Dodaj do ulubionych

objętość tarczycy - jaka jest norma

17.02.06, 12:50
zrobiłem usg tarczycy, są podane wymiary lewej i prawej, oraz objętość w ml.
Ale nie wiem jaka jest norma prawidłowej wielkości tarczyc u mężczyzn, lekarz
coś wspominał o 20 ml, ale to nie był endokrynolog
Obserwuj wątek
    • rosteda Re: objętość tarczycy - jaka jest norma 17.02.06, 13:32
      Z ksiazki "Choroby tarczycy" - Tadeusz Gorowski
      "Przyblizone wymiary plata wynosza: wysokosc 4cm, szerokosc 2cm, grubosc (tj.
      wymiar przednio tylny 2-3cm." Czyli 4x2x2-3 = 16 - 32cm.
      Z ksiazki "Leben mit Hashimoto" - Brakebusch,Heufelder
      Kobiety 13 - 18ml = (cm)
      Mezczyzni - 15 - 25ml
      Dzieci:
      Do 4 lat <3ml
      Do 6 lat <4ml
      Do 10 lat <6ml
      Do 12 lat <10ml
      Do 14 lat <10ml
      To sie zmienia w zaleznosci od wieku, plci, i wielkosci (wzrost i waga) badanego.
      U dzieci wielkosc jest taka sama u dziewczynek i chlopcow.
      Pozdrawiam Rosteda
    • lilith_6 Wzor na obliczenie całkowitek objętości tarczycy 18.02.07, 18:22
      Rostedo, chciałabym w tym miejcu wyjaśnić pewne nieporozumienie. A mianowicie w
      trakcie przeszukiwania starych wątków dotyczących zgadanienia usg tarczycy
      zauważyłam, że często wynik obliczony przez Ciebie nie zgadza się się z
      obliczeniami lekarzy. Wiem skąd się to wzięło. Otórz na jednym z moich wyników
      jest podany wzor na obliczenie objętości tarczycy. Objętość każdego płata liczy
      się w ten sposób:
      Objętość = długość x szerokość x grubość x 0,5
      Ty liczyłaś bez pomnożenia przez 0,5 i dlatego wychodziły inne wyniki.
      Myślę, że normy, które podałaś dotyczą objętości wyliczonej w powyższy sposób.
      Jeśli tak nie jest, wyprowadź mnie, proszę, z błędu (chcialabym się dowiedzieć
      jak w świetle tych danych wygląda moja tarczyca).
      Pozdrawiam serdecznie,
      Lilith

• kusia4 Re: Wzor na obliczenie całkowitek objętości tarcz 19.02.07, 14:52
        Pytajac lekarza czy tarczyca mi sie zmniejszy w wyniku choroby, lekarz
        odpowiedzial ze moze sie zmniejszyc albo zwiekszyc..Co to znaczy? Skoro jest
        niszczona to powinna sie zmniejszyc, a jak sie ma zwiekszyc? czy chodzi o to
        wole tarczycowe? czy to wole to taka chora czesc tarczycy? Robiac usg tarczycy
        i scyntygrafie nie widzialam tam zadnych wymiarow ani liczb w wynikach, bylo
        tylko stwierdzone- zmiany tarczycy wsakzujace na hashimoto.
            • agang Re: Wzor na obliczenie całkowitek objętości tarcz 05.12.13, 09:15
              mam najnowsze polskie wydanie poradnika Jak żyć z Hashimoto i tam na stronie 46 jest zdanie cytuję:
              "Przy podanych wyżej wartosciach należy wziąc pod uwagę indywidualne różnice.Wartości te sa orientacyjne.Na przykład u kobiety tarczycawielkości 10ml może juz byc wyraźnie za mała albo jeszcze w normie.Aby ocenić,czy objętość tarczycy odbiega ,nie wystarczy jednorazowe badanie , należy to potwierdzić serią badań rozłozonych w dłuższym czasie.Obecnie przy dobrym zaopatrzeniuw jod, normalna tarczyca jest mniejsza niż jest to podane w powyższej tabeli. Nowych norm jeszcze nie ma
              • kiddo1980 Re: Wzor na obliczenie całkowitek objętości tarcz 09.02.14, 09:45
                no i co z tego wynika?

ja mam objętość 5,85 ml i lekarz powiedział, że to nie musi wcale mieć znaczenia, ponieważ mała tarczyca również może być bardzo produktywna i rzadko się zdarza, aby nie dawała rady- wtedy oprócz wymiarów posiada jeszcze inne znamiona niewydolności;
                i to kolejny lekarz, do którego poszłam i który nie zbył mnie i nie wyśmiał problemów z rosnącą wagą (jeszcze jestem w normie, ale z tendencją rosnącą) mimo odchudzania i regularnych ćw., wręcz przeciwnie, zlecił badania, aby wykluczyć ew. nied. przysadki (nadnerczy i jajników).

Ale w przeciwieństwie do poprzedniego lekarza, nie bierze pod uwagę zbytnio fT3, uważa, że selen nie ma większego znaczenia w konwersji fT4 w fT3 a ma niewtpliwe podczas ciąży u kobiety z niedoczynnością tarczycy, ponieważ zapobiega wadom płodu i uważa, że dieta bezglutenowa również nie ma wpływu na chorobę Hashimoto, z czym moja logika i wiedza ze studiów (mgr fizjoterapii) się nie zgadza.

Tak więc połączyć ich obu i wyszedłby lekarz idealny wink

Za to ta wielkość tarczycy bywa różnie oceniana a pomiary usg są niedokładne i zmienne. Szczególnie widzę to na podst. badań mojej mamy, której w ciągu miesiąca ocenili na 10 ml a potem na 14 ml, kolejne badania w kolejnym roku 9 ml, potem 12 ml... USG posiada granicę błędu i nie każdy lekarz dobrze potrafi wyznaczyć punkty. Ja bym nie brała pod uwagę dolnej granicy normy chyba, że na przestrzeni lat tarczycy regularnie ubywałoby i osiągnęła objętość poniżej 5 ml z jednoczesnym pogłębianiem się niedoczynności.
                W innym wypadku to nie ma sensu.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka