Dodaj do ulubionych

Arcybractwo Miłosierdzia

05.01.20, 19:59
Słyszałem, że krakowskie Arcybractwo Miłosierdzia jest bardzo nieprzyjazne dla potrzebujących. Co o tym myślicie?
Obserwuj wątek
    • pantanal Re: Arcybractwo Miłosierdzia 07.01.20, 09:48
      Informacje o traktowaniu obcesowym otrzymałem od niektórych podopiecznych Arcybractwa. Nieprecyzyjnie napisałem "Co o tym myślicie?". Chodziło mi raczej o konkretną wiedzę forumowiczów w tym zakresie. Wypowiedzi osób, które czują się pokrzywdzone, mogą być subiektywne. Chciałbym na podstawie ewentualnych wypowiedzi na forum wyrobić sobie zdanie.
      • pia.ed Arcybractwo Miłosierdzia ... dane historyczne 07.01.20, 16:48
        Z tego co sie dowiedzialam z googla, to raczej Antybractwo Milosierdzia
        nie jest znane szerokiemu ogolowi Polakow, wiec odpowidzi tutaj nie dostaniesz...

www.arcybractwo.org/index1.html

www.arcybractwo.org/index2.html

pantanal napisał:
        > Informacje o traktowaniu obcesowym otrzymałem od niektórych podopiecznych
        Arcybractwa. Chodziło mi raczej o konkretną wiedzę forumowiczów w tym zakresie...
          • pia.ed Arcybractwo Miłosierdzia... 12.01.20, 18:35
            Działalność po II wojnie światowej rozpoczynało Arcybractwo z majątkiem uszczuplonym niemal całkowicie. Skromne datki oraz dochody ze zniszczonych w dużej mierze kamienic pozwalały na udzielanie potrzebującym wsparcia w bardzo ograniczonym zakresie. Arcybractwo przetrwało najgorszy okres stalinowski, natomiast
            w okresie wznowienia walki z Kościołem przez Gomułkę zostało zlikwidowane w dniu 1 X 1960 r. na mocy decyzji władz komunistycznych. Majątek przejął skarb państwa...

Wznowienie działalności Arcybractwa możliwe się stało dopiero po upadku komunizmu, w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła Katolickiego. Równolegle ze staraniami u władz państwowych wszczęto starania w Kurii Metropolitalnej w Krakowie o reaktywowanie stowarzyszenia...

Dekretem z dnia 28 września 1989 r. kardynał Franciszek Macharski zatwierdził tymczasowy statut odrodzonego Arcybractwa Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w oparciu o postanowienia Soboru Watykańskiego II i prawa kanonicznego o publicznych stowarzyszeniach wiernych.
            W ślad za tym członkowie Arcybractwa przejęli protokolarnie majątek zlikwidowanego przed 30 laty stowarzyszenia.
            W dniu 4 grudnia 1989 r. minister Spraw Wewnętrznych uznał decyzję władz państwowych z 1960 r. o rozwiązaniu Arcybractwa za bezprawną...
            Po uzyskaniu decyzji MSW reaktywowane Arcybractwo przystąpiło do odzyskiwania swego majątku...

• pia.ed Arcybractwo Miłosierdzia... 15.01.20, 22:24
                adria231 napisała:

> Czyli krótko mówiąc Stowarzyszenie odzyskało majątek, gorzej z miłosierdziem...

Chyba z miłosierdziem tez nie jest tak zle, skoro w uznaniu działalności charytatywnej Arcybractwo otrzymało od władz Krakowa tytuł Filantropa Krakowa za rok 1999.
                Działalność charytatywna Arcybractwa, to zapomogi udzielane osobom ubogim w formie stałej lub doraźnej, bardzo często przez pokrycie czynszów, opłat za media i opał, leków itp... Szczególną troską Arcybractwo obejmuje rodziny wielodzietne, matki z małymi dziećmi opuszczone przez mężów, osoby starsze, niepełnosprawne i chore, zwłaszcza na nowotwory.
                Większe zapomogi udzielane są osobom poszkodowanym przez klęski żywiołowe, katastrofy, przypadki losowe, wymagającym leczenia i rehabilitacji.
                Dziesięciorgu dzieciom i młodzieży z ubogich rodzin Arcybractwo wypłaca po 300 zł miesięcznych stypendiów w ramach Programu „Skrzydła”.

Arcybractwo dotuje obiady dla ubogich i dla szkół, pokrywa też w pełni koszty utrzymania kuchni dla ubogich przy ul. Dietla, administrowanej przez „Caritas”, a prowadzonej przez ss. albertynki. Dofinansowuje również Hospicjum im. Św. Łazarza. Od 2008 r. Arcybractwo pomagało Fundacji im. Matki Teresy z Kalkuty budować dom dla głęboko upośledzonych umysłowo w Podgórkach Tynieckich, przeznaczając na ten cel znaczną sumę pieniędzy. Arcybractwo dofinansowało zakup materaców i środków opatrunkowych w Domu Pomocy Społecznej im. Helclów i tapczanów w Domu Samotnej Matki.

W sezonie letnim Arcybractwo finansuje wyjazdy lecznicze i rehabilitacyjne oraz wakacje dla dzieci i młodzieży z ubogich rodzin organizowane przez krakowskie parafie, organizacje katolickie, fundacje i stowarzyszenia osób niepełnosprawnych oraz inne instytucje. Arcybractwo wspomaga tez instytucje naukowe, oświatowe i kulturalne, wynajmując im pomieszczenia z obniżonym czynszem...[/i]
                .
                • adria231 Re: Arcybractwo Miłosierdzia... 16.01.20, 05:59
                  Może by tak sprawdzić, dlaczego pojawił się taki wpis, że Stowarzyszenie nie jest przyjazne potrzebującym.
                  Sprawdzić, kogo Stowarzyszenie zatrudnia, do kogo mogą zwrócić się potrzebujący. Jak są traktowani.Czasem jedna nieodpowiedzialna osoba , bez empatii potrafi zrobić więcej szkody, niż pożytku.
                  Nie znam sprawy. W latach 90 tych pracowałam w miejscu , które związane było ze środowiskiem tego Stowarzyszenia i stąd moje wiadomości.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka