Dodaj do ulubionych

Internauci wolą kody SMS-owe od haseł papierowych

01.07.08, 23:00
> Internauci wolą kody SMS-owe od haseł papierowych
to był tytuł, a w treści:
> Wprawdzie papierowe listy haseł jednorazowych, wysyłane przez banki pocztą, wciąż są najpopularniejszym sposobem autoryzowania internetowych przelewów oraz innych transakcji na rachunku [...]

Taki 'dziennikarz' to w marketingu by sobie poradził, ale w zawodzie wynikającym logicznego myślenia to już tak trochę mniej ;-)
Obserwuj wątek
  • Gość: a_to_polska Świadomi Internauci wybierają zdrapki, nie SMSy IP: *.astral.lodz.pl 12.07.08, 00:34
   Artykuł, gdzie fakty przeplatają się z subiektywną opinią autora jawnie sprzeczną z logiką i rzeczywistym kształtem rynku e-bankingu jest według mnie po prostu zmanipulowany.
   Czemu tak uważam? Bo sposoby autoryzacji transakcji elektronicznych są różne, a najpopularniejsze pominięto.

   1) Papierowe hasła, z tego co wiem na pewno, są uzywane w grupie BRE, czyli np. mBanku - są one niebezpieczne, bo można je np. skserować, i nie widać, że zostały przechwycone.

   2) w większości banków są chronione zdrapką plastikowe karty haseł jednorazowych, dotarcie do numerów jest od razu widoczne, bo wymaga zdrapania farby ochronnej.

   3) Kody SMS wg. mnie nie są bezpieczne, bo uzależniają dostęp do gotówki od zewnętrznej usługi, stanu baterii i telefonu. Telefon, który nosimy praktycznie zawsze ze sobą jest narażony. Jeśli do tego zalogowanie do banku nie wymaga hasła jednorazowego (jak ma np. Nordea), a tylko stałej pary: 8-cyfrowy nr klienta + statyczne hasło internetowe, które sąłatwe do przechwycenia przez trojany, jeśli nie można ich wpisywać klawiaturą ekranową przy pomocy myszki, to hasła SMS dają osobie, która ma nasz telefon dostęp do naszych oszczędności. Kartę z hasłami można trzymać w domu, zaś telefon, który nosimy przy sobie zawsze będzie bardziej zagrożony.

   Biorąc pod uwagę przyszłoroczne planowane odłączenia enegrii elektrycznej spowodowane nadwyżką popytu nad produkcją - niezawodność telefonii komórkowej może drastycznie spaść.

   4) Token - najbezpieczniejsze, ale i najdroższe rozwiązanie - w efekcie mało popularne. Po wpisaniu nr-u klienta, wpisujemy na stronie logowania hasło wygenerowane przez token. Także lepiej trzymać go w bezpiecznym miejscu, niż nosić ze sobą.

   5) Prywatny klucz szyfrujący z uwierzytelnieniem lub podpis elektroniczny - pierwsze rozwiązanie stosował Fortis Bank. Używanie dyskietek lub pendrive'a jako metody autoryzacji uważam za pomysł mało wygodny.

   6) Rozwiązania stosowane np. przez niemiecką Sparkasse są o wiele bardziej zaawansowane i oferują wyższy poziom bezpieczeństwa - można korzystać z zewnętrznej klawiatury do wpisywania haseł...

   W każdym razie, artykuł uważam za próbę manipulacji. Zaczynam rozumieć, czemu niektóre osoby wybierają Polskę.
  • Gość: Gosc Internauci wolą kody SMS-owe od haseł papierowych IP: *.pool.einsundeins.de 29.09.08, 12:57
   Tylko to wszystko jest waszym domniemaniem.
   Komorka jest szkodliwa dla zdrowia.
   Jesli jej nie masz ?To jestes zmuszona(y)komorke kupic!
   Kolega koledze zalatwil zarobek np:bank millennium wprowadzil
   zamiast hasla2 -haslo SMS i przelewy pieniezne bez komorki
   sa niemozliwe!Przez kilka lat korzystalem z Online Banking bez
   komorki i bylo OK.
   Wszystkie wiadomosci np:SMSy zapisywane sa na twardym dysku u operatora sieci komorkowej .
   Gosc

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka