Dodaj do ulubionych

Zagadkowy Tryton.

02.05.11, 18:07
Najciekawszy naturalny satelita w US, to Tryton - księżyc Neptuna - jako jedyny w swoim rodzaju porusza się ruchem wstecznym wokół planety, co oznacza, że kierunek ruchu księżyca wokół Neptuna jest przeciwny do kierunku obrotu samej planety wokół własnej osi. Takie zachowanie Trytona świadczy o tym, iż nie powstał on z tego samego obłoku materii co Neptun, a został przechwycony przez pole grawitacyjne planety. Jak to się stało i skąd pochodzi Tryton - szczegóły do dzisiaj nie są jasne....
Obserwuj wątek
    • asteroida2 Re: Zagadkowy Tryton. 02.05.11, 18:15
      Szczegóły nie są jasne, ale to dlatego, że w ogóle modele powstawania układów planetarnych są w powijakach. Za mało danych o zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego i za mało innych układów, z którymi można by nasz porównać.

      Ale Tryton przypomina swoim składem wiele ciał z Pasa Kuipera, w szczególności Plutona. Wydaje się więc, że pochodzi stamtąd.

      pl.wikipedia.org/wiki/Pas_Kuipera#Tryton
      • stalybywalec Re: Zagadkowy Tryton. 02.05.11, 19:09
        asteroida2 napisał:


        > Ale Tryton przypomina swoim składem wiele ciał z Pasa Kuipera, w szczególności
        > Plutona. Wydaje się więc, że pochodzi stamtąd.

        Tak, Tryton jest podobnych rozmiarów co Pluton i składa się z analogicznych związków chemicznych, co sugeruje, choć niekoniecznie, wspólne pochodzenie, lecz obecnie astronomowie są zdania, że Tryton był przedtem samodzielnym ciałem krążącym w US.
      • pomruk Re: Zagadkowy Tryton. 02.05.11, 19:19
        Hipoteza o przechwyceniu Trytona miała następującą trudność - by Tryton "zwolnił" do prędkości poniżej prędkosci ucieczki względem Neptuna, musiał pozbyć sie nadmiaru energii kinetycznej. Dziś wiemy, że Pluton jest karłowatą planetą podwójną (układ Pluton - Charon), podwójny jest też obiekt 1998 WW31. Możliwe wiec, że i Tryton był składnikiem układu podwójnego, jego towarzysz uniósł nadmiar energii. Co się z nim potem stało? A mógł przy którymś okrążeniu np. zderzyć się z Neptunem...
        • stalybywalec Re: Zagadkowy Tryton. 02.05.11, 19:33
          Witaj Pomruku, słusznie Waść prawisz:)

          Ten Tryton przywędrował prawdopodobnie z pasa Kuipera, tam jest galimatias niesłychany, to niejednolity pas.
        • asteroida2 Re: Zagadkowy Tryton. 02.05.11, 20:32
          Mógł też zderzyć się z jakimś normalnym satelitą Neptuna, krążącym w normalną stronę. Nadmiar energii poszedłby wtedy na stopienie Trytona.
          • pomruk Re: Zagadkowy Tryton. 02.05.11, 22:00
            Tak, to jedna z możliwości. A tak nie a propos: powierzchnia Trytona jest zadziwiająco młoda - ponoć tam są gejzery ciekłego azotu, atmosfera to gęstnieje, to zamarza... To obiecuje, że Pluton będzie równie ciekawy! (wiemy już, ze atmosfera Plutona też zmienia ciśnienie, a teleskop Hubble'a zarejestrował nawet zmiany plam na powierzchni).
    • alsor ma też inny kolor! 02.05.11, 19:03
      https://explanet.info/images/Ch01/01Triton00340.jpg

      dlaczego ten Neptun taki niebieski?
      Może to druga Ziemia - tam nawet ciężenie podobne: około 1g.
      • alsor nie wiedziałem że ten obrazek tak wysoki, hehe! 02.05.11, 19:05
        • stalybywalec Re: nie wiedziałem że ten obrazek tak wysoki, heh 02.05.11, 19:14
          Bo pokazałeś Alsorku, tylko wycinek z tej fotki NASA/JPL,Caltech
          • alsor nie, on jest calutki: 02.05.11, 20:34
            explanet.info/images/Ch01/01Triton00340.jpg
      • pomruk Kolor Neptuna 02.05.11, 19:31
        Kolory Neptuna i Urana zdeterminowane są obecnoscią metanu, który troszeczkę absorbuje i w widzialnej cześci widma. Dlaczego jednak Uran wydaje sie bardziej zielonkawy niż Neptun, zdaje sie do tej pory nie ustalono!

        Nawiasem mówiąc, absorbcja w bliskiej podczerwieni przez metan jest dla planet-gigantów ogromna. Popatrzcie na zdjęcie Saturna w paśmie 890 nm :)
        https://sfire.astroclub.kiev.ua/uploads/saturn-2010/sat-10-04-09-23-34-33_me_321.jpg
        • alsor a tu co to jest? 03.05.11, 03:05
          https://en.wikipedia.org/wiki/File:Io_highest_resolution_true_color.jpg
        • alsor tu mi uciekł: 03.05.11, 03:07
          https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7b/Io_highest_resolution_true_color.jpg/250px-Io_highest_resolution_true_color.jpg
          • pomruk Re: tu mi uciekł: 03.05.11, 13:22
            A to jest siarka! Nie wiedziałeś, ze na Io wulkany plują siarką i dwutlenkiem siarki? Barwa żółta ( z lekkim zielonkawym odcieniem) to ośmioatomowe łańcuchy S8, barwa pomaranczowo- czerwona mniej stabilne S6, białe plamy to miejsca pokryte zamarzniętym SO2.
            Taki jest kolor w miarę czystej siarki S8:

            https://www.heatingoil.com/wp-content/uploads/2010/03/sulfur.jpg

            Alec czesto domieszki S7 (też są takie łańcuchy) dają jej mniej zielonkawy, czysto żółty odcień:

            https://www.cps.ci.cambridge.ma.us/element/haggerty/tec/sulfur1.jpg

            A ilustracji pokazującej barwę cykloheksasiarki nie znalazłem :(


            • alsor szkoda... myślałem że to złoto 03.05.11, 17:20
              Skąd tam tyle tej siary.
              en.wikipedia.org/wiki/Galilean_moons
              Każdy inny.
              Calisto chyba ze smoły?

              a tu chyba piłeczka golfowa:
              en.wikipedia.org/wiki/Rhea_%28moon%29
              Europa ze szkła?
              www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_1339.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka