Dodaj do ulubionych

czytac po polsku czy po angielsku??

12.01.08, 20:50
witam, mieszkam w USA. Mam meza Polaka. Corka ma dwa latka. Mowimy do niej po
polsku. Tak tez bylo z czytaniem. Do tej pory ksiazeczki ktore jej czytalam
nie mialy tresci, mialy bardzo malo np : maly dom - duzy dom lub prosta tresc
do przetlumacvzenia. Wiec czytalam - tlumaczylam po polsku. Teraz ksiazek na
jej wiek nie dam rady tlumaczyc, poza tym corka zaczyna rozpoznawac literki
nie chce jej mieszac.
Ksiazki polskie mam ale nie na tyle zeby zaspokoic moje dziecko. Moje pytanie
brzmi czy mam czytac jej po angielsku? Przeczytalam raz to popatrzyla na mnie
dziwnie i stracila zainteresowanie ksiazka. Corka uwielbia ksiazki boje sie ze
ja zniechece. Czy ktos ma podobna sytuacje?
Obserwuj wątek
    • tawananna Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 12.01.08, 23:41
      Na Twoim miejscu czytałabym córce w dalszym ciągu po polsku i spróbowała zdobyć
      w miarę możliwości jak najwięcej polskojęzycznych książeczek. Czytanie po
      angielsku może zaowocować "przedstawieniem się" córki na ten język.
      • almamag Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 12.01.08, 23:47
        może ale nie musi

        polskie bajki czytamy po polsku, angielskie po angielsku w razie potrzeby (kiedy
        młoda zna dane slowo tylko w jednym języku tłumaczymy)

        młoda od 18 miesiąca życia chodziła najpierw do angielskiego żłobka teraz do
        przedszkola, od półtora roku mówimy do niej po polsku i angielsku w zależności
        od tego który język sama wybiera

        młoda NIE MIESZA języków (o ile zna słowa w obu)
        jeżeli chodzi o czytanie nie wyobrażam sobie czytania np. angielskich rymowanek
        po polsku

        a brak polskich książek można rozwiązać jednorazowym hurtowym zamówieniem z
        księgarni internetowej, w uk nie musimy zamawiać w pl są na miejscu
        • jan.kran Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 13.01.08, 07:12
          Marto ,ja zawsze czytałam po polsku , nie miałam problemu z książkami bo mimo że
          przez siedem lat nie jeździłam do PL polska Rodzina dbając o językowy rozwój
          Młodzieży zasypywała nas książkami.
          Zresztą nie tylko mnie , mój przyjaciel stał posiadaczem kilku wydań "Pana
          Tadeusza " .Znajomi z Polski uważali że należy dzieci uczyć patriotyzmu od
          kolebkitongue_outPPP

          Kiedy dzieci były całkiem małe zawsze czytałam po polsku. Jednak kilkuletniej
          Młodzieży czytałam Janoscha w oryginala , sama Go uwielbiam smile))
          Moje dorosłe już dzieci bardzo miło wspominają okres kiedy Mama im czytała.
          Ostatnio mój osiemnastoletni syn który czyta sporo i szybko przyszedł do mnie z
          jakąś książką Janoscha żebym Mu poczytałatongue_outPPP

          Zapytaj na Kobiecej Polonii albo na Polskach w Stanach jakie są możliwości
          zamówienia ksiązek z Polski.
          Pozdrawiam.
          Kran
    • bachula_gr Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 13.01.08, 13:59
      Mysle, ze przez pierwsze lata (3-4) warto sie jednak skupic na
      czytaniu glownie po polsku. GLOWNIE- jednoczesnie nie robiac
      tragedii jak dziecko domaga sie ukochanej pozycji po angielsku od
      czasu do czasu.

      Kiedy dziecko bedzie juz swiadomie rozrozniac jezyki oraz zasady
      jezykowe panujace w domu wtedy mozna sobie pozwolic na wiekszy luz,
      czytanie w dwoch czy wiecej jezykach. Taki 5.6 latek wie, ze mama
      mowi/czyta w dwoch jezykach ale sa to dwa odrebne jezyki. Dwulatek
      jeszcze tego nie czuje tak i wieksza szansa, ze bedzie mieszac.
      Szansa, nie regula.

      W Stanach pewnie podobnie jak w UK mozna "na miejscu" zaopatrzec sie
      w aktualne ksiazeczki dostosowane do wieku maloletnich sluchaczy.
      Mozna zamawiac w polskich ksiegarniach internetowych ale koszt
      przesylki jest znaczny.

      Ja w Grecji nie mam w poblizu zadnej polskiej ksiegarni wiec
      sprowadzam z Polski lub kupuje tamze bedac na wakacjach.
      Jednoczesnie umowilismy sie z rodzina i znajomymi, ze jesli maja
      ochote wysylac cos naszym dziewczynom to wlasnie ksiazki, gazetki
      polskie zamiast ciuchow czy zabawek. Utrzymujemy regularny kontakt z
      wieloma osobami w Polsce i one same z siebie czesto nam podrzucaja
      jakies lekturki. W tej chwili nasza polska biblioteczka jest
      znacznie bardziej obszerna niz grecka.....

      Ja jestem od czytania po polsku. Po grecku czytam starszej np
      polecenia w ksiazezkach typu "Zeszyt pieciolatka" a nastepnie
      tlumacze (ja lub ona) na polski. Po grecku czyta jej tata, babcia
      lub starsze kuzynostwo oraz panie w przedszkolu.
      • almamag Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 13.01.08, 23:37
        bachula_gr napisała:

        > Kiedy dziecko bedzie juz swiadomie rozrozniac jezyki oraz zasady
        > jezykowe panujace w domu wtedy mozna sobie pozwolic na wiekszy luz,
        > czytanie w dwoch czy wiecej jezykach. Taki 5.6 latek wie, ze mama
        > mowi/czyta w dwoch jezykach ale sa to dwa odrebne jezyki. Dwulatek
        > jeszcze tego nie czuje tak i wieksza szansa, ze bedzie mieszac.
        > Szansa, nie regula.


        dwulatek bez problemu rozpozna 2 różne języki (nawet młodsze dzieci to
        potrafią), a mieszanie jest oznaka prawidłowego rozwoju językowego a nie
        zaburzeniem na drodze do dwujęzyczności
    • martartek Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 14.01.08, 01:18
      Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi. Musze przyznac ze niezbyt chetnie
      bralam sie za czytanie po angielsku corce, wiec cieszy mnie wasze poparcie zeby
      kontynuowac czytanie po polsku. Podobnie jak wiekszosc z was zaopatrujemy sie w
      polskie ksiazki przez internet lub dzieki rodzinie w Polsce, jednak to nie to
      samo dla mnie co komfort pojscia do biblioteki i mozliwosc poczytania tam lub
      wyporzyczenia ksiazeczek czy zamiany na cos nowego do poczytania.
      Pozdrawiam wszystkich bardzo podoba mi sie to forum, na pewno bede zagladala
      czesto.
      Ps: Corka liczy do 6 po angielsku dalej do dziesieciu po polsku wink
      • marta2777 Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 16.01.08, 00:05
        Dobre pytanie, bo ja jestem w podobnej sytuacji i tez nie wiem co
        robic. ADam skonczy 2 lata w lutym. MAmy naprawde duzo fajnych
        ksiazeczek po angielsku, w ksiegarni sa pzreswietne wydania, bardzo
        atrakcyjne, co z tego jak wszystko po angielsku. Niestety nie bardzo
        ma mi kto z Polski ksiazeczki przyslac, poza tym trudno na odleglosc
        cos wymyslec, na pewno w polsce mozna kupic duzo fajnych wydan, a na
        internecie trudno zobaczyc dokladnie wydanie. Mieszkam tysiace
        kilometrow od najblizszej polonijnej ksiegarni, wiec ja juz w ogole
        jestem w dolku. Ech.
        • bachula_gr Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 16.01.08, 09:06
          Marta.
          Tutaj znajdziesz wiele ciekawych ksiazek, dla maluszkow i starszych:
          poczytajmi.blox.pl/html
          www.maluchy.pl/forum/Ksiazki-dla-malych-dzieci-ktore-mozecie-polecic-0-6lat-t16915.html
          • marta2777 Re: Bachula_gr 01.02.08, 00:37
            dopiero dzis tu zajrzalam. Dzieki za linki smile
          • sukiennica Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 04.02.08, 20:45
            Ja sie zaopatruje w Merlinie.
            Natomiast aby znalesc tytuly dobrych ksiazeczek przeszukuje czesto
            caly internet... Fora dyskusyjne, nagrody za literature dla dzieci,
            za ilustracje.... Ciezka praca, gdy czlowiek nie moze wziasc do lapy
            i poogladac.
            Ostatnio znalazlam taka strone do pobierania pomyslow:
            www.wyd-literatura.com.pl/dla_mlodziezy.php
    • kissa1 Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 27.01.08, 23:16
      Ja zawsze tlumacze ksiazeczki mojej corce ( wiek 3,6). Mala dopiero pol roku
      temu w przedszkolu zaczela uczyc sie niemieckiego, wiec wczesniej tlumaczylam
      zeby cos zrozumiala a teraz tlumacze bo i tak nie chce zebym czytala po
      niemiecku. Nawiasem mowiac sama czuje sie nieswojo jak czytam jej czasem jakies
      zdanie po niemiecku. Nasza mala jest typowym molem ksiazkowym wiec tez mamy
      problem z dostawa nowych pozycji, ale corka sama w pewnym sensie rozwiazala
      problem. Pozycza ksiazki z przedszkola smile. Tym sposobem ona poznaje tresc
      ksiazeczek z przedszkola a ja trenuje sprawnosc jezykowa smile
      Pozdrawiam.
      • reyka Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 28.01.08, 00:54
        ja czytam po polsku, maz po ang.(corka ma 3 i 7m-cy) jakos nie moge
        inaczejsmile nawet ksiazeczki ktore sa napisane po ang, tlumacze na
        polski. pewnie jak pojdzie do szkoly to sie zmieni przy nauce
        czytania, ale na razie trzymam sie jednego jezyka.
        • sukiennica Re: czytac po polsku czy po angielsku?? 04.02.08, 20:49
          Czytam tylko po polsku. Tata tylko po francusku.
          W wolnej chwili musialam przetlumaczyc pare ulubionych ksiazek Jaska
          mezowi, poniewaz Jan domagal sie aby tatus "poczytal" o tygryskach.
          Z kolei ja musialam sie zapoznac z ulubiona literatura francuska i w
          razie czego "tlumacze" historyjke na polski.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka