Dodaj do ulubionych

Coś nie tak? Focus

30.09.05, 21:46
Focus 1,6 z 2003, przebieg ok. 30 tys. km. Od pewnego czasu po uruchomieniu
zimnego silnika obroty biegu jałowego utrzymują się na poziomie 1500
obr./min. Po pewnym czasie (przejechaniu kilkuset metrów - kilometra) obroty
spadają do normalnego poziomu, tj. ok. 750 obr./min. Co to może być? Czy to
normalne? Silnik krokowy (zepsuty? zanieczyszczony?), potencjometr obrotów?
zanieczyszczony filtr paliwa? Jak można to zdiagnozować?

Poza tym, jeszcze jedna rzecz. Otóż po rozgrzaniu silnika, kiedy obroty biegu
jałowego są na normalnym poziomie, włączenie świateł przez chwilę powoduje
jakby lekkie telepanie w samochodzie, tak jakby załączenie świateł powodowało
chwilowy spadek obrotów poniżej pewnego dopuszczalnego minimum. Samochód nie
gaśnie, ale to telepanie daje takie wrażenie jakby mógł zgasnąć. Podobnie
jest przy hamowaniu, kiedy zatrzymuję się i mam wciśnięty hamulec, a samochód
jest już na luzie. Nie jest to zjawisko, które występuje zawsze, ale dosyć
często i od pewnego czasu.
Obserwuj wątek
    • tomi_22 Re: Coś nie tak? Focus 01.10.05, 12:04
      To pierwsze, czyli 1500 obr na min to typowe "ssanie". Auto jest "zimne" i
      dlatego, poaje mu bogatsza miesznke paliwa i powietrza.

      To drugie, to za male minimalne obroty. W wiekszoci aut powinny one byc na
      poziomie 900 obr na min. Jednak producenci czesto pisza o 700-900 obr na min.

      Jak wlaczysz swiatla, klime, ogrzewanie tylnej szyby, wycieraczki to rosnie
      opor silnika bo abciaza sie alternator... To tak najprosciej wyjasnione. Nie
      jestem mechanik, wiec nie znam sie na fachowej terminologii, ale w skrocie to
      tak jest.

      I dlatego lepiej miec obroty minimalne (jalowy bieg) na poziomie 900 bo jak sie
      wszystko wlaczy - np w zimie - to autko nie bedzie sie telepac :)
    • hondziarz Re: Coś nie tak? Focus 01.10.05, 18:07
      Każdy silnik zimny, ma wyższe obroty, niezbędne do własciciwe smarowania. Jeeli
      po kilku minutach i rozgrzaniu motoru wszystko wraca do normy, nie ma się czym
      przejmować. To jest nak najbardziej prawidłowa reakcja komputera, która
      zwieksza obroty i dawkę podawanego paliwa.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka