Gość: alojz IP: *.dbln.cable.ntl.com 05.05.06, 01:16 A gdzie zdjecie? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
b12.ie Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 01:48 Zdjęcie czego? Trawy? Najpierw trzeba odkopać kaplicę... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tiamak Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 02:09 jakiej trawy :) przecie z tego obrazka zalaczonego do newsa widac ze toto pod posadzka kosciola jest :D Odpowiedz Link Zgłoś
wissenwertes Najstarszy kościół w Polsce - 3 tys lat stary 05.05.06, 07:37 Jak go budowali to nie wiedzieli jeszcze, ze Maryja urodzi Syna. Ale tak intuicyjnie, juz kamien na kamieni polozyli. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ??? Re: Najstarszy kościół w Polsce - 3 tys lat stary IP: 83.142.201.* 05.05.06, 09:21 a gdzie wyczytales ze ma 3 tys lat??? z matematyka na bakier?? www.spieprzaj-dziadu.prv.pl Odpowiedz Link Zgłoś
framberg Re: Najstarszy kościół w Polsce ? 05.05.06, 11:39 Najstarszy ? A co z akcją chrystianizacyjną Cyryla i Metodego (wspomina o tym nawet Nestor, Latopis Kijowski)? Co z kościołami wielkomorawskimi z czasów ich panowania nad Małopolską ? Mieszko ledwie godny przyjęcia Księżniczki Czeskiej dopiero po wybudowaniu kaplicy? Przecież Królestwo Czeskie nieomal upadło a w Pradze nie miała w tym czasie nawet siedziba parafii (Praga należała do Moguncji). Gdy w Polsce, w 1000 r. było pięć biskupstw -Poznań, Gniezno, Wrocław, Kołobrzeg i Kraków oraz szóste Cyrylo-Metodiańskie w Krakowie (nie prawosławne [zresztą ten termin jeszcze nie istniał]lecz podlegające jak cały Cyrylo- Metodianiz, papieżowi) to w Czechach, w Pradze, biskupstwo powstało dopiero w XIVw. !!! Oj, historia w artykule jak z książek szkolnych. Od dawna niezgodnych ze stanem wiedzy. Toż lepiej było się skonsultować ze studentem archeologii albo kimś podobnym. Starzy profesorowie nie są wiarygodni. Okopali się na swych pozycjach - ideach fix, i za nic nie zmienią zdania przez całe życie. Jak gdyby nie było nowych odkryć. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Rozdzielmy fakty i hipotezy IP: 150.254.85.* 05.05.06, 12:40 Odsyłam Waszmość Pana (Panią?) do mojej wypowiedzi z godz. 8.35. W 966 roku Praga podlegała biskupstwu w Ratyzbonie (stąd w artykule wzmianka o możliwości chrztu Mieszka tamże - ale to hipoteza). Biskupstwo praskie powstało, o ile dobrze pamiętam, w roku 973. Przypomnij sobie Waść, że św. Wojciech był biskupem praskim, na pewno nie pierwszym. W jego żywocie jest mowa, że nawrócił się z życia dość swobodnego, widząc jak poprzedni biskup cierpi katusze w związku ze zjawami, które go nękały przypominając życie pełne grzechów. Przynależność Małopolski do Państwa Wielkomorawskiego oraz akcja chrystianizacyjna św. Metodego (św. Cyryl już nie żył) i jego następców - to też hipoteza, co prawda dość powszechnie akceptowana. Opiera się głównie na wzmiance w żywocie św. Metodego o chrzcie księcia Wiślan. Ale odbył się on "na cudzej ziemi". Biskupstwo w obrządku bizantyjsko-słowiańskim w Krakowie to też hipoteza. Inny wariant tej hipotezy to II metropolia z czasów Chrobrego. Najsilniejszym argumentem tej hipotezy są dwa imiona biskupów - Prohora i Prokulfa poprzedzające na liście biskupów krakowskich imię biskupa Poppona z roku 1000. Następne przesłanki hipotezy o drugiej metropolii to brak ośrodków biskupich podlegających metropolii w Gnieźnie we wschodniej Polsce, przekaz Nestora o zamordowaniu biskupów w Polsce w zamieszkach ok. roku 1038 (przy czym wiadomo, że spośród sufraganów Gniezna nikt nie ucierpiał) - ilustrowany nawet rysunkiem przedstawiającym ich męczńską śmierć niegdyś reprodukowanym w podręcznikach do historii, wreszcie nietypowo duży obszar i wydłużony kształt diecezji krakowskiej w historycznych granicach (do czasów unii z Litwą było to największe terytorialnie biskupstwo polskie, bodajże największe w Europie rzymsko-katolickiej). Ale równie dobrze mogła to być metropolia łacińska, o ile w ogóle była. I niekoniecznie Kraków musiał do niej należeć. Jeżeli chodzi o nowe odkrycia, to rzeczywiście ich NIE MA. W każdym razie odkryć istotnych. Nowe są tylko interpretacje czy hipotezy. Ale to nie są fakty udokumentowane. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Rozdzielmy fakty i hipotezy IP: 150.254.85.* 05.05.06, 12:43 Przepraszam, chodziło o wypowiedź z godz. 9.35 Odpowiedz Link Zgłoś
pozlotemu Kiedy jeszcze michnikow w Polsce nie bylo 05.05.06, 13:54 Budowa pierwszego kosciola w Polsce i chrzest Polski nastapily na wiele stuleci wczesniej zanim pierwsi antychrysci przybyli na nasze ziemie pod pretekstem kupiectwa. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Kiedy jeszcze michnikow w Polsce nie bylo IP: 150.254.85.* 05.05.06, 13:56 Czemu się Waćpan z tym podczepiasz pode mnie. Nie życzę sobie. Staram się prowadzić poważną dyskusję. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: m [...] IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 16:49 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
pozlotemu Kiedy jeszcze michnikow nie bylo w Polsce 05.05.06, 19:43 Budowa pierwszego kosciola w Polsce i chrzest Polski nastapily na wiele stuleci wczesniej zanim pierwsi antychrysci przybyli na nasze ziemie pod pretekstem kupiectwa. To jest faktem historycznym. Re. "Lykos", -nie wiem o ktorej godzinie. Twoje uwagi sa nie na miejscu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Piotr Re: Rozdzielmy fakty i hipotezy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 13:31 Tak, biskupstwo praskie jest dosyć stare. A o panowaniu Wielkomorawian nad Wiślanami (czyli w Małopolsce) to za dużo nie wiemy. Możemy tylko domniemywać. W Żywocie św. Metodego jest wzmianka, jakoby Metody zwracał się do anonimowego władcy "pogański książe, bardzo potężny, siedząc w Wiśle, urągał chrześcijanom" i przestrzegał go przed tym, ze zostanie "w niewole wzięty" i zeby lepiej z własnej woli przyjął chrześcijaństwo. Ale nie jest do końca pewne, że Wielkomorawianie panowali nad Małopolską. Pozdr. wszystkich entuzjastów HISTORII:) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: boberek Re: Rozdzielmy fakty i hipotezy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 23:13 Najsilniejszym > argumentem tej hipotezy są dwa imiona biskupów - Prohora i Prokulfa > poprzedzające na liście biskupów krakowskich imię biskupa Poppona z roku 1000. Najprawdopodobniwej imiona te faktycznie odnoszą sie do biskupow z X w. którzy mieli pod swoim zwierzchnictwem Kraków - jednak ich siedziba był Ołomuniec na Morawach - a Krakow jedynie leżal w obrebie tego biskupstwa... Jest wręcz pewne że Malopolska nie należala do państwa Wielkomorawskiego - brak z tych terenów wiekszych ilości przedmiotów wykonanych w stylu wielkomorawskim jak to ma miejsce na terenach zajetych prze Świętopełka - inaczej sprawa wygląda z Czechami - tu jest prawie pewna przynależnoość w X wieku do panstwea Przemyslidów - a w 973 roku biskupstwa złozono w Pradze a drugie własnie w Ołomuńcu... a tak z innej beczki - skad u Poznanskich Archeologow takie silne dążenie by udowodnic że właśnie to miasto było stolicą pierwszych Piastow? - Przecierz to w Gnieźnie zalożono w 966 r biskupstwo misyjne, tam tez zlozono relikwie św. Wojciecha, tam sie odbył zjazd w 1000 r i tam założono Arcybiskupstwo. Dlaczego te najbardziej prestiżowe dla wladzy wydazenia nie odbywalyby sie w stolicy-Poznaniu? - bo stolicą było Gniezno a nie Poznań. Oczywiscie byl to również jeden z najważniejszych grodow państwa Polan a książe oprocz glównej siedziby w stolicy posiadał inne [palacja] w ośrodkach wladzy lokalnej ktore odwiedzał/wizytował w ciągu roku. Palacja z X/XI wieku istniały nie tylko w Poznaniu i Gnieźnie ale i w kilku innych grodach jak Ostrow Lednicki, Wrocław, Kraków... ich obecność dowodzi ważnej roli danego ośrodka - ale nie koniecznie roli stolicy... pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Onegdaj Re: Najstarszy kościół w Polsce ? IP: *.echo.com.pl 05.05.06, 13:40 Kraków nie był wtedy w Polsce (tzn. nie był jeszcze podbity przez Polan) ani tym bardziej nie był polski i polskojęzyczny... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rajek Re: Najstarszy kościół w Polsce ? IP: *.man.olsztyn.pl 05.05.06, 13:45 Z Tym jezykiem racja ale jak wiadomo jeszcze nie istanial ani jesyk polski ani jezyk czeski/wielkomorawski. Prawdopodobnie byly to jezyki prawie identyczne :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jip Re: Najstarszy kościół w Polsce - 3 tys lat stary IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 15:07 kolega chyba myslal że Chrzest Polski miał miejsce w 966r. ale p.n.e. A przxeciez nawet jak sie nie zna podstaw z historii wystarczy logicznie pomyslec... Odpowiedz Link Zgłoś
janek344 Re: Najstarszy kościół w Polsce - 3 tys lat stary 05.05.06, 13:31 Nie kpij wissenwertes, bo to rzeczywiście bardzo ważne odkrycie, zwłaszcza dla Polaków Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zdziwiony przesuńcie najstarszy kościół w Polsce!!! IP: *.icpnet.pl 05.05.06, 02:09 Obecny kościół stojący na fundamentach znaleziska należy przesunąć, tak by można odsłonić i zrekonstruować w całej okazałości pierwszy kościół państwa polskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: POLAK W Ł A Ś N I E!!! Trzeba przesunąć kościół! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 10:16 bo pod nim znajduje się najważniejsze znalezisko w Polsce, początek Polski!!!! Priorytety się liczą. Czy władzie kościelne (proboszcz, kuria) są przeciwne wykopaliskom, bo tak troche wyczytałem między wierszami z artykułu... Odpowiedz Link Zgłoś
ethebor Re: przesuńcie najstarszy kościół w Polsce!!! 05.05.06, 14:26 Tamtego zostaly slady fundamentow, jak chesz rekonstruowac "w całej okazałości". Przesuwaniem pewnie bys zniszczyl. Nie wiem jak stary jest ten co tam teraz stoi ale przypuszczam ze dosc, by go rozbierac. Gość portalu: zdziwiony napisał(a): > Obecny kościół stojący na fundamentach znaleziska należy przesunąć, tak by > można odsłonić i zrekonstruować w całej okazałości pierwszy kościół państwa > polskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
ethebor Re: przesuńcie najstarszy kościół w Polsce!!! 05.05.06, 14:27 Chcialem powiedziec ze to pewnie zabytek i nie wolno go po prostu zebrarac. > Nie wiem jak stary jest ten co tam teraz stoi ale przypuszczam ze dosc, by go > rozbierac. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Maciej Z USA Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.washdc.dsl-w.verizon.net 05.05.06, 02:16 Szkice i wyniki badan!!! by sie jednak przydaly. To pomoglo by wyobrazic jak to wygladalo. Na pewno klos juz wykonal 3D pictures! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: fundator Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.asko / 82.177.183.* 05.05.06, 02:37 Dąbrówka zaczęła klechom fundować i my to robimy dalej.Tyle że my im fundujemy co roku około 3,5 miliarda z budżetu tego popier....kraju. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: konikoni Wiedzialem ze pojawi sie taka odp. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 03:44 Totalne zidiocenie spoleczenstwa, to jest wazny fakt dla naszej histori a tu pojawia sie taki pajac. W tekscie pisze ze Mieszko mogl sie ochrzcic w Ratyzbonie, powiedz tak mojemu psorowi i szykuj sie na warunek :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: :)) Re: Wiedzialem ze pojawi sie taka odp. IP: *.echo.com.pl 05.05.06, 13:44 a co - Twoj profesor WIE gdzie ochrzczono Mieszka? A moze tez WIE skad przysli Slowianie w V-VI wieku? :P Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: konikoni Re: Wiedzialem ze pojawi sie taka odp. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 15:14 Jemu wydaje sie ze wie :) Oczywiscie omawialismy mozliwosc Ratyzbony, jednak wieksze prawdopodobienstwo mówi za krajem Polan (3 miejsca do wyboru) Odpowiedz Link Zgłoś
losiu4 Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 07:54 Gość portalu: fundator napisał(a): > Dąbrówka zaczęła klechom fundować i my to robimy dalej bidula, wszędzie podstęp "czarnych" węszy :) Pozdrawiam Losiu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Ateusz Biedakowi zera się mnożą przed oczami. IP: *.range86-133.btcentralplus.com 05.05.06, 12:50 Uważaj, do paranoi tylko krok. Odpowiedz Link Zgłoś
magdateclaw Wtedy zaczęła się eksploatacja Słowan przez kler 05.05.06, 03:49 Krzyżacy, hitlerowskie 'Gott mit uns', Rydzyk i Pospieszalski - jedna katolicka tradycja. Nie wierzę katolikom. Za normalność uważają życie za czyjeś. Wielodzietne rodziny, zapomogi, jałmużny itd itd. Magda Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Cortez i Pizarro [...] IP: *.vn.shawcable.net 05.05.06, 04:13 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
losiu4 Re: Wtedy zaczęła się eksploatacja Słowan przez k 05.05.06, 07:53 Madziuś, n ie o tym tu mowa :) Pozdrawiam Losiu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kombi [...] IP: *.klik.net.pl / 83.18.7.* 05.05.06, 08:24 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
mg2005 Re: Wtedy zaczęła się eksploatacja Słowan przez k 05.05.06, 09:42 magdateclaw napisała: > Krzyżacy, hitlerowskie 'Gott mit uns', Rydzyk i Pospieszalski > - jedna katolicka tradycja. > Pospieszalski - pogrobowiec hitlerowski... - oj, biedna twoja głowa...))) Hitlerowcy się do pogańskiego boga Germanów, a nie do Boga chrześcijan. Katolickich księży mordowali i zamykali w obozach zagłady (np. Dachau) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cięty Ochyda IP: *.autocom.pl 05.05.06, 11:45 Hitler uważał się za dobrego chrześcijanina. Z kim pierwszy konkordat podpisał utworzony przez Mussoliniego Watykan? Z III Rzeszą... A pierwszy ruch po zaatakowaniu Polski przez Hitlera? Zerwanie konkordatu z Polską. A biskupi i kardynałowie wznoszący nazistowskie pozdrowienia? O żadnych dokumentach na temat obrzędów na cześć Odyna nie słyszałem, o mszach w intencji Furera i Rzeszy w których uczestniczyli najwyżsi dostojnicy kościelni i nsdap, słyszałem, widziałem nawet zdjęcia... Odpowiedz Link Zgłoś
jjjnjankowski Re: Wtedy zaczęła się eksploatacja Słowan przez k 07.05.06, 00:42 apropo krzyzakow: pierwszymi chrzescijanami na ziemiach polskich byli tzw. "Wandalowie" - jeszcze nie oficjalnie i zbiorowo tylko prywatnie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Cortez_i_Pizarro Idiota cenzor z GW IP: *.vn.shawcable.net 05.05.06, 14:57 Dlaczego szubrawcu kasujesz moj post a magdusie, ktora przeklamuje historie i podJUDza zostawiasz w spokoju? Na czyjej smyczy biegasz pacholku? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tarabum E tam najstarszy... a Kraków ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 04:22 Odpowiedz Link Zgłoś
losiu4 Re: E tam najstarszy... a Kraków ? 05.05.06, 07:55 w Krakowie wtedy był smok, tudzież Wanda ;) Pozdrawiam Losiu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jafam Re: E tam najstarszy... a Kraków ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 08:25 Bolesław Chrobry jako młodszy syn miał zasiąść na tronie Wiślan a nie Polan dzięki małżeństwu z córką ksiącia Wiślan i tu mieszkał (nie ma żrudeł czy doszło do ślubu)potem doszło do zjednoczenia Wiślan z polanami.Wiślanie byli już wcześniej krajem chrześcijańskim i na tym terenie istniały już kościoły. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kini Re: E tam najstarszy... a Kraków ? IP: *.autocom.pl 05.05.06, 11:47 Niedługo potem było powstanie narodowe przeciwko nowym władcom, nowej religii i nowym podatkom, a państwo przestało właściwie istnieć. Gdyby nie obca pomoc... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ss Re: E tam najstarszy... a Kraków ? IP: *.echo.com.pl 05.05.06, 13:48 blablablabla - nie ma to jak sobie popisac hipotezy i przedstawiac je na forum jako swoje pewniki... Krakow wtedy NIE BYL polskim miastem (nie nalezal do domeny Piastow, nie byl jeszcze przylaczony do Polski) - dlatego koscioly Krakowa w tym artykule nas nie interesuja (nawet jesli rzeczywiscie byly tu koscioly cyrylo-metodianskie) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: nastolatek Re: A Wislanie i Slezanie? IP: *.latrobe.edu.au / *.latrobe.edu.au 05.05.06, 06:04 Najstarszy!!! Podobno ziemie slezan i wislan byly regularnie pod panowaniem Moraw i Czech. Wedlog Atlasu historycznego Polski chrystiniazacja tych rejonow nastapila dzesiatki lat wczesniej niz na ziemiach Polan. Albo Atlas i historycy sie myla albo Wislanie nie mieli kosciolow! Mam nadzieje ze nie mamy sytucji gdzie Gazeta zatrudnia pracownikow ktorzy nie maja pojecia o histori ziem polskich. Albo nastapila sytucja ze jakies najnowsze badania zmienily tradycjonalna interpretacje histori albo autor ma wiedze nizsza od tej ktora powiniesmy sie spodziewac od inteligentnego nastolatka. Odpowiedz Link Zgłoś
lesew Re: A Wislanie i Slezanie? 05.05.06, 07:49 Sam sobie odpowiedziałeś i nawet tego nie zauważyłeś! Skoro tamte ziemie były pod panowaniem Moraw lub Czech, to tamtejsze kościoły nie były kościołami polskimi, ale n.p. Czeskimi, prawda?- Gratuluję przenikliwości! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: draq Re: A Wislanie i Slezanie? IP: 156.17.93.* 05.05.06, 09:43 W artukule bylo o "najstarszym kosciele na ziemiach polskich". Mniemam, ze nie jestes za niepodlegloscia Slaska i Malopolski, a chwilowo owe regiony znajduja sie w granicach Polski. Tak wiec mozna mowic o najstarszym kosciele Poznaniakow, a nie na "ziemiach polskich". Co nie umniejsza udkrycia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kpsting Re: A Wislanie i Slezanie? IP: 12.152.252.* 11.05.06, 21:11 Zdrajca! Odpowiedz Link Zgłoś
pieranka Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 07:53 Profesor się nazywa Kocka-Krenz, coś im font nie działa na "c" daszkiem Odpowiedz Link Zgłoś
ranki Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 08:11 Na Wawelu istniał już przynajmniej jeden a spór toczy się o drugi kościół.Kraków był stolicą państwa wiślan ( księstwa)uzależnionego od czech.Wiślanie nie zostali podbici przez polan tylko się zjednoczyli (kraków był traktowany na początku jako druga stolica) trudno powiedzieć że wiślanie to nie polacy i nie ziemie polskie. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kuba Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 08:34 Oczywiście, że to Polacy. To nasi przodkowie, oni zjednoczyli plemienia rozrzucone po puszczach i stworzyli Polskę. PS. Mało kto wie, że i Poznań był stolicą Polski. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mia Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 08:37 W Poznaniu wszyscy to wiedzą :) Odpowiedz Link Zgłoś
mg2005 Wiślanie i Polanie 05.05.06, 09:33 U Wiślan pojawiło się chrześcijaństwo w IXw. (wpływ państwa wielkomorawskiego) i pewnie były tam wcześniejsze świątynie, ale początki państwa polskiego wywodzą się od Polan. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: PYRY Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: 83.142.201.* 05.05.06, 09:29 W Poznaniu zyli wtedy PYRAnie.. :P www.spieprzaj-dziadu.prv.pl Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: LYLKA Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 12:59 Które to PYRY przywiózł z Ameryki wprost do Poznania na swoim jachcie Leonid Teliga. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ss Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.echo.com.pl 05.05.06, 13:58 boz... Przodkami naszymi sa Polanie, ktorzy "zjednoczyli" te ziemie ogniem i mieczem wyrzynajac Lędzan, Ślężan, Pomorzan i innych Wiślan i przywożąc na te tereny swoich osadników (na osadnictwo Polan w Małopolsce są dowody archeologiczne, na zakładanie dopiero przez Polan dzisiejszych miast i palenie starych też). Nie ma żadnych dowodów na jakąś wydumaną "hipotezę egipską" (połączenie górnego i dolnego królestwa)... Chyba tylko przedpaństwowa metryka Krakowa (w odróżnieniu od większości grodów, które zakładali dopiero Polanie na podbitych teranach) raz fakt, że jako nieliczna dzielnica brak tu wielu spalonych grodów (ale to można prędzej tłumaczyć chwilowym sojuszem z Czechami, do których Kraków należał). To za mało... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: konikoni W X w. roznica IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 09:03 miedzy Polanami a Wislanami była taka sama jak miedzy Polanami a Czechami (prawie). Gdyby Krakow i okolice trwalej byłyby opanowane przez Czechow dzis kazdy mówiłby ze to był naturalne zjednoczenie (lub podbicie) plemion ps. teoria zjednoczenia powoli odchodzi w niebyt, Polanie byli dosc ekspansywnym i silnym militarnie plemionem i to był glowny czynnik zjednoczenia. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiślanin? Re: W X w. roznica IP: 83.238.130.* 05.05.06, 09:27 trzeba sie zgodzić z poprzednikiem - Polanie podbijali na potegę,a swoje druzyny (pewnie w większości składfające się z wikingów) finansowali sprzedając podbitych kupcom Arabskim w niewolę. Ale się to na nich zemściło bo podbici podnieśli bunt apotem zreszta Czesi wszystko za Mieszka II spalili ( a inni wrogowie biedaka wytrzebili), a Kazimierz Odnowiciel już osiadł w Krakowie. Można zreszta porównać Małopolskę i Wielkopolskę jesli chodzi np. o ilość zabytków średniowiecznych i osadnictwo. Najstarsze koscioły na ziemiach Polskich były na 100% na południu Polski - Kraków, Wiślica, Cieszyn- chrystianizacja Moraw przez Apostołów Słowian Cyryla i Metodego była przecież wcześniej, potem tylko przez niemieckich księży została zwalczona. Ten w Poznaniu to może jest co najwyżej najstarszy kościół obrządku łacińskiego na ziemiach polskich. Pozdrawiam potomek Wiślan (to pewnie wg. jednego z poprzedników prawie nie-Polak) Odpowiedz Link Zgłoś
mg2005 Re: W X w. roznica 05.05.06, 10:05 > sprzedając podbitych kupcom Arabskim w niewolę. I żydowskim... Pierwsi Żydzi na ziemiach polskich to handlarze słowiańskimi niewolnikami...)) Odpowiedz Link Zgłoś
dem0kryt Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 14:46 "trudno powiedzieć że wiślanie to nie polacy i nie ziemie polskie" Trudno też powiedzieć, że to byli Polacy, bo trudno mówić o istnieniu narodu polskiego już wtedy. Przypomina się stara dyskusja, czy Karol Wielki był Francuzem, czy Niemcem? Ani jednym, ani drugim - był Frankiem. A Wiślanie byli Wiślanami, od pewnego czasu mogli być co najwyżej poddanymi księcia Mieszka w tworzonym przez niego państwie. Świadomość narodowa, tak jak dziś ją rozumiemy, jeszcze wtedy nie istniała... Można mówić co najwyżej o świadomości plemiennej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: 150.254.85.* 05.05.06, 09:35 Większość ludzi wyedukowanych w polskich (i zapewne nie tylko) szkołach średnich nie zdaje sobie sprawy, jak mało w gruncie rzeczy wiemy o początkach państwa polskiego. Sporne jest prawie wszystko. Jedna z nielicznych w miarę pewnych dat to data chrztu Polski: 966 rok, zapewne w Wielką Sobotę, bo to był wówczas praktycznie jedyny dzień przeznaczony na chrzest dorosłych (mogła to być też sobota przed świętem Zesłania Ducha Świętego, ale rzadziej i raczej później; ciekawostka: dokładnie w tym samym czasie nastąpił chrzest Danii). Ale gdzie się to dokonało, tego już nie wiemy. W artykule pada teza, że Mieszko mógł dać się ochrzcić w Ratyzbonie, a któryś z PT Dyskutantów zareagował na to dość ostro. Jest to stara hipoteza Jerzego Dowiata ("Chrzest Polski") z lat sześćdziesiątych. Opiera się na przesłance, że chrzest osoby dorosłej, a zwłaszcza tak ważnej, jak książę całkiem sporego państwa, był zwykle połączony z bierzmowaniem. A bierzmowania mógł dokonać w zasadzie tylko biskup. Czechy nie miały jeszcze swojego biskupa (Praga otrzymała go w roku 973, a więc później niż my: polskie biskupstwo wiązane przez większość autorytetów z Poznaniem założono w 968 roku) i podlegały biskupstwu w Ratyzbonie (niem. Regensburg), stąd Dowiat tam umieszcza chrzest Mieszka. Gdy przed laty rozmawiałem na ten temat z nieżyjącą już panią prof. Brygidą Kuerbis, zareagowała ona bardzo gwałtownym sprzeciwem. Według niej tak ważny akt polityczny i ideowy musiał odbyć się na oczach poddanych, a więc na terenie jądra państwa Polan. Ale gdzie? Gdy po zniszczeniach wojennych można było przeprowadzić badania archeologiczne w katedrze poznańskiej, pod posadzką najstarszego kościoła odkryto resztki kolistych fundamentów jakichś konstrukcji, z pewnością dwóch, być może także bardzo zniszczonej trzeciej. Najlepiej zachowany fragment można obejrzeć w podziemiach katedry. Postawiono hipotezę, że były to dna basenów chrzcielnych być może ocembrowanych deskami. Chrzest odbywał się wewnątrz takiego basenu, nago. Jak to mogło wyglądać, pewne wyobrażenie daje jedna z płycin Drzwi Gnieźnieńskich z czasów Mieszka Starego, przedstawiająca chrzest Prusa dokonywany przez św. Wojciecha, tyle że ze względu na brak miejsca na płycinie basen skurczył się do rozmiarów beczki. Na początku lat pięćdziesiątych, pod wrażeniem tego odkrycia, popularna była teza, że chrzest Mieszka i jego dworu odbył się w Poznaniu. Gdy w latach osiemdziesiątych odkryto, że w rotundzie przylegającej do palatium na Ostrowie Lednickim pod późniejszą posadzką, ale jeszcze z X wieku, znajduje się dno dwóch basenów chrzcielnych, część archeologów i historyków lansowała pogląd, że chrzest ten odbył się raczej tam. Nawiasem mówiąć, Długosz, piszący jakieś 500 lat później, twierdzi, że istniała tem katedra (w co raczej nie wierzy nikt ze znanych historyków). Ale tak naprawdę - nie wiemy, gdzie odbył się chrzest dworu Mieszka. Gdzie powstał pierwszy kościół na ziemiach polskich? Istnieją hipotezy, że w Małopolsce mogło dojść do wprowadzenia chrześcijaństwa w obrządku słowiańskim pod koniec IX wieku. Opiera się to na krótkiej wzmiance w żywocie św. Metodego, ilustrującej jego dar proroczy. Gdy książę potężny "siedzący w Wiślech" urągał chrześcijanom, Metody przepowiedział mu, że jeśli dobrowolnie nie przyjmie nowej wiary, zostanie przemocą ochrzcony na ziemi cudzej. "Tak się też stało" - dopowiada autor żywota. Jednakże nie znaleziono dotychczas bezspornych śladów kościołów z tego czasu. Pewne poszlaki wskazują, że można by wiązać z tym okresem fundament misy chrzcielnej podobnej do poznańskiej, odkryty w Wiśle pod koniec lat pięćdziesiątych. Inną poszlaką są imiona dwóch biskupów otwierających listę biskupów krakowskich przed biskupem z czasów Chrobrego. Być może rotunda św. św. Feliksa i Adaukta na Wawelu pochodzi sprzed okresu rządów Piastów. Zwykle uważa się, że Kraków włączono do państwa Polan ok. r. 990 (zdaje się go obejmować obszar państwa gnieźnieńskiego znany z dokumentu zwanego w historiografii "Dagome iudex" datowany na ten okres), choć niektórzy uczeni cofają ten fakt na czasy po rozpadzie Państwa Wielkomorawskiego w latach 906/907. Ale to są wszystko hipotezy oparte na bardzo kruchych przesłankach. Warto wspomnieć, że pod posadzką najstarszego kościoła - poprzednika archikatedry gnieźnieńskiej - znaleziono fundamenty niewielkiej kamiennej konstrukcji. Istnieje hipoteza, że mógł to być mały koścółek związany z misją mnichów iryjskich w IX wieku. Wsparciem tej wątłej hipotezy może być ewangeliarz z roku 800 przechowywany w bibliotece katedralnej w Gnieźnie. Zapiski na jego marginesach interpretuje się jako charakterystyczne dla irlandzkich misjonarzy z tego okresu. Prowadzili oni rzeczywiście rozległe prace misyjne w barbarzyńskiej Europie. Odnośnie ewentualnych prac pod kościołem Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. Jest to bardzo piękny zabytek z czasów Jagiełły i Władysława Warneńczyka, niestety mocno nadgryziony zębem czasu. W latach pięćdziesiątych XIX wieku Prusacy chcieli go rozebrać. Z ledwością zebrano wówczas fundusze na jego uratowanie - głównie przez zastosowanie kotew i odciągów stalowych wewnątrz kościoła. Jest on dziś praktycznie nieczynny, na wszelki wypadek. Nie dziwię się więc władzom Kościoła poznańskiego, że boją się ryzykować wykopaliska w jego wnętrzu. Odpowiedz Link Zgłoś
rs_gazeta_forum Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 12:41 Podziękowania :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rurka z kremem Czy już wtedy działały Poznańskie Słowiki... IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 05.05.06, 09:44 ...i rozdawano gatki z napisem "Roma"? W Poznaniu w ogóle wszystko jest najstarsze; w tym dworzec PKP - wczesny barak. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Geograf Bawarski Re: Czy już wtedy działały Poznańskie Słowiki... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 10:00 Poznań jest rzeczywiście jedną z dwóch (obok Gniezna) siedzib królewskich Polski i te dwa miasta wiodą spór o palmę pierwszeństwa... Co do Wiślan, to oni rzeczywiście mieli chrześcijaństwo wcześniej (w IX w.), ale z tego okresu się prawie nic nie zachowało, bo próba chrystianizacji się nie udała. Tak więc najstarsze i najważniejsze zabytki początków Państwa Polskiego pochodzą z Wielkopolski (Gniezno, Poznań, Ostrów Lednicki). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Historyk Propaganda jak zwykle i nic więcej IP: 80.50.241.* 05.05.06, 10:10 No cóż jak zwykle propaganda i nic więcej. Trzba być kiepskim historykiem aby wierzyć że najstarszy kościół w Polsce wybudowała Dąbrówka i to jeszcze w Poznaniu , który nigdy nie był ośrodkiem centralnym jak Gniezno czy Kraków. Chrześcijaństwo na tereny południowej Polski dotarło w IX w i wtedy pewnie tak jak w Czechach powstały pierwsze kościoły. W Gnieźnie najstarze kamienne relikty wskazują na pierwszy kościół z ok 850 roku tj jakieś 100 lat przed odkryciem poznańskim.Tak to jest jeśli wykopaliska sponsoruje URząd Miejski i trzeba pochwalić się wynikami.Sam pracowałem przez 5 kolejnych wakacji na wykopaliskach to wiem. Na tych wykopaliskach pani Hanna Kóeka-Krenz wymyśliła już teorie że to Poznań był ośrodkiem stołecznym, że chrzest Polski odbył się w Poznaniu. I tak co roku wymyśla jakieś pseudonaukowe sensacje. Aż najwybitniejszy polski mediewista tj Gerard LAbuda wypowiedział się brutalnie że we wszystkich dokumentach pisanych z X wieku Polska okreslana jest jako Civitas Gesnensis tj Państwo Gnieźnieńskie a Poznań dla niego był tylko i wyłącznie twierdzą wojskową osłaniającą Gniezno ze strony zachodniej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kuba Re: Propaganda jak zwykle i nic więcej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 10:14 Ile ludzi tyle interpretacji, ja najobiektywniejszej wiedzy zasięgam w książkach i na wykładach... Internet cennym źródłem informacji jest, ale tutaj każdy może interpretować dane zdarzenie jak chce. :P Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rurka z kremem Jest więc możliwe, że Poznańskie Słowiki... IP: *.icm.edu.pl / *.icm.edu.pl 05.05.06, 10:20 ...śpiewały na ślubie Dąbrówki i Mieszka. W ten oto sposób będziemy mieli - oprócz kościoła - najstarszy chór chłopięcy w Polsce. Też w Poznaniu :-) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Wskazany umiar wypowiedzi IP: 150.254.85.* 05.05.06, 10:31 To nie pani profesor Koćka-Krenz wymyśliła teorię o stołeczności Poznania. Stołeczność w X albo XI wieku to pojęcie nieostre. Stolica była tam, gdzie przebywał władca i jego dwór. Względy aprowizacyjne i dbałość o utrzymanie władzy nad różnymi obszarami państwa powodowały, że dwór ciągle się przemieszczał. Ale na pewno Gniezno i Poznań w czasach Mieszka i Chrobrego były najważniejsze z "sedes Regni principales" i raz jedno wysuwało się na czoło, raz drugie. Dodałbym jeszcze Ostrów Lednicki, może rezydencję letnią (?). Rzeczywiście "Dagome iudex" mówi o państwie gnieźnieńskim i pierwsze arcybiskupstwo zlokalizowano w Gnieźnie. Tam również, według tradycji,pochowano Dąbrówkę. Ale to z Poznaniem wiąże się siedzibę pierwszego biskupstwa polskiego i to w Poznaniu pochowani byli Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II i Kazimierz Odnowiciel. A gród poznański, jak dowodzą ostatnie wykopaliska, był co najmniej tak samo potężny, a prawdopodobnie bardziej, niż gnieźnieński. Czyli - należałoby mówić o stołeczności obu ośrodków. A może trzech. A gdzie odbył się "chrzest Polski" - czyli chrzest Mieszka i najwybitniejszych wielmożów - tego nie wiemy. Jeżeli ktoś mówi inaczej, próbuje narzucić swoją hipotezę jako prawdę. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pyra III Re: Wskazany umiar wypowiedzi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 11:34 A słyszeliście matołki z Krakowa o takim pojęciu jak "król ambulans"?? We wczesnym średniowiecczu nie było stolicy w dzisiejszym rozumieniu!!! Książę czy król przenosił się z grodu do grodu bo jeden gród nie byłby w stanie utrzymać całej drużyny. A prawda jest taka, że Poznań był ośrodkiem politycznym a Gniezno kościelnym!!! A wy tam na Wzgórzu Wawelskim w czasie gdy Poznań był centrum Państwa Polan karmiliscie smoka!!! I zostaliście podbici przez Polan tak jak wczesniej byliście podbici przez Państwo Wielkomorawskie!!! Wiwat Poznań!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gabiene a czytał matołek Kronikę Galla Anonima? IP: *.centertel.pl 05.05.06, 14:22 gdzie się zalęgły dzikie zwierzęta? Krótka była świetność Poznania: Kazimierz Odnowiciel nie miał już do czego wracać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: a czytał matołek Kronikę Galla Anonima? IP: 150.254.85.* 05.05.06, 14:53 Prawda, Gall pisał o tych zwierzętach (bodajże o wilkach) w Poznaniu i Gnieźnie. Ale według Długosza Kazimierz kazał się pochować w Poznaniu, nie w nuworyszowskim Krakowie. I kazał odbudować katedry w Gnieźnie i Poznaniu. Gdyby nie wygnano Bolesława Śmiałego (koronowano go zgodnie z tradycją w Gnieźnie), pewnie też by go pochowano w Poznaniu, a potem trudniej byłoby Hermanowi i Krzywoustemu zerwać z tradycją i dać się pochować w Płocku. O ile by w ogóle doszło do ich rządów. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gabiene nuworyszowy Kraków IP: *.centertel.pl 05.05.06, 15:21 monika.univ.gda.pl/~literat/gal/0023.htm: "W końcu zaś zarówno od obcych, jak i od własnych mieszkańców Polska doznała takiego spustoszenia, że w zupełności niemal obraną została z bogactw i ludzi. Wtedy to Czesi zniszczyli Gniezno i Poznań i zabrali ciało św. Wojciecha. Ci zaś, co uszli z rąk wrogów lub którzy uciekali przed buntem swoich poddanych, uchodzili za rzekę Wisłę na Mazowsze. A wspomniane miasta tak długo pozostały w opuszczeniu, że w kościele Św. Wojciecha męczennika i Św. Piotra apostoła dzikie zwierzęta założyły swe legowiska. Klęska ta zaś dlatego tak powszechnie miała dotknąć całą ziemię [polską], że podobno Gaudenty, brat i następca św. Wojciecha, z nie znanej mi przyczyny obłożył ją klątwą. To, co [tu] powiedziano o zniszczeniu Polski, niechaj wystarczy i niech posłuży ku poprawie tym, którzy przyrodzonym panom nie dochowali wiary." Na twoich profesjonalnych wypowiedziach kladzie sie cieniem uwaga o "nuworyszowym Krakowie". W ostatnim czasie w tymże mieście badania archeologiczne odsłoniły relikty przynajmniej jedenastu budowli przedromańskich, kamiennych - odsyłam do rozprawy i artykułów Z. Pianowskiego. Znajdź drugie takie miasto w tym czasie w środkowej Europie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: paulos Re: Propaganda jak zwykle i nic więcej IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 12:22 tak, tak Historyk, na pewno masz rację... Poznań był ledwie dziurą... jaki idiota umieścił tam pierwszego biskupa oraz biskupstwo misyjne? po jaką cholerę jakiś książę (chyba Mieszko, nie?) budował tam swój pałac? i dać się pochować na takim zadupiu? i to jeszcze w jakiejś pierwszej polskiej katedrze? no ale oczywiście katedra ta też na pewno nie mogła być pierwszą w Polsce... co do Gniezna to słyszałem, że jedne z nowszych badań odmładzają Gniezno bardzo mocno; data powstania zespołu grodowego została przesunięta na drugą połowę X wieku; wszystko wskazuje na to, że oba ośrodki były ważne, ale pytań jest jeszcze bardzo dużo; ale oczywiście Ty znasz już wszystkie odpowiedzi, a Twoją konkluzją jest: Poznań był dziurą; Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: historyk Re: Propaganda jak zwykle i nic więcej IP: 80.50.241.* 05.05.06, 15:32 Poczytaj sobie książki o średniowieczu np Mieszko I p. Gerrda Lebudy, który w opinii wszystkich historyków jest najwybitniejszym mediewistą w Polsce. Mieszko I ofiarował papieżowi podczas chrztu państwo polskie jako civitas gnesnensis czyli państwo gnieźnieńskie . Co oznacza ,że chyba stolicą tego państwa było Gniezno. Fakty archeologiczne mogą być interpretowane a pisane dokumenty nie.A wszystkie dokumenty spisane z tamego okresu tj X w wymienają Gniezno jako stolice. Po drugie poczytaj sobie na temat grobów królewskich w Poznaniu. W XIX wieku odkryto szczątki 2 szkieletów w Katedrze poznańskiej i ponieważ były to zabory to stwierdzono ,że jest to Bolesław Chroby i Mieszko I. Kaplica złota też powstała w XIX wieku. Ba nikt nawet nie zbadał czy te szkielety pochodzą z tego okresu i czy w ogóle DNA kości wskazuje na pokrewieństwo. Jak chcesz dyskutować na dane historyczne to musisz mieć wiedze a nie bazować na emocjach. Nie napisałem,że Poznań był dziurą ale był wtedy w państwie Polan na 3 miejscu po Gnieźnie i Ostrowie Lednickim. Zresztą kronikarze towarzyszący Ottonowi III podczas zjazdu wymieniają tylko te 2 grody i tylko przypuszcza się że może w Poznaniu również był Odpowiedz Link Zgłoś
slawwek Gdzie to jest dokładnie? 05.05.06, 10:37 Czy ktoś wie gdzie to dokładnie się znajduje? w okolicach katedry? może jakieś fotografie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Gdzie to jest dokładnie? IP: 150.254.85.* 05.05.06, 10:49 Gdy idziesz od strony Starego Rynku czy Garbar albo z przystanku tramwajowego w kierunku katedry, po lewej stronie widzisz psałterię i zaraz potem gotycki kościółek Najświętszej Marii Panny. To ten. Pod nim znajdują się resztki kaplicy grodowej (lub małego kościoła) z X wieku. A fundamenty palatium częściowo znajdują się pod zachodnim przęsłem współczesnego kościoła i wychodzą poza jego mury od strony zachodniej, a także kilka metrów ku południowi i ku północy, zgodnie ze szkicem zamieszczonym w "Gazecie". Nie byłem tam kilka miesięcy, ale jak byłem w grudniu albo styczniu - wykopaliska były zasypane. Odpowiedz Link Zgłoś
sebar_rysiu Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! 05.05.06, 12:04 Teraz to chyba jasne, ze nie jakies Gniezno... Prawdopodobnie w Poznaniu przyjeto chrzest Polski... no i to tu przebywal pierwszy krol Polski Mieszko I, zanim w ogole powstalo Gniezno! Czas wreszcie by silne lobby historykow w Krakowie i Warszawie uleglo niezaprzeczalnym faktom i przestalo przemilczac prawde historyczna.. Sebar sebar_rysiu@yahoo.co.uk P.S.: W katedrze w Poznaniu spoczywa niemal cala dynastia Piastow!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiślanin? Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: 83.238.130.* 05.05.06, 12:37 Tej Wiara! Ale zabawne rozbicie dzielnicowe przy okazji tego krótkiego artykułu wychodzą! No i jakieś takie niepotrzebne pyrowate kompleksy.... A tak naprawdę to całe poznańskie Fryderykowi Wielkiemu i państwu pruskiemu powinno byc wdzięczne za to, że to tego najlepiej zorganizowanego i najnowoczęśniejszego Państwa krainę ową raczył był przyłączyć i nowo nabytych poddanych należycie wychował. Szkoda tylko że więcej polskich ziem pod pruskim panowaniem nie było (po III. rozbiorze była też Warszawa i kawał Polski na wschodzie ale niestety Moskal sobie potem odbił). A wracając do dyskusji o pierszej swiątyni chrześcijańskiej - to przecież chrzest dotyczył tylko wierchuszki a prosty lud był jeszcze setki lat pogański, prawdziwa chrystianizacja to podobno dopiero XIV-XV wiek. No a teraz to nawr ót do pogaństwa następuje, więc koło historii się zamyka. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pyra III Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 13:20 Tey uważaj lepiej!!! Nie Fryderyk nas wychował tylko my sami się tak wychowalismy!!! I zapamietaj to raz na zawsze!!! A poza tym jakie kompleksy??? Nie musimy ich mieć bo to w Pyrlandii zaczynała się Polska. Z Wielkopolski pochodzą pierwsi królowie. Tutaj sa ich groby!!! My tzn. poznaniacy nie całowalismy Niemców po tyłkach tak jak krakusy Austriaków!!! Tylko z nimi walczylismy. Pracą i poprzez zbrojną walkę. To Powstanie Wielkopolskie jest jedynym w pełni zwycięskim powstaniem. Sami wyzwolisimy prawie całą Wielkopolskę nie czekając na Piłsudskiego i konferencję pokojową . Wiec uwaząj co i do kogo mówisz!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiślanin? Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: 83.238.130.* 05.05.06, 14:09 Tej słuchej wiara! To dlaczego w takiej to Kongresówce naród (przecież mało co się od wielkopolskiego różniący) się sam nie wychował tylko w najnieodpowiedniejszych momentach powstania wywoływał ( np. 1831 zamiast 1848 i 1861 zamiast np podczas wojny krymskiej)??? Porównajcie przecież pruską administrację, sądownictwo, poziom cywilizacyjny wczesniejsze znisienie poddaństwa chłopów itd. z tym co było w Kongresówce!!!! Po prostu świetnie się Polacy w poznańkim do pruskieo Ordungu dostosowali i chwała Wielkopolanom za to! Nauczyli się rozsądku i powstanie w najodpowiedniejszym momencie wywołali kiedy prusy padały (a nie bez głowy jak w kongresówce). Dlatego też szkoda, że taka Warszawa i Mazowsze się pod pruskim zaborem nie ostała, trochę by ich tam porzundku nauczyli. Pozatym zbieracie jeszcze plusy, że nie by.ło tu przeludnienia wsi (prusacy mieli w poznańskim rezerwuar Gastarbeiterów dla Ruhrgebietu) oraz, że prusacy przemysł z wiadomych wzgledów na Śląsku lokowali (dlatego nie ma teraz w Pozńskim problemów większych z przemysłem cięzkim). A wracając do najstarszych kościołów chrześcijańskich i tak były zapewne na południu ziem polskich - w obrządku słowiańskim. A taj nawiasem - czy Polacy się sami rządzić umieją to nie wiem - elity I Rzeczpoplitej piękny kraj zmarnowały teraz mamy IV RP ale widać, że nauk z historii nikt nie wyciąga! Aha, w Galicji austriaków nikt w dupy nie całował a Piłsudskim wielkim Polakiem był. To na tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: 150.254.85.* 05.05.06, 14:42 Niby trochę w tym racji jest (trzeba było od początku pochlebić!). Ale dziś już Ordnung nie ten... Taka sama polnische Wirtschaft, jak w reszcie Polski. No, może małe miasteczka i wsie nieco porządniejsze. Ale u Was w Galicji chyba tyż są ładne, nie? Mało kto wie, że ok. roku 1840 rozważano, by Prusy przekształcić w monarchię dualistyczną, niemiecko-polską. Nic z tego nie wyszło, ale gdyby Prusy miały taki zasięg, jak po III rozbiorze, kto wie, co by było. Może coś w rodzaju nieco późniejszych Austro-Węgier? To mogłaby być całkiem spora potęga! Tylko niepodległość byłoby później trudniej wywalczyć. A może właśnie nie? Inni zaborcy też by musieli brać udział w licytacji posunięć propolskich. Kto wie, co by było... Po bitwie pod Sadową może włączono by Galicję do państwa prusko-polskiego? Ale się rozmarzyłem! A dyskusja miała być o kościele grodowym w Poznaniu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Wiślanin? Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: 83.238.130.* 05.05.06, 15:45 Chciałbym się tu odnieść do postu Kolegi Lykosa z godziny 14.42: Pragnę koledze Lykosowi pogratulować rozległej wiedzy (np. o "Dagome Iudex" ), jestem pełen podziwu! Naprawdę było warto posty Kolegi czytać. Tak na marginesie: Bardzo ciekawe są hipotezy Kolegi Lykosa z czasów rozbioru - jeśli Kolega interesuje się zabawą w historię alternatywne to polecam wydane rozmowy z Radia Bis (tytuł ksiązki mi kurcze wyleciał z głowy ) - była tam np. ciakawe hipotezy o wywołaniu powstania w czasie Wojny Krymskiej oraz co było gdyby Czartoryski a nie Stanisław Poniatowski nie został królem Polski. Ech, Poslka historia jest po części historią zmarnowanych szans i zwycięstw - byłem niedawno we Lwowie i na Podolu - taki piękny kraj polskei elity I RP przehulały! A takie Prusy z niczego w potęgę się przemieniły - stawiając na kapitał ludzki. Aha tak pozatym czytałem kiedyś wydane w Niemczech dwa zbiory opowiadań z różnymi historiami alternatywnymi ( oczywiście była tam klasyczna historia alternatywna Toynbee`ego w której Aleksander Wielki żyje dłużej, były tam też opowiadania i artykuły tłumaczone z polskiego i rosyjskiego [np. co by było gdyby Napoleon lepiej rozegrał kampanię 1812] - w razie zainteresowania mogę wieczorem w tym forum wpisać ich tytuły - są godne polecenia). Tak całkiem na marginesie: jestem pochodzenia "Galicyjsko/Kongresowego" a moja Pani wywodzi swój ród z rodzinnej miejscowości Ludendorffa (albo Hindenburga?), - taka mieszanka typowa pewnie dla Polski- ale w pięknej Małopolsce już niestety nie mieszkam. Podziały dzielnicowe, które tutaj z powodu jednego niewinnego artykułu przebijają to są nawet zabawne. PS: oczywiście piersze kościoły chrześcijańskie były na Południu ziem zamieszkałych przez plemiona słowiańskie z których się wywodza współczesny naród , który wiarę chrześcijąńską tylko pewnie powierzchownie przyjała i na powrót do pogaństwa powraca. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pyra III Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 15:30 W Kongresówie nie wychowali się bo ruski car i carska Rosja to był syf i bałagan. Więc nie było potzreby rywalizowac z Rosjanami. W kongresówie Rosjanie nie organizowali komisji kolonizacyjnych jak w Wielkopolskce HAKATA w celu wykupienia upadających polskich majątków ziemskich. Wielkopolanie zawsze mysleli bardziej racjonalnie. Dawnym herbem Wielkoplski (za czasów Kazimierza Wielkiego) była głowa byka - symbol rozwagi. Gdy Polskie pany parły na wschód i dzikie pola Wielkopolanie chcieli zrobić porządek z Marchia Brandenburską i Pomorzem zach. Nie byloby później problemu z Prusami. Ale łatwiej było podbic dziekie pola niz włozyc więcej wysiłku w walke na zachodzie... I jeszcze jedno. Przeludnienie na wsi. Nie było go w Wlkp. nie dlatego, że poznaniacy pracowali w Zagłębiu Ruhry ale dlatego, ze w przeciwienstwie do Galicji i reszty Polski na Wlkp. wsi obowiązywała zasada, że całe gospodarstwo dziedziczył najstarszy syn!!! A reszta szła do miasta do fabryk. I dlatego też godpodarstwa w Wlkp. były i są większe, a nie takie jak w Kongresówie czy Galicji np. po pół morgi :-) To prawda niestety, że poznański porzóndek powoli zanika...Ale wystarczy pojechać na wieś na Dolny Śląsk, Mazowsze, Lubelszczyznę czy Małopolskę (sama nazwa wiele mówi) aby docenić fakt, że mieszka się w poznańskim!!! A najlepiej byłby gdybyśmy w końcu w Wielkoplsce ogłosili secesję!!! Odpowiedz Link Zgłoś
turtlezzz Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! 05.05.06, 19:29 > My tzn. poznaniacy nie całowalismy Niemców po tyłkach tak jak krakusy > Austriaków!!! No ja bym tego całowaniem nie nazwał. Przypominam, że do osiągnięcia autonomii Galicja powstawała kilkakrotnie (1809, 1846, 1848). A potem można mówić o sojuszu elit polskich z dynastią rakuską w ramach monarchii. Nie trzeba chyba przy tej okazji przypominać, że w II połowie XIX wieku dwukrotnie premierem Austro-Węgier był Polak, a rząd Badeniego był wprost opanowany przez Polaków. Odpowiedz Link Zgłoś
janek344 Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! 05.05.06, 13:38 Jesteś wiślanin, więc możesz nie wiedzieć ale od zawsze (także w nauce szkolnej) wiadomo, że Poznań był stolicą Mieszka I(czyli najstarszą stolicą Polski) a nie Gniezno do którego stolicę przeniósł Bolesław Chrobry. Oba te miasta są w Wielkopolsce i żaden Fryderyk nie był nam potrzebny. A Prusacy jedynie niszczyli. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Poznan pierwsza stolica Polski !!!!!!!! IP: 150.254.85.* 05.05.06, 13:52 W kwestii formalnej: Fryderyk II w wyniku I rozbioru Polski objął w posiadanie tylko północną Wielkopolskę (rejon nadnotecki). Jądro Wielkopolski w II rozbiorze włączył do Prus Fryderyk Wilhelm II. A jeśli chodzi o zasługi Prusaków w wychowaniu Wielkopolan, to są one mniej więcej takie jak zasługi komunistów w umocnieniu Kościoła katolickiego w Polsce. Trzeba się im było przeciwstawić. Odpowiedz Link Zgłoś
fyrlok Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 12:34 > najstarsza....na ziemiach polskich A co to, te "ziemie polskie" ? pzdr ze Slonska Fyrlok Odpowiedz Link Zgłoś
fyrlok Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 12:58 Przy okazki: co to jest, ten "Polak", w tym okresie ? Bo ja slyszalem, ze nawet Mieszko nim nie byl........ Ale to napewno jakas propaganda zydowsko-góralsko-niemiecko-rosyjska. :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Lykos Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: 150.254.85.* 05.05.06, 13:35 Górali w to Waszmość nie mieszaj! Rzeczywiście, propaganda niemiecka twierdziła, że Mieszko był Germaninem i rządził przy pomocy drużyny wikińskiej. Miał mieć na imię Dago, jak o tym ma świadczyć dokument "Dagome iudex" przechowywany w Watykanie. Istnieją nawet Polacy, którzy tę hipotezę podchwycili. Hipoteza powołuje się na analogie, przede wszystkim na ruskich Rurykowiczów, którzy byli z pochodzenia Waregami (tak nazywano odpowiedników Wikingów we wschodniej Skandynawii = Szwecji, wyprawiających się głównie w kierunku Europy południowo-wschodniej - na Ruś i do Bizancjum). Poza tym, według twórców tej hipotezy, Polacy czy Słowianie w ogóle nie byli i nie są zdolni do stworzenia państwa. Pierwsze państwo słowiańskie stworzył kupiec gallofrankijski Samo, a Slowian południowych zorganizowali Bułgarzy. Teoria ta jest jednak sprzeczna z całą tradycją polską. Najstarszy nasz anonimowy kronikarz zwany Gallem podaje rodowód Mieszka sięgający 5 pokoleń wstecz (Mieszko należał do szóstego) i wszystkie imiona miały charakter słowiański. O ile dobrze pamiętam, na denarach jest napis Misico. Imię Dago jest rzeczywiście zagadkowe. Rzeczony dokument nosi tytuł "Dagome iudex" od początkowych słów tekstu. Jest to kopia z końca XI wieku dokumentu o wiek starszego, kopista opatrzył ją komentarzem, że chodzi zapewne o Sardynię, bo tam rządzą sędziowie. Z pewnością odpis zawiera liczne błędy - sam wyraz iudex (sędzia) budzi nieufność. Jest to opis państwa gnieźnieńskiego (o ile dobrze pamiętam, Gnezdun civitas) i poddanie go pod opiekę papieża, wraz z wymienionymi z imienia synami Mieszka i Ody. Brak wzmianki o Bolesławie. Interpretacji dokumentu było mnóstwo. Mi podobała się hipoteza Stanisława Kętrzyńskiego, według ktorego początek mógł brzmieć: "Ego Mesico dux" (pisany minuskułą, tzn. bez wielkich liter) i został zniekształcony przez kopistę lub kolejnych kopistów. Ale to też tylko hipoteza. Jednak śladów drużyny germańskiej w zabytkach pisanych i archeologicznych brakuje. Odpowiedz Link Zgłoś
silthor Początki państwa polskiego 05.05.06, 14:39 Czy mógłbyś Lykosie polecić jakieś opracowanie o początkach państwa polskiego, które byłoby w miarę aktualne i obiektywne. Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe kompetentene wpisy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cm Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.dip0.t-ipconnect.de 05.05.06, 15:21 Jednak śladów drużyny germańskiej w zabytkach > pisanych i archeologicznych brakuje Podobno na grobie Chrobrego jest napisane "Regnum Szlavorum, Gothorum sive Polonorum" czyli wladcca Gotow i Polakow Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: obserwator Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.kom / *.os1.kn.pl 06.05.06, 23:23 Podziwiam wiedzę o początkacch państwa Polskiego, ale ... co do najstarszego kościoła w Polsce to mam pewne wątpliwości. Ale od początku. Czytając posty nie zauważyłem żadnego mówiącego o wczesnych kościołach na Śląsku. Zatem chyba warto w tym miejscu przytoczyć parę informacji. Śląsk podobnie jak Małopolska weszły w skład państwa czeskiego prawdopodobnie około połowy X wieku. Władcą Czech był wtedy Bolesław I Okrutny 929-972 ojciec Dąbrówki. Dokonał on podoju terenów Ślężan zapewne w latach czterdziestych X wieku - świadczą o tym wyniki badań archeologicznych na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu, gdzie znaleziono gród czeski z tego okresu. Interesujące, jest to że władcy plemienni Ślężan i Wiślan zostali książętami udzielnymi pod zwierzchnością czeską (oczywiście z zakładnikami przetrzymywanymi na dworze w Pradze). Obszary podbite były traktowane przez Czechów jak źródło pozyskania danin (coroczny trybut) oraz pogan - niewolników, których sprzedawano na targu w Pradze - jednym z najwiekszych w tym okresie w Europie. Jednak poza władzą zwierzchnnią Czesi wprowadzili na terenach Śląska i Małopolski chrześcijaństwo co pociągało za sobą budowę kościołów lub kaplic grodowych. Tak więc najstarsze świątynie murowane tych obszarów pochodzą zapewne z około połowy X wieku - i co ważne zostały wzniesione wcześniej niż chrzest Mieszka i wprowadzenie chrześcijaństwa w państwie Polan (co miało miejsce jak wiemy w 965 roku a chrzest Państwa Polan w 966 roku). Prowadzone w latach 1996-2000 badania architektoniczno-archeologiczne w krypcie katedry we Wrocławiu oddsłoniły relikty kamiennego kościoła na planie krzyża łacińskiego z absydą na zamknięciu prezbiterium. Kościół ten zbudowany został przez udzielnego księcia Ślężan zapewne około połowy X wieku. Poprzedzał on wzniesioną około 1000 roku także kamienną katedrę Bolesława Chrobrego. W latach 2003-2005 prowadzone były prace badawcze (architektoniczno-archeologiczne) na terenie zamku na Gromniku (pow. Strzelin), gdzie odkryto pochodzącą także z około połowy X wieku rotundę (kaplicę)z dwoma absydami. Budowane na Śląsku i Małopolsce świątynie powielały wzorce czeskie (zatem i europejskie) i budowane były na planie krzyża z absydą na zamknięciu prezbiterium - kościół-katedra we Wrocławiu; lub na planie rotundy z absydą (absydami)- kościół św. Feliksa i Adaukta na Wawelu, czy kaplica na Gromniku. Spoglądając zatem przez pryzmat przedstawionych budowli z terenu Śląska czy Małopolski zlokalizowana przy palatium w Poznaniu kaplica (kościół?) jest prawdopodobnie jednym z kilku najstarszych w Polsce - ale czy najstarszym? Jeszcze parę słów o metodzie badań georadarem. Faktycznie możliwe jest zastosowanie tej metody w celu zlokalizowania ukrytych pod ziemią reliktów. Niestety nie daje ona możliwości dokładnego datowania obiektów. Uzyskane tą metodą wyniki operają się jedynie na odczytywaniu zakłóceń powodowanych przez zmieniającą się strukturę gruntu (mury, grunt rodzimy). Aparatura zarejestruje zatem mur jedynie jako zmianę (zakłócenie) bez określenia jaka jest jej struktura. Inczej mówiąc - wiemy że jest mur ale nie mamy możliwośći weryfikacji czy jest on kamienny czy ceglany, czym jest związany zaprawą czy gliną itd. Pełną odpowiedź mogą dać jedynie wykopaliskowe badania architektoniczno-archeologiczne (nie tylko archeologiczne bowiem odkryte mury stanową elementy architektury). Prezentowane wyniki badań georadarowych wskazują jedynie na lokalizację jakiejś budowli przy palatium Mieszka I i Dąbrówki - być może kaplicy. Określenie czasu jej budowy (zatem także i fundatora), formy, przebudów powinno poczekać do czasu przeprowadzenia badań wykopaliskowych, kiedy możliwa będzie weryfikacja i analiza odsłoniętych reliktów. Na koniec warto zwrócić uwagę pani redaktor Dainie Kolbuszewskiej - że osoba na którą powołuje się jako znawcę wczesnych kościołów w Polsce jest istotnie historykiem badającym średniowiecze, nie brała ona jedak udziału ani w badaniach architektoniczno-archeologicznych prowadzonych w Katedrze Wrocławskiej ani rotundy (kaplicy)na Gromniku. Myślę, że Redektor poważnej gazety jaką jest GW chyba powinna dokładniej dobierać autorytety naukowe w celu potwierdzenia przedstawianych hipotez. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Piotr Lamparski Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: 158.75.34.* 08.05.06, 11:12 "...Jeszcze parę słów o metodzie badań georadarem. Faktycznie możliwe jest zastosowanie tej metody w celu zlokalizowania ukrytych pod ziemią reliktów. Niestety nie daje ona możliwości dokładnego datowania obiektów. Uzyskane tą metodą wyniki operają się jedynie na odczytywaniu zakłóceń powodowanych przez zmieniającą się strukturę gruntu (mury, grunt rodzimy). Aparatura zarejestruje zatem mur jedynie jako zmianę (zakłócenie) bez określenia jaka jest jej struktura. Inczej mówiąc - wiemy że jest mur ale nie mamy możliwośći weryfikacji czy jest on kamienny czy ceglany, czym jest związany zaprawą czy gliną itd. Pełną odpowiedź mogą dać jedynie wykopaliskowe badania architektoniczno-archeologiczne (nie tylko archeologiczne bowiem odkryte mury stanową elementy architektury). Prezentowane wyniki badań georadarowych wskazują jedynie na lokalizację jakiejś budowli przy palatium Mieszka I i Dąbrówki - być może kaplicy..." Zgadzam się z przedmówcą w 100%. Od kilkunastu lat stosuję georadar w badaniach geologicznych i archeologicznych i potwierdzam każde jego słowo. Co do sensacyjności komentowanego artykułu i zakwalifikowania tego odkrycia do "Odkryć XXI wieku" chciałbym jeszcze dodać swoje trzy słowa. Otóż sprawa badań georadarowych (ale również elektrooporowych) na terenie i w okolicach kościoła NMP na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, to wcale nie jest sprawa taka nowa, jak sugeruje autorka artykułu. Badania georadarowe tego obszaru były już prowadzone przeze mnie w październiku 1996 roku. Aparatura była trochę mniej nowoczesna (SIR SYSTEM-3), ale wyniki jak najbardziej interesujące. Po mnie obszar ten badał metodą elektrooporową dr Krzysztof Misiewicz z Warszawy i w zasadzie potwierdził moje interpretacje. A były one odrobinę inne niż sugeruje autorka komentowanego artykułu. Otóż tamte badania wskazywały na istnienie kolistej struktury zaburzeń gruntu (rotundy?) pod wschodnią połową kościoła. I co ciekawe, dosyć zbieżny obraz z moimi wynikami pokazuje rycina załączona do artykułu (badania firmy GEO-RADAR). Różnice są w interpretacji. Ale tego, jak rzeczywiście układają się fundamenty pod ziemią, nie dowiemy się aż do czasu możliwości ich odkopania. Nie jest to więc, jak sugeruje Gazeta jedno z "...odkryć XXI wieku.." skoro zasadniczy układ zaburzeń geofizycznych, będących śladem fundamentów, był znany już w 1996 roku. Pozdrawiam Piotr Lamparski Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Obserwator Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.kom / *.os1.kn.pl 08.05.06, 23:19 Bardzo dziekuję za poparcie. Odpowiedz Link Zgłoś
bronkas Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? 05.05.06, 14:53 Zastanawia mnie ,dlaczego w Poznaniu ,a nie w Gnieznie zostala pochowana prawie cala dynastia Piastow ?! Jest juz od dosc dawna wiadome,ze Poznana byl grodem nr 1 w tamtych czasach,a pozatym Poznan byl jeszcze za czasow Przemysla // STOLICA POLSKI !! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: pyra III Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 15:15 I Poznań to chyba jedyne miasto w Polsce gdzie są dwa zamki - królewski na Wzgórzu Przemysła (bywał w nim b. często W. Jagiełło) i cesarski (a własciwe królewski Hohenzollernów) na Świętym Marcinie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Igapaw Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.crowley.pl 08.05.06, 14:16 W Wa-wie są trzy.. Królewski, Ostrogskich (teraz Muzem Chopina), Ujazdowski (choć ten trzeci to tak trochę na siłę zamek - ale na miejscu dawnego zamku w Jazdowie) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bary [...] IP: *.one.pl / *.internetdsl.tpnet.pl 05.05.06, 16:46 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jwm1 Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 17:04 Nicu nicu mój dziedzicu. Wiadomo, że chrześcijaństwo wprowadzono w Małopolsce i to wtedy, gdy Wielkopolanie wisieli zaczepieni ogonami na drzewach!!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roman Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 20:30 A przecież w Gnieźnie są starsze fragmenty jednonawowej światyni tak zwane oratorium myślę że to chyba "Poznaniacy " lubia robić rozgłos choć jeszcze nie sprawdzili dokładnie lecz fama idzie w świat Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: @poznan Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.gprspla.plusgsm.pl 05.05.06, 20:59 Tyle że to była świątynia pogańska a nie chrześcijańska. Dlatego Dobrawa nie mogła zamieszkać w Gnieźnie - w połowie X w. znaczącego ośrodka kultu pogańskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roman Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 20:36 A dla tych co nie znają histori przypominam ,że pierwszą historyczną stolicą Polski było i będzie zawsze Gniezno Świadcza o tym dokumenty . Oddanie polski / Państwa Gnieźnińskiego / przez Mieszka I w opieke Panstwu Papieskiemu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ... Żonie Mieszka było na imię Dobrawa anie Dąbrówka IP: 64.124.166.* 05.05.06, 20:55 co wam odbiło? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Luxor Re: Żonie Mieszka było na imię Dobrawa anie Dąbró IP: 84.112.19.* 05.05.06, 21:06 Chrzescijanstwo na ziemiach Polskich przyjeto na dlugo przed Mieszkiem w Wislicy stolicy Wislan. ( Chrzescijanstwi wschodniego obrzadku) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roman Re: Odkryto najstarszy kościół w Polsce? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 21:13 Dabrówka to spolszczona Dobrawa A ta światynia to nie żadna pogańska a oratorium chrzescijańskie takie jakie są w Irlandi / a tak pozatym przypominamy sobie legedę o Popielu to nie Anioły a mnisi Irlandzcy przyszli do Piasta / Jest w Gnieźnie w podziemiach katedry również palenisko pogańskie Warto tam wejść i wszystko zobaczyć Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: @@@ znaleziono kościół? IP: *.autocom.pl 05.05.06, 21:41 a wiadomo już kto go zgubił? trzeba ładnie zapakować i wysłać do tego, który zgubił. Może zgubił go po pijanemu? Tak czy siak, 10% znaleźnego się należy :) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kiki Re: znaleziono kościół? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.05.06, 22:36 Odkryto najstarszy kościół w Polsce? Taki jest tytuł artykułu a nie polski może być w takim razie i wiślan ale teraz w polsce czyli tytuł wprowadzający w błąd bo w krakowie były wcześniej. z szacunkiem pozdrawiam. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomasz Re: znaleziono kościół? IP: 85.221.186.* 05.05.06, 22:54 znaleziono kościół? pierwszy raz widzę, że archeolodzy znaleźli coś zanim zaczęli kopać. I z tekstu wynika, że to co znaleźli to może prostokątna kaplica, a może okrągła rotunda i że to widać na odczycie georadaru. Może i widać. Kaplica tam można sądzić była, ale czy się zachowała? Chodzi o to, żeby uzyskać przy pomocy rozgłosu w mediach zgodę na kopanie wewnątrz kościoła? Trochę pokerowe odkrycie. Odpowiedz Link Zgłoś
bronkas Re: znaleziono kościół? 05.05.06, 23:14 Skoro twierdzicie,ze w Krakowie przyjeto CHRZESCIJANSTWO OBRZADKU WSCHODNIEGO ,to nie byl to kosciol tylko CERKWIA!!!! Czyli w Poznaniu byl pierwszy kosciol !!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: k.u.k Re: znaleziono kościół? IP: 83.238.130.* 06.05.06, 06:49 Panie Bronkas trzeba sprostować i może Panu parę faktów przypomnieć: 1Skoro twierdzicie,ze w Krakowie przyjeto CHRZESCIJANSTWO OBRZADKU > WSCHODNIEGO , - najprawdopodobniej tak jak na Morawach chrześcijaństwo obrządku słowiańskiego - w IX/X. - czyli msze odprawiano, Pismo Świętę czytano, kazania wygłaszano w języku słowiańskim powszechnie dla uwczesnych mieszkańców zrozumianym (Cyryl i Metody byli z Salonik, ale języki słowiańskie wtedy się nie różniły tak jak dzisiaj więc tłumaczenie było dla plamion polskich zrozumiałe) to nie byl to kosciol tylko CERKWIA!!!! - ja bym powiedział Świątynia Chrześcijańska - rozwód między Konstantynopolem a Rzymem nastąpił póżniej (w 1054) Czyli w Poznaniu byl > pierwszy kosciół !!! -pierona a miejcie tą satysfakcję - w Poznaniu był (być może) pierwszy kościół obrządku łacińskiego (czyli msze odprawiano w powszechnie na ziemiach polskich w X wieku znanej łacinie - nie dziwota więc, żę się lud zdziebko w Polonia Maior wkół jak mu nocy Kupały zabronili i dziesięcinę nałożyli a to do tego łaciny się musieli nasłuchać - słówko "curva" do tej pory w narodzie zostało :- ) - no i po paru latach wrócił do starego dobrego Światowida - aż "Kaiser des Heiligen Römischen Reiches" Kazimierza Odnowiciela znów na tronie osadził. PS. jak jakieś fakty pomieszałem to niech mnie może jakiś historyk albo teolog wypunktuje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: krakus Ostrów Tumski w Poznaniu??? IP: *.lipska.net / *.internetdsl.tpnet.pl 06.05.06, 00:53 Posen a Breslau, to delikatna różnica ;) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Silthor Re: Ostrów Tumski w Poznaniu??? IP: *.chello.pl 06.05.06, 01:02 Ostrowy Tumskie są w obu miastach. Odpowiedz Link Zgłoś