Dodaj do ulubionych

Święte patronki - wątek zbiorczy

06.09.22, 22:52
Patron ( pl.wikipedia.org/wiki/Patron_(chrześcijaństwo) ) − religijny opiekun kraju, miasta, diecezji, przedsięwzięcia, profesji, obiektu budowlanego, konkretnych osób, grup ludzi czy zawodów.

W Kościele katolickim i innych kościołach chrześcijańskich takimi osobami są święci lub błogosławieni, którzy najczęściej stają się opiekunami świątyń i poszczególnych ludzi, noszących ich imię (wezwanie). Każdy ochrzczony ma świętego patrona, którego imię otrzymał na chrzcie świętym i jest to ściśle regulowane w przepisach kościelnych.
Dobór patronów zależy z reguły od ich charakterystyki czy losów biograficznych.
Lista patronów i patronek katolickich: pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Listy_patronów_katolickich

Archiwum starych edycji wątku w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/file/d/1wAUgDuWuttaYVGRRvWys-Y-jfoQTHsK2/view?usp=sharing
drive.google.com/file/d/12ggq-8KruAy2oQgYMxHa4hlRdRzEW1RE/view?usp=sharing
Obserwuj wątek
  • wedrowiec2 Re: Święte patronki - wątek zbiorczy 07.09.22, 23:27
   Dwie patronki mają osobne wątki:
   forum.gazeta.pl/forum/w,275910,174072971,174072971,Swiete_patronki_swieta_Anna.html
   forum.gazeta.pl/forum/w,275910,174072984,174072984,Swiete_patronki_swieta_Barbara.html
  • baga Święta Elżbieta Węgierska - Heviz 10.10.22, 12:35
   Elżbieta urodziła się w 1207 r. w Bratysławie lub na zamku w Sarospatah jako trzecie dziecko Andrzeja II, króla Węgier, i Gertrudy, siostry św. Jadwigi Śląskiej. Miała zaledwie 4 lata, gdy została zaręczona z Ludwikiem IV, późniejszym landgrafem Turyngii. Wychowywała się wraz z nim na zamku Wartburg. Wyszła za niego za mąż zgodnie z zamierzeniem swojego ojca dopiero 10 lat później, w roku 1221, mając 14 lat. Z małżeństwa urodziło się troje dzieci: Herman, Zofia i Gertruda. Po 6 latach, w 1227 r. Ludwik zmarł podczas wyprawy krzyżowej w Brindisi we Włoszech. Tak więc Elżbieta została wdową mając 20 lat.

   Po śmierci męża oddała się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu. M.in, ufundowała szpital, w którym sama posługiwała. W 1228 r. Elżbieta złożyła ślub wyrzeczenia się świata i przyjęła jako jedna z pierwszych habit tercjarki św. Franciszka.

   Święta Elżbieta Węgierska Ostatnie lata spędziła w skrajnym ubóstwie, oddając się bez reszty chorym i biednym. Zmarła w nocy z 16 na 17 listopada 1231 r. Sława jej świętości była tak wielka, że na jej grób zaczęły przychodzić pielgrzymki. Komisja badająca jej świętość stwierdziła wiele niezwykłych wydarzeń, które miały się dziać przy jej grobie. 27 maja 1235 r. Grzegorz IX ogłosił uroczyście Elżbietę świętą.
   Jest patronką elżbietanek oraz Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Jest także patronką Niemiec i Węgier. Jej imię przyjęło jako swoją nazwę kilka zgromadzeń zakonnych i dzieł katolickich.

   W ikonografii św. Elżbieta przedstawiana jest w stroju królewskim albo z naręczem róż w fartuchu. Powstała bowiem legenda, że mąż zakazał jej rozdawać ubogim pieniądze i chleb. Gdy pewnego razu przyłapał ją na wynoszeniu bułek w fartuchu i kazał jej pokazać, co niesie, zobaczył róże, mimo że była to zima. Jej atrybutami są także: kilka monet i różaniec.

   Na zdjęciu figura św. Elżbiety przed Kościołem Ducha Świętego w Heviz
  • baga Święta Helena - Keszthely 21.10.22, 20:02
   Święta Helena (ur. ok. 248–250 w Drepanum lub Niszu, zm. ok. 328-330 w Nikomedii lub Trewirze
   Helena była córką właściciela oberży i żoną lub konkubiną cesarza Constantiusa Chlorusa, który porzucił ją (ok. 292), zmuszony względami politycznymi do poślubienia córki Maximiana – Teodory. Konstantyn – syn Heleny, został później cesarzem rzymskim i wprowadził matkę na dwór, nadając jej tytuł Augusty (ok. 325 roku).
   Prawdopodobnie pod wpływem syna, Helena przyjęła chrzest i podjęła działalność, której owocem były liczne ufundowane przez nią bazyliki, m.in. bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem, bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie, Wniebowstąpienia Pańskiego na Górze Oliwnej. Odbyła pielgrzymkę do Palestyny i innych wschodnich prowincji. Helena zasłynęła także z hojności dla ubogich. Szczodrze rozdzielała jałmużny dla głodnych, uwalniała więźniów, troszczyła się o powrót skazanych na banicję. Wpłynęła na syna, aby wydał osobne ustawy, gwarantujące ze strony państwa opiekę nad wdowami, sierotami, porzuconymi dziećmi, jeńcami i niewolnikami.
   Tradycja przypisuje jej odnalezienie relikwii Krzyża Pańskiego.
   Po śmierci ciało Heleny przewieziono do Rzymu, gdzie przy Via Labicana, cesarz wystawił jej mauzoleum, a sama Helena została otoczona kultem w całym Kościele.
   W tradycji zachodniej św. Helena jest patronką m.in. Frankfurtu nad Menem i Bazylei oraz diecezji w: Trewirze, Ascoli Piceno, Bambergu, Pesaro, a także farbiarzy, wytwórców igieł i gwoździ.
   W tradycji wschodniej jest wstawienniczką przed Bogiem o dobre zasiewy i obfite plony (szczególnie przy uprawie lnu)
   pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%99ta_Helena.
   Na zdjęciu pomnik św. Heleny (Ilony, bo tak po węgiersku brzmi to imię) w parku przy pałacu Festetics.
  • kot.peter Św. Krystyna 19.11.22, 13:35
   Obraz mi się nie podobał i zdjęcie jest kiepskie - z Zamku Królewskiego w Warszawie - ale jeszcze tu tej świętej nie mamy.
   Info o niej:
   pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_z_Bolseny
   A na zdjęciu - Veronese, olej na płótnie, 1586-1587.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka