04.09.22, 22:05
baga napisała:
Za Wikipedią:
pl.wikipedia.org/wiki/Krypta
Krypta – w starożytności podziemny, sklepiony korytarz, w okresie
starochrześcijańskim – sklepiona komora grobowa w katakumbach, w wiekach
późniejszych – część budynku kościoła (zazwyczaj pod prezbiterium) spełniająca
funkcje pochówkowe zmarłych dostojników duchownych i świeckich oraz jako
miejsce przechowywania i eksponowania relikwii świętych.
Zapraszam do publikacji zdjęć odwiedzonych przez nas krypt.

Archiwum starych edycji wątku w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/file/d/17wVMwJjus-zE4ZcKjlIdCylOWFR9uoiX/view?usp=sharing
Obserwuj wątek
    • matanzani Re: Krypty 30.11.22, 19:03
      Wrocław - krypty pod kościołem Św.Wojciecha /Dominikanów/

Kościół św. Wojciecha i klasztor dominikanów jest najstarszym obiektem sakralnym na lewym brzegu miasta, powstał już w XII w.Na co dzień krypty pod kościołem są niedostępne , ale miałam okazję je zobaczyć i pokażę co udało mi się uwiecznić...Ciężko robić tam zdjęcia , bo oświetlenie tylko z latarki .. no i na ślepo lampa błyskowa w aparacie...
      Krypty nie do końca zostały zbadane, a badacze dziejów miasta twierdzą ,że mogą tam być ukryte skarby Festung Breslau....
      Założycielem klasztoru dominikanów i jego pierwszym przeorem był Czesław Odrowąż, późniejszy błogosławiony , patron Wrocławia i towarzysz św.Jacka. Wg podania za jego sprawą miasto zostało uratowane od zniszczenia w czasie najazdu Mongołów w 1241 r. Został pochowany w podziemiach kościoła...
      Na ostatnim zdjęciu kaplica w krypcie ,w której ustawiono popiersie bł.Czesława z twarzą odtworzoną na podstawie autentycznej czaszki ....
      • kot.peter Re: Krypty 01.12.22, 00:51
        Fajne. Oprócz ostatniego zdjęcia... Makabra jakaś...
        • matanzani Re: Krypty 03.12.22, 15:45
          Bardziej makabryczna jest ta noga wystająca z trumny / zdj.2 / ...albo czaszka z 3 zdjęcia....
          Czesław całkiem miły .... hi hi

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka