Dodaj do ulubionych

kobieta nieczysta - prawosławie

27.05.09, 19:36
słuchałam dzis fragmentu Ewy Drzyzgi - było o prawosławiu - i akurat
trafiłam na fragment, ze kobieta w połogu i podczas miesiaczki nie
może przystępować do sakramentów, a nawet nie powinna chodzić do
cerkwi. Sądziłam, ze w chrzescijaństwie nie obowiązuje
pojecie "nieczystości". Tam było 2 księży prawosławnych, ale mówili
mało przekonująco. Potraficie to wyjaśnić? Dlaczego prawosłąwie
zachowało ten nakaz starotestamentowy? Czy to tylko zwyczajowa
nadgorliwość, nie poparta w nauczaniu kościoła prawosławnego?
Obserwuj wątek
    • mmb Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 10:33
      www.cerkiew.pl/index.php?id=pr_odpowiedzi&faq=2072
      • nati1011 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 10:54
        dzieki - ja wczoraj nie mogłam nic znaleźć. Czyli wychodzi - że to
        jednak się stosuje.

        Nie bardzo rozumiem dlaczego? A już z tym małżenstwem to wogóle bez
        sensu. Przecież planując ślub z rocznym czy półrocznym
        wyprzedzeniem - tak się przecież zaleca - trudno przewidzieć termin
        miesiaczki.

        Moze ktoś zna odpowiedź na pytanie DLACZEGO prawosławie zachowało
        ten starotestamentowy zwyczaj? Bardzom ciekawa.
        • isma OT 28.05.09, 10:58
          Oj, zdziwilabys sie, jak trzeba przewidywac!

          Zawsze mnie rozczulalo do lez - i to jest dla mnie scena symboliczna w mysleniu
          o polskiej publicznej sluzbie zdrowia - jak pani rejestrujaca na usg czy
          mammografie w Centrum Onkologii w Krakowie mowila do pacjentek zglaszajacych sie
          ze skierowaniem na kontrole: "to prosze mi powiedziec, kiedy bedzie miala pani
          miesiaczke za osiem miesiecy"...
          • nati1011 Re: OT 28.05.09, 11:34
            smile
            "to prosze mi powiedziec, kiedy bedzie miala pani
            > miesiaczke za osiem miesiecy"...
            >

            Fajne zwłaszcza, ze czesto dotyczy pań w okresie przekwitania, wiec
            miesiaczka jest jak dobry humor szefa - całkowicie
            nieprzewidywalna smile))

            To jeszcze nic. Jak byłam w pierwszej ciaży to usg było jeszcze w
            Polsce luksusem. Na badanie połówkowe (20 tc) pani w recepcji
            chciała mnie umówić tydzień po planowanej dacie porodu smile) I nijak
            nie mogła zrozumieć, ze sie wściekam. Dopiero jak dobitnie
            wytłumaczyłam, że to badanie MUSI odbyć sie przed końcem 20 tc to
            okazało sie, ze mogę przyjśc w następna środę smile)
        • mmb Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 11:52
          > Moze ktoś zna odpowiedź na pytanie DLACZEGO prawosławie zachowało
          > ten starotestamentowy zwyczaj? Bardzom ciekawa.

          Zainteresowałaś mnie tematem i próbowałam znaleźć w sieci więcej informacji na
          ten temat ale nie udało mi się dojść do niczego poza enigmatycznym powołaniem
          się na 5ksiąg Mojżeszowy i jego rangę w prawosławiu. Temat mnie zainteresował i
          jak się do czegoś dokopię to dam znać na forum.
          • nati1011 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 11:57
            no własnie sama byłam MOCNO zdziwiona. A też nie udało mi sie nic
            sensownego znaleźć. Wogóle mało dokumentów czy linków do prawosławia
            było sad
          • nati1011 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 11:58
            > Zainteresowałaś mnie tematem i próbowałam znaleźć w sieci więcej
            informacji na
            > ten temat ale nie udało mi się dojść do niczego poza enigmatycznym
            powołaniem
            > się na 5ksiąg Mojżeszowy i jego rangę w prawosławiu.

            ??? ale czy to oznacza, ze jeszcze inne nakazy ze starego testamentu
            funkcjonują w prawosławiu?
            • mmb Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 12:06
              > ??? ale czy to oznacza, ze jeszcze inne nakazy ze starego testamentu
              > funkcjonują w prawosławiu?
              To było tak napisane, że nie odważę się na podstawie takiego wpisu formułować
              jakichkolwiek wniosków - szczególnie że o wschodnim chrześcijaństwie wiem
              zawstydzająco mało
    • rycerzowa Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 12:04
      > Dlaczego prawosłąwie
      > zachowało ten nakaz starotestamentowy?

      Prawosławiu się pewnie wydaje,że Stary Testament to nie supermarket, z którego się wybiera, co komu odpowiada...

      A że jednak trzeba wybrać? Prawosławny znaczy ortodoksyjny, nie "odszczepieńczy". Czyli jeśli się wybiera - to słusznie.
      • nati1011 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 12:19
        rycerzowa napisała:

        > > Dlaczego prawosłąwie
        > > zachowało ten nakaz starotestamentowy?
        >
        > Prawosławiu się pewnie wydaje,że Stary Testament to nie
        supermarket, z którego
        > się wybiera, co komu odpowiada...
        >
        > A że jednak trzeba wybrać? Prawosławny znaczy ortodoksyjny,
        nie "odszczepieńczy
        > ". Czyli jeśli się wybiera - to słusznie.


        Ale ja tu dostrzegam brak logiki. Po pierwsze Stary Testament jest
        pełen baaardzo szczegółowych przepisów, których w dzisiejszych
        czasach nie sposób dotrzymać. Wiec jednak wybrac coś trzeba. Jakos
        sie nie dziwie, że zostało akutat chwilowe wykluczanie kobiet.

        Po drugie - skoro prawosłąwie jest takie ortodoksyjne to skad to
        przyzwolenie na powtórne małżeństwo? Dla mnie to jednak ważniejsza
        sprawa.

        Poza tym NT dla mnie dość wyraźnie "likwiduje" nieczystość fizyczną.
        Zostawiając nam - wystarczająco sprawiajacą trudności - nieczystość
        duchowa.
    • mmb Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 12:15
      Kto szuka to znajdzie smile
      "Rozważania o nieczystości cz. I"
      www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=195
      "Rozważania o nieczystości - cz. II"
      www.cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=196
      Przyjemniej lektury..
      • nati1011 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 28.05.09, 12:24
        dzieki - poczytam wieczorem smile
        • nati1011 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 29.05.09, 18:49
          powiem tak - to co przeczytałam jest porażajace. Przy tym wykładnia
          NPR katolików jest super spójna i logiczna wink
          • sulla Ojojoj... 29.05.09, 22:06
            "krwawienia miesiączkowe są skutkiem nie zaistniałej ciąży. Kobieta, która nie
            poczęła, chcąc nie chcąc niesie przed Bogiem odpowiedzialność. Wszystko w jej
            ciele ukierunkowuje się na zapłodnienie, lecz ono nie następuje. Oznacza to, że
            życie kobiety w zasadniczy sposób nie odpowiada jej naturze, co też kończy się
            śmiercią „komórki życia”



            "Wszelkie przelanie krwi jest znakiem śmierci, gdyż we krwi jest życie (w ST
            nawet więcej: „dusza człowieka w jego krwi”wink, ale krew menstruacyjna jest
            śmiercią podwójną, gdyż jest nie tylko krwią, lecz i martwymi tkankami macicy.
            Kobieta uwalniając się od nich dostępuje oczyszczenia. Takie jest moje
            rozumienie pochodzenia pojęcia nieczystości kobiecych menstruacji. Rzecz jasna,
            nie jest to osobisty grzech kobiet, lecz grzech leżący na całej ludzkości.
            Reszta – to sprawa tradycji, kanonów i praw.”
            • sulla Re: Ojojoj... i jeszcze ojojoj... 29.05.09, 22:12
              "Bóg, stwarzając człowieka, nie stworzył w taki sposób mechanizmu poczęcia,
              takim on się stał w czasie ludzkiej historii. "

              A jak stworzył?
              • nati1011 Re: Ojojoj... i jeszcze ojojoj... 30.05.09, 08:56
                mnie najbardziej urzekł fragment o tym kto ponosi grzech za brak
                dzieci u 10-12 letnich dziewczynek. Albowiem jeżeli dziewczynka może
                (przeszła pierwsza menstruacje) a nie rodzi dzieci to grzeszy.
                Ponieważ jednak o jej zamążpójściu decyduje ojciec, to on ponosi ten
                grzech póki dziewczynka nie dorośnie. Porem już kobieta dorosła
                grzeszy (nie rodzi) na swój rachunek. Albowiem jak przywołała sulla
                wyżej miesiączka jest karą za grzech niepoczęcia dziecka....

                No szczerzerze - nie spodziewałam sie takich kwiatkó w prawosławiu
      • mader1 Komentując 30.05.09, 20:30
        cieszę się z tych linków, bo sama byłam ciekawa.
        Natomiast prosze o zachowanie ... umiaru w komentarzach do
        przeczytanych tekstow. Prawosławie to Kościół Siostrzany wink))) Można
        siostry nie rozumieć ( tak jak i bracia mogą się nie rozumiećsmile)))
        ale trzeba ją kochać. Więc komentować tak, by ją nie zabolało, gdyby
        przeczytała.
        • mader1 aaa to do Luccia też jest 30.05.09, 20:32
          zwłaszcza żeśmy się nieraz umawiali , że doktrynalnych sporów,
          polemik itd nie prowadzimy.
        • sulla Re: Komentując 31.05.09, 09:51
          Ja nie komentuję w ogóle, ja tylko zacytowałam te fragmenty, które - nie ukrywam
          - budzą moje zdumienie. Ale chyba zdumienie nie jest równoznaczne z brakiem
          szacunku, prawda?
          • mader1 Re: Komentując 31.05.09, 22:31
            > Ja nie komentuję w ogóle, ja tylko zacytowałam te fragmenty, które - nie ukrywa
            > m
            > - budzą moje zdumienie.

            Tak, zauważyłam to wszystko smile

            "Nie mam nic" do cytatów ani do zdziwienia, ani do niezrozumienia nawet smile
            Spostrzegłam jednak, że kolejne wpisy różnych użytkowników coraz odważniej
            wyrażają zdziwienie smile))))) ostrzegam przed tym kierunkiem.
            • nati1011 Re: Komentując 01.06.09, 07:53
              Ale Mader...

              po pierwsze zdziwienie, to jeszcze nie krytyka.

              Po drugie - to nie rozmawiamy o doktrynie prawosławnej. Z samych
              przytoczonych wyżej wyjaśnień jasno wynika, ze nie jest to sprawa
              doktrynalna, a raczej zwyczajowa. W dodatku baaardzo słabo
              uargumentowana. W rozmowie, którą słyszałam - a mówił to ksiadz
              prawosławny - głównym argumentem było uczenie KOBIETY pokory i
              przypominanie JEJ o grzeszności. Nie potafił natomiast odpowiedzieć
              w jaki sposób K. Prawosławny przypomina o grzeszności mężczyznom.
    • luccio1 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 30.05.09, 15:16
      Któryś z naszych literatów XIX w. (Konopnicka? Sienkiewicz?) scharakteryzowali
      Prawosławie krótko:

      "Kościół schizmatycki - zastygły w dziecinnym kształcie wczesnego Chrześcijaństwa".
      • luccio1 Re: kobieta nieczysta - prawosławie 30.05.09, 15:19
        No bo podejścia do spraw, o których mówimy, nie da się określić inaczej, jak:
        dziecinada
        (tj. zrównanie spraw dziesięciorzędnych z pierwszorzędnymi).
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka