Dodaj do ulubionych

Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontaktów

23.09.09, 20:13
MS przygotowało projekt zmian kpc przewidujących kary od jednego z rodziców na
rzecz drugiego z tytułu niewywiązywania się z kontaktów ustalonych w
postanowieniu.
Co ważne nowe przepisy działać mają w obie strony tzn. przewidują kary zarówno
dla rodzica pod którego piecza jest dziecko a który utrudnia kontakt, jak
również kary dla rodzica uprawnionego do kontaktu, który z tego prawa się nie
wywiązuje. Rodzic z winy którego nie dochodzi do kontaktu będzie miał również
obowiązek pokrycia kosztów związanych z przygotowaniem kontaktu do którego w
ostateczności nie doszło.

O samym projekcie można poczytać sobie tutaj:
prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/353295,beda_kary_dla_rodzicow_za_utrudnianie_kontaktow_z_dzieckiem.html

Projekt wraz z uzasadnieniem MS do przekartkowania tutaj (format rtf):
www.ms.gov.pl/kkpc/proj090727.rtf

Rzecz jasna to dopiero projekt a sejm pokazał już że potrafi spierniczyć
niejedną ustawę, ale sprawy chyba ida w dobrym kierunku.
Zwłaszcza, że prawo to działać ma w obie strony, czyli egzekwowane (karami
pieniężnymi) ma być nie tylko prawo ale i obowiązek kontaktu.
Trudno powiedzieć jak sprawdzi się to w praniu, ale póki co projekt jest dobry.
Obserwuj wątek
    • nangaparbat3 Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 23.09.09, 20:26
      W pierwszej chwili sie ucieszyłam, w drugiej pomyślalam, ze jesli do tak
      oczywistych spraw trzeba sądu i kar, to i tak o kant dupy rozbic. Jak wszystkie
      sprawy rodzinne, ktorych rodzina bez interwencji sądu rozwiazac sama nie może.
      • sauber1 Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 23.09.09, 22:00
        Wszystkie restrykcje w tej delikatnej materii zawsze będą bezpośrednio godzić w
        interesy dzieci, jako że one korzystają tylko z funduszy rodziców. No chyba że z
        tych kar utworzony zostanie fundusz na rzecz dzieci, których rodzice tracą duże
        kwoty na szukanie rozwiązań w sądach?
    • lampka_witoszowska Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 00:03
      nareszcie jużniemój będzie mnie straszył kolejnymi sprawami
      sądowymi, a nie "zgłoszeniem do praw dziecka", że dziecko śpi
      zamiast wywiązać się z obowiązku spotkania z ojcem big_grinDD

      a co, jeśli chcemy z Młodą wyjeżdżać do rodziny i siłą rzeczy
      obejmuje to dni spotkań z tatą?
      a co, jeśli tata jedzie na wakacje i obejmuje to dni spotkań?
      a co, jeśli dziecko notorycznie wstaje pół godziny-godzinę po
      ustalonym terminie początku spotkania?

      ja tu sobie trochę żartuję, ale ogólnie będzie wesoło
      i znowu dzieciarnia się napatrzy
      • rannypromien Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 00:24
        Mnie ciekawi jakie dowody i gdzie trzeba będzie zgłaszać ,żeby strona miała być
        ponoć ukarana?? Oj mój -ex chyba by sobie nazbierał.... ma w decyzji np. odbiór
        dzieci w soboty o 10 rano ,a ......przyjeżdża sobie o 13 -tej jak mnie już szlag
        trafia i nic nie mogę załatwić, a dzieci przez godzinę patrzą się w drzwi (no
        kiedy ten tata przyjdzie)....jak jeżdżę jeden dzień odbierać dzieci od niego i
        dzwonię przy wyjeżdzie ,żeby szykował je do wyjścia (15 min dojazd autem) to i
        tak stoję u niego pod bramą następne ...15-20 minut .A potem pisze mi dyrdy,że
        przyjeżdżam po dzieci po wyznaczonej godzinie i ich dobro mnie nie obchodzi
        (stojąc pod jego bramą 15-20 min przed czasem),utrudniam mu kontakty z
        dziećmi,że naśle na mnie kuratora itd...... Wiem,że przepisy nie "wyleczą "
        chorych ludzi i sytuacji....ale może chociaż postraszą i zmuszą do ludzkiego
        zachowania.Tylko po co "te przepisy " jeśli trzeba będzie w ostateczności
        zgłaszając sprawę pewnie czekać na jakieś decyzje z 1/2 roku w Sądzie rodzinnym???
        • lampka_witoszowska Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 00:46
          a to, myślę, wyjdzie w praniu, jak i co będzie sądowi pasowało do
          przepisu - i jak zwykle u nas, w Polszcze, wolna amerykanka będzie
          uprawiana bez żenady nadal
          • kasper254 Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 06:46
            Masz rację, sprawy, związane z problemem i odpowiedzią, zawartą
            w omawianym projekcie, idą na pewno w dobrym kierunku.
            Uniemożliwianie kontaktów z dzieckiem zarówno jednemu z
            rodziców, jak i "dziadkom" jest coraz bardziej powszechne.
            Okrucieństwo, bezwzględność, zajadłość, głównie kobiet, wręcz
            porażają. W swoim bliższym i dalszym otoczeniu znam takich dewiantów
            (z przewagą kobiet), dla których dziecko jest karą przetargową i
            tymże dzieckiem mszczą się za wszystkie jawne i utajone "krzywdy".
            Trudno, by było inaczej - jak ktoś jest "właścicielem" dziecka, i
            gdy go nikt nie powstrzyma, będzie sobie uzurpował coraz
            więcej "praw".
            Rzymianie stwierdzali, że nie jest idealną, godną naśladowania,
            regułą postępowania, taka, która nie jest opatrzona sankcją. I tak
            należy do tego podchodzić. Idzie lepsze; zwyrodnialcy
            młodzi "rodzice"(chociaż są tu i stare capy, wyrachowane i wredne)
            zostaną wreszcie ukróceni.
            • lampka_witoszowska Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 25.09.09, 01:27
              aż tak bym psów nei wieszała na durnocie ludzkiej, co na wolnej
              amerykance uprawianej w sądach... o to mi szło

              ale dziecko jako karta przetargowa czy rzecz przekazywana jest w
              bezlitosnej sytuacji
              i ogólnie powinno się obniżać choćby przymusowo poziom agresji w
              ludziach, skoro swoim dzieciom robią taki syf
              terapie zalecane przez sądy?
              tylko kto by płacił... więc niech płaci dziecko...

              państwo prorodzinne, hehehehe
      • chalsia Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 11:03
        > a co, jeśli chcemy z Młodą wyjeżdżać do rodziny i siłą rzeczy
        > obejmuje to dni spotkań z tatą?

        aby wszystko było OK - powinnaś zaproponowac terminy "zastępcze",
        jak nie skorzysta - trudno.

        > a co, jeśli tata jedzie na wakacje i obejmuje to dni spotkań?

        no cóż, może zaproponowac terminy zastępcze, jak Ci nie pasuje -
        trudno.

        Tak to generalnie w życiu jest, że nie zawsze uda się wszystko
        idelanie zrobić.

        > a co, jeśli dziecko notorycznie wstaje pół godziny-godzinę po
        > ustalonym terminie początku spotkania?

        Proste - albo ojciec spędza czas przy łóżeczku śpiącego dziecka (to
        też forma budowania więzi)a potem zajmuje się nim jak się obudzi,
        albo ustalasz z ojcem przesuniecie godziny spotkań o tę godzinę
        snu, albo budzisz dziecko wczesniej.
        • lampka_witoszowska Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 25.09.09, 01:24
          Nie, Chalsiu, nie ma mocy bym budziła dziecko wcześniej - jej sen
          jest ważniejszy (jak w pełnej rodzinie tata wraca do domu, tez
          dziecka się (raczej) nie budzi - więc dlaczego tu ma być wprowadzony
          jakiś reżim: spotkanie z tatą ueber alles?) - i nie chcę wpuszczać
          go do naszego domu

          reszta funkcjonuje - terminy zastępcze proponuje on, ja się zgadzam.
          Dziecię jest za każdym razem dłużej z tatą niż sąd zdecydował i to
          tez jest ok. Przynajmniej mi się tak wydaje, a i dziecko nie
          narzeka.
    • satelitka1 Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 08:54
      "Rzecz jasna to dopiero projekt a sejm pokazał już że potrafi spierniczyć
      niejedną ustawę, ale sprawy chyba ida w dobrym kierunku.
      Zwłaszcza, że prawo to działać ma w obie strony, czyli egzekwowane (karami
      pieniężnymi) ma być nie tylko prawo ale i obowiązek kontaktu.(..)"
      SUPCIO. JAK i KTO wyegzekwuje należność pienieżną za niewywiązywanie się z
      OBOWIĄZKU kontaktu? I ciekawe jak to będzie stawka?
      Mój ex ponad 2 lata nie płaci grosza z zasądzonych alimentów, jak też (przez ten
      cały okres) nie wyraził chęci kontaktu z dzieckiem (mały ma prawie 3 lata i ojca
      nie zna). Ex zatrudnia sie na czarno, albo wyjeżdza za granicę (nie podając
      gdzie itd). I jakoś brak jest możliwości wyegzekwowania czegokolwiek. Nie jest
      wyjątkiem. Takich "tatusiów" jest multum. I prawo ma stanąć w ich obronie -
      przeciwko matkom? Paranoja. Szczęście w nieszczęściu, ze na moim "ex-ie" - kary
      finansowe za brak kontaktu zrobią takie samo wrażenie, jak kary za
      "niealimentację" - czyli ŻADNEGO. Gdyż jedyną konsekwencją tak głupio
      sformułowanego przepisu - będzie zalew "pseudo-tatusiów" którzy w obawie przed
      kara finansowa - będa burzyć spokój dziecka i "odbębniać" wizyty bez żadnego
      pożytku dla rozwoju dziecka.
      • adela38 Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 13:45
        Obawiam sie, ze nie ma mozliwosci nakazac utrzymywania kontaktow i raczej chodzi
        tu o sytuacje gdy sam delikwent ustala , dziecko czeka a ten sie nie
        zjawia...Mysle jednak ze takie cos nie przejdzie.Co innego odbieranie komus
        naleznych mu praw a co innego kazanie pod grozba kary z nich korzystac.Natomiast
        kary dla strony utrudniajacej jak najberdziej popieram.
        • chalsia Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 24.09.09, 22:26
          > zjawia...Mysle jednak ze takie cos nie przejdzie.Co innego odbieranie komus
          > naleznych mu praw a co innego kazanie pod grozba kary z nich korzystac.N

          to nie jest kara za niewykorzystanie swojego prawa do kontaktow, to jest kara za
          niewywiązywanie się ze swojego obowiązku wobec dziecka.
          Bowiem - po nowelizacji krio - kontakty miedzy rodzicem a dzieckiem są obopólnym
          prawem i obowiązkiem. Dziecko ma prawo do kontaktu z rodzicem i ma obowiązek
          wobec rodzica by się z nim/nią kontaktować. Rodzic ma prawo do kontaktu z
          dzieckiem i ma obowiązek wobec dziecka w ustalonym terminie kontaktu być
          dyspozycyjnym dla dziecka.
          • catrinceoir Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 25.09.09, 00:17
            jestem za takimi karami, bo fakt, ze jeden rodzic moze ukrasc dziecko i miec
            drugiego w nosie, i wszystko to legalnie, jest zatrwazajacy indifferent a nazywa sie to
            na papierze, ze rowne prawa mamy...
            • mola1971 Re: Będą kary dla rodziców za utrudnianie kontakt 25.09.09, 00:28
              Żadna kara nie zmusi nikogo do miłości. A co z rodzicami, którzy rozwodząc się z
              mężem/żoną rozwodzą się również z własnymi dziećmi? Jaką karę dla nich wymyślić?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka