Dodaj do ulubionych

Wentylator desktopa

05.12.22, 18:41
witam, mam pytanie odnośnie wentylatora CPU. Kupilem używkę Lenovo Thinkpad z dyskiem SSD i nieco większym niż standart RAM-em ale to model z 2010 roku i w BIOS-ie nie ma funkcji SMARTY wentylatora- zapieprza na pełnych obrotach generujac dość spory halas. Jak można by go "wyciszyć", programy do sterowania fanem na dysku SSD chyba nie dzialają.
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Wentylator desktopa 05.12.22, 21:02
      Obawiam się, że problem może być w drugą stronę - laptop się przegrzewa,
      więc wentylator działa na wysokich obrotach. Do sprawdzenia czystość
      i montaż chłodzenia, być może pasta do wymiany.

Skoro to Thinkpad - w internecie powinieneś znaleźć recenzje tego modelu
      i podaną głośność przy różnych obciążeniach. Poszukaj i porównaj ze swoim.

Laptop będzie stosunkowo głośny, bo procesor zapewne ma TPD na poziomie 35W
      (a nie 15W jak teraz) i niewielką wydajność, co skutkuje wyższymi obciążeniami
      procesora, ale przy małych obciążeniach hałas nie powinien przeszkadzać w pracy.
      • menago_bb Re: Wentylator desktopa 06.12.22, 04:59
        To nie laptop; desktop-komputer leżący plaski (choć teraz ustawiony jako stojacy). Żeby sprawdzić stopień nagrzewania sie wyłączyłem na ok. godzinę wentylator, temperatura wzrosla z ok. 50 stopni do ok. 80 stopni...po czym go wlączyłem. Wymyśliłem zeby spróbować inny model wentylatora, opisywany jako bardzo cichy. Tylko ze ten opisywany jest na 3 piny, obecny na 4. Można go podlaczyć?
        • wariant_b Re: Wentylator desktopa 06.12.22, 12:32
          menago_bb napisał:

> To nie laptop; desktop-komputer leżący plaski (choć teraz ustawiony jako stojacy).

W takim razie powinno to być ThinkCentre, a nie ThinkPad.
          Rocznikowo (2010) mógłby to być M70e DT lub M90 SFF, ale nie chcę zgadywać.
          Chyba będziesz musiał podać model urządzenia.

> Wymyśliłem zeby spróbować inny model wentylatora, opisywany jako bardzo cichy.
          > Tylko ze ten opisywany jest na 3 piny, obecny na 4. Można go podlaczyć?

Czyli obecny wentylator ma możliwość regulacji obrotów - 4-pinowy jest PWM.
          Sprawdź, czy opisywany wentylator nie ma również wersji PWM dla chłodzenia
          procesorów, wersja 3-pinowa używana jest do wentylacji obudów.

Poszukaj jakiegoś programu do monitorowania temperatur i obrotów wentylatora
          (AIDA64 lub darmowa alternatywa np. SpeedFan) i testów obciążeniowych (OCCT).
          • menago_bb Re: Wentylator desktopa 06.12.22, 13:46
            Kurczę, popoprawiałem wszystkie wtyczki (był w transporcie z WaWy) i zaczął chodzić cicho, temperatury wg. Core Temp. jak poprzednio: ok.50 stopni ale wiatrak zwolnił, mimo ze w Bios-ie nie znalazłem SMART...następny problem: pikanie buzzera i brak wyświetlania, za pierwszym razem, następnie odpala poprawnie?
            • wariant_b Re: Wentylator desktopa 06.12.22, 16:52
              > ... następny problem: pikanie buzzera

Jeśli to pojedynczy krótki sygnał, to znaczy że wszystko jest OK. Cisza jest złowroga.

BIOS beep codes for IBM
              1x short - No errors detected during the self-test
              2x short - Error during the POST; more details displayed on screen
              No beep - Power supply/system board/processor error; often related to power supply
              ...

Może tak być, że pierwsze naciśnięcie włącznika po podłączeniu zasilania
              włącza komputer i dopiero kolejne naciśnięcie startuje system operacyjny.
              • menago_bb Re: Wentylator desktopa 06.12.22, 17:18
                Chodzi, i to naważniejsze. Błędów nie wyświetla ale to "tunning" po HDD na SSD i moze stąd to pikanie?
                • wariant_b Re: Wentylator desktopa 06.12.22, 21:03
                  SSD nie pika, HDD mogło.
                  Jeśli to beep cody BIOS-u, to poszukaj w necie lub spróbuj opisać dźwięk.
                  • menago_bb Re: Wentylator desktopa 07.12.22, 16:40
                    Dzisiaj np. bezbłędnie, uruchomienie i praca....sam się naprawia? :)
                    • wariant_b Re: Wentylator desktopa 07.12.22, 18:48
                      To tylko się cieszyć, że wszystko działa.
                      Dopóki problemy nie powrócą, trudno będzie dojść co mu się działo.
                      Powiedzmy, że coś nie stykało skutkiem transportu lub leżakowania.

Nie podałeś mi modelu, więc nawet nie sprawdzę, jakie problemy
                      zgłaszali inni użytkownicy i co kryje się w środku.
                      • menago_bb Re: Wentylator desktopa 20.12.22, 06:49
                        Zadziało się, ponownie przy dokladaniu kości pamięci. Coś nie styka w slocie i taki efekt. Po poprawieniu-ustało. Przedtem popoprawiałem wszystkie połączenia. Jednak chyba transport coś obruszał. Dzieki za posty.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka