wojtek_89
14.10.05, 11:26
Piszę artykuł na swoją stronę internetową i chcę poznać opinię społeczną
wśród ludzi, szczególnie młodych, w wieku do 20 lat. Ale starszych także.
Moje pytanie: w którym państwie (z opisanych poniżej) chcielibyście żyć:
Państwo numer 1. Nowy socjalizm, ustrój autorytarny:
----istnieje tylko jedna partia polityczna
----mogą istnieć inne ale mogą zajmować maksymalnie 40% miejsc w Sejmie,
pozostałe miejsca zajmowane są przez partię nowosocjalistyczną (czyli tą
jedną)
----istnieją wolne wybory do Sejmu, tyle że na 60% miejsc w Sejmie mogą
kandydować tylko członkowie partii nowosocjalistycznej, do pozostałych miejsc
może kandydować każdy.
----duże firmy (takie, wielkie zakłady produkcyjne i wielkie koncerny) są
własnością państwa
----mniejsze firmy mogą być własnością prywatną
----istnieje dużo państwowych firm, opracowują dla Polski nowe technologie i
produkty, żeby uniezależnić nasz kraj od innych państw
----państwowe firmy dbają o prawa pracowników, są regularne urlopy, istnieją
niezależne związki zawodowe, pracownicy nie są wykorzystywani poza ustawowy
czas pracy
----państwo dąży do zmniejszenia bezrobocia praktycznie do zera - młodzi
ludzie po skończeniu szkoły łatwo mogą znaleźć pracę w państwowych firmach
(im wyższe wykształcenie i im większa wydajność pracy i jej przydatność dla
społeczeństwa tym wyższa pensja). Jednak każda pensja starcza na utrzymanie.
----dla chętnych ludzi bez wykształcenia niemogących znaleźć pracy w swoim
zawodzie organizowane są przez państwo darmowe kursy i szkolenia, pod
warunkiem że taka osoba po ukończeniu kursu będzie pracować w firmie
państwowej (a nie prywatnej lub zagranicznej.)
----Rodziny wielodzietne są pod szczególną opieką państwa, podręczniki dla
dzieci są tanie, edukacja całkowicie bezpłatna.
----Istnieją różne bezpłatne państwowe kluby kultury, siłownie, kluby
sportowe, kawiarenki internetowe itp. młodzi ludzie mają możliwość
bezpłatnego rozwijania zainteresowań.
----Istnieje wolność słowa, możliwość swobodnego krytykowania rzeczywistości
i wyrażania swoich poglądów,
o ile ta wolność słowa nie jest wykorzystywana w celu propagowania rasizmu,
bandytyzmu itp. w takim przypadku jest to karalne
----państwo dąży do całkowitego zlikwidowania biedy i ubóstwa przez dążenie
do zmniejszenia bezrobocia do zera i przez produkcję tanich, dobrej jakości
towarów w państwowych firmach, a także przez pomoc potrzebującym obywatelom.
----Służba zdrowia jest całkowicie bezpłatna. Osoby które teraz umierają np.
na raka tylko dlatego że nie stać ich na kosztowne leczenie które kosztuje
np. 20000 zł (lub więcej); otrzymają leczenie i leki za darmo od państwa.
(produkowane w państwowych firmach będą tańsze)
----Państwowe firmy dbają o jak najwyższą jakość swoich produktów (punkt
honoru)
---państwo dąży do usunięcia z Polski wszystkich zbędnych firm i inwestycji
zagranicznych, zastępowanych stopniowo przez polskie firmy państwowe.