Dodaj do ulubionych

Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogotowiu?

04.05.07, 00:38
Czy sądzicie, że ratownicy medyczni bez lekarzy to dobry pomysł? Piszcie swoje
uwagi i doświadczenia. Lepszy lekarz z ratownikiem medycznym czy moze lepiej 2
ratowników medycznych...
Obserwuj wątek
    • snajper55 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 00:49
      robal_123 napisał:

      > Czy sądzicie, że ratownicy medyczni bez lekarzy to dobry pomysł? Piszcie swoje
      > uwagi i doświadczenia. Lepszy lekarz z ratownikiem medycznym czy moze lepiej 2
      > ratowników medycznych...

      Najlepiej gdyby to było dwóch profesorów a kierowcą był Hołowczyc. Jednak ja bym
      na ratownika nie wybrzydzał, bo jest on jednak lepszy od salowej jeżdżącej
      karetką, co nas czeka, gdy ratownicy także wyjadą na Zachód.

      S.
      • maretina Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 10:31
        wole w karetce ratownika niz sytuacje, kiedy ptrzyjezdza lekarz okulista. z
        calym szacunkiem do okulistow-zapewne wiedza, dlaczego lepszy ratownik w
        karetce.
    • nico72 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 12:44
      Myślę że dobrym pomysłem jest funkcjonowanie obok siebie zespołów "R" ze
      specjalistą anestezjologiem lub medycyny ratunkowej i zespołów paramedycznych.
      Tam gdzie jeżdżę działa to bardzo dobrze. Same zespoły paramedyczne nie są na
      razie w Polsce możliwe ze względu na prawodawstwo i możliwości decyzyjne.
      • przeciwcialo Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 15:33
        Jesli w karetce będzie 2 ratowników i kierowca to ok. Jesli 1 ratownik i 1
        kierowca to strach miec wypadek.
      • aelithe Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 16:44
        Ratownik może być sprawny w sytuacjach, kiedy istnieje preselekcja wyjazdów. To
        znaczy wyjażdza wyłącznie do wyjazdów ratowniczych. Po drugie musi sprawny
        system oddziałów ratownictwa medycznego. To znaczy tam gdzie się wszystkich
        zwala i lekarz dopiero tam dokonuje selekcji. Ratownik, nie ma dostecznej
        wiedzy by dokonywac segregacji chorych, przed skierowaniem chorych do oddziałów
        specjalistycznych.
        • aneste Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 17:52
          Dziala to w innych krajach Europy to i u nas sie jakos dotrze i dzialac
          bedzie.Na
          • aneste Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 17:57
            ...nie dokonczylem mysli.Zespoly dwuosobowe w Europie tez jezdza i jakos to
            dziala.Nauka jednak wymaga ofiar i jest to nieuniknione.
            • nico72 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 18:51
              Tak, na zachodzie są zespoły dwuosobowe ale jest dwóch ratowników, tylko jeden
              z nich jest też kierowcą.
              • aelithe Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 05.05.07, 22:01
                Ratownicy na zachodzie jeżdzą bo lekarz jest zbyt drogi. W Polsce lekarz
                przeciętnie zarbia 1 500 złotych na rekę; gdzie znajdziesz odpowiednio dużą
                ilośc idiotów, któzy podejmą się ryzykowac swoją wolnośc za mniej.

                Druga sprawa, to system oddziałów ratowniczych; gdzie wrczuca się chorego, bez
                wzgledu na rozpoznanie i tam diagnozuje. Ratownik ma dowieżć ofiarę wypadku z
                miesca do takowego.
                • nico72 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 05.05.07, 22:35
                  Tak, organizacja SORów to oddzielna sprawa. Ile razy przywożąc rannego w bardzo
                  ciężkim stanie trzeba się wykłócać i wysłuchiwać "a czemu do nas?". Zauważyłem
                  że często (nie zawsze i nie wszystkie) prym w tym wiodą pielęgniarki. Może są
                  odpowiedzialne za selekcję i rozdział chorych???
                  • aelithe Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 05.05.07, 23:57
                    Niestety ważnym problemem ratownictwa medycznego jest gdzie kierować.
                    podam przykład; mężczyzna lat 40 dostaje nagle silnego bólu zamostkowego w
                    pracy, spada z wysokości ok 3,5 metra na plecy. Upraszczająć - by było
                    zrozumiełe dla laika. Fizykalnie ból pleców ( możliwość złamania kręgosłupa),
                    ból brzucha - możliwość pękniecia śledziony. Do różnicownia 3 choroby zawał
                    serca, złamanie kręgośłupa, pęknięcie śledziony. I w mieście akademickim mimo
                    dóch 2 sor'ór nie ma ani jednego miejsca, gdzie by go wrzucić i miec szybką
                    diagnostykę, bez dyskusji czy ma się nim zająć chirurg czy ortopeda czy
                    internista. ( Karetka ma niesprawny definrylator, więc 0 szansy na ocenę EKG).
          • extorris Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 17:59
            poniewaz dziala to w innych krajach, to u nas nie bedzie (czyms musimy sie
            wyrozniac)

            generalnie zastapienie lekarzy ratownikami w zespolach wyjazdowych (wszystkich)
            jest sluszne
    • liton Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 23:44
      wiadomo, że lepszy lekarz ratownik, niż sam ratownik - choćby ze względu na zakres leków jaki może podać
      na zachodzie paramedics funkcjonują z prostego powodu - kasa, kasa i jeszcze raz kasa - nikogo tam nie stać na to by lekarz jeździł karetką
      co zaś do zmian systemowych - krok w dobrą stronę - skończy się przychodnia na kółkach (dla nie-medycznych - ratownik nie może wypisać recepty)
    • rysiu_lubicz wystarczy inteligentny strazak lub policjant 05.05.07, 22:14
      ale tych ostatnich,
      szczegolnie u nas brak :(
      • liton ta... 05.05.07, 23:47
        a Marcinkiewicz na prezesa NBP - też człowiek od wszystkiego...
        • rysiu_lubicz a co to za problem ? 06.05.07, 00:04
          zarzadzac bankiem centralnym !
          wystarczy troche inteligencji :)
          • krismpf Re: a co to za problem ? 06.05.07, 00:47
            2 ratowników w karetce to dobry pomysł. Problem w tym, że sposób edukacji
            ratowników u nas kuleje (studiuje na AM i widze jak to sie odbywa).
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka