toja3003
05.05.08, 11:22
Cztery główne systemy monitorowania temperatury Ziemi (angielski
Hadley-CRUT i amerykańskie GISS, UAH i RSfS) stwierdziły, że nad
lądami i morzem oraz w dolnej troposferze styczeń 2008 r. był
wyjątkowo zimny, według GISS aż o 0,75oC chłodniejszy niż rok temu.
Również stratosfera była chłodniejsza o 0,5oC.
US National Climatic Data Center (NCDC) ocenia, że nad samymi lądami
temperatura globu, po raz pierwszy od 26 lat, była w styczniu niższa
od średniej dla tego miesiąca w XX wieku. Była to największa zmiana
temperatury w ciągu roku zaobserwowana kiedykolwiek. NCDC ogłosiło
także, że w styczniu 2008 r. powierzchnia pokrywy śnieżnej na
Półkuli Północnej była największa od 42 lat i przekraczała średnią z
lat 1967-2008 o 64 proc., a na terenie Eurazji niemal o 100 proc.
Wedle amerykańskich pomiarów satelitarnych w Arktyce zasięg lodu
morskiego był w styczniu największy od czterech lat i przyrósł o
około 2 mln km kw. Natomiast obserwacje duńskie wskazują, że między
Kanadą i Grenlandią zasięg lodów jest obecnie największy od 15 lat a
jego grubość wzrosła o około 20 cm. W Antarktyce styczniowy lód
morski stale wzrastał od około roku 1980, osiągając obecnie
największy zasięg od lat trzydziestu.
Temperatura globalna spadała w ciągu całego 2007 r. Chiny przeżyły
najmroźniejszą zimę od 100 lat. W Bagdadzie śnieg pojawił się po raz
pierwszy w historii. W Północnej Ameryce od 50 lat nie widziano tak
wielkich opadów śnieżnych - rekordy zimna zanotowano w stanie
Minnesota, w Teksasie, Arkansas, na Florydzie. W Australii ubiegły
czerwiec był najzimniejszy w historii. W Buenos Aires śnieg pojawił
się pierwszy raz od 89 lat, w Peru setki ludzi zmarło wskutek zimna
a rząd ogłosił stan wyjątkowy na terytorium ponad połowy kraju. W
Chile, gdzie zimno w 2007 r. było największe od pół wieku, straty w
rolnictwie oceniono na 200 mln dolarów. Rekordy chłodu zanotowano na
Nowej Zelandii. W Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od 30 lat
temperatura spadła do -2oC w stolicy, w górach do -6oC a samochody
grzęzły w śniegu. Na Syberii mróz sięgał ponad -60oC. W Afganistanie
wskutek mroźnej i śnieżnej zimy zmarło ponad 1500 osób i zginęło 300
tys. sztuk bydła. W Tybecie niska temperatura zabiła pół miliona
zwierząt domowych a 3 mln osób głoduje (Sunday Telegraph, 9 marca,
2008 i inne media). W Szwecji tegoroczna Wielkanoc była
najmroźniejsza od 100 lat - w Laponii temperatura spadła do -41oC.
Przez ponad 100 lat, od roku 1890 do 2000, trwała faza tzw.
współczesnego optimum solarnego. Po niej weszliśmy w fazę
współczesnego minimum solarnego i od 2002 r. pomiary temperatury
globu wskazują ochłodzenie, a nie ocieplenie. Astronomowie
przewidują, że 25. cykl może stać się początkiem długotrwałej,
znacznie obniżonej aktywności Słońca, podobnej do okresu Małej Epoki
Lodowej (od około 1350 do 1900). W jej najzimniejszym okresie,
zwanym minimum Maundera, średnia temperatura była o 2oC niższa niż
obecnie(Archibald, 2008). Wtedy rzeki w Europie i Bałtyk zamarzały
całkowicie a susze, nieurodzaje i głód były zjawiskiem powszechnym.
Lodowce alpejskie wpływały w doliny, pokrywając domy i pola zwałami
lodu i moren. Tak niska aktywność słoneczna i temperatura jak w
minimum Maundera przewidywana jest około 2200 r. (Landscheidt,
2003). Ale już wcześniej, w latach 2012-2015 cykl słoneczny nr 24
przyniesie znaczne ochłodzenie a największe zimno przypadnie na lata
2050-2060.
W 2007 r. podważono prawdziwość twierdzenia NASA, że większość z 10
najgorętszych lat od chwili, gdy człowiek zaczął mierzyć temperaturę
powietrza, wystąpiła po 1990 r., oraz że najgorętszym rokiem miał
być 1998. Stało się ono jednym ze sztandarowych stwierdzeń raportu
IPCC. Okazało się jednak, że ta ocena jest wynikiem zafałszowania i
ukrywania prawdziwych wyników, dokonanego w publikacjach głównego
klimatologa IPCC, dr. P.C. Jonesa i jego współpracownika. Błędy
wykrył dr S. McIntyre z Uniwersytetu w Toronto i w połowie 2007 r.,
bez fanfar i konferencji prasowych, NASA skorygowała swoje
stanowisko.
W rzeczywistości najcieplejszy był 1934 r. a po nim (w malejącej
kolejności) lata 1998, 1921, 2006 i 1931. Spośród 10 najgorętszych
lat 4 przypadają na lata trzydzieste - 1934, 1931, 1938 i 1939 a
tylko 3: 1998, 2006, 1999 na ostatnią dekadę. Kilka ostatnich lat,
tj. 2000, 2002, 2003 i 2004 jako zimniejsze odpadają z tej listy
rekordów - niektóre miały temperaturę niższą nawet niż rok 1900, gdy
świat wychodził dopiero z Małej Epoki Lodowej.
Mierzący kilkadziesiąt kilometrów długości i dochodzący do ponad 100
m wysokości Perito Moreno znajduje się na terenie argentyńskiego
Parku Narodowego "Los Glaciares" wpisanego na Listę Światowego
Dziedzictwa Przyrody UNESCO. Lodowiec cały czas rośnie - w tempie od
30 do 60 cm dziennie.
Rośnie na długość, szerokość i grubość.
Nie wiem czy klimat się zmienia i w jakim kierunku. Reszta to
spekulacje.