Dodaj do ulubionych

Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej

IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 23.08.03, 21:49
Specjalistów prosze o wyrozumiałość ale zostałem zaskoczony przez kogoś z
rodziny... kupił kamerę Samsunga VP D10 no i nagrał parę filmików na
minikasetkę. Teraz chciałby aby mu je zapisac na CD a tu problem bo tematu
totalnie nie znam... :( Zainstaloowałem już kartę FireWire 1394 ale co dalej?
mam problem nawet ze zgraniem na twardziela :(
Jakim programem można? jakieś kodeki? Jak się zgrywa? Tak jak kasety
magnetofonowe (dubbing)? Myślałem że Total Commander lub podobne zobaczą
kamerę jako kolejną literkę (mam Win ME) a tu nic...
Prosze o pomoc i pozdrawiam!
Obserwuj wątek
    • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 24.08.03, 10:31
      Gość portalu: xerxes napisał(a):

> Specjalistów prosze o wyrozumiałość ale zostałem zaskoczony przez kogoś z
      > rodziny... kupił kamerę Samsunga VP D10 no i nagrał parę filmików na
      > minikasetkę. Teraz chciałby aby mu je zapisac na CD a tu problem bo tematu
      > totalnie nie znam... :( Zainstaloowałem już kartę FireWire 1394 ale co dalej?
      > mam problem nawet ze zgraniem na twardziela :(
      > Jakim programem można? jakieś kodeki? Jak się zgrywa? Tak jak kasety
      > magnetofonowe (dubbing)? Myślałem że Total Commander lub podobne zobaczą
      > kamerę jako kolejną literkę (mam Win ME) a tu nic...
      > Prosze o pomoc i pozdrawiam!

Sam FireWire czy jak kto woli iLink to jest tylko interfejs czyli musisz miec
      jakis program obslugujacy ten interfejs. Naleprze to Avid X-press i Adobe
      Premiere, ale to w tym przypadku przerost formy. Z karta FireWire powinienes
      dostac jakis prosty program do montarzu i zgrywania tego w roznych formatach na
      dysk czy CD. Najczesciej jest to Unleaded Studio. Do niczego wiecej niz
      zgrywania sie nie nadaje. Poszukaj w sieci powinien byc gdzies dostepny.
      Cala operacja polega na tym ze podlaczasz kamerke po iLinku i uruchamiasz ten
      program. Wybierasz format w jakim chcesz zapisac na CD (gdy chcesz VCD to
      wybierasz MPEG-1 i odpowiednia rozdzielczosc 720x576, a jak Divix to odpowiedni
      kodek). Potem zgrywasz to na dysk (ale uwaga zgrywasz to jako strumien DV i
      zajmuje to duzo miejsca 1godzina to okolo 13GB) dokladasz napisy, przycinasz,
      dodajesz muzyke, kometarz (co niepotrzebne to opuszczasz) i na koniec kodujesz
      na odpowiedni format i wybierasz odpowiedni naped. Unleaded Studio potrafi
      wypalic CD.
      Ja tego programu uzywam tylko do robienia filmikow jako zalaczniki do emaili.
      na codzien uzywam Avida X-press'a
      Jak beda nastepne pytania to wal smialo.
      JAki
      • Gość: xerxes Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 24.08.03, 18:51
        Dzięki serdeczne. Mam mały problem bo kamerę mam udostępnioną rzadko i na
        krótko więc muszę się dobrze przygotować do następnej okazji...
        Jeżeli dobrze zrozumiałem film który jest nagrany (około 1h) zajmie mi na dysku
        ok. 13 GB i dopiero ten materiał mogę kompresowac ?????
        Jeśli tak, to jak mogę ten film zgrać jeśli na HD mam ok. 1 GB wolnego?
        Zapewne (?) jest jakiś program umożliwiający kompresję od razu w czasie
        zgrywania na twardziela???
        Na razie nie zamierzam obrabiać a jedynie zgrać z kamery docelowo na płytkę CDR
        o pojemności 700 MB...
        No i jeszcze jedno pytanie elementarne... Czym różni się płytka VCR od płytki
        nagranej pod nero na któej chciałbym zapisać film jako na płytce z danymi?
        Pozdrawiam!
        • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 26.08.03, 11:08
          Gość portalu: xerxes napisał(a):

> Dzięki serdeczne. Mam mały problem bo kamerę mam udostępnioną rzadko i na
          > krótko więc muszę się dobrze przygotować do następnej okazji...
          > Jeżeli dobrze zrozumiałem film który jest nagrany (około 1h) zajmie mi na
          dysku
          >
          > ok. 13 GB i dopiero ten materiał mogę kompresowac ?????

Tak i nie bo on juz i tak jest skompresowany do 25Mb/s. Pelne 625 lini w
          postaci cyfrowej SDI mialo by juz 270Mb/s. Prawda jest natomias ze musisz zgrac
          te 13GB na dysk i dopiero wtedy mozesz konwertowac.

> Jeśli tak, to jak mogę ten film zgrać jeśli na HD mam ok. 1 GB wolnego?
          > Zapewne (?) jest jakiś program umożliwiający kompresję od razu w czasie
          > zgrywania na twardziela???
          > Na razie nie zamierzam obrabiać a jedynie zgrać z kamery docelowo na płytkę
          >CDR o pojemności 700 MB...

Jedyne rozwiazanie to karta z tunerem TV i wejsciem AV najlepiej S-video i
          przechwytywac. Tyle ze tracisz "cyfrowa" jakosc, ale przy MPEG-1 to nie ma
          znaczenia.

> No i jeszcze jedno pytanie elementarne... Czym różni się płytka VCR od płytki
          > nagranej pod nero na któej chciałbym zapisać film jako na płytce z danymi?
          > Pozdrawiam!

Plyta VCD musi byc widoczna i rozpoznawalna przez stacjonarne odtwarzacze DVD
          (kompresja MPEG-2 a nie na przyklad Divix).
          JAki
        • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 26.08.03, 10:07
          Gość portalu: Rafał napisał(a):

> jaki71 napisał:
          >
          > > na codzien uzywam Avida X-press'a
          > > Jak beda nastepne pytania to wal smialo.
          > > JAki
          >
          > Oooo .... A jaka jest obecnie cena licencji na Avid X-pressa ????
          > Bo jestem zainteresowany......

Ceny dokladnej nie znam. Ale firma, w ktorej pracje posiada 5 Avidow Media
          Composer i 7 X-Pressow. Wszystkie z licencja.
          I badz tu dobry i doradzaj bliznim.
          Pozdrawiam JAki
            • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 26.08.03, 10:41
              W twoim pytaniu wyczulem podtekst - ty zlodzieju. Jesli nie o to chodzilo to
              troche mnie ponioslo z przechwalkami.
              Moze nie zauwazyles ale do zgrania polecilem Unleaded Studio program
              dostarczany razem z karta FireWire.
              Aracajac do Avida to slyszalem o tym ze chca puscic bardzo okrojona wersje dla
              amatorow za niezbyt wysoka cene.
              JAki
                  • rafal.gtv Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 26.08.03, 17:29
                    A jak z wgrywaniem V/O pod materiał " w biegu" ??? Czy musi być jakaś specjalna
                    karta dźwiękowa ( żeby lektor mógł słyszeć podkład w słuchawkach )? Czy może
                    końcowy odsłuch z wyjścia analogowego w magnetowidzie DVCam + pomocniczy mikser
                    fonii ??? Ostatnio montowałem na Final Cut Pro , i tam - na klasycznym Power
                    Mac G4 - było ok , tj odsłuch przez kartę w czasie rzeczywistym. ( nie
                    wspominam o Media Composerze , bo to inna półka ) Ale taki np. Premiere -
                    wcale nie ma takiej opcji ....
    • Gość: progerian Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej IP: *.zus.pl 15.10.03, 11:28
      ...tematu nie da się potraktować po "łebkach" ... po pierwsze musisz mieć sporo
      miejsca na dysku (jak już ktoś pisał format DV 1 godz. to plik AVI "ważący" 13
      GB )... możesz oczywiście przechwycić materiał w gorszej jakości (wybierając
      np: VCD) ale pozbawiasz się już na początku cyfrowej jakości ... po drugie
      musisz mieć w miarę stabilny system obsługijący system plików NTFS (bo tylko to
      zagwarantuje ci tworzenie plików większych niż 4GB) ... po trzecie musisz
      zdecydować co chcesz mieć na wyjściu mpeg1 (VCD), mpeg2(SVCD), mpeg4 DivX,
      XviD) ...
      ...idea jest taka:
      a) system jedynie słuszny WIN2000, Win XP ... oczywiście można bawić się też w
      Win98 ...
      b) im większy dysk tym lepiej ... z włączonym DMA
      c) RAM 254MB to minimum
      d) procesor wszystko powyżej 1 GHz się nadaje
      e) w zależności od powyższych punktów zdecydować trzeba jakiego softu będziemy
      używać (tu należy zdecydować czy decydujemy się na jeden kombajn czy kilka
      małych i zarazem bardziej efektywnych)
      SOFT zapewni nam:
      -przechwyt z kameryna PC
      -obróbkę materiału
      -wyplucie materiału
      Idea z SOFTEM jest taka
      a) przechwyt robisz w najlepszej jakości czyli format DV w pełnym PAL
      b) obróbka dowolnie do potrzeb
      c) materiał wyjściowy: w zależności co chcemy uzyskać:
      -przygotować matriał w formacie VCD (opcja VCD): jakość najgorsza (mpeg1)
      -przygotować matriał w formacie SVCD (opcja SVCD): jakość znacznie lepsza od
      VCD (mpeg2)
      -przygotować matriał w formacie DVD (opcja DVD): jakość DVD (mpeg2)
      -przygotować materiał w formacie DV i poddać go dalszej kompresji za pomocą np:
      VirtualDub'a kompresując go kodekiem DviX lub Xvid (mpeg4)(i tu znowu cała masa
      opcji i możliwości)

... reasumując
      a) jak masz DVD to masz najmniejszy problem ... łatwo i z najlepszą jakością
      b) jak nie masz DVD a nie zależy Ci na jakości to decydujesz się na VCD
      c) jak nie masz DVD i zależy Ci na jakości to materiał po zrzucie z kamery
      kompresujesz za pomocą DviX'a lub XviD'a ...

...ufffffff .. i to tyle na ten temat :-)
      • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 16.10.03, 15:14
        Gość portalu: progerian napisał(a):

> ...tematu nie da się potraktować po "łebkach" ... po pierwsze musisz mieć
        sporo
        >
        > miejsca na dysku (jak już ktoś pisał format DV 1 godz. to plik AVI "ważący"
        13
        > GB )... możesz oczywiście przechwycić materiał w gorszej jakości (wybierając
        > np: VCD) ale pozbawiasz się już na początku cyfrowej jakości ...

Wszystko pieknie tylko ze po FireWire mozesz zgrac strumien DV, czyli 25Mb/s.
        Przechwytujesz z taka i tylko taka jakoscia. Na dysku 1h to 13GB. Dopieto ten
        material mozesz to konwertowac na dowolny inny format. Czyli nie da sie
        przechwycic w gorszej jakosci.

JAki
        • Gość: progerian Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej IP: *.zus.pl 20.10.03, 13:49
          ... nieprawda :-) ...nie ma znaczenia co obrabiasz ... czy jest to żywy
          materiał DV czy też już poddany kompresji ... FireWire to interfejs, który
          tylko zapewnia komunikację o określonych parametrach ... to czy będę chciał to
          wykorzystać czy nie zależy od mozliwości PROGRAMU przechwytującego ... tak więc
          za jego pomocą mogę dowolnie sterować jakością zgrywanego materiału żąglując
          między jakością a wielkością uzyskanego pliku ...
          • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 21.10.03, 09:33
            Gość portalu: progerian napisał(a):

> ... nieprawda :-) ...nie ma znaczenia co obrabiasz ... czy jest to żywy
            > materiał DV czy też już poddany kompresji ... FireWire to interfejs, który
            > tylko zapewnia komunikację o określonych parametrach ... to czy będę chciał
            to
            > wykorzystać czy nie zależy od mozliwości PROGRAMU przechwytującego ... tak
            więc
            >
            > za jego pomocą mogę dowolnie sterować jakością zgrywanego materiału żąglując
            > między jakością a wielkością uzyskanego pliku ...

Ze FireWire to interfejs to ja wiem. Ale nie znam zadnej kamery czy
            magnetowidu, ktory potrafi po iLinku wypuscic cos innego niz pelne 25Mb/s
            strumienia DV. Jesli ty znasz to podaj przyklad. Nie znam tez zednego programu
            ktory by potrafil w czasie rzeczywistym z kopresji DV zrobic np. MPEG. Jesli ty
            znasz to podaj przyklad. Ja znam tylko jedno urzadzenie ktore w czasie
            rzeczywistym i bez zadnego opoznienia potrafi dekopresowac DV na dowolny sygnal
            analogowy lub cyfrowy (ale nie skompresowany). Jest to tak zwany akcelerator DV
            firmy AVID i zwie sie chyba MOJO. Sa urzadzenia, ktore potrafia z 2x wieksza
            predkoscia zrzucac z magnetowidow (ktory tez to musi potrafic) material DV. Ale
            dalej jest to pelne 25Mb/s tyle ze oszczedzasz czas na zgrywanie do komputera.
            Proponuje rzuc przykladami. Chetnie sie czegos dowiem.
            Przyznam sie ze ja montuje filmy i zgrywam je na kasety miniDV. Rozmiar
            odpowiedni. A cena juz staje sie bardzo przystepna. Wiec wynalazkami, ktore
            robia z DV pascia na poziomie Divix czy VCD sie nie interesuje.
            JAki

• jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 21.10.03, 13:40
                Moze zacytuje:
                1 godzina filmu DV zgrana z jakością "preview" zajmuje tylko 400MB miejsca
                podczas gdy inne aplikacje wymagają aż 14GB.
                Tyle ze ta jakosc nadaje sie do offline'owego montazu, i jak podejrzewam pewnie
                slusznie ze z tego nie da sie zrobic nawet VCD. Ale fakt, bylo pytanie o
                oszczedzanie miejsca na dysku i jest to rozwiazanie. Bylo napisane ze
                z "cyfrowej jakosci" nic nie zostaje, i tak jest. Czegos sie dowiedzialem i cos
                juz wiem. Fakt ze z kilkuletniego doswiadczenia firme Pinnacle obchodze
                szerokim lukiem, wiekszym szacunkiem darze firmy AVID i ADOBE. Jak pisalem nie
                interesuje sie rozwiazaniami typu VCD czy SVCD.
                • Gość: progerian Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej IP: *.zus.pl 21.10.03, 14:37
                  ... no właśnie ... :-)
                  ... co do samego formatu VCD, SVCD to jest to namiastka tego co można uzyskać
                  przez kompresję kodekiem MPEG2 (DVD), MPEG4 (XviD)... wszystko bowiem zależy co
                  i do czego ... utrata jakości jedynie w rozumieniu teoretycznym a nie
                  praktycznym ... bowiem większości przypadków o jakości świadczy sam nagrany
                  materiał (światło, umiejętności, kamera) a nie straty związane z kompresją DV-
                  >DVD lub DV->XviD ... idealnie jest mieć kamerę z DV IN/OUT jak i wypasionego
                  PC ... ale to nie znaczy że nie można inaczej w porównywalnej jakości ... i to
                  by było na tyle w tym wątku ...
        • jaki71 Re: Zgrywanie filmu z kamery cyfrowej 17.10.03, 15:55
          gagu napisał:

> Jaki program do ściągania z kamery najlepiej używać. Wydaje mi się, że pliki
          > DV, które tworzy mój program, nie są tak dobrej jakości, jak to sugerujesz...
          > pozdr

A co chcesz zrobic z materialem??? Jakiego programu uzywasz? Bo teoria mowi ze
          zgranie DV po FireWire jest bezstratne.
          Pisalem ze ja uzywam Avida XPress'a ale ponoc Adobe Premier tez niezly.

JAki
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka