Dodaj do ulubionych

Odsetki od KREDYTU

20.02.05, 20:35
Moje pytanie brzmi: czy kredyt zaciągnięty w tym roku nadal podlega
odliczeniu odsetek od podatku? Informacje z róznych banków są sprzeczne, a i
w US nie bardzo wiedzą co i jak... Kolejne pytanie, czy musi być to nowe
mieszkanie, czy może być z drugiej ręki, ale oddane w 2003 roku do użytku?
Dziękuję za odpowiedź.
Obserwuj wątek
    • pawel.usielski Re: Odsetki od KREDYTU 21.02.05, 11:29
      Dzień dobry.
      Uważam, że pytanie najlepiej skierować do specjalistów doradztwa podatkowego
      lub do Urzędu Skarbowego.
      Z tego co wiem, to z ulgi można skorzystać zakładając, że spełnione zostaną
      warunki określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z
      dnia 26 lipca 1991r dodanym do w/w ustawy nowelizacją z dnia 21.11.2001 r (Dz.
      U. Nr 134, poz. 1509) oraz nowelizacją z 27.07.2002 r (Dz. U. Nr 141, poz.
      1182).
      Nie odnajduję tam informacji o zakupie na rynku wtórnym, załączam fragment
      ustawy, gdzie wymienia się następujące cele kredytów objętych ulgą:
      „Od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza
      się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki
      na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa
      w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na sfinansowanie
      inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych,
      związanej z:
      1)budową budynku mieszkalnego albo
      2)wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni
      mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo
      lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
      3)zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w
      takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w
      wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
      4)nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową
      (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia
      niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku, których powstanie samodzielne
      mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.”

      Z poważaniem,
      Paweł Usielski

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka