robal_123 04.05.07, 00:38 Czy sądzicie, że ratownicy medyczni bez lekarzy to dobry pomysł? Piszcie swoje uwagi i doświadczenia. Lepszy lekarz z ratownikiem medycznym czy moze lepiej 2 ratowników medycznych... Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
snajper55 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 00:49 robal_123 napisał: > Czy sądzicie, że ratownicy medyczni bez lekarzy to dobry pomysł? Piszcie swoje > uwagi i doświadczenia. Lepszy lekarz z ratownikiem medycznym czy moze lepiej 2 > ratowników medycznych... Najlepiej gdyby to było dwóch profesorów a kierowcą był Hołowczyc. Jednak ja bym na ratownika nie wybrzydzał, bo jest on jednak lepszy od salowej jeżdżącej karetką, co nas czeka, gdy ratownicy także wyjadą na Zachód. S. Odpowiedz Link Zgłoś
maretina Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 10:31 wole w karetce ratownika niz sytuacje, kiedy ptrzyjezdza lekarz okulista. z calym szacunkiem do okulistow-zapewne wiedza, dlaczego lepszy ratownik w karetce. Odpowiedz Link Zgłoś
nico72 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 12:44 Myślę że dobrym pomysłem jest funkcjonowanie obok siebie zespołów "R" ze specjalistą anestezjologiem lub medycyny ratunkowej i zespołów paramedycznych. Tam gdzie jeżdżę działa to bardzo dobrze. Same zespoły paramedyczne nie są na razie w Polsce możliwe ze względu na prawodawstwo i możliwości decyzyjne. Odpowiedz Link Zgłoś
przeciwcialo Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 15:33 Jesli w karetce będzie 2 ratowników i kierowca to ok. Jesli 1 ratownik i 1 kierowca to strach miec wypadek. Odpowiedz Link Zgłoś
aelithe Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 16:44 Ratownik może być sprawny w sytuacjach, kiedy istnieje preselekcja wyjazdów. To znaczy wyjażdza wyłącznie do wyjazdów ratowniczych. Po drugie musi sprawny system oddziałów ratownictwa medycznego. To znaczy tam gdzie się wszystkich zwala i lekarz dopiero tam dokonuje selekcji. Ratownik, nie ma dostecznej wiedzy by dokonywac segregacji chorych, przed skierowaniem chorych do oddziałów specjalistycznych. Odpowiedz Link Zgłoś
aneste Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 17:52 Dziala to w innych krajach Europy to i u nas sie jakos dotrze i dzialac bedzie.Na Odpowiedz Link Zgłoś
aneste Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 17:57 ...nie dokonczylem mysli.Zespoly dwuosobowe w Europie tez jezdza i jakos to dziala.Nauka jednak wymaga ofiar i jest to nieuniknione. Odpowiedz Link Zgłoś
nico72 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 18:51 Tak, na zachodzie są zespoły dwuosobowe ale jest dwóch ratowników, tylko jeden z nich jest też kierowcą. Odpowiedz Link Zgłoś
aelithe Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 05.05.07, 22:01 Ratownicy na zachodzie jeżdzą bo lekarz jest zbyt drogi. W Polsce lekarz przeciętnie zarbia 1 500 złotych na rekę; gdzie znajdziesz odpowiednio dużą ilośc idiotów, któzy podejmą się ryzykowac swoją wolnośc za mniej. Druga sprawa, to system oddziałów ratowniczych; gdzie wrczuca się chorego, bez wzgledu na rozpoznanie i tam diagnozuje. Ratownik ma dowieżć ofiarę wypadku z miesca do takowego. Odpowiedz Link Zgłoś
nico72 Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 05.05.07, 22:35 Tak, organizacja SORów to oddzielna sprawa. Ile razy przywożąc rannego w bardzo ciężkim stanie trzeba się wykłócać i wysłuchiwać "a czemu do nas?". Zauważyłem że często (nie zawsze i nie wszystkie) prym w tym wiodą pielęgniarki. Może są odpowiedzialne za selekcję i rozdział chorych??? Odpowiedz Link Zgłoś
aelithe Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 05.05.07, 23:57 Niestety ważnym problemem ratownictwa medycznego jest gdzie kierować. podam przykład; mężczyzna lat 40 dostaje nagle silnego bólu zamostkowego w pracy, spada z wysokości ok 3,5 metra na plecy. Upraszczająć - by było zrozumiełe dla laika. Fizykalnie ból pleców ( możliwość złamania kręgosłupa), ból brzucha - możliwość pękniecia śledziony. Do różnicownia 3 choroby zawał serca, złamanie kręgośłupa, pęknięcie śledziony. I w mieście akademickim mimo dóch 2 sor'ór nie ma ani jednego miejsca, gdzie by go wrzucić i miec szybką diagnostykę, bez dyskusji czy ma się nim zająć chirurg czy ortopeda czy internista. ( Karetka ma niesprawny definrylator, więc 0 szansy na ocenę EKG). Odpowiedz Link Zgłoś
extorris Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 17:59 poniewaz dziala to w innych krajach, to u nas nie bedzie (czyms musimy sie wyrozniac) generalnie zastapienie lekarzy ratownikami w zespolach wyjazdowych (wszystkich) jest sluszne Odpowiedz Link Zgłoś
liton Re: Co sądzicie o ratownikach medycznych w pogoto 04.05.07, 23:44 wiadomo, że lepszy lekarz ratownik, niż sam ratownik - choćby ze względu na zakres leków jaki może podać na zachodzie paramedics funkcjonują z prostego powodu - kasa, kasa i jeszcze raz kasa - nikogo tam nie stać na to by lekarz jeździł karetką co zaś do zmian systemowych - krok w dobrą stronę - skończy się przychodnia na kółkach (dla nie-medycznych - ratownik nie może wypisać recepty) Odpowiedz Link Zgłoś
rysiu_lubicz wystarczy inteligentny strazak lub policjant 05.05.07, 22:14 ale tych ostatnich, szczegolnie u nas brak :( Odpowiedz Link Zgłoś
liton ta... 05.05.07, 23:47 a Marcinkiewicz na prezesa NBP - też człowiek od wszystkiego... Odpowiedz Link Zgłoś
rysiu_lubicz a co to za problem ? 06.05.07, 00:04 zarzadzac bankiem centralnym ! wystarczy troche inteligencji :) Odpowiedz Link Zgłoś
krismpf Re: a co to za problem ? 06.05.07, 00:47 2 ratowników w karetce to dobry pomysł. Problem w tym, że sposób edukacji ratowników u nas kuleje (studiuje na AM i widze jak to sie odbywa). Odpowiedz Link Zgłoś