21.03.03, 02:53
Obserwuj wątek
    • akcja1 Re: Schrony? 21.03.03, 03:00
      Wiem, że to forum o zabytkach ale w tym okresie to pytanie jest chyba dobre.
      Gdzie w Warszawie są schrony? Przeciw-lotnicze, przeciw-atomowe?
      Wiadomo o metrze ale do ktorej stacji, czy Racławicka jest ostatnim schronem
      przeciw-atomowym w strone centrum? Gdzie są inne, w których budynkach? Wiem,
      że w przedszkolu na Zacisznej jest schron w piwnicy? W ilu budynkach tego typu
      są schrony. Może jest jakaś mapa?
      Może są jakieś strony o warszawskich schronach?
      • jawix Re: Schrony? 21.03.03, 11:48
        Male schrony sa na wiekszosci osiedli-widac takie budki
        na powierzchni ziemi-to sa odpowietrzniki-niestety
        elementy wypasazenia schronow zostaly zdemontowane i
        rozkradzione wiec to tak jakby ich nie bylo...
        • tomasz.urzykowski Re: Schrony? 28.03.03, 17:29
          Schrony są w wielu miejscach Warszawy. Po wojnie wszystkie wznoszone ważne budynki posiadały takie
          podziemne pomieszczenia z wystającymi nad ziemię kominkami. W schrony wyposażano również domy mieszkalne.
          W ubiegłym roku podczas remontu Kamiennych Schodków na Starym Mieście, ekipa robotników odkryła pod jednym z
          podwórek przy tej malowniczej uliczce solidny schron przeciwlotniczy. Kto by się mógł go spodziewać w
          takim miejscu? Mieszkańcy domu traktowali go jako piwnicę i trzymali w nim słoje z przetworami.
          Czy powstała kiedyś mapa schronów w Warszawie? Nie przypuszczam, choć zapaleńcy z Towarzystwa Przyjaciół
          Fortyfikacji byliby do tego zdolni. Niedawno jeden z nich - Stefan Fuglewicz - oprowadził mnie po schronach
          bojowych wybudowanych przez Niemców w końcu 1944 r. Jeden z najlepiej zachowanych znajduje się na rogu al.
          Niepodległości i ul. Nowowiejskiej, inne - m.in. na starych peronach przy Dworcu Zachodnim i w al. Wojska Polskiego
          na Żoliborzu. Z panem Stefanem można się kontaktować przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (oddział
          warszawski) - tel. 629-62-26.
    • kryptoenigma Re: Schrony? 27.05.03, 11:07
      tomasz.urzykowski napisał:
      "nedawno jeden z nich - Stefan Fuglewicz - oprowadził mnie po schronach
      bojowych wybudowanych przez Niemców w końcu 1944 r. Jeden z najlepiej
      zachowanych znajduje się na rogu al. Niepodległości i ul. Nowowiejskiej"

Mam dwa pytania:
      1 - po co Niemcy budowali w końcu 1944r. schrony w Warszawie - w tym czasie
      (zima) raczej myśleli jak stąd zwiewać a nie budować schrony i to w środku
      miasta a nie od strony Wisły skąd szło natarcie sowieckie ?
      2 - czy można zwiedzić w/w schron - tzn gdzie jest wejście, kto ma klucze
      etc. ?
      • sqh Re: Schrony? 27.05.03, 11:22
        kryptoenigma napisał:

> Mam dwa pytania:
        > 1 - po co Niemcy budowali w końcu 1944r. schrony w Warszawie - w tym czasie
        > (zima) raczej myśleli jak stąd zwiewać a nie budować schrony i to w środku
        > miasta a nie od strony Wisły skąd szło natarcie sowieckie ?

Plany ufortyfikowania, a konkretniej ponownego ufortyfikowania Warszawy
        wcześniejsze o kilka lat. Miasto miało być przystosowane do obrony okrężnej, a
        zasadnicza linia obronna przebiegała istotnie na wschodzie - na przedpolu Pragi
        Niemcy fortyfikowali linię tzw. Przedmościa Warszawskiego, zbudowanego przez
        nich w 1915, wykorzystanego przez Polaków w 1920. Wzniesiono tam kilkanaście
        ciężkich schronów bojowych, z których jednakże większość została wysadzona w
        czasie odwrotu - dwa całe (w tym jeden z kopułą obserwacyjną) zachowały się w
        lesie koło Dąbrówki pod Otwockiem. Lewy brzeg Wisły spełniał funkcje zaplecza,
        ale w newralgicznych punktach został ufortyfikowany schronami lekkimi,
        tzw. "tobrukami" z których wiele przetrwało w dobrym stanie do dziś.

> 2 - czy można zwiedzić w/w schron - tzn gdzie jest wejście, kto ma klucze
        > etc. ?

Schron jest zasypany, strzelnica jest w połowie zamurowana. Stoi na zieleńcu
        przed budynkiem Koszar Jerozolimskich, Nowowiejska 26. Nad ziemię wystaje tylko
        charakterystyczna dla warszawskich schronów tego typu "budka" - ograniczająca
        wprawdzie okrężne pierwotnie pole ostrzału, ale dająca znacznie lepsze
        zabezpieczenie strzelcowi.

Proponuję jednak zwiedzić dwa analogiczne obiekty przy ul. Tunelowej, tuż obok
        Dworca Zachodniego - jeden w postaci standardowej, to znaczy z okrągłym otworem
        w stropie, drugi z budką.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka