08.09.22, 20:56
Helisiostra napisała:
Nepomuki, czyli figury i przedstawienia świętego Jana Nepomucena. Najbardziej
rozpowszechnione w Czechach i na terenie Śląska w historycznych granicach.
Jan Nepomucen (cyt. z Wikipedii) był patronem mostów, przepraw, opiekunem życia rodzinnego,
orędownikiem dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Obecnie uznawany za patrona ratowników.
Proszono go również o obronę przed obmową, zniesławieniem i pomówieniem. Według tradycji
ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego
figury Jana Nepomucena (nepomuki) można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie
mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
Więcej tu:
pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Nepomucen
Był to bardzo popularny wątek. Archiwum jego tarych edycji w Chmurze jest tutaj:
drive.google.com/drive/u/0/folders/16tXaUtPTbuR_U-KVDQV8QPhJr7Iq9vmz
Mam nadzieję, ze pociągniemy ten temat dalej.

Obserwuj wątek
    • matanzani Re: Nepomuki 02.12.22, 14:54
      Głogów - Nepomuk przy Moście Tolerancji

Kiedyś przy moście na Odrze w Głogowie stała barokowa figura Jana Nepomucena, ale w trakcie oblężenia miasta w 1945 r. zaginęła... Próbowano ją odnaleźć w nurcie rzeki , ale bez powodzenia. Po latach powstał pomysł reaktywowania figury świętego i w 2003 roku odsłonięto taki oto pomnik....
      Korpus wykonano z białego piaskowca, głowa, krzyż i guziki są metalowe... Wygląd świętego wzbudza wiele kontrowersji......
      • kot.peter Re: Nepomuki 02.12.22, 22:01
        matanzani napisała:
        >Wygląd świętego wzbudza wiele kontrowersji......
        Głowę na pewno ma kontrowersyjną. Chciałam spytać, czy dysponujesz zbliżeniem, ale chyba nie chciałabym go oglądać...
        • matanzani Re: Nepomuki 04.12.22, 12:25
          Nie zrobiłam głowy , bo wg mnie przebrzydła jest..

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka