoo.fr 13.05.04, 12:17 no i zabilas mi cwieka - szukam pobudek do kremacji przeciwnych nauce chrzescijanskiej! Moze ktos mi podpowie? Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: a jest to zgodne z doktrynami kościoł. katol. 13.05.04, 12:19 w hinduizmie i buddyzmie chyba sa jakies konkretne religijne przeslanki do kremacji i chyba o to chodzi. Moze chodzi o wiare w reainkarnacje, ktora napewno jest przeciwna chrzescijanstwu. Odpowiedz Link Zgłoś
annb proste 13.05.04, 12:28 wystarczy ze zadekklarujesz ze chcesz się poddać kremacji bo w ten sposób chcesz zabić swoja niesmiertelną duszę :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: melmire Re: proste IP: *.w82-125.abo.wanadoo.fr 13.05.04, 12:42 To akurat jest bardziej niezgodne ze zdrowym rozsadkiem niz z nauka :) Moze chodzi o deklaracje ze chce sie skremowac panu bogu na zlosc? :) Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: proste 13.05.04, 12:45 raczej chodzi o wiare, ze dopoki nie zniweczysz ciala, to dusza nie moze sie z nego uwolnic i przejsc do nastepnego wcielenia. Chyba dlatego hindusi kremuja zmarlych, zeby nie blokowac im dochodzenia do nirwany. Odpowiedz Link Zgłoś
lahliq Re: Kremacja 13.05.04, 12:06 reniatoja napisała: > Kaczmarskiego skremowano, Milewicza takoz (dopiero skremuja), czy to taka > moda i teraz kremacja bedzie wypierac karmienie robakow, czy tez moze > manifest zamoznosci, przynaleznosci do elit? Zamożności??? Kremacja kosztuje tyle samo co zwykły pogrzeb. Jest bardziej ekologiczna a poza tym taki grób zajmuje znacznie mniej miejsca, jest ładniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Mój tata został skremowany kilka lat temu, dla mojej rodziny to było oczywiste. Choć jedna z ciotek nie przyszła na pogrzeb, oburzona jak mogliśmy coś takiego zrobić. Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: Kremacja 13.05.04, 12:15 lahliq napisała: > Zamożności??? Kremacja kosztuje tyle samo co zwykły pogrzeb. A to nie wiedzialam, myslalam (zreszta nawet w tym watku jakby pada taka teza), ze to kosztowna sprawa. Jest bardziej > ekologiczna Czy rozklad tkanek w ziemi jest nieekologiczny? Przeciez kremacja to rowniez czarny dym, kotry idzie w atmosfere, nie sądzę, zeby byl on bardziej ekologiczny od zachodzacego w naturze procesu gnicia. > a poza tym taki grób zajmuje znacznie mniej miejsca, jest > ładniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu. Ze mniejszy to fakt, (chyba, ze urne pochowa sie w zwyklym grobie), ale czemu ladniejszy i latwiejszy w utrzymaniu? Moja Mama ma grob w postaci plyty z zielonego marmuru z napisem z mosiężnych liter, piekny, prosty, w czym, sądzisz, że grob Twojego Taty moze być ladniejszy czy łatwiejszy w utrzymaniu? > > Odpowiedz Link Zgłoś
lahliq Re: Kremacja 13.05.04, 12:28 reniatoja napisała: > lahliq napisała: > > > Zamożności??? Kremacja kosztuje tyle samo co zwykły pogrzeb. > > A to nie wiedzialam, myslalam (zreszta nawet w tym watku jakby pada taka teza),ze to kosztowna sprawa. Gdy ktoś jest ubezpieczony to dostaje zwrot kosztów za pogrzeb. Do pewnej ustalonej kwoty. W tej kwocie mieściła się kremacja. Jeśli były róznice to groszowe. > > Jest bardziej > > ekologiczna > > Czy rozklad tkanek w ziemi jest nieekologiczny? Przeciez kremacja to rowniez > czarny dym, kotry idzie w atmosfere, nie sądzę, zeby byl on bardziej > ekologiczny od zachodzacego w naturze procesu gnicia. Nie wiem jak krematoria radzą sobie z dymem (ale to przeciez nie tak jak w Oświęcimiu???). Proces gnicia jest procesem naturalnym, ale zanieczyszcza teren dookoła. Im mniejszy cmentarz (urny mogą być chowane w ścianach) tym mniej skażonego terenu. Nie wiem czy pamiętasz okres powodzi w Polsce? Podmyte cmentarze, pływające trumny... > > > > a poza tym taki grób zajmuje znacznie mniej miejsca, jest > > ładniejszy i łatwiejszy w utrzymaniu. > > Ze mniejszy to fakt, (chyba, ze urne pochowa sie w zwyklym grobie), ale czemu > ladniejszy i latwiejszy w utrzymaniu? Moja Mama ma grob w postaci plyty z > zielonego marmuru z napisem z mosiężnych liter, piekny, prosty, w czym, > sądzisz, że grob Twojego Taty moze być ladniejszy czy łatwiejszy w utrzymaniu? > Jest to wyłacznie moje subiektywne odczucie. Po prostu bardziej podobają mi się pola z małymi kwadratowymi nagrobkami. A łatwiejszy w utrzymaniu jest przez to, że jest mniejszy. Szybciej można go oczyścić i jest potrzebne mniej 'ozdobników'. Oczywiście to nie ma większego znaczenia, tylko kwestia materialna. Chciałabym być skremowana i mogę spokojnie być pochowana w ścianie. Odpowiedz Link Zgłoś
annb właśnie 13.05.04, 12:30 pozwolisz lahliq że się podpiszę pod : > Nie wiem czy pamiętasz okres powodzi w Polsce? Podmyte cmentarze, pływające > trumny... to przemawia do wyobraźni... Odpowiedz Link Zgłoś
reniatoja Re: właśnie 13.05.04, 12:42 > > Nie wiem czy pamiętasz okres powodzi w Polsce? Podmyte cmentarze, pływając > e > > trumny... > > to przemawia do wyobraźni... Fakt, to przemawia... Generalnie chyba jednak kremacja jest drozsza dla panstwa, skoro w takim kraju jak Grecja nie dokonuje sie kremacji, tylko chowa ludzi na trzy lata, a po trzech latach dokonuje ekshumacji i szczatki sklada w malych kryptach wlasnie, zeby zwolnic teren pod nastepne trumny. Nie rozumiem dlaczeog nie kremuje sie tutaj ludzi, skoro jest taki problem z terenem, ze wykupienie grobu na 25 lat (czyli tez nie na jakas wiecznosc przeciez) jest wydatkiem rzedu klikudziesieciu tysiecy euro i praktycznie tylko bogacze sobie pozwalaja na taki luksus. Przecietny czlowiek ma zagwarantowane trzy lata bezplatnego spoczywania w trumnie, a potem puszka w scianie wlasnie. Odpowiedz Link Zgłoś