03.05.03, 00:30
:-)
Obserwuj wątek
    • hal9000 Re: kłamca 03.05.03, 00:34
      psycholog.w napisał:

      > :-)

      Czy to nie duży skrót myślowy? :)))))

      Pozdrawiam,
      • Gość: .................. Re: kłamca IP: *.dial.van1.sprint-canada.net 03.05.03, 00:37
        Czy to ma mnie tez dotyczyc?
      • psycholog.w kłamca? 03.05.03, 00:44
        www.psychologia.pl/hal_mniejszy.jpg


        tryton.ci.uw.edu.pl/db2/spis?naz=&im=&tyt=&fun=&st=&jed=25000000
        potrzebujemy takich jak TY!



        hal.psych.uw.edu.pl/katalog2002/specjalizacyjne/30110.html

        Psycholog jako badacz

        Psycholog w roli badacza zdaje sobie sprawę z tego, że wyniki badań naukowych
        nie tylko stanowią poszerzenie obszaru ludzkiej wiedzy, lecz mogą także być
        wykorzystane w praktyce społecznej. Psychologia ze względu na swą bliskośc z
        życiem społecznym jest tą dziedziną nauki, której wyniki mogą być nadużywane w
        celu kształtowania przekonań i zachowania ludzi. Podejmując badania naukowe
        psycholog starannie rozważa ich stronę etyczną, a zwłaszcza możliwe pozytywne i
        negatywne konsekwencje udostępnienia wyników badań i ich wykorzystania w
        praktyce społecznej.
        Psycholog prowadzący badania naukowe podejmuje tematy zgodne z wartościami
        etycznymi swojej profesji, jest odpowiedzialny za dobór metod badawczych
        umożliwiających uzyskanie wiarygodnych wyników i za rzetelne przedstawienie
        rezultatów badań. W sprawach tych psycholog podejmuje decyzje nie ulegając
        presji osób ani okoliczności.
        Podejmując badania z udziałem ludzi, psycholog starannie rozważa zgodność
        planowanego przedsięwzięcia z ogólnymi zasadami etyki zawodowej. Przy
        zatwierdzaniu planów badań podległych członków zespołu badawczego, doktorantów
        czy magistrantów kierownik lub promotor powinien uwzględniać kryteria etyczne.
        Osoby pracujące pod czyimś kierunkiem również ponoszą odpowiedzialność za
        stronę etyczną badań, w tym zakresie, w jakim zależy to od ich własnej decyzji.
        Psycholog przestrzega zasady dobrowolności uczestniczenia w badaniach
        psychologicznych, a także respektuje prawo uczestników do wycofania się w
        dowolnym momencie z dalszego udziału w badaniach. Jeżeli uczestnicy badań
        pozostają w stosunku zależności wobec prowadzącego badania jako jego studenci,
        klienci lub pracownicy, a także wtedy, gdy istnieje możliwość społecznej presji
        na udział w badaniach, należy szczególnie zadbać o to, aby zasada dobrowolnego
        udziału nie była naruszona.
        Psycholog nie podejmuje badań, które mogłyby narazić osoby uczestniczące na
        cierpienia lub utratę cenionych wartości. Jeżeli ważne względy poznawcze i
        praktyczne przemawiają za przeprowadzeniem tego rodzaju badań i nie istnieją
        inne sposoby uzyskania danych, należy bezstronnie rozważyć, czy spodziewane
        korzyści z badań uzasadniają i usprawiedliwiają ich prowadzenie. Przed
        uzyskaniem zgody na udział w badaniach należy w takich wypadkach szczególnie
        starannie poinformować przyszłych uczestników o ich przebiegu. Uczestnikami
        takich badań nie mogą być osoby pozostające w stosunku zależności wobec
        prowadzącego badania. Psycholog zobowiązany jest również podjąć wszelkie
        dostępne kroki w celu zminimalizowania przykrości związanych z badaniami i ich
        negatywnych skutków dla osób uczestniczących.
        Przed rozpoczęciem badań psycholog ma obowiązek poinformowania uczestników o
        ich celu, przebiegu, a zwłaszcza o tych aspektach badania, co do których w
        sposób uzasadniony można oczekiwać, że będą wpływać na gotowość uczestniczenia
        oraz wyjaśnić wszystkie inne aspekty badania, o które pytają uczestnicy i
        uzyskać ich zgodę. Jeżeli planuje się zastosowanie urządzeń rejestrujących
        zachowanie uczestników badań (kamera, magnetofon albo obserwacja z ukrycia )
        bezwzględnie należy o tym poinformować badanych i uzyskać ich zgodę. Dotyczy to
        zarówno dorosłych jak i dzieci. W wyjątkowych wypadkach informację te można
        przekazać po zakończeniu badań, należy jednak wtedy zapewnić badanym możliwość
        odmowy zgody na wykorzystanie uzyskanych od nich danych.
        W każdym przypadku powoływania się na konkretne wyniki badań psycholog usuwa z
        nich wszystko, co mogłoby się przyczynić do identyfikacji osób uczestniczących.
        Posługując się w badaniach zwierzętami, psycholog unika zadawania im cierpień,
        jeśli ze względu na szczególnie ważne cele badawcze cierpienie zwierzęcia jest
        nie do uniknięcia, psycholog usilnie dąży do jego złagodzenia.
        Psycholog dba o rzetelne przedstawienie wyników swych badań i stara się
        zapobiec ich niewłaściwemu wykorzystaniu. Dlatego należy zawsze uwzględniać
        wyniki, które nie potwierdzają hipotez badawczych, istnienie alternatywnych
        hipotez i alternatywnych sposobów interpretacji wyników oraz ograniczenia
        zasięgu generalizacji uzyskanych rezultatów. Szczególną ostrożność należy
        zachować przy formułowaniu praktycznych wniosków z badań.
        Psychologa obowiązuje prawdziwe i wyczerpujące informowanie o źródłach, z
        których korzystał. Psycholog nie zataja, że korzystał w swoich publikacjach lub
        pracach badawczych z materiałów innych autorów oraz z pomocy i konsultacji
        innych osób.
        Uczestnicząc w pracach zespołowych, psycholog respektuje prawa autorskie innych
        członków zespołu i dba o ochronę własnych praw autorskich. Zasada ta jest
        szczególnie ważna przy prowadzeniu badań interdyscyplinarnych.
        Psycholog nie firmuje swoim nazwiskiem żadnych publikacji lub prac, w których
        nie brał udziału, ani nie przedstawia swojego udziału w sposób niezgodny z
        rzeczywistym wkładem wniesionym w te prace.
        Psycholog opiniujący prace badawcze innych autorów zdaje sobie sprawę ze
        znaczenia krytyki naukowej w rozwoju dyscypliny i ciążącej na nim osobistej
        odpowiedzialności za rzetelność wydawanych ocen. Psycholog nie podejmuje ocen
        pracy, jeśli istnieją okoliczności uniemożliwiające wydanie bezstronnej,
        rzetelnej i kompetentnej oceny .
        Psycholog jako członek społeczności akademickiej realizuje naczelne wartości
        etyczne swojego zawodu, jak godność, podmiotowość i autonomia człowieka. W
        kontaktach z przedstawicielami innych dziedzin nauki stara się upowszechniać
        typ relacji oparty na tych wartościach.
        • Gość: .................. Re: kłamca? IP: *.dial.van1.sprint-canada.net 03.05.03, 00:58
          Moj dziadek zwykl mawiac: zeby czlowieka poznac, trzeba beczke soli
          zjesc. Cos mi wyglada na to, ze Ty dopiero zaczales te sol z
          gory lizac, do dna jednak wciaz daleko. Zycze powodzenia. Nie
          rozumiem zatytulowania "klamca" w tym przypadku. Rownie dobrze
          mogloby byc np. prawdomowca. Moze i ja psycholog?
          • psycholog.w praktyk . 03.05.03, 01:32
            Podejmując działalność praktyczną, psycholog akceptuje fakt, że jego
            odpowiedzialność zawodowa przybiera wówczas konkretna formę odpowiedzialności
            za drugiego człowieka, czy grupę osób.
            Psycholog powinien wykonywać swoje czynności zawodowe dążąc do osiągnięcia
            możliwie najwyższego poziomu swej pracy, bez względu na to, kto jest odbiorcą
            jego czynności i jaki jest jego osobisty stosunek do tej osoby czy osób. W
            szczególności intencja niesienia pomocy i staranność w wykonywaniu czynności
            zawodowych przez psychologa nie zależy od takich właściwości klienta /1/, jak:
            pozycja społeczna, sytuacja , materialna, poglądy polityczne, światopogląd i
            system wartości, rasa, narodowość i wiek a także charakter problemów
            wymagających interwencji psychologicznej.
            psycholog powinien poinformować klienta o ewentualnym ryzyku związanym ze
            stosowanymi metodami terapeutycznymi oraz o istniejących metodach
            alternatywnych, z uwzględnieniem metod niepsychologicznych. Jeśli psycholog nie
            jest w stanie udzielić skutecznej pomocy wskutek braku kwalifikacji potrzebnych
            w danym wypadku lub powstania wadliwej relacji z klientem, kieruje go do innego
            psychologa lub do innego specjalisty. Psycholog podejmuje się jedynie tych
            czynności zawodowych, do których posiada kwalifikacje potwierdzone odpowiednim
            szkoleniem i doświadczeniem praktycznym.
            Rozpoczynając pracę, psycholog każdorazowo uzgadnia z klientem cel i zakres
            swoich oddziaływań oraz zasadnicze sposoby postępowania. Ustalenia te mają
            charakter wstępny i mogą ulec zmianie w toku dalszych kontaktów. W przypadku
            istnienia niezgodności poglądów należy dążyć do uzgodnienia jednolitego
            stanowiska. Psycholog respektuje system wartości klienta i jego prawo do
            podejmowania własnych decyzji, nie powinien jednak podejmować się interwencji,
            jeśli jej cele lub stosowane metody nie byłyby zgodne z jego etyką zawodową.
            Osoby zgłaszające się do psychologa nie z własnej inicjatywy zarówno dorośli
            jak dzieci, (kierowane na badania diagnostyczne lub zabiegi psychokorekcyjne)
            powinny być przez niego informowane o celu postępowania, stosowanych metodach,
            wynikach i sposobie ich udostępnienia. Psycholog stara się uzyskać akceptację
            planowanych czynności zawodowych przez te osoby.
            Osoby małoletnia powinny być traktowane w sposób szczególny. Podstawową zasadą
            psychologa w pracy z osobami małoletnimi jest ich dobro, co oznacza, że osoby
            te w kontaktach z psychologiem maja prawa nie mniejsze niż klienci dorośli.
            Kontakty z psychologiem w żadnym razie nie mogą być realizowane pod presją ze
            strony instytucji i osób dorosłych decydujących w imieniu małoletniego. W takim
            przypadku oraz z razie stwierdzenia naruszenia przez instytucję lub osoby
            dorosłe dobra małoletniego psycholog ma prawo odmówić współpracy z tymi
            instytucjami i osobami. Psycholog ma moralny obowiązek stać w obronie praw
            małoletniego. Psycholog ma prawo i też obowiązek respektować decyzję
            małoletniego jako osoby ludzkiej w zakresie kontaktów z nim.
            Osobom korzystającym z diagnozy i terapii psychologicznej psycholog udziela
            informacji o stosowanych metodach i uzyskanych wynikach, kierując się dobrem
            tych osób. Psycholog unika postępowania stwarzającego ryzyko zagrożenia
            wartości cenionych przez klienta a także okazji do błędnej interpretacji
            podawanych informacji. W wypadkach wątpliwych psycholog upewnia się, czy
            informacje zostały właściwie zrozumiane. www.ptp.psychologia.pl/
            Psychologa obowiązuje przestrzeganie tajemnicy zawodowej. Ujawnienie wiadomości
            objętych tajemnicą zawodową może nastąpić jedynie wtedy, gdy poważnie zagrożone
            jest bezpieczeństwo klienta lub innych osób. Jeśli jest to możliwe, decyzję w
            tej sprawie należy dokładnie omówić z doświadczonym i bezstronnym kolegą.
            Materiały poufne powinny być komisyjnie zniszczone, jeżeli zaistnieją warunki
            grożące ich ujawnieniem.
            Wnikanie w intymne, osobiste sprawy klienta dopuszczalne jest jedynie w takim
            zakresie, jaki wynika z celów pomocy psychologicznej.
            Współpracując ze specjalistami z innych dziedzin lub korzystając z ich
            konsultacji (tj. wykonując badanie na ich zlecenie), psycholog udostępnia
            wyniki własnych badań tylko w takim stopniu, w jakim jest to potrzebne.
            Informuje przy tym o konieczności utrzymania tych danych w tajemnicy.
            Korzystając z pomocy personelu pomocniczego bez pełnych kwalifikacji (np.
            asystenci psychologiczni, studenci, pielęgniarki itp.) psycholog odpowiada za
            realizację zasad etyki zawodowej. W szczególności psycholog powiadamia
            asystentów o obowiązku bezwzględnego przestrzegania tajemnicy zawodowej, z
            wyjątkiem zagrożenia bezpieczeństwa osób, a materiały powierzone asystentom do
            opracowania zabezpiecza w miarę możliwości przed imienną identyfikacją.
            Psycholog zachowuje wrażliwość etyczną, nie unika rozstrzygania konfliktów
            moralnych, lecz stara się je dostrzegać, dokładnie rozważa sytuację i podejmuje
            decyzje kierując się własnym rozeznaniem, w oparciu o naczelne wartości etyczne
            swojego zawodu. Nawet nie akceptując postępowania osoby, psycholog powinien
            starać się jej pomóc.
            Gdy w swoich czynnościach zawodowych psycholog zostanie uwikłany w konflikt
            interesów, zarówno między osobami, jak między osobami i instytucja, postępuje
            tak, aby nie spowodować szkody dla którejkolwiek z zainteresowanych stron.
            Jeśli w grę wchodzi konflikt między interesami osoby i instytucji, psycholog
            zachowuje bezstronność
            Ogłaszając lub reklamując usługi zawodowe, psycholog rzetelnie przedstawia
            swoje kwalifikacje i zakres oferowanych czynności.
            Psycholog jako psychoterapeuta jest świadomy niebezpieczeństw wynikających z
            jego możliwości wpływania na innych ludzi, w związku z czym poddaje się
            superwizji lub konsultacji.
            • Gość: .................. Re: praktyk IP: *.dial.van1.sprint-canada.net 03.05.03, 02:14
              Jaki jest Twoj cel tego pisania psychologu? Pomyslalem przez moment
              o braku klientow. Kto wie, moze to byc jedna z drog ich
              zdobycia ta metoda poprzez rozglos na tym forum. Czytajac jednak
              regulamin psychologa mialem odczucie jakgdybym uczestniczyl na
              umoralniajacej lekcji sprokurowanej przez kosciol, gdzie to spowiedz
              jest tajemnica, ksiadz nieodzowny wybawca naszych problemow itp.
              Slabo sie sprawiacie psycholodzy. Grono chorych sie powieksza i to
              wcale nie przez urodzenie (to nie jest oczywiscie obelga kierowana
              pod Twoj adres).
              • psycholog.w kłamca?? 03.05.03, 03:44
                forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=16&w=5865965&a=5865965

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka