the_real_kris 17.05.05, 18:55 No prosze - a podczas zalogowych ladowan na ksiezycu nie stwierdzono zadnego wypalonego sladu po silnikach hamujacych (ani krateru utworzonego sila odrzutu tych silnikow). Intrygujace, prawda? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Gdybacz Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.05, 19:04 Zdaje się, że Księżyc ma mniejszą grawitację niż Mars, toteż i siła hamowania nie musiała być tak wielka żeby silniki wypalły krater. Być może również powierzchnia Księżyca jest zbudowana z materiału bardziej odpornego mechanicznie i termicznie niż powierzchnia marsjańska w miejscu lądowania Polar Landera. Odpowiedz Link Zgłoś
the_real_kris Re: Marsjańska zguba odnaleziona 17.05.05, 19:21 ale nie zapominajmy ze na ksiezycu nie uzywano spadochronu... he? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: piotr Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: 170.148.10.* 17.05.05, 22:09 no to nie zapominaj ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Legion Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: 83.238.132.* 20.05.05, 18:28 nie używano spadochronów, bo grawitacja na księżycu jest kilkukrotnie mniejsza niż na ziemii. Działanie silników korekcyjnych spowodowało, ze szybkość opadania była regulowana w trakcie osiadania, ale nie przy samym lądowaniu (czyli po raz ostatni kilka metrów nad powierzchnią księżyca). Jedyne ślady po działaniu silnika jakich bym się doszukiwał to ślady po starcie, a tych chyba nikt nie sprawdzał post factum :>. Slady te zresztą znalazłyby się na części spodniej lądownika, bo z tego co pamiętam Eagle uruchamiał silniki, które miały "odepchnąć" go od platformy lądownika. Strumień gazów skierowany był na platformę a nie bezpośrednio na powierzchnię naszego satelity. Czy mylę się? :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: muzg Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.toya.net.pl 30.05.05, 21:35 > nie używano spadochronów, bo grawitacja na księżycu jest kilkukrotnie mniejsza > niż na ziemii. - ja bym powiedział że głównym powodem był brak atmosfery :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Divin Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.05, 23:08 Jak sam wpomniałeś tam jest mniejsza grawitacja. To gdzie podział sie ten cały pył jakim jest pokryty Księżyc? Przecierz jednym z historycznych zdjęć jest odcisk buta na powierzchni Księżyca :? Odpowiedz Link Zgłoś
zirby Re: Marsjańska zguba odnaleziona 17.05.05, 23:18 To jest wlasnie ten pyl odrzucony przez pracujacy PRZEZ 4 SEKUNDY silnik modulu ksiezycowego (czyli LEM). W prozni podniesiony pyl opada blyskawicznie, bo nie ma powietrza (wzglednie innego gazu) ktory moglby go podtrzymac w zawieszeniu. Jak popatrzysz na zdjecia z misji apollo 11, np na to: www.space.com/images/lem_landing_03.jpg to zobaczysz slady po dzialaniu silnika: brazowa plama nadpalonego plomieniem wylotowym pylu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gdybacz Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 17.05.05, 23:25 No, nie wiem, kurcze, nie byłem tam. Rzeczywiście, jakieś dość niejasne to wszystko. Chociaż ... Odcisk buta astronauty nie musiał być w pyle, mogła to być substancja o ziarnistości piasku i z materiału o gęstości właściwej większej niż krzemionka. Toteż nie musiała wcale "fruwać". Ale z drugiej strony spadochronów rzeczywiście nie można było użyć, więc całe rónoważenie grawitacji odbyło się odrzutowo. Ten odrzut musiał jednak trochę "dmuchać" w księżycowy "grunt". Diabli wiedzą jak to w końcu było. A może Amerykanie, jak to niektórzy utrzymują, nakręcili do widowisko w wielkim namiocie gdzieś w Arizonie? W końcu żaden Łunochod nie potwierdził obecności flagi amerykańskiej i puszki po coca- coli na Księżycu.:-)) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Stilgar Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.05, 02:12 każdy może sobie na własną rękę sprawdzić, że Apollo lądowały na księżycu - Apollo 17 zostawiło odbłyśnik - takie wielkie lustro, swiecisz w to laserem i widzisz odbity promien, uzywa sie tego do mierzenia odleglosci Ksiezyca od ziemi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gdybacz Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.05.05, 02:45 W porządku, tylko jak wypatrzeć z Ziemi to "lusterko", żeby w nie błysnąć? A poza tym jakiej mocy lasera potrzeba żeby promień przebił się przez atmosferę ziemską dwa razy? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: soma115 Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.netia.pl 18.05.05, 10:12 wow, ciekawe. Czy możesz podać więcej informacji na temat tego lusterka? Odpowiedz Link Zgłoś
the_real_kris Re: Marsjańska zguba odnaleziona 18.05.05, 13:05 Tez o slyszalem o tym eksperymencie... Ale z drugiej strony obserwowalem ksiecyc przez teleskop - nie wiem czy ty to kiedys robiles ale ruch obrotowy Ziemi sprawia iz wydaje sie on uciekac z pola widzenia w niesamowitym tempie. Podejrzewam ze wycelowanie w lustro o srednicy gora kilku metrow i uzyskanie odbicia w dokladnie tym samym kierunku jest raczej sprawa bardzo trudna do zrealizowania o ile nie awykonalna - na dobra sprawe nie wiadomo nawet gdzie celowac... Jestem dosyc sceptyczny co do tego eksperymentu. Pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r39 Niesłuszny sceptycyzm IP: *.ifpan.edu.pl 18.05.05, 13:49 Rzecz w tym, że lusterko nie jest pojedynczym płaskim kawałkiem. To 3 wzajemnie prostopadłe płaszczyzny, taki odcięty narożnik sześcianu. To sprytne urządzenie (produkt francuski, nawiasem mówiąc, ten pozostawiony na Księżycu) ma taką właściwość, że odbija promień lasera dokładnie tam skąd przyszedł. Wszystko jedno z jakiego kierunku nadleciał. Wersja miniaturowa i pospolita to plastikowe światełka odblaskowe do rowerów. Warto zajrzeć, co mają w środku! Odpowiedz Link Zgłoś
jazeszwagrem Re: Niesłuszny sceptycyzm 18.05.05, 14:23 No, no ... chyba weźmiem i rozmontujem to szkiełko, tylko jeszcze nie wiem czy z mojego rowera czy szwagrowego. Tylko skąd weźmiem tego lasera to naprawdę nie wiem :(( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r39 Re: Niesłuszny sceptycyzm IP: *.ifpan.edu.pl 19.05.05, 14:57 Nie widzę problemu: na bazarze można kupić najprawdziwszy laser za głupie 10-20 PLN + ewentualnie koszt 1 bateryjki AA (UM-3, R06). Pytać o pointer albo o wskaźnik laserowy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jazeszwagrem Re: Niesłuszny sceptycyzm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.05, 16:49 No, dobra, w te światełko rowerowe to se możem zaświecić tym patyczkiem za dyche, ale my by chceli ze szwagrem puścić to światło na Księżyc i złapać je z powrotem. Szwagier już nawet kupił na targu stoper i mówi, ze to ma leciec w te i nazad jakieś dwie i pół sekundy? To czy nam ten, jak mu tam, wskaźnik wystarczy? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r39 Re: Niesłuszny sceptycyzm IP: *.ifpan.edu.pl 20.05.05, 17:32 Niestety, do zajączka od Księżyca nie wystarczy. Za mała moc, przynajmniej jak na warunki chałupnicze. Rzecz w tym, że kiedyś dokonano podobnego eksperymentu z obiektem znacznie bliższym, bo załogowym statkiem na orbicie Ziemi. Plama na statku miała średnicę ok. 20 cm, natomiast po powrocie na Ziemię - już ponad 20m. Zdaje się, że nikt do dzisiaj nie wyjaśnił tej zaskakującej dysproporcji, jednakże jest to fakt znany od mniej więcej ćwierćwiecza. Pozdrawiam szwagra Odpowiedz Link Zgłoś
myzeszwagrem Re: Niesłuszny sceptycyzm 20.05.05, 18:09 Ja tam się na tym nie znam, ale szwagier mówi, że może to mieć jakiś związek ze zmianą gęstości ośrodka. I że jak światło leci z Ziemi w próżnię to mniej się rozprasza, a jak wraca do gęstej atmosfery, to bardziej. O co mu chodzi to ja nie bardzo rozumiem, ale on jest po technikum, a ja tylko po zawodówce roliczej, to jasne, że nie mogę tyle samo wiedzieć co on. Szwagier odpozdrawia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jast Re: Niesłuszny sceptycyzm IP: *.arc.nasa.gov 18.05.05, 23:11 > odcięty narożnik sześcianu. To sprytne urządzenie > (produkt francuski, nawiasem mówiąc, ten pozostawiony Apollo nie zostawil zadnego "francuskiego" lustra na Ksiezycu. Mylisz chyba z ruskim Lunochodem ktory mial takie francuskie lustro. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r39 Re: Niesłuszny sceptycyzm IP: *.ifpan.edu.pl 19.05.05, 14:54 Co za różnica Panie jast, kto zostawił lustro na Księżycu? Ja nie napomykałem kto to był, więc nie mogłem się pomylić. Ważne, że nie było to lustro weneckie. Francuzów zaś wspomniałem tylko dlatego, abyśmy wszyscy razem nie ulegli błędnemu wrażeniu, że w kosmosie liczą się tylko dwa państwa. Bo latają tam także przyrządy Made in Poland, a jakże. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: LegiOn Re: Niesłuszny sceptycyzm IP: 83.238.132.* 20.05.05, 18:38 szczerze mówiąc, to z ostatnich wiadomości nabieram przekonania (czytając niusy i gazety), ze w kosmos latają Amerykanie z polskim osprzetem ;) na powaznie juz, to co sądzicie o ekspansji Chin w kosmosie? Dla mnie to wielka nadzieja na to, ze ziemia się nam nie przeludni ;) Odpowiedz Link Zgłoś
europitek Re: Niesłuszny sceptycyzm 20.05.05, 18:59 Pierwej musza zbudowac "statek" na 1 000 000 ludzi. Odpowiedz Link Zgłoś
pax777 Re: Marsjańska zguba odnaleziona 19.05.05, 02:04 > nie wiem czy ty to kiedys robiles ale ruch obrotowy Ziemi > sprawia iz wydaje sie on uciekac z pola widzenia w niesamowitym tempie. kup sobie statyw i wtedy nie bedzie uciekac. > > Podejrzewam ze wycelowanie w lustro o srednicy gora kilku metrow i uzyskanie > odbicia w dokladnie tym samym kierunku jest raczej sprawa bardzo trudna do > zrealizowania o ile nie awykonalna - na dobra sprawe nie wiadomo nawet gdzie > celowac... > > Jestem dosyc sceptyczny co do tego eksperymentu. Dla kogos kto jest zielony z fizyki to rzeczywiscie sa to rzeczy trudne do zrozumienia. Postudiuj najpierw kratery w lokalnej piskownicy ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Bic Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.05, 10:07 Bardzo rzeczowy i kulturalny komentarz. Pogratulować ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: TR Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.05.05, 16:53 > kup sobie statyw i wtedy nie bedzie uciekac. A co ma tu statyw do rzeczy? Jemu nie chodzi o to, że ręka się trzęsie, ale że Ziemia się kręci! > Dla kogos kto jest zielony z fizyki to rzeczywiscie sa to rzeczy trudne do > zrozumienia. Postudiuj najpierw kratery w lokalnej piskownicy ... I co on na tych kraterach w piaskownicy wystudiuje? Czy mu się przez to lustro powiększy do rozmiarów Księżyca, że gdzie promień nie padnie, tam trafi? Ech, paxie, paxie z twoimi radami ... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: inz. Mruwnica Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.mech.pk.edu.pl 19.05.05, 23:50 > spadochronów rzeczywiście nie można było użyć, więc całe rónoważenie > grawitacji > odbyło się odrzutowo. Ten odrzut musiał jednak trochę "dmuchać" w > księżycowy "grunt". Dmuchać, ale nie rozdmuchiwać! Trzeba pamiętać, że włączyć silnik odrzutowy nad Księzycem to nie to samo co włączyć suszarke nad piaskownicą z powodu braku atmosfery. Dmuchający silnik nad Księżycem nie może zrobić tumana kurzu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Filip Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.05, 02:20 Ciut ciut tych gazów jednak z silników odrzutowych leci, więc niby ma co pył rozdmuchiwać, ale utrzymywać się w górze rzeczywiście nie mają już drobiny za bardzo w czym. Brak "nośnika", więc pył natychmiast opada. Ciekawe jak wygląda to w praktyce? Odpowiedz Link Zgłoś
pax777 [...] 18.05.05, 03:15 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
spaceship Re: Marsjańska zguba odnaleziona 18.05.05, 10:30 rozbił się w grudniu 1999 www.spiegel.de/img/0,1020,26822,00.jpg www.spiegel.de/img/0,1020,394089,00.jpg Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: OLO Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.chello.pl 22.05.05, 23:46 A co Ty tu mącisz ludziom w glowach??? CO Ty za zdjecie zalaczyles?Pomylilo Ci sie dokumentnie!Przeciez to jest zdjecie z Odyssey'a na pojazd Opportunity! Drugie zdjecie jest ok. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MaDeR Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.ima.pl 18.05.05, 14:02 Marsjańska misja dóch łazików też jest sfabrykowana: www.uncoveror.com/marshoax.htm PS: Mam dla ciebie świetny interes - tanio sprzedam pomnik Neptuna w Gdańsku na Długiej. Odpowiedz Link Zgłoś
jazeszwagrem Re: Marsjańska zguba odnaleziona 18.05.05, 14:26 Dobra, dobra, nie bądź taki cwany tylko opowiedz co tam oni w tym bełkotliwym narzeczu nawypisywali, bo ani ja ani szwagier nie andestujem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gg Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.krakow.sdi.tpnet.pl 18.05.05, 17:33 hehehe jeszcze nie widzialem tak prymitywnie spreparowanego zdjecia. Nawet nei trzeba przyblizenia robic zeby zobaczyc ze fragment w rogu jest recznie wklejony przez jakiegos balwana, ktory chce udowodnic ze amerykanie nawet rakiet nie maja. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: r39 Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: *.ifpan.edu.pl 19.05.05, 15:21 Ja tam nijak nie potrafię wypatrzyć śladów wklejania. Jednakże: - nie istnieje Institute of Photographic Analysis - przywołany ekspert, Von Vickersburg, także jest postacią wirtualną - zrobienie białej plamki na (cyfrowej!) fotografii to żaden problem - ale przerobienie tej plamki na obraz czapki baseballowej, z wizerunkiem głowy ptaszka zwanego kardynałem - to jest właśnie hoax. Optyków nie trzeba przekonywać, ale reszta entuzjastów współczesnej techniki niechby chwilę pomyślała: czy zgubiona czapeczka leży tak sobie w pozycji "na baczność"? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: MaDeR Re: Marsjańska zguba odnaleziona IP: 80.51.70.* 31.05.05, 15:32 Uncoveror jest serwisem specjalizującym sie w fałszywych wiadomościach. Nie fałszywych udających prawdziwe, ale właśnie FAŁSZYWYCH. Ktoś go sobie dla jaj kiedys założył i liczy, ilu kretynów dało się nabrać, a ilu myślało, że nie dało się nabrać. Sam bym takie coś zrobił, gdybym miał czas i chęci. Powiedzmy że nazywałaby się Najpravdziwsza Pravda MaDeRa, w aktualnym numerze: ósme dziecko papieża, doktorat Leppera oraz życie na słońcu. Hm, no może nie takie oczywiste tytuły i tematy - cały dowcip ma polegać na tym, że strona wygląda w pierwszym przybliżeniu wiarygodnie (przynajmniej dla laika), w drugim przybliżeniu na stronę oszusta wciskającego podrabiane wiadomości jako prawdziwe. Zaś rzeczywista jest TRZECIA warstwa: serwis z fałszywymi wiadomościami. Nic więcej, nic mniej. Ale spreparować zdjęcia bym umiał lepiej, to fakt. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pytanie nie na temat, ale.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.05, 13:49 do osób wiedzacych cos na temat astronomii: co to za jasny punkt wisiał dzis w nocy, w moim oknie nad ksiezycem???? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mpp Re: nie na temat, ale.. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.05.05, 22:20 to był Jowisz Odpowiedz Link Zgłoś