Dodaj do ulubionych

Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia

IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 07.09.05, 22:25
Właśnie wróciłam po 2 tygodniach - marznę rano, brakuje mi hiszpańskich
upałów. Podobało mi się duzo bardziej niż np. na Costa Brava, na którym byłam
kilka lat temu. Objechałam trochę wybrzeża (wypożyczenie samochodu na tydzień
150-200 euro). Mieszkanie wynajęłam przez internet (polecam stronę
www.globalholidaysolutions.com - żoną szefa firmy, Jamesa Gosselina, jest
Polka - Iwona, bardzo sympatyczna, pomocna, można się z nią dogadać).
mieszkałam w Puerto Banus - to dzielnica, a właściwie port Marbelli, gdzie
parkują obrzydliwie drogie jachty, jak również obrzydliwie fury. Miejsce
snobistyczne, ale można się napatrzeć. Objechaliśmy miejscowości na wybrzeżu
i trochę interioru i oto moje wrażenia (CAŁKOWICIE SUBIEKTYWNE, WIĘC NIE
KŁÓĆCIE SIĘ ZE MNĄ)
1. dwa pierwsze miejsca na wybrzezu to wg mnie Marbella - z fajnymi plażami,
piękną starówką (zwłaszcza plac Pomarańczy) i pieknym parkiem tuż przy
promenadzie nadmorskiej oraz Estepona, która nie zatraciła atmosfery małego,
hiszpańskiego maisteczka i dzięki temu jest naprawdę bardzo przyjemna, też ma
fajną starówkę (tam świetna i nie bardzo droga knajpka z rybami i owocami
morza - nie pamiętam nazwy, ale reklamy wiszą na głównym deptaku miasteczka)
2. zdecydowanie odradzam Benalmadenę i Torremolinos - masówa, miliardy ludzi
i budy z materacami i piłkami plazowymi. Niestety tam oczywiście jest
najwięcej atrakcji dla dzieci - aquaparki, Tivoli World, krokodyle, delfiny,
osły itd. Nie polecam absolutnie aquaparku w Torremolinos - ceny horrendalne
(18,90 dorosły, 12,90 dziecko) - dziekie tłumy, wrzask, do każdej zjeżdżalni
trzeba stać w dłuuugiej kolejce, generalnie dzień miałam stracony (ale
pojechałam tam pod presją małej szarańczy, czyli moich dzieciarów)
3. w biurach turystycznych (ja akurat w Esteponie) można dostać bardzo fajny
przewodnik po plażach Costa del Sol - z dojazdem i opisem, jakipiasek, czy są
glony, kamyki itd. - orzydaje się
4. Sewilla - piękna, warto zwiedzić dorożką (zwłaszcza w porze sjesty, kiedy
upał daje mocno - ok. 20-30 euro przejażdżka), jesli chcecie zwiedzić
katedrę - wpuszczają tylko do 16.00. Ja byłam 16.15 i już nie weszłam -
oblizałam się widokiem z zewnątrz, ale i tak imponującym
5. Granada - oczywiście Alhambra (chociaż spodziewałam się większego cudu,
może za duzo zdjęć się naoglądałam) i dzielnica arabska - rewelacja
6. Pueblos Blancos - niezły do nich dojazd, serpentyny typu "zawiązany
krawat", wg mnie lepiej prezentują się z daleka, kiedy widzi się je
przylepione do zbocza, a po bliższym poznaniu troche tracą (zwłaszcza jesli
dojedziecie w porze sjesty)
7. Ronda - koniecznie!!! - dwa różne miasta - arabskie i chreścijańskie
połączone mostem puento nuevo i jednoczesnie podzielone wąwozem. warto!
8. informacje praktyczne - na pewno warto mieć samochód na miejscu, bo jest
co oglądać. Uwaga na parkowanie - ciężko jest znaleźć miejsce gdzieś na
ulicy, czyli bez płacenia (zdarzyło mi się, że zaparkowałam tam, gdzie nie
można i mimo że miałam znaczek dla uprzywilejowanych (jechałam z osobą
niepełnosprawną) policja mi odholowała samochód i musiałam wyskoczyć 120
euro, żeby oddali - w Puerto Banus, ale to podobno na porządku dziennym w
każdym mieście). Ceny w sklepach - porównywalne z polskimi lub nieco wyższe,
ale niektóre rzeczy tańsze - np. ryby, owoce morza itd., więc jeśli nie
jesteście skazani na jedzenie hotelowe, warto coś upichcić. W knajpach
różnie - jadłam kiepską kolację za 150 euro za 4 osoby (w Rondzie) i świetną
za 50 (w Esteponie). Zakupy - warto kupić jereza, dobry jest likier 43
(waniliowy, ale nie pachnie ani nie smakuje jak aromat do ciast), tanie są
owoce morza (ja kupiłam zafoliowane, podgotowane małże po 3 euro za kg),
warto buty - akurat trafiłam na wyprzedaże i popełniłam chyba 8 par butów
wszystkie po 20-30 euro, kutrki zamszowe (40) i ze skóry (110).
GENERALNIE - PODOBAŁO MI SIĘ I NA PEWNO TAM WRÓCĘ.
Obserwuj wątek
    • Gość: Cristian Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.pro-internet.pl 14.09.05, 22:01
      Cześć Kinga - dzięki za fajny opis; wybieram się do Andaluzji w październiku i
      Twoje uwagi na pewno pomogą - będę mieszkał w studio w Benalmadenie ale
      ponieważ wypożyczam samochód więc celem głównym są wycieczki.
      Te małże za 3 Euro brzmią dobrze ;-)

      Pozdrowienia
      Cristian
    • Gość: Tominator Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.dip0.t-ipconnect.de 14.09.05, 22:25
      Czyżbyś przegapiła w Sewilli Alcazar?
      • maat7 Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia 19.09.05, 18:53
        A ja polecam wszystkim Cordobę - magiczne miejsce, a stare miasto rewela. Kręte
        uliczki typowe dla zabudowy mauretańskiej, można pobłądzić że aż miło :D
        Bodajże w kwietniu mieszkańcy urządzają sobie konkurs na najładniejszy ganek i
        wówczas wszystko tonie w zdobnych kwiatach. Oj tęskno mi za wakacjami :(
        • Gość: ron5 Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 19.09.05, 20:46
          Czy wiecie ile kosztuje skromny hotel/pensjonat ze śniadaniem w małej
          miejscowości nadmorskiej w Andaluzji??
        • Gość: ludwik Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.aster.pl / *.aster.pl 20.09.05, 13:19
          Jak chcesz solidnie pobłądzić, to radzę udać się do Hanoi. To dopiero masakra.
          A jedzenie tanie, normalnie wszystko za 5 zł, woda za 1 zł, wynajem samochodu z
          kierowcą 70 zł, krewetki za 7 zł. Zyć nie umierać
    • Gość: gosha74 Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.09.05, 21:19
      Witam,
      polecam odwiedzenie Tarify- najdalej na południe położone miasto Europy. Z
      jednej strony miasta są plaże nad Morzem Śródziemnym, a po drugiej zimniejszy
      Ocean. Jeśli jest dobra widoczność- widać wybrzeże Afryki.Można również wybrać
      się promem(ok35 min.)do Tangeru w Afryce.

    • Gość: steku Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 20.09.05, 12:47
      a mgłabyś napisać ile Cię wyszedł ten dwutygodniowy pobyt?
      • Gość: kinga.julia Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.wroclaw.dialog.net.pl 20.09.05, 15:42
        No, wszystko razem sporo - byliśmy w 5 osób (w tym dwoje dzieciarów, które cały
        czas chciały lody, picie itd.). Koszty, których nie udało się uniknąć to bilety
        lotnicze (220 za osobę w obie strony - AirBerlin, lot z Berlina do Malagi, 1500
        mieszkanie za 2 tygodnie(ale bardzo wygodne i przestronne, dobrze usytuowane +
        2 baseny i brodzik - a to akurat było dla mnie ważne), ok. 200 za tydzień za
        samochód (najpierw Ford focus C-max - 200 (nie polecam, słabo dawał radę pod
        górę, a później Renault Clio (160 euro). Na miejscu "puściłam" chyba 2500 euro,
        ale nie oszczędzałam przesadnie (chociaż do drogich knajp też nie chodziłam).
        • Gość: pi elgrzym Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: *.petrus.com.pl 20.09.05, 16:35
          W jakim języku mozna się dogadać oprocz hiszpańskiego?
          • Gość: joli Re: Costa del Sol/Andaluzja - wrażenia IP: 213.227.53.* 20.09.05, 17:46
            mozna sie dogadac po angielsku i niemiecku . ja tu mieszkam na stale .puerta
            banus jest drogie nie polecam ale benalmadena arroyo de la miel i fuengirola sa
            na kieszeñ polaka.sezon sie zaczyna od czerwca ale mozna juz przyjezdzac od
            kwietnia jest cieplo mozna sie kapac opalac , a nie ma tylu turustow . dobrze
            tez przyjechac we wrzesniu wszystko juz tanieje ,mase wyprzedazy. a pogoda jest
            super.lepiej jest wynajac apartament i gotowac sbie samemu,kupujac produkty w
            mercadonie (najtañsze ). do retauracji chodzic tych dalej od plazy albo do
            bufetu samoobslugii tanio i dobrze mozna zjesc.pozdrawiam ja mieszkam w
            torreblance jest slicznie polecam
            • smaja do Joli 22.09.05, 15:55
              Witaj,
              A jaka jest pogoda w styczniu, wiem, że nie ma upałów ale czy nie pada?
              Asia
              • dajziu Re: do Joli 23.09.05, 20:02
                Hej,
                Mieszkałam w maladze przez jesien i zime kilka lat temu - akurat tez w styczniu
                :), pogoda byla wtedy ok, lepsza niz w listopadzie, tzn. slonecznie i troche
                nocny chlodek (najzimniej do 9 stopni...), w dzien termometry pokazywaly około
                20 stopni, ale czuc było zimne powiewy. Jednak andaluzyjskie słoneczko działa -
                nawet w zimie grzeje i opala. Pamiętam też, że nawet 26 stycznia bodajże
                plażowałam (w stroju kąpielowym!).
                pozdrawiam, Daga
                • Gość: ron5 Re: do Joli IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.09.05, 08:09
                  Witam,mam prośbę -mieszkając w Maladze na pewno poznałaś okolice-czy możesz mi
                  polecić jakąś małą miejscowość ,kameralną ale jednak turystyczną w pobliżu
                  Malagi??Dziękuję i pozdrawiam.
                • smaja do dajziu 26.09.05, 09:48
                  hej,
                  Dzięki za informację, tak jakoś za mną chodzi ta Andaluzja a mogę pojechac
                  tylko w styczniu (córka ma ferie w szkole).
                  Pogoda jaką opisałaś bardzo by nam odpowiadała, prawdę mówiąc nie lubię upałów
                  i całodniowego plażowania, lubię natomiast jak jest słonecznie.
                  Zobaczymy czy będzie nam pisany wyjazd w tamte rejony.
                  Pozdrawiam Asia
                  • Gość: bah7 Re: do Smaja... IP: *.crowley.pl 26.09.05, 10:48
                    Asiu, w tym roku w styczniu w Maladze był tylko 1 dzień deszczowy:

                    www.wunderground.com/history/airport/LEMG/2005/1/21/MonthlyHistory.html

                    W listopadzie 2004 też było słonecznie:

                    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=184&w=2843088&a=17835235

                    Pozdrawiam

                    bah7
                    • Gość: Magda Re: do Smaja... IP: *.bie.lama.net.pl 28.09.05, 16:11
                      A czy ktoś wie jaka jest pogoda zimą w Grenadzie? Bo ja słyszałam że tam jest
                      zimniej niż w okolicach ze względu na góry. Wiecie może czy dużo zimniej i czy
                      pada tam śnieg???

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka