Dodaj do ulubionych

Macedonia, Skopje, Ohrid

08.06.18, 22:57
W googlu są informacje ale sporo starych. Moze ktoś mi coś nowszego powie. Czy autobus z lotniska do Skopje to nadal tylko Vardarexpress? Jak jest w Ochrydzie z dostępem do plaży? Pakować się tam, czy od razu łódką, autobusem, nogami poza Ochrydę? Nocleg mam z booking.com na ulicy Dame Gruev. Tylko ta ulica powtarza się tam 5 razy. Inne też. Nie ma problemu ze znalezieniem na miejscu takiego adresu?
Obserwuj wątek
    • trypel Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 09.06.18, 08:27
      Co do autobusu nie wiem, jechaliśmy autem. Please w samym mieście to rzecz dyskusyjna - przed sezonem w czerwcu było ok ale to wciąż kamienie, wokół łódki, rybacy.
      Poza miastem lepiej.
      Adres Google wskazało idealnie, tez z bookingu, w drugiej linii od jeziora.
      Miasto super. Piękne miejsce na 2-3 dni. Ale na dłużej brakowałoby mi płazy
        • trypel Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 09.06.18, 20:23
          samo obejscie Ochrydy i pozwiedzanie to dwa dni i 28 km wg komórki :)
          warto skorzystac z łodzi z przewodnikiem i popłynac wzdłuż wybrzeza i zobaczyc miasto z tej stroony, mysmy sie nie kapali (trafilismy na bardzo zimną wiosnę i woda miała ok 17 stopni) ale dno kamieniste było, woda jest niesamowita bo przejrzystość jak w Adriatyku
          warto zrobić sobie wycieczkę wzdłuż wybrzeża do Swietego Neuma - uwaga na pawie - są naprawde bezczelne, nie tak jak małby na Gibraltarze ale dzioby mają ostre.
          Po drodze masz rekonstrukcję wioski sprzed lat (zatoka kości) i o ile muzea omijam z daleko o tyle było to nawet fajne.
          W samej Ochrydzie warto zbaczac z głownych drog i odkrywac rózne scieżki. Jak ta na jeziorze na pomostach na połnocy.
          Nie udało nam sie dotrzec do drugiego jeziora (droga do Neum i w lewo w góry) wiec o tym nie napisze.
          A i jeszcze Skopje - warto tam zostac 1-2 dni. Tez fajne miasto.
    • heca7 Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 09.06.18, 10:45
      Ja nie mieszkałam w Ochrydzie ale kawałek za w Łagadinie. To taka mała osada nad samym jeziorem złożona właściwie z samych pensjonatów wakacyjnych. Jechaliśmy własnym samochodem więc o autobusach nic nie wiem. Na pewno w Ochrydzie jeździ dużo taksówek. To nie jest wielkie miasto a w piątki , soboty i niedziele do centrum miasta suną sznury taksówek. Plaż sensownych w Ochrydzie nie widziałam. Przy głównym deptaku nie ma a kawałek dalej jest ale taka imprezowa z głośną muzyką w stylu Ibizy ;) I wszyscy tamtędy łażą tym leżącym po głowach. Do tego woda w samym Ochrydzie zaśmiecona trochę jest. Polecam udać się właśnie w stronę Łagadinu tam są wąskie, kamieniste plaże. Ale nie zaśmiecone, ludzi mniej, spokojniejsze. Woda w Ochrydzie ciepła i przejrzysta.
      Z adresami raczej problemu nie ma choć warto wcześniej na googlach obejrzeć okolicę. Albo napisać do właściciela.
      • kobalt_x Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 09.06.18, 17:03
        Dzięki. Z noclegiem już korespondowałam. Popatrzyłam w googlu na zdjęcia miejsc w okolicach. Tamte plażyczki wydają mi się sensowniejsze, spokojniejsze i ładniejsze. Na mapie jest wodny dojazd. A do klasztoru Św. Nauma kursują autobusy więc do Łagadina czy innych wiosek chyba się dostanę. Może nawet lepiej tam mieć nocleg ale już ze swojego nie zrezygnuje. Na mapie widać góry w pobliżu, bo to tak z boku Ochrydy. Już widzę poranny spacerek poza miasto. Będę tam tydzień. czasu powinno wystarczyć na Ochrydę i okolicę.
        • heca7 Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 10.06.18, 01:10
          Dookoła miasta są góry. Jeśli będziesz bez samochodu to jednak lepiej mieszkać w Ochrydzie. Sam Łagadin to typowa osada turystyczna tylko mała. Właściwie 2-3 rzędy domów wzdłuż głównej drogi. Nie pospaceruje się tam za bardzo chyba, że poboczem. Brak sklepów poza jakimś małym w suterenie domu. Nam to nie przeszkadzało bo wolimy takie zadoopia ale mieliśmy swój transport i praktycznie codziennie dojeżdżaliśmy na obiad do Ochrydy.
        • wtop.ek Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 10.06.18, 15:51
          Do Nauma najlepiej popłynąć w kilka osób katamaranem, ze zwiedzaniem po drodze Zatoki Kości i kąpielą w jakiejść zatoczce.

Plaży jako takiej w mieście nie ma, są betonowe pomosty, mielismy apartament na starówc e przy samej wodzie z własną drabinką do wody i łodzią. Na poziomie wzgórza są p za starówką są pływający pomosty robiące za miejsca do kąpieli.

Woda bardzo czysta, i dośc ciepła, byliśmy w końcu sierpnia.

Na miasto i okolice wystarczą 4 dni.
              • wtop.ek Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 10.06.18, 21:25
                Macedonia ma jedną podstawową zaletę - nie myślę o kasie, bo mnie na wszystko stać ;)

Wypasionya partament nad samym jeziorem 60 euro/doba, paliwo tańsze o złotówkę niż u nas, obiad w eleganckiej hotelowej knajpie przy promenadzie niecałe 100 zl na 4 osoby, na bazarze winogrona sprzedawane w ilości min. 3 kg - 100 denarów, brzoskwinie tyle samo, arbuzy za jakieś grosze.

• trypel Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 11.06.18, 17:21
                    I w obydwu krajach wciąż czuć prawdziwa gościnność a nie tylko chęć wyżęcia turysty z dutków do ostatniego centa a potem kopa w dupę. Bo niestety tak sie czuje w Chorwacji. I coraz bardziej na wybrzeżu Czarnogorskim.
                    • kobalt_x Re: Macedonia, Skopje, Ohrid 11.06.18, 19:33
                      4 lata temu pracowałam z Macedończykiem, który opowiadał o tym jeziorze. Ale to była umowa śmieciowa i cienka firma bez urlopu. Potem różne perturbacje rodzinne. Gdzieś tam jakiś urlop po drodze był ale nie Macedonii. W końcu jest. Wtedy latał tam chyba tylko Wizzair. Dzisiaj lotów do Skopje cała masa a do Ochrydy też są. Sama kupiłam nową trasę z Warszawy do Skopje LOTem. Dopływ Euro czy funtów podwyższy tam poprzeczkę finansową. Może już tak być w tym sezonie. Polecimy, zobaczymy.
      • kobalt_x Re: Jakie buty? 10.07.18, 21:51
        Buty zakupiłam i trafiłam idealnie, bo chodziłam w nich wszędzie. Woda w jeziorze genialna. Dwa dni temu spadł deszcz i jezioro zrobiło się wczoraj zimne. Jutro upały. Tanio jeszcze jest w sklepach. Plaża w St. Naum świetna. Wycieczka katamaranem to bajka. Tylko nocleg miałam nie najlepszy. Ale tam noclegi bliżej jeziora są droższe. Nie jest już tak tanio. Olbrzymie ilości Holendrów, Skandynawów i Turków. Poza tym wszelkie nacje.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka