kollector 08.02.05, 11:08 Samizobaczcie z drugiej strony to można mieć nadzieję że pomiomo zimy samochodziarze o nas pamięteją i wiosną nie będą zdziwieni... (taaaaa, jasne) Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
andreas750 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 12:14 Ale filmik zapodałeś... Fuck śniadania już nie dokończę :( Szkoda kolesia, tak na prawdę nawet jego koledzy sie nim nie zainteresowali, qrwa nawet mu kasku nie zdjęli... ehh szkoda słów. Odpowiedz Link Zgłoś
donlesio Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 12:20 Może po prostu nie wiedzieli, co robić? Wielu ludzi (ja też nie należę do ideałow) nie wie, co zrobic po wypadku. Potrzebne sa informacje, informacje i jeszcze raz... Przecież co roku przybywa nowych uzytkowników dróg. Może by ŚM zamieścił, chociażby krótko w punktach, co robić. A mozna wiele na miejscu zrobić, zanim przyjedzie pogotowie. Odpowiedz Link Zgłoś
andreas750 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 12:25 Szkoda tylko że kazdy udaje że temat nie istnieje, a jeżeli "problemu nie ma" to nie warto o tym pisać... Ciemnogród :/ Odpowiedz Link Zgłoś
janusz_kluczyk Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 16:10 ales dopieprzyl... pierwsza i najwzazniejsza rzecz po takim wypadku to NIE ZDEJMOWAC KASKU KIEROWCY DOPOKI NIE PRZYJEDZIE KARETKA... Odpowiedz Link Zgłoś
r.o.b.s.i Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 12:22 Majuszku nie dawaj takich cięzkich klimatów z rańca. Gostek musiał ciać bo to nowa R1 była.Szkoda chłopaka.Ale te cioty z forum samochodziarzy to w wiekszości zakompleksione cioty, które zazdroszczą nam naszych przyspieszeń i mocy/kg. Wynajdz pare takich filmików które pokażą konfrontację auta osobowego z TIRem. Może uśmiechy im zgasną i pomyśla choć raz logicznie. To banda ciot!!!! p.s. za motocykliste [*] , choć może niepotrzebnie...mam taka nadzieje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Renatka Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.05, 12:34 Właśnie chyba nie powinno sie kasku zdejmować,bo mozna cos uszkodzić... Nic nie chce mówić,ale podobno jak but zleci z nogi to juz koniec.Cierki mnie przechodza jak takie cos oglądam,Karol tak szaleje na motocyklu :/ brrr ostrzegajcie nastepnym razem... :( Odpowiedz Link Zgłoś
patmate Link nie chodzi 08.02.05, 15:12 Czy ktoś ma ściągnięty ten filmik? Może wrzuciłby na maila??? Pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
janusz_kluczyk Re: Link nie chodzi 08.02.05, 16:13 film ma 50 mega i w sumie nic na nim nie ma... widac jedynie rozbity samochod i motor oraz kierowce motoru lezacego na ulicy... 7 minut gosc chodzi z kamera i po chamsku filmuje martwego czlowieka... szkoda slow!! Odpowiedz Link Zgłoś
kelpi80 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 16:15 Ja ukonczylem kurs ratownictwa drogowego. Z wypadkami motocyklowymi jest tak, ze rzeczywiscie kasku nie powinno sie zdejmowac, bo moze dzialac jak kolnierz podtrzymujacy kregi szyjne. Z drugiej strony- niestety jesli brak tetna i oddechu trzeba go zdjac aby podjac sztuczne oddychanie Odpowiedz Link Zgłoś
patmate Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 17:36 Podobno prawidłowe zdejmowanie kasku powinno wyglądać: otwieramy szybkę (zwłaszcza integrala), rozpinamy pasek pod brodą, wkładamy rękę w otwór kasku i niejako podważając kask i opierając rękę o głowę poszkodowanego powoli ściągamy skorupę z głowy. Tak gadali na treningu motocyklistów na torze Poznań. Swoją drogą w samochodzie zawsz wożę starą broszurę nt pierwszej pomocy jako ściągę (mam nadzieję że nigdy się nie przyda), w stresie łatwo popełnić błędy. Mnie jak po wypadku "sprzątali" z asfaltu to popełnili parę błędów: przy złamanym ramieniu zaczęli ściągać kurtkę-nie wolno-co najwyżej można ją rozciąć (mało realne bo była gruba i skórzana), szarpali się z kaskiem zanim znaleźli pasek i zdjęli go, sprawca wypadku (chyba w szoku) trzymał mnie w pozycji półsiedzacej, zamiast położyć cobym sobie spokojnie słuchał płyt, ewentualni przykryć kocykiem. Pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
abc9 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 18:46 Kask trzeba zdjąć kiedy nie ma akcji sera, albo oddechu, co logiczne, ale co gorsza też, jeśli nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy jest tętno i oddech. Raczej powinno się dać sprawdzić w kasku wkładając tam rękę, ale wiadomo, że tętno i odech mogą być słabe. Poza tymi wypadkami nie należy zdejmować bo można krótko mówiąc kogoś tym dobić (jeśli ma uszkodzony szyjny odcinek kręgosłupa) Mnie uczyli (czysto teoretycznie - pokazywali film), że najlepiej ściągać kask w dwie osoby: jedna stara się stabilizować głowę trzymając za szyję i dól głowy, a druga zdejmuje. Nie wiem jak to się udaje w praktyce. A jeśli nie ma drugiej osoby, to pewnie tak , jak opisał kolega. Odpowiedz Link Zgłoś
patmate Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 19:24 Praktyka jest właśnie taka że niemotocykliści nie wiedzą jak się dobrać do paska pod brodą. Pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
bigadam czemu mi nie chodzi ?? 08.02.05, 19:50 nie chodzi mi....... ten link jest aktualny ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wojtekk1000 Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.wroclaw.mm.pl 08.02.05, 20:09 Ktoś napisał coś w stylu: "ściągnięty but to koniec" - śmieszny mit, ściągnięty but to nie koniec - proszę nie fantazjować. Odpowiedz Link Zgłoś
patmate Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 20:36 Z tymi ściągniętymi butami-było w prasie motoryzacyjnej parę lat temu. Ale w kontekscie wypadków z pieszymi-siła uderzenia potrafi wyzuć klienta z butów. Co do obrażeń motocyklistów (wg tego samego artykułu)-najczęstsze są urazy i złamania kończyn, potem nabicia głowy na kręgosłup (chyba tak to brzmi, brrr...) Pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
skalpel84 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 20:41 "Nabicie glowy na kregoslup" !!?? ://////////// Brzmi conajmniej baaaaaardzo nieciekawie:/ Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: DuzyMotorek Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.05, 23:17 Ale te cioty z forum samochodziarzy to w wiekszości zakompleksione cioty, które zazdroszczą nam naszych przyspieszeń i mocy/kg. == kolego ,nie pochlebiaj sobie, nie wiem czy jexdzisz ,ale nie uogólniaj: jezdże szybkim moto i szybkim autem i rozumiem obydwie sprawy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: robsi Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.icpnet.pl 08.02.05, 23:32 Ja nie napisałem WSZYSCY tylko WIĘKSZOŚĆ. Jeśli myślisz że to do ciebie...cóż takie twoje prawo. Nie mnie rozstrzygać czy czujesz sie w ten czy inny sposób. A o moje moto to sie nie martw. Pewnie byś mnie nie dogonił...a może? Kto to wie jakiego masz Asa w rękawie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: DuzyMotorek Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.02.05, 23:46 1/chyba niepotrzebnie wpisałes sie jako Prawnik-sprawa przegrana 2/Pewnie bym cie nie dogonił na moto,mam swoja miarke i na naszych drogach 200 dla mnie jest wystarcajaco,autem owszem 240 ,ale nie o tym mowa. Chodzi o wyrownanie postrzegania uzytkowników dróg.I kapelusznicy i komgajny i szybkie motocykle MUSZA sie tam zmieścic -inaczej ktoś bedzie pochowaany:raczej kierowca motocykla niż kombajnista.Zrozummy to -my motocyklswci,bo czaem sam o tym zapominam ;((. pozdro Odpowiedz Link Zgłoś
kollector Re: Bardzo ciekawa dyskusja 08.02.05, 23:56 Prawnik napisał: > (...) my motocykliści (...) Po raz kolejny oświadczam ci, ze do grona motocyklistów się nie zaliczasz. Nie łudź się. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Duzy Motorek: Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.05, 00:01 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: DuzyMotorek Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.05, 00:05 tfu,omsknełosie ;) kolektor wydalił z siebie: Po raz kolejny oświadczam ci, ze do grona motocyklistów się nie zaliczasz. Nie łudź się. co ty qrwa nastepny papież jesteś wszystkowiedzący i nieomylny? Twój kretynizm chyba zainspiruje mnie do wymiany pogladów z Toba PRZYJACIELU PO MOTO i nic mnie nie zniecheci przed tym ;_) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Renatka Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.05, 00:08 A może Duzy Matałek ma troche racji? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: reggie Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.05, 10:43 Gość portalu: Renatka napisał(a): > A może Duzy Matałek ma troche racji? Ja tego nie napisałam Odpowiedz Link Zgłoś
patmate Re: Bardzo ciekawa dyskusja 09.02.05, 03:08 Wracając do pierwszej pomocy. Jako tzw starszy oficer pływający od paru lat na tzw statkach morskich spotkałem się z różnymi sytuacjami "zdrowotnymi". W tej kategorii mimo trzech kursów i pewnej praktyki w niesieniu pomocy "medycznej" czuję sie amatorem. Rada taka: 90% z nas posiada telefony komórkowe, a łączność z nr 999 i 112 jest bezpłatna. W krytycznej sytuacji warto wykręcić jeden z tych numerów i na bieżąco konsultować się z kimś z pogotowia. Nie wiem jak w Polsce, ale na morzu to się sprawdza. Pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
donlesio Re: Bardzo ciekawa dyskusja 09.02.05, 09:27 1. Z tym telefonem to jest jakiś pomysł. Trochę dziwnie gadac i ratować, najlepiej we dwóch. 2. Ściąganie kasku to niezły bal. W D są nalepki na kask obrazujące, w jaki sposób się go odpina. Nobla dla tego, kto mi Ściągnie z głowy Nolana N100! (bez kątówki i żebym był po tym kompletny). Ratowanie motocyklistów powinno być dołączone do kursu ratownictwa w kursie na prawo jazdy. Więcej ludzi jeździ katamaranami. Odpowiedz Link Zgłoś
b12 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 09.02.05, 11:35 patmate napisał: > Wracając do pierwszej pomocy. Jako tzw starszy oficer pływający od paru lat na > > tzw statkach morskich spotkałem się z różnymi sytuacjami "zdrowotnymi". W tej > kategorii mimo trzech kursów i pewnej praktyki w niesieniu pomocy "medycznej" > czuję sie amatorem. Rada taka: 90% z nas posiada telefony komórkowe, a łączność > > z nr 999 i 112 jest bezpłatna. W krytycznej sytuacji warto wykręcić jeden z > tych numerów i na bieżąco konsultować się z kimś z pogotowia. Nie wiem jak w > Polsce, ale na morzu to się sprawdza. > Pzdr Obawiam się, że komórka na morzu może się nie sprawdzić ;) Jako osoba również pływająca-i-po-dwóch-milionach-praktycznych-kursów- bezpieczeństwa-przeszkadzających-w-pracy wiem, że najlepszy jest jednak kurs w naszym rodzimym PCK (w Gdańsku przy Polibudzie). Pozdrawiam granvile Odpowiedz Link Zgłoś
patmate Re: Bardzo ciekawa dyskusja 09.02.05, 12:43 .."Obawiam się, że komórka na morzu może się nie sprawdzić ;)...." Nam się sprawdziła bo to był Irydium-system satelitarnej telefonii komórkowej. Niemniej pod wpływem wczorajszego śledzika rozpędziłem się, pod 999 i 112 rady raczej nie uzyskamy-tam siedzą tylko dyspozytorzy a nie lekarze. W przypadkach (na morzu lub zagranicznym porcie) w których brałem udział nie siliłem się na swoje diagnozy itd tylko dzwoniłem do kuzyna który jest lekarzem i konsultowałem się on-line. pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zorientowany Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.05, 21:01 patmate:Twoje info zostanie odrzycone jak przeszczep btw pozdro dla kolegi morsko-motocyklowego Odpowiedz Link Zgłoś
donlesio Re: Bardzo ciekawa dyskusja 09.02.05, 12:56 No, na kurs do Gdańska nie pojadę, trzeba się na miejscu rozejrzeć A ogólnie to jesteśmy w punkcie wyjścia Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cyngiel Re: Bardzo ciekawa dyskusja IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.02.05, 09:43 :-(, coś Wam opowiem. Wiosną 2002 na mych oczach dachował merc W124. Gościu wyleciał przez Schiebedach. Spadł mu but... . Charczy coraz słabiej - dobiegłem do niego z 200m. Oddech ustał, akcja serca też. Współjadąca (kierowała) wyszła bez szwanku, jest w szoku, prosi publikę o papierosa! Mówi, że jest pielęgniarką. Ryczę do niej odchylając ostrożnie gościowi głowę: POMPUJ GO! Sam biorę się za masaż serca. Tym bardziej, że byłem na świeżo po kursie resuscytacji. Odłamki szkła wbijają mi się w dłonie i w kolana, krwawię trochę. Kieruję akcją przez jakieś 10 min. Przyjeżdża karetka, przekazuję gościa. Osobie, która przejęła moją rolę nie chciało się nawet uklęknąć przy nieszczęśniku. Pompował go ruszając dupą, miał ugięte łokcie! Po 15 minutach dali mu spokój... ;-( Odpowiedz Link Zgłoś
skalpel84 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 09.02.05, 21:19 NIech zyja pasy bezpieczenstwa... jesli ktos nie wie o ich istneiniu to niech odrazu idzie sie powiesic... Odpowiedz Link Zgłoś
cyngiel69 Re: Bardzo ciekawa dyskusja 10.02.05, 10:58 Hej, zgadza się!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ja sam niepewnie się czuję, kiedy jadę bez pasa. Mam poduszkę... Odpowiedz Link Zgłoś