Dodaj do ulubionych

FORUM OBYWATELSKIE

23.09.11, 07:34
Witam. W dniu wczorajszym z inicjatywy aktywnych społecznie mieszkańców Niemcza zostało powołane Forum Obywatelskie. Ma ono formułę otwartą , ponad wszelkimi podziałami. Jedynym warunkiem przystąpienia jest chęć aktywnego działania na rzecz naszej miejscowości i w szerszym wymiarze na rzecz całej gminy. Impulsem do powstania takiej oddolnej inicjatywy jest brak rzeczywistego wpływu na sprawy związane z naszą miejscowością i całą gminą.
Celem Forum Obywatelskiego jest zaktywizowanie lokalnej społeczności, monitorowanie spraw bieżących sołectw, opiniowanie, składanie i pilnowanie zadań inwestycyjnych na terenie gminy. Organizowanie dyskusji na tematy dotyczące lokalnej społeczności. Udział w posiedzeniach komisji Rady Gminy i na sesjach Rady Gminy. Udział przedstawicieli forum we wszystkich wydarzeniach na terenie gminy Osielsko, a w szczególności w zebraniach wiejskich, wydarzeniach kulturalnych, targach, zawodach sportowych i innych.

Ustalono cykliczne spotkania Forum na każdy pierwszy czwartek miesiąca na godzinę 19.00 w świetlicy wiejskiej w Niemczu. Pozdrawiam . L.K.
Obserwuj wątek
  • niemcz44 Re: FORUM OBYWATELSKIE 24.09.11, 00:56
   Wspaniała inicjatywa, ciekawe jak ją przyjmą mieszkańcy Niemcza i innych sołectw naszej gminy. Sądząc po braku komentarzy to może być różnie, ale jak mówi przysłowie: "nie od razu Kraków zbudowano". Nieustająca praca, spotkania, protokóły, aktywizacja radnych, sołtysów, kontrola społeczna i wreszcie konkretne efekty działań, to wszystko przed uczestnikami Forum, oby starczyło energii i konsekwencji w działaniu czego serdecznie życzę i oczekuję pozytywnych efektów.
   • lutekwiejski Re: FORUM OBYWATELSKIE 24.09.11, 21:15
    czy wśród tych aktywnych społecznie mieszkańców są również nasi ,,aktywni" radni ? Mam na myśli p. Podgórskiego , p. Lachowską i p. Araszkiewicz. Jeżeli są , to nie widzę świetlanej przyszłości dla tego forum
    • niemcz44 Re: FORUM OBYWATELSKIE 24.09.11, 23:31
     O ile się orientuję to na pierwszym, założycielskim spotkaniu Forum żadnej z trzech wymienionych osób nie było.
     • magar52 Re: FORUM OBYWATELSKIE 25.09.11, 02:02
      Potwierdzam i zgadzam się z niemcz44-forum założyły inne osoby....
  • sx3 Re: FORUM OBYWATELSKIE 25.09.11, 12:45
   Bardzo szczytna inicjatywa.Popieram aktywność Pana Kuziaka.Moim zdaniem to prawdziwy społecznik.Niech Pan nie zwraca uwagi na uszczypliwe uwagi i złośliwe żądania stawiane pod Pana adresem. W naszej społeczności jeszcze takiej osoby nie było/to moje zdanie/.Forum to pewnie kolejny pomysł na trampolinę wyborczą do wyborów samorządowych,ale niech tam.Lepiej robić cokolwiek niż psioczyć i obśmiewac każdego kto się odezwie. Uważam,że członkami Forum absolutnie nie mogą być radni, sołtys czy inni którzy biorą kasę za nic nierobienie /nie dotyczy Pana Kuziaka o którym myślę że mógłby kiedyś zastąpić naszego raczej zużytego Pana Wójta/.Kiedy pierwsze spotkanie forum.Proszę nie ukrywać jego inicjatorów.Może wreszcie haos i pyskuwy jakoś zostaną ogarnięte.Szkoda,że Forum nie powstało wcześniej, ale może jego istnienie odczuje się już na zebraniu wiejskim.Może trzeba poinformować o jego istnieniu.Przecież nie wszyscy czytają to forum /tak jak Pani Sołtys, czy Radni/.Można też powiesić jakieś ogłoszenie. Spraw którymi może się zająć Forum jest wiele.POWODZENIA.
   • magar52 Re: FORUM OBYWATELSKIE 25.09.11, 15:02
    Forum powstało z inicjatywy kilku mieszkańców,których jedynym celem jest dobro Niemcza,jego rozwój i popieranie oczekiwań mieszkańców,jak również ich aktywizacja dla naszego wspólnego dobra.W tym celu istnieje już nasz e-mail
    forum.niemcz@gmail.com-zachęcamy do zgłaszania pomysłów i wniosków.
    Nie zamierzamy się ukrywać i na jutrzejszym spotkaniu przedstawimy nasze postulaty,jak również będziemy zachęcać KAŻDEGO mieszkańca Niemcza,który wyrazi wolę współpracy do przystąpienia do nas.
    Pierwsze spotkanie odbyło się w prywatnym domu,kolejne przewidziane na każdy pierwszy czwartek miesiąca będą się odbywały w świetlicy.
    Pozdrawiam wszystkich mieszkańców
    • lesz1411 FORUM OBYWATELSKIE- SPOTKANIE 05.10.11, 17:46
     Witam. W czwartek ( 05.09.) o godz. 18:00 w świetlicy wiejskiej w Niemczu odbędzie się spotkanie Forum Obywatelskiego. Serdecznie zapraszamy mieszkańców. Pozdrawiam. L.K
     • pokazhontaz Re: FORUM OBYWATELSKIE- SPOTKANIE 06.10.11, 07:29
      lesz1411 napisał:

      > Autor: lesz1411 05.10.11, 17:46

      > Witam. W czwartek ( 05.09.) o godz. 18:00

      Pisanie w środę, piątego października o spotkaniu, które zaplanowano na piątego września? :)
      • lesz1411 Re: FORUM OBYWATELSKIE- SPOTKANIE 06.10.11, 08:01
       oczywiście ma Pan rację. Zebranie jest w czwartek (06.09 ) . Czyli dzisiaj. Przepraszam za błąd. pozdrawiam.L.K.
       • red.traktor Re: FORUM OBYWATELSKIE- SPOTKANIE 06.10.11, 08:57
        ... czyli szóstego października (06.10). Czyli dziś... :-)))
  • j742 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.10.11, 10:58
   Czy do Forum mogą przystąpić też mieszkańcy Osielska?
   • niemcz44 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.10.11, 13:06
    Forum ma formułę otwartą, zresztą o jego kształcie organizacyjnym zamierzamy dzisiaj /06.10.11. świetlica wiejska w Niemczu/ podyskutować.
    • lesz1411 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.10.11, 22:34
     Witam. W dniu dzisiejszym odbyło się drugie otwarte spotkanie Forum Obywatelskiego. Było obecnych osiem osób. Formuła Forum pozostaje otwarta , a jego celem nadrzędnym jest zaktywizowanie lokalnej społeczności, monitorowanie spraw bieżących sołectw, opiniowanie, składanie i pilnowanie zadań inwestycyjnych na terenie gminy. Jednak bez aktywnego udziału radnych gminnych oraz sołtysów poszczególnych sołectw nie będzie możliwe realizowanie celów , które sobie wytyczymy. Dlatego będziemy chcieli zaprosić jak najliczniejsze grono naszych samorządowców do udziału w pracach na rzecz całej naszej gminy.
     Na dzisiejszym zebraniu padały propozycje spraw , którymi Forum powinno się zająć. Zdecydowaliśmy rozpocząć działania w kilku sprawach:

     - Chodnik przy ulicy Jeździeckiej – wymusić jego budowę poprzez niekonwencjonalne metody nacisku społecznego np. pikietę w czasie targów Wod-Kan , podkreślając zagrożenie pieszych , a w szczególności osób niewidomych , idących skrajem tej ulicy do ośrodka dydaktycznego

     - Zgłoszenie do Rady Gminy wniosku o szybkie wprowadzenie Samorządowego informatora SMS – jest to system powiadamiania o różnych sprawach dotyczących mieszkańców gminy poprzez komunikaty SMS. Nasi urzędnicy czekają , aż ktoś się sam do nich zgłosi z ofertą (a to może potrwać długie lata) .

     - Nagrywanie i publikowanie posiedzeń poszczególnych komisji oraz sesji Rady Gminy na stronie internetowej UG oraz transmisja sesji Rady Gminy online ( Internet )

     - Zakończenie budowy orlika w Niemczu – czas zakończyć rozpoczętą dwa lata temu inwestycję

     - Uporządkowanie ruchu na skrzyżowaniu ulic : Centralna , Kolonijna , Szosa Gdańska –zadanie dla Starostwa Powiatowego czyli wyraźne wytyczenie pasów ruchu u zbiegu ulic Centralnej i Kolonijnej co skończy z samowolką na tym skrzyżowaniu , której efektem jest duża liczba stłuczek

     - Mieszkańcy Niemcza nadal mają nadzieję na wybudowanie wymarzonej świetlicy- będziemy nieustannie monitować i dążyć do powstania tego obiektu, wg zasady ,,gmina dla obywatela a nie odwrotnie”

     -monitować w UG w sprawie radykalnego poprawienia jakości dostaw energii elektrycznej- UG jako gospodarz naszej gminy powinien wymusić na ENEA właściwą jakość świadczonych usług. Mieszkańcy mają już dość nieustannych awarii i wyłączeń. Mamy XXI wiek , a jakość dostaw prądu z czasów początków elektryfikacji kraju.

     Szanowni Państwo , Forum Obywatelskie powstało z inicjatywy kilku mieszkańców Niemcza , ale nie oznacza to , że będzie zajmowało się tylko problemami dotyczącymi tej miejscowości. Pragniemy , aby objęło zasięgiem całą naszą gminę. W każdym sołectwie są inne problemy , bolączki i plany. Razem możemy wymusić na decydentach w UG bardziej racjonalny i przejrzysty sposób planowania inwestycji w poszczególnych miejscowościach oraz szybszą ich realizację. Dlatego apelujemy do Państwa o podawanie pomysłów , które ułatwią i umilą nam mieszkanie w naszej gminie oraz zapraszamy do czynnego uczestnictwa w Forum

     Nasze spotkania będą się odbywały w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz.19:00 w świetlicy wiejskiej w Niemczu przy ulicy Pod Wierzbami. Serdecznie zapraszam w imieniu Forum Obywatelskiego. Pozdrawiam. L.K
  • lukasz1209 Re: FORUM OBYWATELSKIE 07.10.11, 08:14
   to skoro jest mowa o prądzie, to ja proponuję dodać i wodę - żeby w miesiącach letnich jej ciśnienie nie spadało prawie do "zera" lub zupełnie jej nie brakowało.
   Co do komunikatora sms to tylko za pieniądze prywatne!!!!
   • sx3 Re: FORUM OBYWATELSKIE 07.10.11, 13:42
    Byłem uczestnikiem wczorajszego spotkania. Wrażenia bardzo pozytywne. W ciągu ok. 1,5 godziny bez zbędnego gadulstwa, bez emocji w wyniku merytorycznej dyskusji wypracowaliśmy zagadnienia do pilotowania przedstawione powyżej przez Pana Leszka. Wszyscy uczestnicy mieli coś do powiedzenia i z pewnością będą dalej współpracować w tej formule sąsiedzkiej wymiany poglądów i oczekiwań. Liczę na efekty wymierne tych zamierzeń. Przy uporze i konsekwencji działania można wszystko to zrealizować a zapewne i więcej. Nie od razu Kraków zbudowano. Klimat zamierzonej współpracy jest przyjazny bez ataków personalnych i wytykaniu złośliwości. Istnienie forum z pewnością będzie pomocne wszystkim.
    Proszę wszystkich uczestników naszych dotychczasowych dyskusji o czynny udział w dalszej dyskusji internetowej /proszę propagować tą formę/. Zapraszam do udziału w najbliższym spotkaniu /z pomysłami/. Czas odkryć przyłbicę i pokazać, że można również działać w realu /co nie jest zapewne łatwe/. Co do " powiadamiania esemesem" - jeżeli kogoś to nie interesuje po prostu się nie loguje, przestańmy z tymi "prywatnymi pieniędzmi'. Koszty nie są duże do efektów.Gmina w końcu niebiedna- nie na takie rzeczy wydaje się i większe pieniądze.
    W sąsiedniej gminie na początku było 40 chętnych, a obecnie kilkuset. Pozdrawiam uczestników spotkania za pomysły, oraz za to że chciało się im przyjść. Dużo łatwiej anonimowo narzekać.    • lukasz1209 Re: FORUM OBYWATELSKIE 09.10.11, 20:46
     Dużo łatwiej jest sięgać do samorządowej kieszeni niż znaleźć prywatnego inwestora.....
     • osielsko26 Re: FORUM OBYWATELSKIE 09.10.11, 22:10
      Dużo łatwiej jest kupić peisa niż znaleźć prywatnego inwestora....łukaszku :-)))
  • sx3 Re: FORUM OBYWATELSKIE 02.11.11, 22:28
   Jutro pierwszy czwartek miesiąca. Czy planowane jest spotkanie uczestników Forum Obywatelskiego.Pozdrawiam uczestników poprzedniego spotkania.
   • magar52 Re: FORUM OBYWATELSKIE 02.11.11, 23:18
    Oczywiście,że jest planowane,spotkanie jutro o 19.00 w świetlicy w Niemczu
    pozdrawiam i zapraszam
    M.Rutka
    • lesz1411 Re: FORUM OBYWATELSKIE 04.11.11, 21:49
     witam. Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie Forum Obywatelskiego. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Niemcza , Żołędowa i Osielska. Na następne spotkania zapraszamy również osoby , które udzielają się aktywnie na tym forum . Zapraszamy bardzo gorąco naszych włodarzy oraz radnych. Jeszcze raz pragnę podkreślić że jest to forum mające na celu rozwój całej naszej gminy przy czynnym udziale mieszkańców .
     A tematy , które poruszaliśmy , to :
     - Inwestycja ,,Galeria Osielsko” . Jako że UG użyczył nieodpłatnie na potrzeby tej inwestycji działki będące własnością gminy w celu zapewnienia dojazdu do niej , to chcemy poprzez radnych zgłosić wniosek aby Rada Gminy spowodowała że inwestor Galerii zapewniłby płynny wyjazd i wjazd z ulicy Kolonijnej. Jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieni to będziemy mieli paraliż komunikacyjny na tym skrzyżowaniu.
     - wobec postulatów wielu mieszkańców będziemy namawiać radnych do wyrażenia zgody na nagrywanie audio-video sesji Rady Gminy i umieszczanie plików na stronie UG .
     - kontrowersyjne plany dotyczące budowy ulicy Jana Pawła II ( obszerniej napisałem w poście ,,ulica dla ...no właśnie, dla kogo? )

     Pozdrawiam.L.K.
     • dziwny22 Re: FORUM OBYWATELSKIE 04.11.11, 23:20
      Odniosę się tylko do jednej sprawy czyli planowanej budowy ulicy JPII. Moim zdaniem obecnie, gdy nie będzie budowana S5 przez Bydgoszcz wydawanie 16 mln. zł /czyli prawie roczny budżet na inwestycje/ nie ma większego uzasadnienia. Ruch na tej ulicy jest znikomy, ilość domów jest niewielka i nie widzę uzasadnienia do jej budowy. Chyba, że chodzi o przyszły interes developera, który ma w rejonie tej ulicy wybudować kilkaset mieszkań, jak również o dojazd do budowanej galerii handlowej, ale dlaczego mają za to płacić wszyscy mieszkańcy gminy, a nie developer, czy inwestor galerii? Jest wiele pilniejszych potrzeb drogowych niż JPII, chociażby wybudowanie skrzyżowania na wysokości ulicy Topolowej w Osielsku i na przedłużeniu Mickiewicza do Szosy Gdańskiej i połączenie Szosy Gdańskiej z tego skrzyżowania z ulicą Leśną z jednej strony co mogłoby bardzo odciążyć ulicę Centralną i połączeniu tego skrzyżowania z ulicą Mickiewicza z drugiej strony. Powstałby przejazd z nowej ulicy Słowackiego i całej części Osielska położonej po zachodniej stronie Szosy Gdańskiej z Leśną, czyli dojazdem do Fordonu. Wówczas powinien się zmniejszyć i to znacznie ruch na ulicy Jeździeckiej i Centralnej oraz ulicach przyległych, a tysiącom mieszkańców takie rozwiązanie ułatwiłoby dojazd do własnych domów. Wiem, że skrzyżowanie z Szosą Gdańską to kwestia uzgodnień na szczeblu krajowego zarządu dróg, ale na pewno jest to do wykonania. I tak wydawać gminne pieniądze to, moim zdaniem, ma sens, ale budować obecnie Jana Pawła II nie ma ani sensu, ani uzasadnienia ekonomicznego.
      • naparty Re: FORUM OBYWATELSKIE 05.11.11, 16:11
       W pełni się zgadzam
      • fazer5 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 08:32
       Nie bardzo rozumiem co da włączenie ul. Mickiewicza do Szosy Gdańskiej chyba tylko jak Pan napisał zmniejszenie ruchu na ul. Jeździeckiej ale co to za korzyść? Problemem nie jest dojazd do Szosy Gdańskiej zarówno ze strony Niemcza czy Osielska ale samo włączenie się do ruchu i następnie przejazd Szosą Gdańska czyli budowa alternatywy dla niej.
       • osielsko26 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 11:39
        Włączenie Mickiewicza jest jednym z elementów tego projektu . Nawiasem mówiąc mało potrzebnym mieszkańcom Niemcza , bo ul. Jeździecka zaspakaja ich potrzeby komunikowania z Bydgoszczą a dodatkowo mogą wyjeżdżać ul. Bałtycką lub Kolonijną. Ale nam , mieszkańcom Osielska stworzenie drugiej , alternatywnej do wyjazdu na Centralnej , możliwości byłoby bardzo zasadnym rozwiązaniem . Przecież jeden wyjazd z tak zaludnionej miejscowości w kierunku Bydgoszczy jest w dłuższej perspektywie nie do przyjęcia. A w planach naszej gminy nie ma żadnej koncepcji innego rozwiązania tego problemu.
        • fazer5 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 12:37
         ma Pan całkowitą rację, również sądzę, że bardziej racjonalne na dzień dzisiejszy byłoby stworzenie alternatywnej trasy dla mieszkańców Osielska po wschodniej stronie Szosy Gdańskiej, ale po tej stronie nie buduje się żadna galeria.
       • niemcz44 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 11:45
        Po pierwsze jaki ma sens budowanie alternatywy skoro nie będzie ona włączona do Szosy Gdańskiej, ale cały ewentualnie generowany ruch skupi się i tak na ulicy Kolonijnej? Po drugie rozwiązanie, które proponuję rozdzieli duże potoki ruchu istniejące na ulicach Centralnej, Jeździeckiej i Bałtyckiej, na wiele mniejszych. Po trzecie zdecydowanie ułatwi komunikację w gminie na osi wschód-zachód na którym to kierunku jest także duży ruch co najlepiej można zaobserwować na ulicy Leśnej widząc jaka ilość pojazdów jeździ nią w stronę Fordonu i dalej Torunia i innych miejscowości omijając Bydgoszcz. Po czwarte, aby podjąć właściwe decyzje dotyczące, tak strategicznych na poziomie gminy, celów to najpierw należałoby dokonać profesjonalnego pomiaru potoków ruch na poszczególnych kierunkach i głównych ulicach, dokonać wnikliwego opracowania uwzględniając oczywiście kierunki i sposób rozwoju poszczególnych sołectw i po wyciągnięcia z takiego opracowania stosownych wniosków, dopiero potem podejmować właściwe decyzje inwestycyjne. Po piąte negocjować z developerami i innymi inwestorami partycypacje w budowie sieci drogowej służącej obsłudze tego co budują i to nie tylko do płotu inwestycji, ale znacznie dalej w zależności od lokalnej sytuacji. Po szóste opracować wreszcie szczegółowe studium dotyczące rozwoju gminy, gdyż to, które obowiązuje jest nieaktualne. Mowa jest o tym od 5 lat i nic się w tym kierunku nie robi, dlaczego? To tak pokrótce, ale szczegółowe dyskusje dotyczące tych kwestii powinny się toczyć na komisjach i radzie gminy, a my powinniśmy mieć możliwość zapoznania się z nimi. A czy się toczą i jaką maja formę i przebieg to tego nie wiem, lecz sądząc po efektach to raczej pewne rozwiązania są narzucane z niewiadomych mi powodów.
        • fazer5 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 14:33
         , w którym miejscu napisałem, że alternatywna droga wzdłuż Szosy Gdańskiej nie powinna być w nią włączona?
         Nawet gdyby zbudował Pan jeszcze 15 dróg prostopadłych do Szosy Gdańskiej i wszystkie w nią włączył zarówno z prawej jak i lewej jej strony to nie poprawi do możliwości włączenia się do ruchu z tej prostej przyczyny, że Szosą Gdańską nieustannie jedzie sznur pojazdów, a możliwości włączenia się do ruchu pojawiają się kiedy na skrzyżowaniu z Kolonijną zapali się czerwone światło. Oczywiście nie poprawi to również żadnej komunikacji wschód-zachód, o której Pan pisze ponieważ cały czas tamować ruch będzie Szosa Gdańska.
         Czy stał Pan kiedykolwiek w korku lub miał trudności w poruszaniu się po Niemczu czy Osielsku? Oczywiście , że nie ponieważ w korkach stoi się jedynie dojeżdżając do Szosy Gdańskie i chcą ją przekroczyć lub włączyć się do ruchu.
         • sx3 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 19:13
          To wszystko niestety prawda. Szosa Gdańska jest bardzo trudna do przekroczenia, ale nasz ruch lokalny też spowalnia drogę krajową. Coś z tym trzeba zrobić- pewnie jest jakieś rozwiązanie. No to chociaż wybudujmy tą Jana Pawła przecież na coś te 16 zbędnych milionów trzeba wydać byle szybko, bo się ludek upomni o realizację bardzej rozsądnych zadań.
         • niemcz44 Re: FORUM OBYWATELSKIE 06.11.11, 23:17
          Po pierwsze pisząc o tym, że brak włączenia ulicy do Szosy Gdańskiej miałem na myśli projektowaną ulicę JPII, w którym to projekcie takiego włączenia brak. Po drugie skrzyżowanie o którym piszę czyli ulic Mickiewicza /po przedłużeniu/, Topolowej i Szosy Gdańskiej musi mieć także sygnalizację świetlną i to najlepiej inteligentną, między innymi, skoordynowaną z sygnalizacja na skrzyżowaniu Centralna - Szosa Gdańska. Jestem przekonany, że takie rozwiązanie naprawdę w dużym stopniu rozładowałoby korki na skrzyżowaniu Kolonijna - Centralna - Szosa Gdańska. Po trzecie są to propozycje do dyskusji i to dyskusji opartych na faktach, czyli opracowaniach dokonanych przez inżynierów ruchu, poprzedzonych stosownymi badaniami potoków ruchu.
          • fazer5 Re: FORUM OBYWATELSKIE 07.11.11, 08:32
           Rozumiem Pana argumenty jednak mimo wszystko sądzę, że włączenie Mickiewicza do Szosy Gdańskiej nie rozwiąże problemów komunikacyjnych polegających na trudnościach z włączeniem się do ruchu i przekroczeniem Szosy Gdańskiem. Pana pomysł zmieniłby tylko to , że poruszanie się Szosą Gdańską byłoby bardziej utrudnione - światła co ok 1 km (nie sądzę, aby zarządca drogi zgodził się na takie rozwiązanie) - i mieszkańcy gminy, a także podróżujących krajówką szukaliby alternatywy czyli np. rozjeżdżali drogi osiedlowe. Ja widziałbym rozwiązanie polegające na budowie drogi wzdłuż Szosy Gdańskiej po wschodniej stronie w celu ułatwienia ruchu mieszkańcom Osielska i włączenie tej drogi w okolicach stacji benzynowej "Bliska". Po stronie zachodniej jak sadzę na dzień dzisiejszy nie jest konieczna budowa drogi wzdłuż Szosy Gdańskiej, ponieważ jest do wyboru ul. Słowackiego oraz Bydgoska. Jest jeden warunek, aby to rozwiązania było skuteczne mianowicie skrzyżowanie przy stacji "Bliska" musiałoby być bezkolizyjne - poziomowe we wszystkich kierunkach. Takie rozwiązanie oczywiście jest niezwykle kosztowne i musiałoby być realizowane przez GDDKiA, ale może powinniśmy zacząć o nim rozmawiać i zaproponować udział gminy w jego realizacji.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka