Dodaj do ulubionych

Sąsiedzie! Sprawdź! Ile płacisz za odbiór odpadów

30.04.10, 13:31
Witaj,

Sąsiedzie! Sprawdź! Ile płacisz za odbiór odpadów komunalnych!

Szanowni Państwo! Uprzejmie proszę o porównanie obecnie płaconych stawek za
odbiór odpadów komunalnych z Uchwałą Nr 185/XV/2008 Rady Gminy Lesznowola z
dnia 4 marca 2008 r. w sprawie określenia górnych stawek opłat za usługi w
zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i w
zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości
ciekłych. W przypadku stwierdzenia faktu pobierania wyższych opłat przez
przedsiębiorców proszę o pilną informację na e-mail: radny.kania@interia.eu

www.marcinkania.pl/pdf/uchwala-nr-185-xv-2008-rady-gminy-lesznowola-z-dnia-4-marca-2008-r-w-sprawie-okreslenia-gornych-stawek-oplat.pdf
www.marcinkania.pl/pdf/uchwala-rady-gminy-lesznowola-z-dnia-11-marca-2010-r-w-sprawie-wymagan-jakie-powinni-spelniac-przedsiebiorcy.pdf
www.marcinkania.pl/pdf/wykaz-zakladow-posiadajacych-zezwolenie-wojta-gminy-lesznowola-w-zakresie-zbiorki-i-transportu-odpadow-komunalnych-i-nieczystosci-cieklych.pdf
www.marcinkania.pl/pdf/dot.oplat-za-uslugi-w-zakresie-odbierania-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieruchomosci.pdf
www.marcinkania.pl/pdf/dot.wprowadzenia-pod%20obrady-Rady-Gminy-Lesznowola-projektu-Uchwaly.pdf
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • kania_marcin Kontrolowany Punkt Zbierania Odpadów 04.05.10, 21:01
      Witaj,

      www.marcinkania.pl/pdf/dot.funkcjonowania-kontrolowanego-punktu-odbioru-odpadow.pdf
      Pozdrawiam
      • kania_marcin Nie zaśmiecaj swojego sumienia! 05.05.10, 22:56
        Witaj,

        Spalasz śmieci za domem? Wywozisz je do lasu? Nie segregujesz?... To "grzech
        ekologiczny "! Ruszyła emisja spotów edukacyjnych w ramach największej dotąd
        kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska poświęconej wyrabianiu ekologicznych
        nawyków postępowania ze śmieciami. Spoty można oglądać na stronie Ministerstwa
        Środowiska
        www.mos.gov.pl/kategoria/3070_kampania_odpadowa_spoty_radiowe_i_telewizyjne/
        Pozdrawiam
        • kania_marcin Zasady poprawnego segregowania odpadów 17.05.10, 11:33
          Witaj,

          www.marcinkania.pl/pdf/zasady-poprawnego-segregowania-odpadow.pdf

          Pozdrawiam
          • kania_marcin Sąsiedzie! Sprawdź! Ile płacisz za odbiór odpadów 17.06.10, 20:34
            Dzień Dobry,

            http://www.marcinkania.pl/dot-obnizenia-oplat-za-uslugi-w-zakresie-odbierania-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieruchomosci-i-w-zakresie-oprozniania-zbiornikow-bezodplywowych-i-transportu-nieczystosci-cieklych.pdf

            Pozdrawiam
            • kania_marcin System Gospodarki Odpadami - opinia 18.06.10, 13:50
              Dzień Dobry,

              Co sądzą Państwo o wdrożeniu w przyszłości na terenie Gminy Lesznowola Systemu
              Gospodarki Odpadami (podobnie jak w Legionowie) pochodzącymi z gospodarstw domowych?

              Pozdrawiam
              • kania_marcin System Gospodarki Odpadami - opinia/informacja 18.06.10, 19:17
                Dzień Dobry,

                System Gospodarki Odpadami na terenie Gminy Lesznowola?

                Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wyrażenie opinii w/s wdrożenia na
                terenie Gminy Lesznowola Systemu Gospodarki Odpadami (SGO) pochodzącymi z
                gospodarstw domowych. SGO polegałby na przejęciu przez gminę od właścicieli
                nieruchomości obowiązku pozbywania się odpadów komunalnych, dodatkowo zakładałby
                przejęcie przez gminę obowiązków związanych z wyposażeniem nieruchomości w
                pojemniki lub worki do gromadzenia odpadów oraz obowiązków zagospodarowania
                zebranych odpadów, a więc wywozu, transportu i
                utylizacji śmieci. Wywóz i zagospodarowanie odpadów byłyby finansowane z
                powszechnej i obowiązkowej "opłaty administracyjnej". Wprowadzenie powszechnej
                opłaty za odbiór śmieci pozwoliłoby znacznie obniżyć koszty wywozu nieczystości,
                które rozłożyłyby się na wszystkich mieszkańców. Opłata nie byłaby żadnym
                dodatkowym obciążeniem finansowym, przecież już od wielu lat płacimy za swoje
                śmieci. Właściciel posesji płaciłby za tyle osób,
                ile ma zameldowanych. W nowym SGO to gmina, a nie mieszkańcy
                podpisywaliby umowę z firmą odbierającą odpady, wyłonioną w
                przetargu. Dzięki wdrożeniu SGO mieszkańcy płaciliby mniej za wywóz odpadów
                komunalnych, wzrosłaby ilość odpadów segregowanych i co najważniejsze -
                zniknęła pokusa pokątnego pozbywania się śmieci bo po prostu przestałoby się to
                opłacać, ponadto SGO zagwarantowałby za tę samą cenę odbiór każdej ilości
                nieczystości. Aby możliwe było wprowadzenie takiego rozwiązania, konieczne
                byłoby przeprowadzenie referendum lokalnego, w którym mieszkańcy Gminy
                Lesznowola zdecydowaliby jaki system zbierania śmieci obowiązywałby w gminie.

                Pozdrawiam
                • kania_marcin SGO 20.06.10, 14:13
                  Dzień Dobry,

                  Przykładowa treść pytania referendalnego:

                  Czy jest Pani/Pan za przejęciem przez Gminę Lesznowola od właścicieli
                  nieruchomości obowiązku pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości
                  odpadów komunalnych?

                  Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rada gminy może w
                  drodze uchwały, na podstawie akceptacji mieszkańców wyrażonej w referendum,
                  przejąć od właścicieli nieruchomości obowiązek pozbywania się odpadów
                  komunalnych. Przejmując ten obowiązek rada gminy ustala opłatę ponoszoną
                  okresowo przez właścicieli nieruchomości. Jest to opłata ryczałtowa uzależniona
                  od kosztów zorganizowanego przez gminę kompleksowego systemu zbiórki odpadów
                  komunalnych. Jeśli odpady będą zbierane w sposób selektywny, opłaty będą niższe.
                  Przepisy te dotyczą tylko odpadów komunalnych, a nie obejmują odpadów
                  powstających w wyniku działalności gospodarczej.

                  Sąsiedzie! Czekam na Twoją opinię! e – mail: radny.kania@interia.eu

                  Jakie korzyści dla mieszkańców?

                  1. Po wdrożeniu SGO obowiązkiem gminy będzie zapewnienie wszystkim mieszkańcom
                  dostępu do pojemników służących do gromadzenia odpadów zmieszanych oraz
                  segregowanych. Osoby, które nie posiadają własnych pojemników zostaną wyposażone
                  w pojemniki oraz worki do gromadzenia odpadów zmieszanych oraz segregowanych.
                  Zakup lub dzierżawa nowych pojemników i worków finansowana będzie z "opłaty
                  administracyjnej".

                  2. Z uwagi na to, że gmina nie ma prawnych możliwości zarabiania na "opłacie
                  administracyjnej", ani przeznaczania zabranych funduszy na inne cele niż
                  gospodarka odpadami wywóz odpadów będzie tańszy, w przeliczeniu na jednego
                  mieszkańca. Ponadto nowy system wyeliminuje koszty korespondencji pomiędzy firmą
                  wywozową a klientami, koszt druku i dostarczenia faktur, upomnień i pism, który
                  dotychczas pokrywany był z naszych kieszeni.

                  3. Niewątpliwą zaletą "opłaty administracyjnej" będzie jej powszechność.
                  Wprowadzenie opłaty pozwoli, w krótkim czasie objąć zorganizowanym wywozem
                  śmieci wszystkich mieszkańców. Tym samym osoby, które do tej pory unikały
                  ponoszenia opłat związanych z wywozem śmieci stracą motywację do podkładania
                  odpadów do koszy ulicznych, pojemników wspólnot mieszkaniowych. Płacąc "z góry"
                  za odbiór śmieci przestanie się im opłacać spalanie śmieci w piecach centralnego
                  ogrzewania i podtruwanie innych mieszkańców. Powszechność opłaty w znacznym
                  stopniu obniży koszty ponoszone przez mieszkańców gminy a w szczególności
                  mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych, którzy zmuszeni są do
                  finansowania wywozu śmieci podrzuconych do ich pojemników. Zakłada się, że
                  wszystkie śmieci, które obecnie podrzucane są do koszy ulicznych lub wyrzucane w
                  okolicznych lasach i na obrzeżach gminy trafią w końcu na składowisko. Sprawi
                  to, że w przeliczeniu na jednego mieszkańca miasta wywóz śmieci z posesji będzie
                  tańszy niż obecnie ponieważ ogólna kwota jaką gmina zapłaci za organizację i
                  wywóz śmieci rozłożona zostanie na wszystkich mieszkańców.

                  4. W momencie gdy wszyscy mieszkańcy gminy systematycznie i regularnie oddawać
                  będą odpady zebrane na swoich posesjach umożliwi to opracowanie optymalnej
                  częstotliwości ich odbioru.

                  5. Wszyscy mieszkańcy gminy, wnosząc opłatę , będą mieli prawo żądać od gminy,
                  by wszystkie śmieci zebrane na ich nieruchomości zostały wywiezione i
                  utylizowane w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa. Wprowadzenie opłaty
                  wyeliminuje proceder podrzucania odpadów mieszkańcom wspólnot, co w znacznej
                  mierze przyczyni się do zmniejszenia ilości śmieci odbieranych ze wspólnoty, a
                  tym samym obniży koszty ich wywozu.

                  6. Wprowadzenie jednolitej opłaty, która nie będzie uzależniona od ilości
                  wyprodukowanych śmieci wyeliminuje przyczynę powstawania "dzikich wysypisk".
                  Płacąc stałą, kwartalną opłatę, mieszkaniec nie będzie miał żadnego interesu w
                  tym, aby zmniejszać ilość oddawanych odpadów; zapłaci przecież tyle samo.

                  A jakie wady ma SGO?

                  Tak naprawdę jedyną wadą tego systemu może być brak motywacji do minimalizowania
                  ilości odpadów powstających w gospodarstwach domowych.

                  SGO od 2009 r. obowiązuje w Legionowie. Po pokonaniu początkowych problemów
                  system zaczął spełniać swoje funkcje:

                  - oczekiwania mieszkańców:

                  * coraz mniej śmieci w lasach
                  * wyeliminowanie podrzucania śmieci do osiedlowych altanek śmietnikowych
                  * ograniczenie spalania śmieci w piecach

                  - ochrona środowiska:

                  * upowszechnienie segregowania odpadów (papier, szkło, plastik, metale, odpady
                  zielone, wielkogabarytowe)
                  * zmniejszenie ilości niesegregowanych odpadów
                  * redukcja zanieczyszczeń powietrza spalinami dzięki usprawnieniu transportu odpadów

                  SGO jest stale udoskonalany. Ze środków budżetu gminy przeznaczonych na ochronę
                  środowiska Legionowo zakupiło specjalistyczne kompostowniki, które właściciele
                  nieruchomości otrzymali bezpłatnie do użytkowania na własnej działce.

                  wyborcza.biz/biznes/1,101716,7979368,Pozamiatane__czyli_wielka_czystka_w_Legionowie.html
                  www.sgolegionowo.pl/
                  Pozdrawiam
                  • kania_marcin Re: SGO - link 20.06.10, 14:58
                    Dodatkowy link -
                    wyborcza.biz/biznes/1,101562,7731425,Smieci_ponadpartyjne___politycy_wszystkich_partii.html
                    Pozdrawiam
                    • kania_marcin SGO - linki 22.06.10, 19:44
                      Dzień Dobry,

                      SGO

                      warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95190,8044952,Warszawa_przespala_problem_smieci___Bedzie_dramat_.html
                      www.mos.gov.pl/artykul/7_aktualnosci/12200_w_kierunku_najlepszych_rozwiazan_w_gospodarce_odpadami_konferencja_prasowa_z_udzialem_ministra_kraszewskiego.html
                      Pozdrawiam
                      • kania_marcin Punkt Odbioru odpadów 23.06.10, 22:02
                        Dzień Dobry,

                        Propozycja na okres przejściowy
                        www.marcinkania.pl/dot-stworzenia-kontrolowanego-punktu-odbioru-odpadow-na-terenie-gminy-lesznowola.pdf

                        Pozdrawiam
                        • kania_marcin Czysta gra 26.06.10, 21:21
                          Dzień Dobry,

                          Tak naprawdę wprowadzenie powszechnie obowiązującej "opłaty administracyjnej"
                          za odbieranie odpadów komunalnych uderzy przede wszystkim w tych, którzy do tej
                          pory nie ponosili żadnych kosztów związanych z wywozem śmieci. W mieszkańców,
                          którzy swoje odpady podrzucali do koszy ulicznych lub pojemników wspólnot
                          mieszkaniowych. Osoby, które podtruwały nas spalając w piecach grzewczych
                          śmieci, w końcu zmuszone będą do opłacenia ich wywozu i utylizacji. To dla nich
                          przygotowany jest ten projekt.

                          Dla pozostałych mieszkańców, "opłata administracyjna" nie będzie żadnym
                          dodatkowym obciążeniem finansowym. Przecież już od wielu lat płacą za swoje
                          śmieci. Przeciwnie, rozłożenie kosztów odbierania śmieci z terenu naszej gminy
                          na wszystkich mieszkańców pozwoli obniżyć koszty usług firm komunalnych.

                          Pozdrawiam i czekam na opinie
                          • kania_marcin Debata nt. wdrożenia SGO 30.06.10, 14:51
                            System Gospodarki Odpadami (SGO) na terenie Gminy Lesznowola?

                            Pragnę zachęcić Państwa do udziału w debacie na temat drożenia na terenie Gminy
                            Lesznowola Systemu Gospodarki Odpadami (SGO). Docelowo chciałbym wnioskować do
                            Wójt Gminy Lesznowola o przeprowadzenie referendum. W związku z tym liczę na
                            Państwa wszelkie opinie i sugestie na temat wyżej przedstawionej inicjatywy (SGO).

                            Pozdrawiam
                            • kania_marcin Ankieta 12.07.10, 15:44
                              Ankieta

                              Czystość w gminach w Polsce

                              www.ebadania.pl/0cbc5496a5a6232b
                              Pozdrawiam
                              • kania_marcin Wniosek z dnia 14.07.2010 r. 14.07.10, 00:51
                                Dzień Dobry,

                                Sprawy nie odpuszczam, pozdrawiam:))

                                www.marcinkania.pl/dot-oplat-za-uslugi-w-zakresie-odbierania-odpadow-komunalnych-od-wlascicieli-nieruchomosci-4.pdf

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka