Dodaj do ulubionych

oddajemy zloża za darmo ?

03.05.10, 21:55
czy oddajemy za darmo złoza gazu łupkowego USA ?

jak patrze na mapke :

foty.ifd.pl/sb.asp?w=520&p=5/images2010/20100419121005.jpg

to w okolicach Siedlec rowniez jest troche tego gazu (czerowne pola)
czy wydane licencje zostaly oddane za (prawie) darmo ?
Obserwuj wątek
    • bambii dajemy się ......... ? 03.05.10, 22:03
      Kto zarobi na polskich złożach?
      Opublikował/a Marucha w dniu 2010-04-01 (czwartek)

      Pytanie postawione w tytule, a dotyczące złóż polskiego gazu, jest
      oczywiście zysto retoryczne. Polski podatnik dopłaci bowiem do
      narodowego bogactwa, a pieniądze, jaką by drogą nie szły, wylądują
      na koniec w kieszeni żydowskich bankierów. Jakieś ochłapy przypadną
      również szumowinom i bydlakom rządzącym Polską z woli tzw. “narodu”.
      Bydlaków nie należy mylić z poczciwymi i pożytecznymi bydlętami.
      Apropos bydlaków… Jak wynika z badań ankieterskich, Tusk wygrałby w
      cuglach wybory prezydenckie. Polacy zasługują zatem na niego.

      Polska stała się jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków gazowych
      na świecie. Wszystko za sprawą gazu zalegającego w skałach
      łupkowych. O ich eksploatacji menedżerowie największych koncernów
      paliwowych i naukowcy rozmawiali w Państwowym Instytucie
      Geologicznym z przedstawicielami administracji rządowej. Jest się o
      co bić, ze wstępnych badań wynika, że zasobność naszych złóż to 3
      biliony m sześc. surowca.

      Ćwierć wieku od upublicznienia przez polskich geologów informacji o
      krajowych złożach gazu ziemnego zalegającego w łupkach rusza proces
      sięgania po te niekonwencjonalne kopaliny. Po sukcesie Stanów
      Zjednoczonych w tej dziedzinie Polska jest ogłaszana najbardziej
      perspektywicznym obszarem w tym zakresie. Na naszym rynku są już
      światowi giganci przemysłu naftowego, a Ministerstwo Środowiska
      udzieliło ponad 40 koncesji na kosztowne poszukiwania. W całym
      procesie nikły udział mają polskie koncerny. Co to może oznaczać?
      Jeśli poszukiwania faktycznie już znalezionego surowca się powiodą,
      to ceny gazu nie ulegną większym zmianom – to realny scenariusz, bo
      podmiot otrzymujący koncesję na poszukiwania ma pierwszeństwo do
      dysponowania surowcem.

      - Prowadzimy i planujemy dalsze odwierty badawcze w Kwidzynie,
      Brodnicy i Orzechowie. Są to działki o powierzchni ok. 250 tys.
      akrów każda [Jakim prawem używa się w Polsce niepolskich miar
      powierzchni? - admin]. Na każdy z tych obszarów mamy wystawione po
      jednej koncesji i mamy nadzieję uzyskać przynajmniej jeden
      działający odwiert na jedną koncesję. Nasze poszukiwania obejmują
      pięć i pół roku w latach 2009-2013 – mówi w rozmowie z “Naszym
      Dziennikiem” Warren G. Lee z Marathon Oil. – Chociaż jest już tam
      wiele wcześniejszych odwiertów, żaden z nich nie wykazał obecności
      gazu łupkowego. Obecnie oczekujemy, że przy wykorzystaniu
      nowoczesnych metod odwiertów w połowie 2010 r., natrafimy na te
      złoża. Jeśli inwestycja w ten gaz będzie sukcesem, wówczas może
      okazać się, że zaopatrzy on zarówno Polskę, jak i rynki europejskie,
      które przecież w ponad 50 proc. opierają się na gazie importowanym –
      dodaje Lee.

      Według Pawła Poprawy z Państwowego Instytutu Geologicznego w
      Warszawie, w ostatnim dwudziestoleciu przemysł poszukiwań i
      wydobycia gazu ziemnego przeszedł w Stanach Zjednoczonych prawdziwą
      rewolucję. Odnalezione w łupkach złoża przerosły wszelkie
      oczekiwania. W efekcie Stany Zjednoczone – dotąd uzależnione od
      importu węglowodorów – szacują, że już w roku 2016 niekonwencjonalne
      złoża gazu będą dostarczać ok. 65 proc. produkcji gazu ziemnego w
      USA. Ten sukces poruszył kraje europejskie, które rozpoczęły
      poszukiwania niekonwencjonalnych złóż. – Uważa się, że jeden z
      najbardziej perspektywicznych obszarów znajduje się w Polsce, czego
      wyrazem jest zaangażowanie w naszym kraju takich gigantów przemysłu
      naftowego, jak ExxonMobil, ConocoPhillips, Chevron czy Marathon –
      podkreślił Poprawa.

      Ministerstwo Środowiska udzieliło już ponad 40 koncesji na
      poszukiwanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego. Oprócz
      światowych gigantów naftowych do poszukiwań stanęły także PGNiG oraz
      PKN Orlen (na początku roku dysponowały odpowiednio jedynie 3 i 5
      koncesjami). Temat gazu łupkowego omawiany był też w PIG, gdzie
      spotkali się menedżerowie największych światowych koncernów
      naftowych (ExxonMobil, Lane – ConocoPhilips, Chevron, Marathon, BNK
      Petroleum, Talisman, EurEnergy oraz Orlen i PGNiG) z naukowcami,
      przedstawicielami administracji państwowej oraz ekspertami z firm
      geofizycznych i wiertniczych obsługujących poszukiwania gazowe
      (Schlumberger, Halliburton, Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków,
      Geofizyka Toruń).

      - Spotkanie “Polish Shale Gas Day” miało charakter roboczy. Udział w
      nim wzięło ponad sto osób. Oprócz kwestii czysto technicznych
      poruszano zagadnienia wyboru strategii poszukiwawczych na najbliższe
      lata. Dyskutowano na temat barier, które mogą utrudniać prace
      poszukiwawcze – poinformował Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy
      PIG. Specjaliści “z uwagi na wysoką kapitałochłonność nowego
      segmentu rynku” dyskutowali m.in. nad sposobami minimalizowania
      kosztów prac poszukiwawczych. – Spotkanie w PIG dowodzi, że kończy
      się faza wstępnego rozpoznania, a rozpoczyna faza aktywnych,
      wysokonakładowych prac poszukiwawczych. Przykładem jest pierwsze
      wiercenie realizowane przez Lane – ConocoPhillips w okolicach
      Lęborka, które rozpocznie się w maju bieżącego roku. Kolejne firmy
      wkrótce rozpoczynają prace sejsmiczne i wiertnicze. Mamy więc
      gwarancję, że za kilka lat dowiemy się, czy posiadamy złoża gazu
      ziemnego w łupkach, a jeśli tak, to jak bogate – mówił Jerzy
      Nawrocki, dyrektor PIG. W ocenie ekspertów, na wyniki prac
      poszukiwawczych trzeba będzie poczekać kilka lat.

      Jak podaje PiG, niekonwencjonalne złoża gazu odróżniają się od
      klasycznych przede wszystkim formą występowania gazu pod ziemią oraz
      sposobami jego wydobycia. Tak zgromadzony gaz nie wypływa
      samoczynnie przez wywiercony otwór na powierzchnię i konieczne jest
      wykonanie różnych zabiegów, jak wiercenia poziome i szczelinowania.
      Według PIG, złoża gazu łupkowego występują w północnej i wschodniej
      Polsce, a ich wielkość określana jest na 1,4 biliona do 4 bilionów
      metrów sześciennych.

      Wystarczy sięgnąć do wyników badań

      To, nad czym będą ciężko pracować światowi eksperci, nie jest
      tajemnicą dla prof. dr. inż. Ryszarda H. Kozłowskiego z Politechniki
      Krakowskiej. Jak podkreślił w rozmowie z “Naszym Dziennikiem”, o
      złożach gazu ziemnego, także tych w łupkach, pierwszy raz usłyszał w
      1985 r., kiedy prof. dr inż. Julian Sokołowski prezentował wyniki
      kilkunastoletnich badań geologicznych. Już wtedy naukowiec ten
      wskazał rejony oraz warstwy geologiczne, w których występują na
      terenie Polski takie bogactwa przyrodnicze, jak: gaz (także
      łupkowy), ropa naftowa czy wody geotermalne.

      - Cały obszar Polski, począwszy od południa kraju, po rejony
      położone głęboko w Bałtyku, to obszar, który już wtedy
      nazwaliśmy “gazo-ropo-geotermalnonośny”. Wiemy dokładnie, gdzie i w
      jakich strukturach szukać tych złóż. Wielokrotnie informowaliśmy
      rządy różnych opcji o tych wynikach. Bez skutku – podkreślił prof.
      Kozłowski. – Wszystko można zrobić we własnym zakresie. Mamy polską
      myśl techniczną, ale mamy też marnych polityków i to jest nasze
      nieszczęście – twierdzi Kozłowski [O to chodzi, że w ogole nie mamy
      polskich polityków, lecz żydowskich, hitlerowskich itp - admin]. W
      jego ocenie, rozpoczynające się poszukiwania gazu w Polsce,
      prowadzone głównie przez firmy zagraniczne, to nie najlepsze
      rozwiązanie. Prawo geologiczne daje bowiem podmiotom posiadającym
      koncesję na poszukiwania surowca prawo pierwszeństwa w procesie jego
      wydobywania. Według prof. Kozłowskiego, efekt może być taki, że
      tanio wydobywany na terenie naszego kraju gaz łupkowy będzie
      sprzedawany po cenach porównywalnych z “importowymi”, a pieniądze –
      zamiast pozostawać w Polsce – będą trafiać do zagranicznych
      inwestorów.

      Marcin Austyn

      Z prof. dr. hab. inż. Ryszardem H. Kozłowskim z Instytutu Inżynierii
      Materiałowej
      • bambii Re: dajemy się ......... ? 03.05.10, 22:04
        poznałem wybitnego geologa śp. prof. dr. hab. inż. Juliana
        Sokołowskiego, który referował wyniki 16-letniego programu badań
        geologicznych w Polsce. Już wtedy dane dotyczące gazu łupkowego, ale
        też ropy były znane i mamy je dokładnie udokumentowane. Znamy
        struktury geologiczne, w których występują gaz, ropa oraz wody
        geotermalne. Zakupiono wówczas pięć amerykańskich zestawów
        wiertniczych nowej generacji, ale już wtedy widoczne było pierwsze
        przekłamanie. Na zakup z Banku Światowego pobrano kredyt w wysokości
        400 mln USD, tymczasem te zestawy mogły kosztować maksymalnie 100
        mln USD. W tej chwili wszystkie polskie przedsiębiorstwa
        poszukiwawcze są obciążone tytułem spłaty tego kredytu, a co za tym
        idzie – usługi wiertnicze są drogie. Moim zdaniem, ten przypadek
        powinna bliżej zbadać prokuratura: dlaczego i na co ktoś wydał tyle
        pieniędzy?

        Więc wszystko o gazie łupkowym już dawno wiemy i przez lata nic z tą
        wiedzą nie zrobiono?
        - Jednoznacznie pisaliśmy, także na łamach “Naszego Dziennika”, o
        gazowych zasobach, podobnie jak o zasobach węgla, ropy czy wód
        geotermalnych. Nic nie zrobiono z tą wiedzą. Tymczasem cały obszar
        Polski, począwszy od południa kraju, po rejony położone głęboko w
        Bałtyku, to obszar, który już wtedy nazwaliśmy “gazo-ropo-
        geotermalnonośny”. Jak już wspomniałem, wiemy dokładnie, w jakich
        strukturach szukać tych złóż. Wielokrotnie informowaliśmy rządy
        różnych opcji o tych wynikach. Przyznam, że ze zdziwieniem
        przyjęliśmy decyzję rządu Hanny Suchockiej o zakupie rosyjskiego
        gazu w ramach tzw. kontraktu stulecia. Działo się to już w czasie,
        gdy mieliśmy nasze zasoby ściśle określone.

        Panuje opinia, że wydobycie gazu ziemnego z łupków to nie lada
        wyzwanie…
        - Zbierają się różne gremia, ściąga się światowych ekspertów, a my
        mamy własnych ekspertów w tej dziedzinie. Nad zagadnieniem
        wykorzystania gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych pracował prof.
        Bohdan Żakiewicz, z którym od lat współpracuję. Wszystko można
        załatwić we własnym zakresie. Technologia wydobywania gazu z łupków
        jest nam znana. Wystarczy zastosować specjalne materiały wybuchowe
        (propyleny), które udrożniają ten gaz. My to wszystko wiemy, a prof.
        Żakiewicz może to dokładnie wytłumaczyć współczesnym politykom.

        Polskie zasoby gazu są bardzo atrakcyjne…
        - Obecnie roczne zużycie gazu ziemnego w Polsce sięga 14 mld m
        sześciennych. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że zasoby gazu
        łupkowego wystarczą nam na ponad sto lat. Wspomnę tu jeszcze o
        jednym szczególe. W latach 80. odkryto też zasoby węgla w Rowie
        Lubelskim, mówiono wówczas o 60 mld ton. W tej chwili dysponujemy
        mapami satelitarnymi i wiemy, że jest go tam znacznie więcej.
        Określamy jego ilość na “multiset miliardów ton”. Wprawdzie te złoża
        zalegają głęboko, ale my mamy technologię i sposób na ich
        wykorzystanie (procesowanie węgla w złożu). Wracając do gazu, dodam,
        że w tamtym czasie powstała też koncepcja budowy – na bazie gazu, w
        tym łupkowego – fabryki nawozów azotowych. To wynikało z faktu, że
        pewna partia gazu na Niżu Polskim zawiera dużo azotu. Chcieliśmy go
        pozyskiwać. Niestety, z planu inwestycyjnego wycięto ten pomysł.

        W Polsce ma nastąpić prawdziwy boom poszukiwawczy, a koncesje
        otrzymało już kilkanaście firm, głównie zagranicznych.
        - Ci, którzy mają decydujące zdanie w procesie wydawania koncesji na
        poszukiwania m.in. gazu w Polsce, powinni podlegać osądowi Trybunału
        Stanu. Przypomnę, że w prawie geologicznym wciąż pokutuje zapis, że
        podmiot otrzymujący koncesję na poszukiwania (choć one nie są
        potrzebne, bo my mamy ściśle określone miejsce, gdzie ten gaz
        występuje) ma pierwszeństwo do dysponowania tym gazem. Może więc
        dojść do sytuacji, że nasz własny gaz będzie nam sprzedawany po
        cenie takiej, jaką płacimy za ten surowiec z importu. Samo wydobycie
        gazu łupkowego z pewnością będzie znacznie tańsze. Podkreślę to
        jeszcze raz: technologia jest nam znana, a sięgając po zagraniczne
        firmy, Polska będzie traciła ogromne pieniądze. Wypadałoby skierować
        Głównego Geologa Kraju do archiwum Instytutu Geologicznego, gdzie
        można znaleźć dokumenty, które wskazują miejsca i struktury
        geologiczne, w których występuje gaz, ropa naftowa i inne bogactwa
        przyrodnicze Polski.

        Wydobycie gazu łupkowego jest skomplikowane i drogie?
        - Nic podobnego. Moją wiedzę opieram na współpracy z prof.
        Żakiewiczem, który przez lata pracował w USA w przemyśle naftowym i
        siarkowym i wprowadzał tam polską myśl technologiczną. Jak mówi
        stare porzekadło: “Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Sposób
        wydobycia gazu łupkowego jest nam znany i nie ma powodów, by oddawać
        koncesje zagranicznym firmom. Wszystko można zrobić we własnym
        zakresie. Mamy polską myśl techniczną, ale mamy też marnych
        polityków, i to jest nasze nieszczęście.

        Skąd bierze się obecne zainteresowanie wydobywaniem gazu z łupków?
        Czyżby amerykański sukces tak mocno zadziałał?
        - Ten rząd nie ma żadnych sukcesów i odnoszę wrażenie, że mamy do
        czynienia z socjotechniką – nagle możemy być drugim Kuwejtem czy
        Teksasem. My o tym wiedzieliśmy od roku 1985 i wielokrotnie o tym
        mówiliśmy i pisaliśmy.

        Dziękuję za rozmowę.
        • n_l MSPANC ;-) 22.05.10, 18:50
          > poznałem wybitnego geologa śp. prof. dr. hab. inż. Juliana
          > Sokołowskiego
          Nie, nie, nie, to nie Bambii poznał i przeprowadził wywiad :-)

          I znowu wystarczyło zgodnie z Netykietą:
          "Nie wklejaj całych cudzych wypowiedzi lub artykułów - wystarczy je omówić lub podać link z odpowiednim komentarzem."
          forum.gazeta.pl/forum/0,62605,1617503.html
          podać link
          tinyurl.com/34c82lm
          i wszystko byłoby O.K. :-)
          • bambii Re: MSPANC ;-) 23.05.10, 08:34
            > Nie, nie, nie, to nie Bambii poznał i przeprowadził wywiad :-)


            Nie nie nie , znowu n_l sie czepia :)

            napisane w pierwszym poście :

            >Opublikował/a Marucha w dniu 2010-04-01 (czwartek)

            i podany Autor artykułu na samym dole.

            A wystarczy miec trochę dobrej woli żeby to dostrzec :)
            • n_l Re: MSPANC ;-) 27.05.10, 12:15
              > Nie nie nie , znowu n_l sie czepia :)
              Jakie znowu, cały czas się czepia :-)

              > napisane w pierwszym poście :
              Wybacz, nad pierwszym twoim postem
              pastwię się gdzie indziej :-)
              A z drugiego artykułu nie wynika wprost
              że jest tego samego autorstwa.

              > A wystarczy miec trochę dobrej woli <cut>
              Dobra wola wzięła urlop bezpłatny na czas nieograniczony ;-)
              A punkt Netykiety o wklejaniu linków
              ma IMHO sens.
              Po prostu na Forach źle czyta
              się długie teksty :-)
              Moje złośliwości są więc również po to żeby
              ułatwić sobie (a może i innym) czytanie :-)

              > A wystarczy miec trochę dobrej woli <cut>
              Liczę na twoją dobrą wolę "w temacie" wklejania :-)
      • n_l MSPANC ;-) 22.05.10, 18:50
        A wystarczyło wkleić link
        marucha.wordpress.com/2010/04/01/
        lub ten
        marucha.wordpress.com/2010/04/01/kto-zarobi-na-polskich-zlozach/
        I byłoby zgodnie z Netykietą mówiącą:
        "Nie wklejaj całych cudzych wypowiedzi lub artykułów - wystarczy je omówić lub podać link z odpowiednim komentarzem."
        forum.gazeta.pl/forum/0,62605,1617503.html
    • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 04.05.10, 09:58
      w stanach firmy płacą państwu nawet 30 proc. od wartości wydowbytego
      gazu łupkowego. w polsce te same firmy płacą 1, słownie jeden
      procent i jak same przyznają są w szoku, że tak mało. ktoś albo jest
      w tym kraju bardzo, bardzo głupi, albo wziął za to bardzo, bardzo
      dużo pieniążków.
      i o dziwo zgadzam się z tekstami z ND
      • donvito52 Re: oddajemy zloża za darmo ? 05.05.10, 14:39
        w stanach firmy płacą państwu nawet 30 proc. od wartości wydowbytego
        > gazu łupkowego. w polsce te same firmy płacą 1, słownie jeden
        > procent i jak same przyznają są w szoku, że tak mało. ktoś albo jest
        > w tym kraju bardzo, bardzo głupi, albo wziął za to bardzo, bardzo
        > dużo pieniążków.
        > i o dziwo zgadzam się z tekstami z ND


        Sorry, ale bredzisz jak potłuczony ... albo nawiedzony ... co na jedno wychodzi.
        Primo, w Polsce nie wydano koncesji na wydobycie. Wydano koncesję na poszukiwanie. Aczkolwiek logiczne jest że ten kto szuka będzie chciał wydobywać i ... zarabiać.
        Secundo, w Polsce NIE WYDOBYTO jeszcze ni jednego metra gazu ze w/w złóż więc póki co nikt nie może płacić za wydobyty gaz, ani 1% ani 30%.
        Tertio, każdy postrzega świat takim jakim jest sam. Złodzieje uważają że wszyscy kradną, panie lekkich obyczajów twierdzą że wszystkie kobiety to putany, łapówkarze, że wszyscy biorą ...
        Każdy mierzy innych swoją miarą a jaka ta miarka to widać słychać i czuć.
        • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 10:58
          rzeczywiście pomyliłem się i z tekstu mogło wynikać, że już
          wydobywają, a przecież tak nie jest. z tego co się orientuję, to
          otrzymały te firmy koncesje na poszukiwanie i wydobycie.
          i jeśli szanowny donvito52 ma chęć wyzywać mnie od złodziei, kurew i
          łapówkarzy to proszę to robić pod imieniem i nazwiskiem. czy odwagi
          może troszeczkę brakuje? takie insynuacje są karalne panie donvito52
          a internet nie jest wcale taki anonimowy.
          • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 11:14
            a tu jeszcze odważnemu panu mądralińskiemu polecam:
            Koncernom, które planują odwierty w rejonach występowania gazu
            łupkowego, przyznawane są licencje po stawkach o wiele niższych niż
            te obowiązujące na świecie. Niedawno dziennikarze RMF FM dotarli do
            umów licencyjnych jednego z takich przedsiębiorstw. Wynika z nich,
            że Polska dostanie w postaci opłaty licencyjnej góra 1 proc.
            przychodu z wydobycia gazu. Dla porównania w USA stawki te wynoszą
            20 proc."

            wynika z tego, że po poszukiwaniach mają zapewnione stawki za
            wydobycie.
            • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 11:34
              a tu link jakby się kto pytał o źródło:

              biznes.onet.pl/zloza-lupkowe-w-prezencie-dla-amerykanow,18567,3210204,1,prasa-detal
              • kerac32 Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 13:37
                Polnische Wirtschaft :/
          • donvito52 Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 20:22
            Panie emektb, jeśli z mojego postu zrozumiał Pan że nazwałem Go złodziejem, qrwą
            i łapówkarzem to nie dziwię się że nie zrozumiał Pan też tekstu informującego o
            wydobyciu gazu.
            Ma Pan problemy z rozumieniem tekstu pisanego.
            Proszę o ponowne przeczytanie mojego postu ze szczególnym uwzględnieniem
            ostatniego zdania

            Każdy mierzy innych swoją miarą a jaka ta miarka to widać słychać i
            czuć.


            Jeśli jednak po jego przeczytaniu w dalszym ciągu uważa Pan że nazwałem J.w.
            Z.K.i Ł. to czarno na białym piszę że; nie znam Szanownego Pana nic nie wiem o
            pańskim prowadzeniu i stosunkach ... jakichkolwiek ... ani o możliwościach czy
            chęciach brania ewentualnie dawania łapówek.
            Ten element mam nadzieję możemy uważać za zamknięty.
            Co do odwagi, anonimowości to ... hmm ... nie ukrywam się i można dotrzeć do
            każdego usera na forum, trzeba tylko się postarać.
            Wybaczy Pan że TU, na forum się nie przedstawię. Z przyczyny prozaicznej,
            wszyscy forumowicze występują w "maskach" wię proszę się nie dziwić że i ja też.
            • bambii Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 21:29
              o czym ty wogóle ...... ?
            • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.05.10, 10:47
              nie odwracaj kolego teraz kota ogonem, bo z kontekstu twojej
              wypowiedzi wynika, że epitety były skierowane do mnie, a tak się
              składa, że ja na tym forum właśnie anonimowy nie jestem.
              z tego co mi wiadomo, to z rozumieniem słowa, również tego pisanego,
              jest u mnie całkiem nieźle. jednak widzę, że ty miast przeprosić
              dalej brniesz w obrażanie. żałosne to.
    • pol_lop Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 13:44
      Firmy dostają na razie koncesje na poszukiwanie ale art. 12 ust. 1
      ustawy Prawo górnicze i geologiczne wyraźnie określa na kto jest na
      lepszej pozycji przy koncesji na wydobycie.

      Art. 12. 1. Ten, kto rozpoznał i udokumentował złoże kopaliny,
      stanowiące przedmiot własności Skarbu Państwa, oraz sporządził
      dokumentację geologiczną z dokładnością wymaganą do uzyskania
      koncesji na wydobywanie kopaliny, może żądać ustanowienia na jego
      rzecz użytkowania górniczego z pierwszeństwem przed innymi.
      2. Spory w sprawach, o których mowa w ust. 1, rozstrzygają sądy
      powszechne.
      3. Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, wygasa z upływem dwóch lat
      od dnia pisemnego zawiadomienia o przyjęciu dokumentacji przez organ
      administracji geologicznej.

      Średni koszt jednego typowego wiercenia waha się pomiędzy 7.5
      miliona a 10 milionów dolarów + dodatkowe koszty operacyjne około
      2.5 dolara za każde wydobyte 1000 m sześciennych gazu łupkowego.

      Tu trochę informacji o tym co się dzieje u nas w sprawie shale gazu:
      naturalgasforeurope.com/category/shale-gas-in-poland
      i ciekawe oświadczenie Ministerstwa środowiska:

      INFORMACJA DOTYCZĄCA UDZIELONYCH PRZEZ MINISTRA ŚRODOWISKA KONCESJI
      NA POSZUKIWANIE I ROZPOZNAWANIE GAZU NIEKONWENCJONALNEGO
      (TZW. "GAZU Z ŁUPKÓW") W POLSCE
      Twierdzenie, iż Polska wydaje licencje na „tzw. złoża gazu z
      łupków”, po zastraszająco niskiej cenie nie jest prawdziwe i
      wprowadza w błąd czytelników.
      Minister Środowiska udziela koncesji na poszukiwanie, rozpoznawanie
      i wydobywanie kopalin ze złóż wszystkim podmiotom, które spełniają
      wymagania polskiego prawa. W grupie tej znajdują się zarówno
      podmioty polskie, jak i podmioty z kapitałem zagranicznym.
      Zdecydowana większość koncesji na ropę naftową i gaz ziemny jest w
      posiadaniu firm polskich. Tzw. „dyrektywa węglowodorowa” nakazuje
      równe traktowanie wszystkich podmiotów, bez preferencji dla polskich
      firm. Członkowstwo Polski w UE zobowiązuje nas do przestrzegania
      tych regulacji.
      Z obowiązujących 218 koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż
      węglowodorów (stan na 23.04.2010 r.) ponad połowa należy do firm
      polskich, a z 224 koncesji na wydobywanie ropy naftowej i gazu, aż
      222 koncesji zostało udzielonych na rzecz polskich podmiotów (z
      czego aż 216 należy do PGNiG SA). Nie można więc mówić, że firmy
      zagraniczne „przejmują polskie złoża”.
      Minister Środowiska udzielił dotychczas 58 koncesji na poszukiwanie
      i rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów typu shale gas
      (tzw. gaz „z łupków”). Koncesje te nie uprawniają do wydobywania
      gazu (!), który tak naprawdę nie został jeszcze odkryty (nie wiadomo
      więc skąd informacja o 1% wartości wydobytego gazu) i trudno w tej
      chwili o jakiekolwiek wiarygodne szacunki dotyczące wielkości
      potencjalnych złóż. Firmy ponoszą ryzyko poszukiwań i wszelkie
      koszty operacyjne, nie mając gwarancji odkrycia nowych złóż. Koszty
      specjalistycznych prac poszukiwawczych sięgają setek milionów
      złotych i będą ponoszone jedynie przez zainteresowane podmioty i na
      ich własną odpowiedzialność. Skarb Państwa natomiast nie musi płacić
      za te badania, będąc i tak właścicielem ewentualnie odkrytych złóż.
      Jak dotychczas Minister Środowiska nie udzielił żadnej koncesji na
      wydobywanie gazu niekonwencjonalnego. W przyszłości, po ewentualnym
      udokumentowaniu tego rodzaju złóż przedsiębiorca będzie musiał
      wystąpić do Ministra Środowiska z nowym wnioskiem o udzielenie
      koncesji na wydobywanie. Zostanie więc przeprowadzone inne
      postępowanie i dopiero wtedy zostaną określone warunki dotyczące
      eksploatacji. Nikt nie jest jednak w stanie określić dziś czy cała
      inwestycja okaże się opłacalna i ktokolwiek zdecyduje się na jej
      rozpoczęcie. Przede wszystkim jednak złoża te trzeba wcześniej
      udokumentować, czemu służyć mają właśnie te, tak szeroko opisywane w
      prasie koncesje.

      Wykorzystanie niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce może
      odegrać istotną rolę w przemyśle naftowym i energetyce, pod
      warunkiem odkrycia tego typu złóż w naszym kraju. Do chwili obecnej
      w Polsce nie odkryto i nie udokumentowano jeszcze żadnego
      niekonwencjonalnego złoża gazu ziemnego typu (shale gas), dlatego
      też trudno obecnie jest szacować skalę wykorzystania
      niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce w najbliższej
      dekadzie.
      To czy występuje u nas (shale gas), powinno rozstrzygnąć się w
      okresie najbliższych 5 lat (na tyle wydano większość koncesji
      poszukiwawczo - rozpoznawczych), po wykonaniu w szczególności wielu
      nowych wierceń w najbardziej perspektywicznych rejonach. W przypadku
      gdyby wyniki poszukiwań okazały się pozytywne, a eksploatacja
      ekonomicznie uzasadniona, proces zagospodarowywania nowych złóż
      mógłby rozpocząć się za 10 - 15 lat.

      Warszawa, 27.04.2010r.

      www.mos.gov.pl/artykul/3237_materialy/11702_informacja_dotyczaca_udzielonych_przez_ministra_srodowiska_koncesji_na_poszukiwanie_i_r
      ozpoznawanie_gazu_niekonwencjonalnego_tzw_gazu_z_lupkow_w_polsce.html

      Cytat z oświadczenia: „Firmy ponoszą ryzyko poszukiwań i wszelkie
      koszty operacyjne, nie mając gwarancji odkrycia nowych złóż
      ”. –
      Trudno w to uwierzyć, że ryzyko niewykrycia złóż jest wysokie.
      Sądząc po ilości wydanych koncesji podmiotom zagranicznym (głównie
      amerykańskim, które jako jedne z nielicznych mają rozwiniętą
      technologię wydobycia shale gazu) należy spodziewać się, że podjęte
      ryzyko tych firm można łączyć z pewnością o zasobność złóż.
      • krzycho1252 Re: Dzielimy skórę na niedźwiedziu 06.05.10, 16:47
        a misio w puszczy.
      • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 20:23
        zgadzam się, ale panowie z rmf widzieli umowę, w której jest
        okreslona wyoskość późniejszej opłaty licencyjnej, a jeśli moś się z
        tym nie zgadza, to powinni złych dziennikarzy do sądu pozwać.
        • brat_szczepana Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 20:37
          Gdyby MOŚ miał podawać do sądu wszystkich dziennikarzy kreujących
          tego rodzaju "newsy", to mógłby zaprzestać działania zajmując się
          tylko wytworami dziennikarzy sensacyjnych.
    • bykkot Re: oddajemy zloża za darmo ? 06.05.10, 21:08
      Ja tam wolę, gdy podatki dla firm sa mniejsze. Bedzie tanszy gaz,
      wszystkiego nie schrupie wladza. Beda nizsze ceny ciepla z
      siedleckiej elektrowni i skorzystamy z tego. Gaz bedzie tanszy dla
      firm bedzie lepsza koniunktura. Komu zalezy na tym aby gaz byl
      drozszy? Mnie sie wydaje ze tylko ruskim. Ja tam wole konkurencje w
      gazie i niskie ceny. I niech Rosjanie tez obniza. Beda musieli. A
      Amerykanie nie dadza sie gazpromowi wygryzc, inni by sie dali. Po co
      ktos zaczyna taki bezsensowny wątek i maci ludziom w głowie?
      Miłosnik wysokich kosztow i podatków?
      • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.05.10, 10:49
        nie wierz w te niższe ceny iprzestań z tą rusofobią. ceny gazu w
        polsce są wysokie, bo pgnig sobie takie ustaliło.
        • bykkot Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.05.10, 17:29
          "Konkurencja (z łaciny concurrentia – współzawodnictwo) proces, w
          którym uczestnicy rynku dążą do realizacji swoich interesów poprzez
          przedstawienie jak najkorzystniejszej oferty, w skład której
          wchodzi nie tylko cena, ale także np. jakość wyrobu, serwis
          gwarancyjny i pogwarancyjny. Kupujący konkurują, chcąc zdobyć
          ograniczoną ilość dóbr na rynku, natomiast sprzedający walczą o
          pieniądze kupujących.
          "
          żródło żródło wiedzy onet.
          A ja jestem bardzo grozny rysofob bo chce mniej placic Rosjanom, ty
          lubisz placic duzo twoja wola. Jak tak kochasz rosjan to plac im
          pieniadze co miesiac na konto ambasady ja wolę płacic mniej. Kazdy
          ktory lubi mniej placic za gaz to rusofob, wstaw taką definicję do
          wikipedii :))))) Okaze sie ze oprócz ciebie i bambiego wszyscy to
          rusofobi. Ja moze jesem rusofob wy wygladacie mi na
          masochistow :))))). Moze przesadzilem chyba jestescie altruistami
          tylko nie uprawiajcie altruzimu moim kosztem i innych użytkowniow
          gazu.
          • bambii Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.05.10, 18:57
            Okaze sie ze oprócz ciebie i bambiego wszyscy to
            > rusofobi. Ja moze jesem rusofob wy wygladacie mi na
            > masochistow :))))).

            a z tym o co ci chodzi ?
          • emektb Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.05.10, 19:11
            wiesz wklejanie definicji to taki sobie pomysł. co do cen gazu to
            jeszcze raz ci piszę, że to PGNiG ustaliło takie wysokie ceny - jest
            to MONOPOLISTA PAŃSTWOWY - nie miej więc pretensji do rosjan, bo
            powinieneś mieć do POLAKÓW
            • bykkot Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.05.10, 22:10
              Jak ktos nie rozumi jak działa konkurencja w biznesie (podwyzszenie
              jakosci i obnizka cen) to trzeba mu wkleic definicje, moze wtedy
              zrozumie o czym pisze. A pretensji do PGNig nie mam i nie musze
              miec, choc oczywiscie powienienem zgodnie z twoja myslą miec. A
              widzisz ze jednak uwazam ze wysoki koszt gazu w polsce wynika z
              wysokich cen zakupu gazu od Gazpromu. I trzeba te ceny zakupu
              obnizac a jedyna metoda to dopuszczenie konkurencji innej metody nie
              ma. I ja nie mam do rosjan pretensji ze chca wysokich cen ja tez na
              ich miejscu brałbym od Polaków ile sie da. Mam owszem pretensje do
              polakow i gazowników polskich ale za to ze przez 20 lat nie zrobiono
              nic aby doprowadzic do konkurencji przy zakupie gazu i zmusic rosjan
              do konkurowania jakoscia i ceną. Teraz jest okazja to trzeba sie
              cieszyc a nie niszczyc medialnie duza szanse dla Polaków. Po co to
              robicie nie wiem? Dlaczego z wielka swadą zwalczacie w internecie
              powstanie konkurencji? Ja sie z konkurencji ciesze. Wy wbrew swoim
              interesom (bo tak czy inaczej z gazu korzystacie) walczycie z szansa
              na konkurencje. I dusic konkurencje ledwo sie rodzącą podatkami. Jak
              to nazwac inaczej niz masochizmem. Bambi nie zrozumial co mialem na
              mysli trudno. Jak dalej nie zrozumie wkleje definicje masochizmu.
    • gin11 Jaki jest cel wątku 08.05.10, 22:08
      Jeśli uważnie śledzę forum, to (może się mylę to proszę mnie
      skorygować) Bambi broni na forum poglądów rządzących (krajem nie
      tylko miastem). A tu nagle Bambi wychodzi z wątkiem zarzucającym
      nienajlepsze działanie rządowi (czyli koalicji PO i PSL). Ja będąc
      miłośnikiem spiskowej teorii dziejów, widzę, że nie koniecznie jest
      to działanie przypadkowe. Dlatego tak z ciekawości chciałbym się
      dowiedzieć czy nasz forumowy kolega nagle zmienił poglądy czy też
      może nadal jego głos reprezentuje poglądy rządzącej koalicji. Bambi
      wyjaśnij mi co czy kto spowodował, że nagle nie podobają ci się
      działania rządu i któremu urzędnikowi (ministrowi) zarzucasz złe
      działanie. Dlaczego zdecydowałeś na zamieszczenie takiego wątku na
      forum lokalnym tym bardziej, że sprawa nie ma charakteru lokalnego.
      I powiem więcej pamiętam informacje z TVN i GW z ostatnich dni. I
      ten wątek zgodnie podnoszą TVN, GW i Bambi. Nie przypuszczałem, że
      nagle wszyscy naraz zaczynają krytykować obecne rządy (a o ile znam
      te media to nie będą one teraz atakować rządzących). Ja tego nie
      rozumiem, może mi to ktoś wyjaśni. Proszę więc o wyjaśnienie tych
      sprzeczności, najlepiej jeśli zrobi to autor wątku.
      • bambii Myślenie ma koloalną przyszłość .... 22.05.10, 22:57
        (może się mylę to proszę mnie
        > skorygować)

        jednak się mylisz , są wartości uniwerslane (przynajmniej da
        mnie :) )

        Dlatego tak z ciekawości chciałbym się
        > dowiedzieć czy nasz forumowy kolega nagle zmienił poglądy czy też
        > może nadal jego głos reprezentuje poglądy rządzącej koalicji

        widzisz ludzie (niektorzy) klasyfikują wg. zakresu pojęciowego jaki
        znaja czyli lewa : prawa, wierzacy : nie wierzący, czerowoni :
        zieloni itd. Mnie interesuje LOGIKA, Jeśli potrafię ją ogarnąć lub
        zakrers pojęciowy którym się posługuje jest w sanie opisac świat
        który mnie otacza to go przyjmuje. W innym przypadku zadaje pytanie:
        nie jestem doskonały , poszukuje swojej drogi i mam nadzieje ze Ty
        również to robisz.
        Czlowiek bazuje na pewnych założeniach po to by móżg mógł poprawnie
        funkcjonować : np. to ze jest jutro. I te zalozenia umozliwiaja
        czlowiekowi funckjownowac: trzeba przełamywac te bariery założen to
        naprawde działa :)


        Bambi
        > wyjaśnij mi co czy kto spowodował, że nagle nie podobają ci się
        > działania rządu i któremu urzędnikowi (ministrowi) zarzucasz złe
        > działanie. Dlaczego zdecydowałeś na zamieszczenie takiego wątku na
        > forum lokalnym tym bardziej, że sprawa nie ma charakteru
        lokalnego.


        sprawa jest prosta , myślenie to naprawde jest bezbolesne :) . A
        jesli chodzi o wątek lokalny to mapka wskazuje ze u nas te zloza
        rownie z wystepują.

        Ja tego nie
        > rozumiem, może mi to ktoś wyjaśni.


        błądzić rzecz ludzka :) nie ma tutaj trudnosci z rozwiazaniem tego
        problemu.
        Piszac swego maila dokonałes wielu założen, rozważ czy były
        sluszne :)
        • bambii Re: Myślenie ma kolosalną przyszłość .... 23.05.10, 08:39
          oto mapka zloz gazu żeby nie było :

          i.iplsc.com/-/0000OZ6D1JOSW8D7-C303.jpg
          i jako uzupełnienie dodam aby nie starać się dzielic ze względu na
          opcje polityczne co zrobiłeś.
        • gin11 Re: Myślenie ma koloalną przyszłość .... 25.05.10, 17:03
          Myślenie ma kolosalną przyszłość (a także przeszłość), szczególnie
          jeśli jest kopią myślenia redaktorów GW i TVN. Logika nieodparta. I
          tak się składa, że korzystna dla pewnej firmy o nazwie zaczynającej
          się na G. Taka logika pozwala wielu osobom doskonale funkcjonować.
          Ty zapewne tylko kierujesz się nieodpartą logiką. Jak na ludzi
          kierujących się jedynie nieodpartą logiką, oczywiście nie prawicową
          ani lewicową, mówił klasyk Włodzimierz Ilicz, przez grzeczność nie
          wspomnę. Te słowa mają niewiele wspólnego z docenianiem nieodpartej
          logiki.
          • bambii Re: Myślenie ma koloalną przyszłość .... 26.05.10, 18:50
            >szczególnie
            > jeśli jest kopią myślenia redaktorów GW i TVN. Logika nieodparta

            az zaplułem monitor jak to przeczytałem , sprawdź skąd wziąłem ten
            tekst (n_l zadał sobie trud by sprawdzić), wydawało mi sie że blog
            gajowego maruchy jest znany poplecznikom opcji PiS a on nawet dla
            PiS jaest bardzo opo prawej stronie jak mi sie wydaje :)))

            Zastanawiam sie co z wami jest nie tak (mowie o opcji popierajacej
            Nasz Dziennik i partie ktora popiera ND) ze jesli ktos mysli inaczej
            niz wy to oznacza ze nie jest Polakiem i na pewno jest zydem i
            ukłąda sie z "ruskimi"
            Różnica miedzy nami jest taka ze slucham innym i staram sie
            wyciagnac wlasne LOGICZNE wnioski , czytam i słucham rozne media a
            Ty widze masz z tym problem :)
            • bambii Re: Myślenie ma koloalną przyszłość .... 26.05.10, 18:58
              drobne uzupelnienie , wiesz kto to napisal ? :)))) :


              "4. Niektórzy na tym forum to chyba są politycznie zaczadzeni, bo
              myślą poglądami partii politycznych. Drodzy polemiści zapamiętajcie
              sobie, życie nie jest czarno-białe, a politycy to może i są biali
              ale na spotach wyborczych. Proszę więc o jedno, o własne zdanie.
              "
            • gin11 Re: Myślenie ma koloalną przyszłość .... 26.05.10, 22:19
              Biednemu monitorowi współczuję :(((( Nie układasz się z Rosjanami,
              bo przecież napisałem, że cię o to nie podejrzewam, zresztą oni nie
              są tacy głupi aby płacić za teksty na jakichś lokalnych forach.
              Naprawdę od czasów Włodzimierza Ilicza korzystają z tzw
              pożytecznych ........ I robią to nadzwyczaj skutecznie. Bardzo
              wysoko cenię skuteczność Rosjan np w walce z nieistniejącą na razie
              konkurencją na rynku gazu. Już dziś bez uzasadnienia słychać
              medialny wrzask o tym jak to firmy amerykańskie okradną polski rząd
              gdy zaczną wydobywać gaz. To majstersztyk logiki. Trzeba myśleć
              wiele lat do przodu. Rosjanie wspaniale sieją panikę w związku z
              bardzo nieokresloną możliwością wydobywania gazu w Polsce. I zawsze
              znajdzie się ktoś kto im w tym pomaga. A antyrosysjki nie jestem,
              cenię wysoce inteligencję Rosjan, tak ładnie to rozgrywają. Chyba
              naprawdę uczą się od innej nacji której mądrość (ilu jest Noblistów
              Żydów) bardzo cenię, czyli Żydów. Szkoda, że my Polacy nie potrafimy
              dostrzec naszego WŁASNEGO interesu, tylko musimy walczyć z pasją (że
              aż plujemy w komputer) o interesy innych. I jeszcze uważamy to za
              wytwór naszego logicznego myślenia, chwaląc się tym publicznie.
              PS
              A wspólny front medialny razem z TVN i GW niewątpliwie dowodzi
              logiki. Tylko muszę cię Bambi zmartwić, niektórzy na współpracy z
              głównym nurtem mediów nieźle wychodzą. A ty to tak samodzielnie,
              bezinteresownie, jak błędny rycerz walczysz na tym samym froncie.
              Mam nadzieję, że może doceni cię chociaż Dulcynea?
              • bambii Re: Myślenie ma koloalną przyszłość .... 27.05.10, 08:48
                zresztą oni nie
                > są tacy głupi aby płacić za teksty na jakichś lokalnych forach.


                to samo moge napisac o firmach które takie złoża będą eksloatowały ,
                mówię o amerykanach (dostałes działeczkę jakąś ? :)))) ).
                Dla przykładu widać jak nasze poświęcenie w Iraku docenili
                amerykanie.

                > A wspólny front medialny razem z TVN i GW niewątpliwie dowodzi
                > logiki.


                ty chyba naprawde masz problem z czytaniem, źródło które podałem
                jest znacznie bliższe ND niż GW i to tam sie pojawiły pierwsze
                sygnały.
                Czasami mam wrażenie że macie obowiązek myslenia inaczej niż GW i
                TVN za wszelką cenę bez względu na tak nielubianą przez ciebie
                logikę (zreszta odrzucasz ją dlatego że W.Ilicz powoływał się na
                nią - bardzo ciekawa upss..... logika :))) ).
                Ale ciagle się zastanawiam co wami powoduje że jedynym
                kwantyfikatorem wiedzy jest źródło: GW - BE ! Nasz Dziennik - OK.
                Moze jednak warto uruchomić swoje komórki i jak sam pisałeś nie
                mysleć partiami politycznymi ?
                Pisząc o złożach pisałem o tym aby nie oddawać ich za darmo. Nie
                wiem czy wiesz że koszt gazu łukowego nie będzie rewelacyjny jeśli
                się doliczy inwestycje to już wypada to znacznie gorzej. Ale czy to
                znaczy że mamy zrezygnować z wydobycia ? moim zdaniem NIE ! (tym
                dementuje twoje sugestie o zaprzestaniu lub rezygnacji z wydobycia)
                ale róbmy to w rozsądny sposób!.
                Propnuje zrzucić tą rusofobie z siebie i popatrzeć w obie strony i
                myśleć LOGICZNIE a nie partyjnie.

                i na koniec

                > tylko musimy walczyć z pasją (że
                > aż plujemy w komputer) o interesy innych.

                zaplułem ekran ze śmiechu , a reaguje tak zawsze jak czytam głupoty
                więc nie było tu pasjii jedynie "ubaw po pachy" - więcej luzu życzę
                i rozluźnienia szczęk :)
                • n_l Off topic 27.05.10, 12:22
                  > Ale ciagle się zastanawiam co wami powoduje że jedynym
                  > kwantyfikatorem wiedzy jest źródło: GW - BE ! Nasz Dziennik - OK.
                  Bo niestety, spora część tzw. społeczeństwa
                  nie zna innych tytułów.
                  I dlatego postawy są tak spolaryzowane.
                  Żeby mieć w miarę obiektywny
                  pogląd na jakąś sprawę to oprócz GW (czy ND)
                  trzeba przeczytać również inne gazety
                  (tygodniki, miesięczniki,itd)
                  A budowanie swoich opinii na tym
                  co telewizje pokazują w "niusach"
                  to już kompletny id... kompletna żenada :-)
                • gin11 Re: Myślenie ma koloalną przyszłość .... 31.05.10, 22:48
                  Pierwsza uwaga, Bambi proszę cię nie śmiej się tak, bo nie
                  kontrolujesz reakcji logicznego mózgu, bo efekty występują czasami w
                  postaci rozluźnionych szczęk, a w towarzystwie nie wypada (w
                  tajemnicy ci powiem, że nie wypada się też tym chwalić). Druga
                  uwaga, jeśli nie widzisz różnicy między prywatnymi firmami z USA
                  konkurującymi ze sobą na rynku a państwową firmą z Rosji, która
                  prowadzi politykę biznesową np poprzez obniżenie ceny gazu gdy ktoś
                  wpuści bazę rosyjską do kraju, to cóż twój problem. A do zrozumienia
                  tej różnicy rzeczywiście potrzeba uruchomić myślenie. Na szczęście
                  myślenie łatwiej uruchomić, gdy właśnie czytam o kolejnej podwyżce
                  gazu. To powinno wywołać u ciebie dążenie do kolejnego obciążenia
                  firm próbujących budować rynek konkurencyjny gazu w Polsce. Niech
                  wstrętni kapitaliści nie bogacą się naszym kosztem, bo cóż bracia ze
                  wschodu toż to przecież bracia Słowianie. A takie zdarzenie jak
                  podwyżka, czasami powoduje reakcję mózgu, oby nie taką jak na
                  wstępie.
                  • bambii Re: Myślenie ma kolosalną przyszłość .... 01.06.10, 09:54
                    widze ze chcesz kontynuowac te zloscliwosci ehhhh.... :

                    > Pierwsza uwaga, Bambi proszę cię nie śmiej się tak, bo nie
                    > kontrolujesz reakcji logicznego mózgu, bo efekty występują czasami
                    w
                    > postaci rozluźnionych szczęk, a w towarzystwie nie wypada (w
                    > tajemnicy ci powiem, że nie wypada się też tym chwalić).

                    smieje sie z dwoch powodow, po pierwsze nie czytasz ze zrozumieniem
                    (ale o tym dalej) po drugie to zacietrzewienie ktore towarzyszy
                    tobie przyslania czesc logiczna naszej dyskusji. Odpusc Rosjanom bo
                    oni dokladnie tak jak Amerykanie bronia swoich interesow. A jakbys
                    przeczytal uwaznie i ze ZROZUMIENIEM to pisalem o zagrozeniu
                    oddawania za bezcen naszych bogact naturalnych BEZ WZGLEDU na
                    odbiorce (czy Rosjanie czy Amerykanie). Amerykanie pokazali jak
                    eksploatuja inne kraje a jesli chcialbys dowiedziec sie wiecej to
                    polecam dokument Spowiedź agnenta (jest na youtube) gdzie były agent
                    John Perkins opowiada jak eksloatuje się inne kraje i jak działa CIA
                    drenując bogactwa naturalne i w efekcie je przejmując. To otworzy ci
                    oczy na to jak działają "prywantne" firmy amerykańskie. Warto mieć
                    swój poglad bo jak mawiał Friedman :"Nie ma darmowych obiadów".

                    Niech
                    > wstrętni kapitaliści nie bogacą się naszym kosztem, bo cóż bracia
                    ze
                    > wschodu toż to przecież bracia Słowianie.

                    jak brakuje argumentów pojawia sie demagogia to jest to co wy w PiS
                    potraficie najlepiej.

                    A takie zdarzenie jak
                    > podwyżka, czasami powoduje reakcję mózgu, oby nie taką jak na
                    > wstępie.

                    w zaden sposób nie zmienia mojego myslenia o udostepnianiu naszych
                    złoz czy to Rosjanom czy Amerykanom , ale ja to wiem dzisiaj ale ty
                    sie dowiesz jak poszerzysz swiatopoglad o historie dzialan USA (bo
                    widze ze historie dzialan Rosji znasz doskonale)
                    • gin11 Re: Myślenie ma kolosalną przyszłość .... 02.06.10, 22:37
                      Bambi, na twoje nieszczęście piszemy o Polsce. Oczywiście w Polsce
                      naprawdę trzeba się bać USA, a Rosji oczywiście nie, ona od kilkuset
                      lat regularnie niesie nam swoją cywilizację, od której to my durnie
                      odżegnaliśmy się 20 lat temu, 90 lat temu itd. I ostatni raz
                      odeszliśmy od tej słowiańskiej cywilizacji przy wydatnym wsparciu
                      tego szkodliwca Reagana. Ten zbój i łobuz osłabił naszego
                      odwiecznego przyjaciela, że ten utracił tyle terenu. I czynił to
                      niewątpliwie walcząc w niegodny sposób z miłymi chłopcami z KGB,
                      przy wsparciu obrzydliwców z CIA. Na szczęście teraz przyszedł ideał
                      nas wszytkich Obama, który nie wtraca się w nasze sprawy (tłumacząc
                      z polskiego na nasze - ma nas w d...) i możemy z powrotem wcielać w
                      życie wspólne słowiańskie interesy. Najlepiej zacząć je od gazu i
                      wygnania Ameryanów z obszaru zastrzeżonego dla przyjaciół Słowian, w
                      czym nawet Bambi - uważnie śledzący czyny CIA - nas ze swą
                      nieodpartą logiką wspiera.
                      • bambii Re: Myślenie ma kolosalną przyszłość .... 03.06.10, 10:06
                        po co tyle jadu i do tego ten sarkazm.
                        Przeczytaj artykuł jeszcze raz uwaznie który przytoczyłem w
                        pierwszym poście i zobacz co tam jest napisane bo mam wrażenie że
                        zagubiłeś się w soich odpiowiedziach.
                        I mam jeszcze pytanie czy zobaczyłeś ten film o którym napisałem ?
                        Apropos objęc powiedz mi co Polska jako kraj zyskał na interwencji w
                        Iraku (oprócz strat w ludziach) ? czy może ta bateria "patriotów"
                        która przyleciała zamiast obiecanej tarczy ?
                        Tak więc zamiast wpadac ślepo w ramiona Amerykanów tylko i dlatego
                        że nie lubi się Rosjan zacznj analizować bo i z jednymi i zdrugimi
                        trzeba rozmawiać ale przede wszystkim nalezy dbac o Polskie interesy
                        (vide złoża) i Polaków aby nie gineli w imie obcych interesów (patrz
                        Irak).
            • gin11 Wszechwiedzący Bambi 02.06.10, 22:52
              Bambi byłeś pierwszy. Bambi kierując się wyłącznie nieodpartą
              logiką, nie mając oczywiście nic wspólnego z ogólnym głoszonym przez
              zwolenników PO poglądem brutalnie atakuje decyzje rządowe o
              przyznaniu koncesji firmom z USA. I jest na tyle wszechwiedzący, że
              wyprzedził w swoim ataku Marszałka Komorowskiego. Ten (podaję za
              PAP) będąc w Anglii wypowiedział się przeciwko gazowi łupkowego z
              powodów ekologicznych. Więc ten argument polecamy, bo przecież rząd
              błędów nie popełnia wydając koncesje na POSZUKIWANIA. Dla
              poszerzenia argumentów przytaczam decydujący argument p.
              Komorowskiego, że ODKRYWKI będą niszczyć środowisko. Niewątpliwie,
              wydobywanie gazu z głębokości 5-9 km metodą odkrywkową
              zdewastowałyby środowisko strasznie. Ma więc dużo racji p. Marszałek
              atakując tych wstrętnych Amerykanów. Bambi dowal tym sługusom CIA
              (każda firma z USA to na pewno agenda CIA) za taką dewastację.
              Wesprzyj Marszałka Komorowskiego swą nieodpartą logiką, skoro jako
              człowiek wszechwiedzący przewidziałeś trend obowiązujący w kampanii
              wyborczej kandydata PO.
              • bambii Re: Lost PiS member :) 03.06.10, 10:19
                znowu mnie rozbawiłeś , podam ci linka bo widze ze masz problemy z
                posługiwaniem sie myszką :

                marucha.wordpress.com/2010/04/01/kto-zarobi-na-polskich-zlozach/

                napisze jeszcze raz bo składanie literek to nie to samo co czytanie
                ze zrozumieniem : nie oddawajmy tych złóż czy to Rosjanom czy
                Amerykanom, wykorzystajmy je SAMI !


                ale jak widze jak w swoim zacietrzewieniu politycznym piszesz :

                >"Bambi kierując się wyłącznie nieodpartą
                > logiką, nie mając oczywiście nic wspólnego z ogólnym głoszonym
                przez
                > zwolenników PO poglądem brutalnie atakuje decyzje rządowe o
                > przyznaniu koncesji firmom z USA"

                a potem


                skoro jako
                > człowiek wszechwiedzący przewidziałeś trend obowiązujący w
                kampanii
                > wyborczej kandydata PO.

                to powiem ci kto napisał te zdanie :

                "4. Niektórzy na tym forum to chyba są politycznie zaczadzeni, bo
                myślą poglądami partii politycznych. Drodzy polemiści zapamiętajcie
                sobie, życie nie jest czarno-białe, a politycy to może i są biali
                ale na spotach wyborczych. Proszę więc o jedno, o własne zdanie.

                odpowiedź brzmi : TY !

                to ty jesteś politycznie zaczadzony i to w stopniu wskazującym na
                czynnego działacza PiS.
                i jest na to jednostka chorobowa , prezentujesz myślenie : jak Kali
                ukraść krowe to ok, ale jak Kalemu ukraść krowę to już nie ok.
                Zacznij myslec a nie wszedzie wietrzyć spisek polityczny.

                P.S.

                nie jestem działaczem PO ja mam swoje poglądy ale tobie to trudno
                bedzie zrozumieć
                • gin11 Re: Lost PiS member :) 03.06.10, 13:48
                  Jest mały problem. Żaden Polak, ani żadna polska firma nie dysponuje
                  technologią wydobycia gazu łupkowego. Jak na razie umieją to robić
                  JEDYNIE firmy amerykańskie. Owszem p. Marszałek Komorowski może
                  proponować metody odkrywkowe. TYlko, że taki tekst powinien rozbawić
                  wszystkich Polaków, a p. mój polemisto powinien zapluć cały ekran ze
                  śmiechu. Ale idiotyzmy głoszone przez szanownego kandydata na
                  prezydenta śmiechu Bambiego nie wywołują. U mnie wywołują jedynie
                  przerażenie, że niektórzy poważni kandydaci na Prezydenta naszego
                  kraju będą po ewentualnym zwycięstwie podejmować decyzje w sprawach
                  o których wiedzę czerpią z Wikipedii lub będą proponować kopanie
                  odkrywek o głebokości 5 km.
                  • bambii Re: Lost PiS member :) 03.06.10, 17:52
                    z tego samego źródła przytocze (uwaga cytat oraz wtrącenie które
                    swiadczy o zdecydowanych pogladach piszącego"

                    " Cały obszar Polski, począwszy od południa kraju, po rejony
                    położone głęboko w Bałtyku, to obszar, który już wtedy
                    nazwaliśmy “gazo-ropo-geotermalnonośny”. Wiemy dokładnie, gdzie i w
                    jakich strukturach szukać tych złóż. Wielokrotnie informowaliśmy
                    rządy różnych opcji o tych wynikach. Bez skutku – podkreślił prof.
                    Kozłowski. – Wszystko można zrobić we własnym zakresie. Mamy polską
                    myśl techniczną, ale mamy też marnych polityków i to jest nasze
                    nieszczęście – twierdzi Kozłowski [O to chodzi, że w ogole nie mamy
                    polskich polityków, lecz żydowskich, hitlerowskich itp - admin]. W
                    jego ocenie, rozpoczynające się poszukiwania gazu w Polsce,
                    prowadzone głównie przez firmy zagraniczne, to nie najlepsze
                    rozwiązanie. Prawo geologiczne daje bowiem podmiotom posiadającym
                    koncesję na poszukiwania surowca prawo pierwszeństwa w procesie jego
                    wydobywania. Według prof. Kozłowskiego, efekt może być taki, że
                    tanio wydobywany na terenie naszego kraju gaz łupkowy będzie
                    sprzedawany po cenach porównywalnych z “importowymi”, a pieniądze –
                    zamiast pozostawać w Polsce – będą trafiać do zagranicznych
                    inwestorów"
                    marucha.wordpress.com/2010/04/01/
                    czyżby tylko dlatego że w pewnym momencie nastąpiło wspolne zdanie
                    (PiS i PO) nalezy z niego zrezygnować ? zadzwijąca macie logikę ,
                    naprawdę ....
                    Zagubilicie sie w tej krytyce ,oj zagubiliscie
                • gin11 Bambi cyklistą? 03.06.10, 13:55
                  Może i nie jesteś z PO i nie reprezentujesz tej partii (mimo dziwnej
                  zbieżności poglądów - zbieżności jak w porządnej antycznej tragedii
                  w miejscu i czasie), ale za to doskonale wiesz jakie to listy pisze
                  p. Dobijański. On zapewnie dzieli się z tobą wiedzą o tych listach w
                  ramach kółka cyklistów.
                  • bambii Re: zwollennicy PiS (OT) 03.06.10, 17:49
                    dlaczego kiedy brakuje argumentów to przypuszcza się atak
                    personalny ? zadziwiające jest też to przoduja w tym zwolennicy czy
                    wręcz działacze partii o nazwie PiS.
                    Jeszcze raz dobry człowieku przytoczę źródło które ZACYTOWAŁEM !
                    marucha.wordpress.com/2010/04/01/
                    jak nie wiesz jak uruchomić ta stronę to postaram się wytłumaczyć :
                    najezdzasz myszką na link i naciskasz (zwykle) lewy klawisz myszki
                    dwukrotnie klikajac . Inny Sposób to zaznaczenie linku podanego
                    wyżej naciśnięcie klawiszy Ctr oraz C potem uruchamiasz nową stronę
                    i wkleszasz w pasku adresu (wkleic mozna poprzez klawisze Ctrl oraz
                    V)
                    W internecie mozna znalezc duzo ciekawych rzeczy (w tym blog
                    M.Dobjiańskiego) warto wiedzieć co myślą szczególnie gdy piszą o
                    naszych lokalnyc sporawach (w sprawie dojazdó którecytowałem na
                    forum) sa tez inne strony np. www.marekkordecki.pl tez z naszego
                    regionu.

                    I napisze więcej bo widzę że poprzez gaz łupkowy zaatakowałes
                    kandydata na prezydenta, napisz czy twój kandydtat (jak mnniemam
                    drugi z braci K) popiera wydobycie gazu łupkowego czy nie ? czy
                    nalezy oddawać te złoża czy nie ?
                    Chętnie przeczytam co Twój idol ma w tej sprawie do powiedzenia.

                    Jako zwolennik PiS również pownienes zapoznać się z art.
                    Ziemkiewicza w "rzepie" (równiez gazeta pro PiSowa) który pisze

                    " "“Economist” i szereg innych fachowych mediów, które doprawdy
                    trudno
                    dyskredytować jako “pisowskie” czy zainteresowane podburzaniem
                    polskiej opinii
                    publicznej, przynoszą informację, że Polska sprzedaje obecnie
                    koncernom zagranicznym (czy nie ma
                    firm polskich?) prawa do swych złóż gazu łukowego za cenę
                    dwudziestokrotnie mniejszą, niż wynoszą
                    opłaty licencyjne np. w USA. Na pierwszy rzut oka przypomina
                    to “politykę” prowadzoną
                    swego czasu przez niektóre rządy afrykańskie – której przyczyny i
                    skutki są ogólnie znane."

                    postaraj sie uruchomić myślenie otrząśnij się z tego politycznego
                    zaczadzenia kamoania wyborcza przesłoniła ci całkowicie horyzont.
    • n_l Re: oddajemy zloża za darmo ? 27.05.10, 14:42
      Opłaty opłatami ale...
      Inne spojrzenie na łupki
      www.peakoil.pl/p/piaski-lupki
      Porównanie wartości opałowej łupków i pieczonego ziemniaka
      (pierwsza tabelka)jest powalające :-)

      I offtopicowo
      U nas Pb98 na Orlenie to 4,99
      w Małopolsce ok 4,89
      w Wielkopolsce 4,69...
      No comments.
    • aka-shakal Re: oddajemy zloża za darmo ? 07.06.10, 15:19
      Poziom niektórych komentarzy jest przerażający. Postaram się wyjaśnić rzeczowo:
      1) Złoża węglowodorów są własnością państwa i nie da się ich "sprzedać" - to po
      prostu niezgodne z prawem i konstytucją. Taka umowa byłaby zwyczajnie nieważna
      2) dotychczas wydano koncesje na POSZUKIWANIE złóż gazu.
      3) Koncesja na wydobycie gazu jest zupełnie czym innym niż koncesja na
      poszukiwanie złóż !!!
      4) O wydobyciu i koncesjach na wydobycie nie ma jeszcze nawet mowy, bo "nie
      dzieli się skóry na żywym jeszcze niedźwiedziu".
      5) każdą koncesje można w dowolnej chwili cofnąć (udziela jej i cofa
      ministerstwo). To gwoli sprostowania bzdur, które krążą typu "sprzedaliśmy gaz
      za 1% wartości" itp. Podobno wzięło się to z jakiegoś bloga, w którym kilka
      miesięcy temu jakiś nawiedzony autor powypisywał bzdury. szybko wykazano, że nie
      ma on pojęcia o prawie górniczym i ze zwyczajnie bredzi. a;le plota poszła i co
      poniektórzy ignoranci świecie w nią wierzą!!!
      • bambii Re: oddajemy zloża za darmo ? 08.06.10, 11:59
        zanim kogos nazwiesz ignorantem to warto zapoznac sie z materiałami.
        Samo Ministerstow Ochrony Środowiska pisze :

        "ten, kto rozpoznał i udokumentował złoże, ma pierwszeństwo do
        ustanowienia na jego rzecz użytkowania górniczego[..]"

        oczywiscie nie gwarantuje to otrzymania koncesji ale jednak
        pierszeństwo to pierszeństwo. Nie nadarmo inwestowali w poszukiwania
        aby teraz oddać komuś innemu - i to jest dla mnie oczywiste.

        I idąc dalej za "ND" (którego nota bene nie jestem zwolennikiem) :

        "Firmy poszukujące w Polsce gazu łupkowego będą mogły eksploatować
        jego złoża bez konieczności występowania o przyznanie koncesji
        wydobywczej. Wynika to z rządowego projektu nowelizacji Prawa
        geologicznego i górniczego, o czym dowiedział się "Nasz Dziennik".
        Dotychczas koncesje były dwustopniowe - na poszukiwanie i na
        wydobycie. Teraz kto otrzyma koncesję poszukiwawczą, będzie miał
        zapewnione prawo wydobywania.

        Jak pisze "Nasz Dziennik" we wszystkich cywilizowanych krajach
        przetarg na koncesję wydobywczą jest sposobem na uzyskanie od
        inwestora najlepszych dla danego państwa warunków eksploatowania
        jego bogactw naturalnych. Tymczasem, zdaniem cytowanych przez gazetę
        ekspertów, prawo geologiczne i górnicze w tym kształcie w ogóle nie
        zabezpiecza polskich interesów związanych z eksploatacją złóż.
        Wkrótce wystarczy podpis urzędnika, by na dziesiątki lat pozbawić
        państwo pożytków z własnych zasobów naturalnych. "

        jak więc to jest ?
        • krzycho1252 Re: oddajemy zloża za darmo ? 08.06.10, 12:22
          Jako całkowity ignorant w sprawie gazu z łupków na pytanie
          > jak więc to jest ?
          odpowiem, że za koncesję na szukanie coś do budżetu kapnie. Za
          przyszłe wydobycie też. Niektórzy twierdzili, że kopalnie
          odkrywkowe nie powstaną bo ekolodzy zablokują ale rura w ziemię
          protestów nie wywoła. Za ropę zrobią nam ciepłe plaże i lasy
          palmowe... no taki drugi Kuwejt albo Arabia Saudyjska. Nie? To co,
          lepiej wylewać do Zatoki Meksykańskiej i brać kasę za skażenie
          środowiska?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka