viki711 12.11.13, 22:34 Która zrobiła już legendarne forumowe ciasto na pierniczki, czy aby już nie nadszedł czas? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
mysia125 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 12.11.13, 22:37 U mnie stoi od 1 listopada - adwent za progiem. ...właśnie sobie zdałam sprawę, że jeszcze chwila i znów będzie Kevin. I love actually Odpowiedz Link Zgłoś
di_kormia Re: Pamiętacie o pierniczkach? 12.11.13, 22:39 dajcie namiar na to ciasto, ja tez chceeee Odpowiedz Link Zgłoś
viki711 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 12.11.13, 22:47 Pierniczki Silije "Składniki: 1 kg mąki 1/2 litra miodu 2 szklanki cukru 1 kostka smalcu 1/2 szklanki mleka 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej 3 jajka szczypta soli 1 torebka gotowej przyprawy do pierników, ale to nie wystarczy, do tego osobno: imbir cynamon gałka muszkatałowa kardamon (czasem trudno kupić, więc można opuścić) mielone goździki W dużym rondlu na małym ogniu rozpuszczamy miód, smalec i cukier na jednolitą masę i czekamy. Kiedy ostygnie dodajemy mieszając i ugniatając rękami mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w chłodnym mleku, szczyptę soli oraz przyprawy - do gotowej mieszanki dodajemy oryginalnych przypraw, tak by wszystkich było pół szklanki (jak ktoś nie lubi aromatycznie to można wziąć troszkę mniej, ale ja polecam tą pełnię korzennych aromatów). Zagniatamy na jednolitą masę, odklejamy ręce (i oblizujemy mniam mniam) po czym miskę okrywamy ręcznikiem i folią, ale nie całkiem szczelnie i stawiamy w chłodnym miejscu (balkon, lodówka) na 4-5 tygodni. Tak więc mam przed sobą 5 tygodni walki ze sobą by nie wyjeść pysznego surowego ciasta. Przed świętami wałkujemy ciasto, niezbyt cienko, bo będzie twarde i wycinamy fantazyjne wzory (ale radość dla dzieci, obowiązkowo bałwanki, choinki i aniołki!) lub korzystamy z foremek. Jak sobie przypomnę to napiszę do ilu stopni nagrzewamy piekarnik. Pieczemy 10-15 minut do zarumienienia, czas zależy od grubości i wielkości pierniczka, wyjmujemy i jak ostygną bierzemy się za artystyczną robotę (koniecznie z dziećmi!) Przygotowujemy lukier z cukru pudru i białka, pisaki tortowe, którymi też możemy zabarwić go na różne delikatne kolory, polewę czekoladową, wiórki kokosowe, rozdrobnione orzeszki, płatki migdałów, kolorową cukrową posypkę i mamy cudnie pachnącą zabawę na cały wieczór. Potem układamy w kartonie, leciusieńko kropimy wodą i przykrywamy folią, by na Wigilię były miękkie. Aha - twarde też są pycha. " Odpowiedz Link Zgłoś
makowapanienka2 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 12.11.13, 23:58 Ja właśnie w weekend piekłam pierniczki z ciasta dwuletniego Trochę się cykałam, ale łakomstwo zwyciężyło. Ciasto było przechowywane w lodówce w zamkniętym pojemniku i trzeba było zrobić miejsce na nowe Odpowiedz Link Zgłoś
misterni Jak ktoś nie lubi smalcu, można zamienić na masło 13.11.13, 01:36 ja tak robię Odpowiedz Link Zgłoś
attiya Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 15:01 czy te pierniczki, tzn ciasto na pierniki faktycznie tak musi długo leżakować? i dlaczego? proszę o przemyślane odpowiedzi, bo jestem ignorantką w temacie Odpowiedz Link Zgłoś
paszczakowna1 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 14.11.13, 22:05 > czy te pierniczki, tzn ciasto na pierniki faktycznie tak musi długo leżakować? Nie muszą, ale wtedy dawaj mniej sody (połowę tego co w przepisie maksymalnie). Natomiast powinny długo poleżeć po upieczeniu, żeby zmięknąć (można przyspieszyć proces kropiąc wodą albo dodając jabłko, ale z kolei trzeba uważać, by nie zmiękły za bardzo). Odpowiedz Link Zgłoś
naomi19 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 14.11.13, 19:10 Jesteś dobrym człowiekiem. Odpowiedz Link Zgłoś
eliszka25 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 00:40 nie pieke pierniczkow, ale robie piernik staropolski. w weekend mam zamiar "nastawic" ciasto. Odpowiedz Link Zgłoś
misterni Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 01:35 Zrobiłam już 2 porcję - pierwsza została zjedzona Odpowiedz Link Zgłoś
paul_ina Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 04:34 Dzięki za przepis, chyba właśnie dojrzałam do takiego projektu, spróbuję Dotąd robiłam tylko pierniczki dla zapominalskich, w ostatniej chwili - a są takie dobre, że mój mąż zjadł nawet te okurzone, ściągnięte w styczniu z choinki: pierniczki w ostatniej chwili Odpowiedz Link Zgłoś
kai_30 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 06:48 U mnie już czeka w lodówce W zeszłym roku nie miałam już siły na wycinanie pierniczków (zawsze robię z podwójnej porcji) i mniej więcej połowę ciasta podzieliłam na dwie duże blachy i upiekłam dwa pierniki. Zawinęłam ładnie blachy i z braku miejsca wepchnęłam na książki wysoko na regale, żeby "doszły" do świąt. I oczywiście zapomniałam - pierniki odkryliśmy ze sporym zdziwieniem gdzieś w lutym. Wiecie, jakie były pyszne? Odpowiedz Link Zgłoś
anika772 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 07:12 Zrobię w tym tygodniu, czekam tylko na przyprawy. Odpowiedz Link Zgłoś
kocianna Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 07:38 A jak nie mam smalcu, to co? No nie ma tu smalcu, nie ma, nie ma, nie ma Odpowiedz Link Zgłoś
yotsukaido Re: a ja pójdę krok dalej, w tym roku porywam się 13.11.13, 11:14 Ja robiłam takie: Jeśli ktoś chciałby spróbować, to moja rada jest taka, żeby "od linijki" powycinać poszczególne elementy. Mi na początku nie chciały się sklejać, myślałam że oszaleję, ale trzeba po prostu było dłużej przytrzymać, żeby lukier stężał. Czy Wasze forumowe ciasto nada się do takich kubkowych ozdób? Odpowiedz Link Zgłoś
chipsi Re: a ja pójdę krok dalej, w tym roku porywam się 13.11.13, 11:21 Ale fajneeee Odpowiedz Link Zgłoś
pszczolaasia Re: a ja pójdę krok dalej, w tym roku porywam się 13.11.13, 11:26 łaaaałł... ale super. obydwie i ta wyzej tez. dokladnie jak to robiliscie poprosze!!!!! Odpowiedz Link Zgłoś
yotsukaido Re: a ja pójdę krok dalej, w tym roku porywam się 13.11.13, 12:05 www.notmartha.org/archives/2009/12/18/a-gingerbread-house-that-perches-on-the-rim-of-your-mug/ Tu jest instrukcja. Ja za pierwszym razem nieprecyzyjnie wycinałam poszczególne ścianki i później trudniej mi było spasować elementy w całość, ale nadrobiłam to większą ilością lukru Bardzo polecam taką zabawę, a później jak miło pić w takich kubeczkach gorącą czekoladę/herbatę z cytryną/grzane wino przed kominkiem, podziwiać choinkę... aż się rozmarzyłam i zachciało mi się świątecznej atmosfery. Jutro robię ciasto pierniczkowe! Odpowiedz Link Zgłoś
mysia125 yotsukaido 13.11.13, 11:27 > Czy Wasze forumowe ciasto nada się do takich kubkowych ozdób? Tak, jedyny warunek - musi poleżakować przed pieczeniem przynajmniej 4 tyg w chłodzie. Sprawdzone empirycznie, w pierwszym roku działalności pierniczkowej piekłam mała partię co tydzień, żeby sprawdzić. Po miesiącu leżenia trzyma się w piekarniku nadanej foremką formy, wcześniej jest zbyt pulchne i zbyt mocno rośnie. Odpowiedz Link Zgłoś
loola_kr Re: a ja pójdę krok dalej, w tym roku porywam się 14.11.13, 22:27 Fantastyczne! ja nie mam tyle cierpliwości... Odpowiedz Link Zgłoś
aleksandra1357 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 13.11.13, 15:06 Smalec??? Jakoś mi nie pasuje. Nie lepsze masło? Odpowiedz Link Zgłoś
kocianna Re: Pamiętacie o pierniczkach? 14.11.13, 17:44 Tia. Zrobilam. Postawiłam na balkonie, bo w lodówce ciasno. Spadł śnieg i przypomniałam sobie, że za chwilę na balkonie będę miała -20. Czy temu ciastu jest wszystko jedno, że leżakuje na mrozie? Aha - i czy ono się będzie nadawało do pierniczków z szybką? Odpowiedz Link Zgłoś
vvipp Re: Pamiętacie o pierniczkach? 14.11.13, 20:23 One wcale nie muszą leżakować, dobre są już po nocy. Poza tym miękną też szybko jeśli się je przechowuje w wilgotnym pomieszczeniu. Odpowiedz Link Zgłoś
dzika41 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 14.11.13, 21:41 Piekę z przepisu na Pierniczki alpejskie z Moich wypieków. Odpowiedz Link Zgłoś
loola_kr Re: Pamiętacie o pierniczkach? 14.11.13, 22:26 ja nie lubię pierniczków... ale może w tym roku zrobię dzieciom bo one chyba lubią. Odpowiedz Link Zgłoś
naomi19 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 15.11.13, 21:19 O matko, co jest z tymi piernikami? Jak możecie to włożyć do ust? Ja właśnie zrobiłam ciasto z tego przepisu i jest mi cały czas niedobrze, po skosztowaniu malutkiej ilości. Taka ilość łoju wieprzowego- to cały czas czuć, nawet po dodaniu takiej ilości miodu, cukru i przypraw, piszecie, że zjadacie to na surowo- nie wierzę, przeciez to czuć świnią. żałuję, że nie dałam masła zamiast smalcu. Pytanie- czy ten okropny smak zniknie i zostanie sam smak piernika? Odpowiedz Link Zgłoś
lola211 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 15.11.13, 22:18 Po upieczeniu nie czuc smalcem. Ten tłuszcz jest najlepszy do tego ciasta. Odpowiedz Link Zgłoś
moofka Re: Pamiętacie o pierniczkach? 15.11.13, 22:21 jasne ze nie czuc ze smalecem sa pyszne jutro zagniote Odpowiedz Link Zgłoś
naomi19 Re: Pamiętacie o pierniczkach? 15.11.13, 22:58 całe szczęście, ale chyba zrobię drugą partię z masłem. dla pewności Odpowiedz Link Zgłoś
misterni Re: Pamiętacie o pierniczkach? 16.11.13, 00:14 I dobrze. Są o niebo lepsze. Raz (z 10 lat temu) zrobiłam ze smalcem. I powiedziałam, nigdy więcej. Odpowiedz Link Zgłoś
misterni Ja daję masła od zawsze. Też nie trawię smalcu 16.11.13, 00:06 A pierniczki nic nie tracą Odpowiedz Link Zgłoś
ichi51e Re: Pamiętacie o pierniczkach? 15.11.13, 22:05 Czy to da sie zrobic na innym tluszczu niz smalec? Kokosowym np? Odpowiedz Link Zgłoś
tymianek21 Masło też może być! 15.11.13, 22:21 Robiłam już pierniczki z tego przepisu 3x i zawsze dodawałam masło! Nie wyobrażałam sobie dodania smalcu. Są pyszne i wszystko udaje się z masłem. A tu cały wątek o tych słynnych pierniczkach forum.gazeta.pl/forum/w,16375,147922614,147922614,Pierniczki_2014.html Odpowiedz Link Zgłoś
ichi51e Re: Masło też może być! 15.11.13, 22:24 Ja akurat rozumiem ten smalec :p sek w tym ze chce zrobic w wersji wege i zastanawiam sie jaki tluszcz najlepszy zamiast smalcu... Odpowiedz Link Zgłoś
naomi19 Re: Masło też może być! 15.11.13, 22:57 okropieńswo. dalej mi niedobrze. nawet córka łamokam na słodycze nieśmiało powiedziała, że nie chce oblizywać palców bo tam jest coś dziwnego i chce ręce umyć... ble Odpowiedz Link Zgłoś
ichi51e Re: Masło też może być! 15.11.13, 23:10 W smaku pewnie nie bedzie czuc - smalec daje taka inna konsystencje. Moja tesciowa do truchego daje i jest inne. I czym by tu zastapic...? Odpowiedz Link Zgłoś
lola211 Re: Masło też może być! 16.11.13, 11:18 Slaba wyobraznia zatem dysponujesz.Smalec jak najbardziej nadaje sie do tego ciasta i pierniki wychodza pyszne. Odpowiedz Link Zgłoś
yenna_m Re: Pamiętacie o pierniczkach? 15.11.13, 23:06 w tym roku, pierwszy raz od kilkunastu lat, nie piekę przejadły mi sie (piekłam zawsze na maśle) Odpowiedz Link Zgłoś