Dodaj do ulubionych

Afera we wrocławskim PCK.

11.02.20, 10:58
Trzy miliony zł mieli wyprowadzić z PCK dolnośląscy działacze PiS: poseł, dwóch radnych i najbliższy współpracownik Anny Zalewskiej. Do sądu wpłynął właśnie akt oskarżenia. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

Jak to było? Wystarczy nie kraść?

Do połowy 2017 r. dolnośląskim oddziałem Czerwonego Krzyża rządzili politycy PiS. Prezesem był niegdysiejszy radny tej partii Rafał H., jego zastępcą był ówczesny poseł Piotr B., a dyrektorem Jerzy G., radny wojewódzki i zastępca Anny Zalewskiej w wałbrzyskich strukturach PiS. Pracownikiem oddziału był również Jerzy S., radny z Wrocławia.

Wobec wszystkich, a także sześciu innych osób, Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia.

Afera PCK. Nie milion, a trzy
Początkowo straty z przestępczej działalności zarządzających oddziałem Czerwonego Krzyża polityków PiS szacowane były na 1,1 mln. zł. Ostatecznie kwota ta wzrosła do trzech milionów.

Mechanizm przekrętu był prosty. Szeregowi pracownicy PCK w 2015 r. założyli firmę, która - choć nie miała podpisanej umowy z PCK - w latach 2015-2017 zbierała z kontenerów Czerwonego Krzyża używaną odzież. Następnie ją sprzedawano, a pieniądze trafiały do kieszeni osób w proceder zaangażowanych.

Mózgiem przedsięwzięcia miał być Jerzy G., ówczesny radny PiS sejmiku województwa dolnośląskiego i najbliższy wtedy współpracownik Anny Zalewskiej, minister edukacji w rządzi Beaty Szydło, a obecnie eurodeputowanej.

To nie jego jedyne problemy z wymiarem sprawiedliwości. Jest równocześnie jednym z oskarżonych w toczącym się przed sądem procesie o wyprowadzenie 12 mln zł z Południowo-Zachodniej SKOK.

Najwyżej wśród osób objętych aktem oskarżeniach polityków PiS (dziś już byłych) jest jednak Piotr B., do niedawna poseł i szef wrocławskich struktur tej partii. Prokuratura zarzuca mu nie tylko bezpośredni udział w wyprowadzaniu środków z PCK, ale również przyjmowanie środków z przestępczego procederu, które później - jak ujawniliśmy to w „Wyborczej” jako pierwsi - wykorzystywał na finansowanie swojej kampanii wyborczej do Sejmu w 2015 r.

Pieniądze z okradania PCK przynajmniej raz zasiliły również fundusz wyborczy Anny Zalewskiej, byłej minister edukacji. Jeden z oskarżonych Bartłomiej Ł.-T. przyznał, że na polecenie Jerzego G., wpłacił na jej rzecz 7 tys. zł. Znajduje to potwierdzenie w dokumentach Państwowej Komisji Wyborczej.

Czy Anna Zalewska wiedziała o okradaniu PCK przez polityków PiS?
Bartłomiej Ł-T., jak twierdzi, przekazywać miał również pieniądze asystentowi Zalewskiej Łukaszowi Apołenisowi, dziś członkowi władz regionalnych PiS w okręgu wałbrzyskim. Polityk temu jednak zaprzecza.

Nie wiadomo, czy Zalewska została w tej sprawie przesłuchana. Prokuratura od wielu miesięcy blokuje nam dostęp do tej informacji.
Zakończenie trwającego 2,5 roku i wielokrotnie przedłużanego śledztwa, potwierdza w rozmowie z „Wyborczą” prok. Kazimierz Orzechowski, naczelnik II Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, odpowiadającego za postępowanie.

- Akt oskarżenia rzeczywiście został skierowany do sądu kilka dni temu. Objętych nim jest 10 osób, a zarzutów jest bardzo wiele, w zależności od udziału poszczególnych oskarżonych w procederze. Główny zarzut dotyczy przestępstwa z art. 296, czyli działania na szkodę Polskiego Czerwonego Krzyża. W niektórych przypadkach zagrożenie karą z tego paragrafu wynosić może nawet do 10 lat pozbawienia wolności.
Obserwuj wątek
   • 1elka26 Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 11:45
    Oczywiście nie widzisz różnicy standardów? W PIS nie obowiązuje doktryna Neumanna i nikt nie broni swoich jeżeli jest podejrzenie popełnienia przestępstwa. I jakoś prokuratura Ziobry skierowała akt oskarżenia.
    Teraz zobacz róznice - jak zachowuje sie "totalna opozycja" wobec podejrzanych o podobne przestępstwa Gawłowskiego czy też Piniora? - atak polityczny! biedne, niewinne owieczki, "obrońcy demokracji"!!

    Żenada
    • gaskama Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 11:56
     Elka, ciebie pojebalo? Porównujesz zarzuty wobec Neumanna (nie wpisał 30 tysięcy PLN do oświadczenia itp.) ze zorganizowaną grupą przestępczą, która nakradła 3 bańki. Lejce ci sie rozjechały totalnie.

     --
     "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
     • 1elka26 Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 12:31
      Nie zarzuty wobec Neumanna - tylko pisze o doktrynie Neumanna:

      "Jak Pobłocki będzie członkiem Platformy i będzie naszym prezydentem, to będę się o niego bił, k..., do końca życia. Jak jest poza, mam go w d.... Jak jest do wykorzystania, to wykorzystamy, jak nie, to nie. Tak samo Adamowicza, tak samo Karnowskiego i wszystkich innych. Tak samo. Dla mnie Platforma jest ważniejsza - stwierdza Neumann."

      Na tym własnie polega różnica pomiędzy PIS a Platformą. Jedni stawiają swoich członków przed sądem, natomiast milosnicy "wartosci europejskich" będą swoich bronić do końca.
      • gaskama Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 13:08
       Ty jesteś taka tempa, czy taką udajesz? Ci z PO co najwyżej gadają, żrą ośmiorniczki i tyle. Jak Nowaka przydybali, ze ma drogi zegarek, którego nie zadeklarował, to sie podał do dymisji! A PO przestępców wysyła do Długopisa i ich uniewinnia. W ogóle nie porównuj dzisiejszych afer, w które zamieszna jest PiS z ośmiorniczkami. Nie ośmieszaj się. Kurcze, anonimowo jacyś ludzie powiedzieli, że marszałek sejmu wziął łapówkę 20 lat temu i organy państwa wydają kasę na szukanie świadków. Jest nagranie z łapówkarski rozmów z koniusem, to prokuratura nawet świadka przesłuchać nie chce. Co ty tu pieprzysz w ogóle? Ty przytomna jesteś, serio nie kumasz co się wokół ciebie dzieje?

       --
       "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
       • hanusinamama Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 13:51
        Z tego co pamietam to Szyszko nie wpisał stodoły. Tak sobie mysle, no pogłupieli stodołe, pewnie jakąr rudere mu wytykają...no jak pokazali tę stodołę, to moj dom 200m to przy tym chatynka. Kilkaset tysiecy ta stodoła warta. W niej były poroza za 60 tysi (tez nie wpisane)..ale mu ktoś ukradł je zaraz po tym jak wyszło ze zataił...ach jacy ci złodzieje domyślni.

        --
        "Kury zostają dalej w hodowli, żeby dawać nowe jajka, często nawet dożywotnio." Stwory_z_mchu
    • sumire Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 12:35
     Różnica standardów polega jedynie na tym, że twoja umiłowana partia okrada ludzi w żywe oczy.
     I to jeszcze PCK. Trzeba być ch***m, by okradać organizację humanitarną, i ch***m również, by to wybielać.
    • gaskama Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 14:15
     Nikt nie broni swoich????? Tobie chyba ktoś coś do herbaty dolał. Zaczęło się od uniewinnienia przez Długopis przestępców, którzy nawet jeszcze nie zdążyli zostać skazani. Prokuratora nie wszczyna postępowania w sprawie przekupstwa karakana, mimo że sprawa nagrana. Jak ci takie brednie w ogóle przez klawiaturę przechodzą?

     --
     "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
     • 1elka26 Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 14:59
      Tak, tak przecież wszystkim wiadomo że biedna poseł Sawicka została zmuszona do wzięcia łapówki, a przestępca jest ten co wykrył ten proceder.
      Brak słów na to co wypisujesz. A co jest na tych slynnych nagraniach? To, że Kaczynskie radzi Austriakowi żeby udał sie do sadu jezeli czuje się skrzywdzony? No, ale on woli do Wyborczej - i to jest ten niebotyczny przekręt?

      Natomiast co do osmorniczek. To, co powiesz na taką osmiornicę?

      "Już „Gazeta Wyborcza” podawała, że w latach 2008-2011 Grzegorz D. miał m.in. wystawić 190 lewych faktur na blisko 6,6 mln zł, m.in. za roboty budowlane na rzecz dewelopera ze Skarżyska-Kamiennej."
      I jaki wyrok otrzymał ten obrotny biznesmen?

      , mąż Marzeny Okły-Drewnowicz, posłanki Platformy, może "odetchnąć z ulgą". Mężczyzna został skazany przez sąd na 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Biorąc pod uwagę winy oskarżonego, nie jest to kara zbyt dotkliwa."
      tysol.pl/a32623-Za-milionowe-przekrety-sfalszowanie-blisko-200-faktur%E2%80%A6-dwa-lata-w-zawieszeniu-Skazano-meza-poslanki-PO

      Ciekawy wyrok? No, ale pani poseł jest wybitną "obrończynią demokracji".
      • gaskama Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 15:04
       Ja pierdole, nawet mi się nie chce z tobą dyskutować. Serio, jak w tym powiedzeniu o dyskusji z idiotą. Nie ma opcji, bym się dała ściągnąć na twój poziom Przeczytaj sobie jeszcze raz zalinkowany tekst, jeszcze raz, jeszcze raz i jak zrozumiesz, zapraszam do rozmowy. Przeprosiny przyjmę.

       --
       "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
       • 1elka26 Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 15:40
        No nie, za takie propozycje to ja dziękuję. Osoba, ktora w duskysji posługuje się słownictwem uznawanym powszechnie za "rynsztokowe" na pewno nie jest partnerem do dyskusji.

        Aha, małe sprostowanie:
        "anonimowo jacyś ludzie powiedzieli, że marszałek sejmu wziął łapówkę 20 lat temu i organy państwa wydają kasę na szukanie świadków."

        Nie "marszałek sejmu" lecz "marszałek senatu" i nie anonimowo, lecz podając swoje dane. I nie jest to jedna osoba. Pierwsze osoby zostały przesłuchane - co będzie dalej, o tym zadecyduje prokuratura.
      • snajper55 Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 15:43
       1elka26 napisał(a):

       > Tak, tak przecież wszystkim wiadomo że biedna poseł Sawicka została zmuszona do
       > wzięcia łapówki, a przestępca jest ten co wykrył ten proceder.

       Przestępcą jest ten, który złamał prawo przekraczając swoje uprawnienia, czyli Kamiński. Żadne zasługi przestępcy nie zamazują jego przestępstwa.

       S.
       --
       Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
  • asfiksja Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 13:53
   No, widzę że pan Zbyszek poczuł wiatr w żaglach. Duda już się wyraźnie opowiedział po jego stronie, choć w zeszłym roku się jeszcze nierozsądnie rzucał. Czekam aż przyjdzie kryska na Matyska.
  • gaskama Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 14:18
   Ale ty wiesz, że platformersi to wpieprzali ośmorniczki? Takie marne okradanie biedoty na marne 3 bańki to PESTKA!
   K.. ... ć, ile to ośmiorniczek można by było się za trzy bańki nawpieprzać. Nie wiem, czy coś jest do wody dodawane, że pisiorom to wszystko zupełnie nie przeszkadza. Aktualnie rządzący osiągnęli taki poziom szamba, że to chyba na nikim nie robi już wrażenia.

   --
   "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • kryzys_wieku_sredniego Re: Afera we wrocławskim PCK. 11.02.20, 14:22
   O jak pięknie, u nas (powiat wrocławski) koło biedry stoi kontener z logo PCK, jest opróżniany regularnie, ale i tak mase ciuchów koło niego porozwalanych. Do Biedry ciagle uwagi mieszkańców że mają stf na swoim terenie, straż miejska "wali im mandaty". Kierownik Biedronki dzwonił do PCK żeby zabrali ten kontener bo stoi na ich prywatnym terenie.
   PCK mówiła, ze to nie ich. Biedra usunęła kontener na własny koszt a po kilku dniach pojawił się nowy i znowu ludzie piszą do Biedry że syf mają.
   Na naszym lokalnym forum pracownik Biedronki opisywał.
   I już wiadomo co i jak. 🤣

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka