Dodaj do ulubionych

ATP, a nie asp ;-)

IP: *.pkp.com.pl / 172.18.23.* 27.10.02, 13:43
Może nie jest to odpowiednie forum, ale... to się nazywa zdesperowanie :-)
Prosiłabym o szybką odpowiedź na poniższe pytanie:
Jakie substancje w mitochondriach są zamieniane na ATP, i jak to się ma do
ruchu (szybki, wolny, średni itp.). Nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam
nauczycielkę, ale chyba chodziło jej o to, że np. podczas ruchu wolnego
substancja x wydziela się w większej ilości od substancji z podczas tego
samego
ruchu. Są takie cztery (a może trzy substancje?).
Z góry dziękuję za pomoc.
Obserwuj wątek
    • Gość: J.S. Eee, chyba nie do końca zrozumiałaś... IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 27.10.02, 19:17
      Mogła mówić o miozynie - włóknach zawartych w mięśniach.
      Istnieje jej faktycznie kilka typów:
      szybka IIx , wolna II i I (nie pamietam dokładnie).
      Po ok. 3-6 miesiącach bez treningu IIx zamienia się na I.
      Organizm w wypadku kiedy jest skłaniany do wytwarzania wolnej (aczkolwiek
      odporniejszej) miozyny podczas długotrwałych ćwiczeń ()coś jak ewolucja
      lamarckowska).
      cdn.
    • Gość: js cd. IP: *.warszawa.cvx.ppp.tpnet.pl 27.10.02, 19:26
      ATP to jest nukleotydem który komórka pobiera z otoczenia, w mitochondrium
      nastepuje tylko jego ładowanie, tj. dołączanie pirofoforanu
      o
      -
      o=P=o
      -
      o= p =o
      - tu sie łączy z resztą ATP.

      Tak więc ładowanie ATP odbywa się dzięki energii powstałej z utleniania
      glukozy, a nie z niej samej.

      jurek. jszab@o2.pl

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka