Dodaj do ulubionych

Rośliny na taras

19.03.20, 06:01
Nie mam ręki do roślin, jednak okoliczności powodują, że przewiduję częstsze przebywanie na tarasie niż dotychczas. Taras mam nasłoneczniony od południa do zmroku. Niedługo zakwitnie bluszcz i zasłoni nam 1/3 tarasu - tam stoi stół, krzesła, wychodzimy tam latem rano, popracować, zjeść śniadanie, jest naprawdę mega przyjemnie. 2/3 tarasu odsłonione i po prostu patelnia, z leżakami.
Czy na takim tarasie mogę mieć kwiaty, krzewy? U mamy podobają mi się rododendrony, hortensje, wiszące fuksje; widziałam gdzieś w necie pnące truskawki, pomidory. Mam dwie wielkie donice z czasów, gdy "znowu w życiu mi nie wyszło".
Doradźcie.
Obserwuj wątek
    • ichi51e Re: Rośliny na taras 19.03.20, 06:41
      Tez mialam taki taras ale srednio cos na nim dalo sie utrzymac - surfinie pelargonie tak inne nie bo albo piec tam byl albo za ciemno - do tego wialo. Rosliny tego nie lubily i padaly. Zawsze myslalam ze „nie mam reki”. Jak sie przerzucilam na domowe okazalo sie ze jednak mam tylko ten taras warunki mial ekstremalne
      • thank_you Re: Rośliny na taras 19.03.20, 06:57
        Nie podobają mi się surfinie i pelargonie, może w górskich ośrodkach tworzą klimat, gdy zwisają z donic, ale sobie tego nie zrobię.
        No weź, nie załamuj mnie. ;-/ Bluszcz u nas kwitnie jak szalony i pnie się po wszystkich piętrach, choć w zeszłym roku musiało nawalić podlewanie, bo wyjechaliśmy na weekend, wróciliśmy i było po cieniu. ;-/
        • heca7 Re: Rośliny na taras 20.03.20, 07:40
          My mamy cały płot w bluszcz . W zeszłym roku w ciągu tygodnia opadła połowa liści. Nie z powodu suszy tylko pojawiły się maczniak...W towarzystwie przedziorka 😕 zezarli razem świerka, conice, bluszcz, bakłażany, róże itd.
          • takamania Re: Rośliny na taras 20.03.20, 07:51
            No u nas tak padły bukszpany w ubiegłym roku. Swój ( wychodowany.z jednej gałązki) wycięłam. 😔 niby ćma miała być tylko w nich ale wolałam nie ryzykować. Ale Ty wez nie strasz. Na jesień robilismy nowe nasadzenia. Conica świerk , bluszcz i róże to jakieś 80 proc roślin , ktore jakoś wyglądają u mnie bo reszta maleńkie 😱
          • thank_you Re: Rośliny na taras 20.03.20, 08:21
            A to ciekawe... rok temu u mojego kolegi, na całej ulicy, coś wyżarło im rośliny, już nie pamiętam jak się nazywają, ale gdybym na własne oczy nie zobaczyła, to bym nie uwierzyła, że właściwie z dnia na dzień tak można. big_grin
            Myślałam, że to kwestia suszy, bo zjedliśmy śniadanie na tarasie, wyjechaliśmy, wróciliśmy po 5 dniach i zastaliśmy żółte, zwiędnięte liście.
    • berber_rock Re: Rośliny na taras 19.03.20, 07:38
      A skąd ty te kwiaty zamierzasz wziąć skoro wszystko oprócz spożywki zamknięte?

Ja z ciekawości, a nie złośliwie.
      Chciałam z córką pobawić się w pracę ogrodowe ale nie ma nawet gdzie i czego kupić sad
    • huexido Re: Rośliny na taras 19.03.20, 07:41
      Ja już kiedyś pisałam, co mam na moim balkonie, ekspozycja dokładnie jak Twoja. Trzy rodzaje bluszczu, wierzbę hakuro, krzewuszkę, oliwnik, kiścienia, berberysu 3 rodzaje. Dużo ziół typu oregano, bazylia, mięta oraz szczypiorek i pietruszka. Pietruszka rosła mi przez całą zimę - mutantka jakaś big_grin
    • 12gram Re: Rośliny na taras 19.03.20, 08:05
      Zadziwiająco dobrze mi rosną róże w donicach. Pod osłonami nawet zimę przetrwały- może dlatego że w tym roku nie było bardzo dużych mrozów.
      Lilie co roku świetnie.
      Mam też hortensje- ale bez szału, one potrzebują dużo wody i chyba im w słońcu za ciepło.
      Truskawki, zioła, rozchodniki, bluszcze, pietruszka, szczypiorek, pomidory - dają radę
      Pelargonie i begonie - bez problemu
      Jak jeszcze planuję przetestować krzewy owocowe, typu porzeczka, agrest na pniu, itd

W weekend ma wrócić mróz , więc na razie nie sadź na zewnątrz.
      • thank_you Re: Rośliny na taras 19.03.20, 08:20
        No wiem, że ma być mróz, ale kompletowanie zamówień teraz trochę trwa;

Dobrze, to ja się doedukuję. Hortensje mogę postawić tam, gdzie bluszcz zasłania. Strasznie je lubię. smile

• alicia033 Re: Rośliny na taras 19.03.20, 08:21
      na tarasie z południową/zachodnią wystawą świetnie (pod warunkiem niezaniedbania of course, podlewania i nawożenia) np. oleandry, lagerstroemie, prószniki, z pnących - sundanville/dipladenie czy passiflora. Mogą być hortensje ale z karłowych odmian (confetti, polestar, runaway bridge, te z serii "French". Te ostatnie akurat są jeszcze słabo dostępne w handlu).
      Fuksje zdecydowanie źle znoszą nasłonecznienie, rododendrony, ze względu na specyficzne wymagania glebowe ciężko utrzymać w donicach.
      • nuta15 Re: Rośliny na taras 19.03.20, 09:01
        Bardzo nasłonecznione miejsca lubią kolorowe werbeny i heliotropy. Lawenda też kocha słońce i pięknie wygląda posadzona w donicach pojedynczo lub jako element kompozycji.
    • magia Re: Rośliny na taras 19.03.20, 09:49
      Mam taką patelnie. Świetnie rosną trawy - rozplenice i prosa, róże pnące, powojniki, i mieszanki roślin miododajnych (kupuje w ogrodniczym).
      Spróbuj z trawami. Sa mało wymagające. W zależności od wielkości donicy moz szczasadzic takie kepy dorastające do 30cm średnicy (little bunny) a nawet 150cm (Pauls Giant)
    • chococaffe Re: Rośliny na taras 19.03.20, 10:02
      To ja mam pytanie i proszę się nie śmiać! Pytanie dotyczy roślin jednorocznych - co się robi po sezonie? Wykopuje z doniczki? Wyrzuca razem z ziemią? Czy zostawia się, żeby same padły i do tych resztek w nowym sezonie dosadza się nówki?
      • magia Re: Rośliny na taras 19.03.20, 10:16
        A to zależy od zimy.
        Goździki w doniczce na tarasie kwitly do grudnia. Zielone są cały czas.
        Perwsz raz też nie uschla mi na zimę werbena patagońska. Zaschly kwiaty, ale pedy cały czas zielone. Myślę, że zetne tylko kwiaty a pędy zostawię.

Normalnie wyrwalabym rozsiewając nasiona z zaschniętych kwiatów, żeby wzeszła kolejnej wiosny.
      • mikams75 Re: Rośliny na taras 19.03.20, 10:36
        jednoroczne zazwyczaj sprzatam na wiosne rok pozniej, bo u mnie zanim do konca padna, to zasypuje je snieg, a ze sniegu nie chce mi sie ich wykopywac, wiec dopiero robie to wiosna przy sprzyjajacej pogodzie. Np. takie surfinie kwitna bardzo dlugo i jeszcze pod sniegiem potrafia wypuszczac kwiaty.
        Wyciagam z donic i w zaleznosci od rosliny - jak jest bryla korzeni trzymajaca ziemie to wywalam cala te bryle, jak sa jakies drobne korzonki i ziemia jest ok, to wywalam te czesc z korzeniami i uzupelniam ziemie.
    • thank_you Re: Rośliny na taras 19.03.20, 13:49
      A ktoś mi podpowie od czego to wszystko zacząć?

Chciałabym te truskawki pnące na najbardziej nasłonecznionej ścianie, wstawić pergolę (czy to się jakoś mocuje? Nie chcę potem pozwów wink ). Z Waszych pomysłów podobają mi się trawy, oleandy, lagerstremia, lilie, róża pnąca.

Do tego są jakieś inne rodzaje ziemi? Idę czytać o tych roślinach.
      • magia Re: Rośliny na taras 19.03.20, 19:30
        Ace jakiej formie masz ten taras. Bo kształtów pergoli jest mnóstwo.
        I co nazywasz pergola - zadaszenie tarasu czy taki drewniany/metalowy łuk po którym się pną rośliny.
        Moja sąsiadka np. osłoniła sobie taras pergolami z donica: z 10 takich postawiła i świetnie wygląda.

images.app.goo.gl/S6oQaBqeQbXioiJ38
          • magia Re: Rośliny na taras 19.03.20, 21:31
            Pojedz do najbliższego ogrodniczego gdy już będą rozsady, czyli tak za miesiąc i kupisz co chcesz: sadzonki pomidorów, ogórków, sałaty, cukini, buraków, papryki, pory selery itd. zazwyczaj więcej niż jedną odmiana.
            O ile duże sklepy będą otwarte to wszystko to kupisz też na dziale ogrodniczym Leroya czy innej Castoramy.
      • berdebul Re: Rośliny na taras 19.03.20, 20:58
        Jakiecwarzywa planujesz. Jeżeli chcesz swoją rozsadę to czas sadzić groch, bób, pomidory, papryki, rzodkiewki, marchew, pietruszkę, buraki, cebulę. Za chwilę też ogórki, dynie i cukinie.
        • takamania Re: Rośliny na taras 19.03.20, 21:08
          Obie z sąsiadka stwierdziliśmy ,że donice z jednorocznymi to strata czasu i wody. No może jedna. Mam samosiejki z koktajlowych ale nie są smaczne. Na większy warzywnik narazie miejsca brak
            • thank_you Re: Rośliny na taras 20.03.20, 08:29
              A pomidorki koktajlowe mogą rosnąć koło pnącej truskawki? Duże pomidory i inne warzywa mam od moich rodziców, ale pamiętam jak fajnie było - jeszcze niedawno - wyjść z domu rano i podskubać sobie owoce i warzywa.
            • takamania Re: Rośliny na taras 20.03.20, 11:44
              berdebul napisała:

> Z jednej donicy wiszących koktajlowych zebrałam w zeszłym roku ponad 3kg pomido
              > rków. Z innego krzaka miałam 2 kg bawolich serc. Wysiłek minimalny.

No o tym mówię. Słodkie miałaś? Bo ja miałam dużo ale nie były smaczne. No u z tak miałam z cukiniami i jeszcze liście były dekoracyjne 🙂 Tyle,że w ziemi. Ale muszę w donicach bo przy tym zawirowaniu nie zdarZe zrobić warzywnika
      • takamania Re: Rośliny na taras 20.03.20, 06:52
        Smagliczka to mój faworyt. Takie niepozorne w sadzonce a potem takie białe dywany miałam. Ta górska, wieloletnia to już nie bardzo. Nie każdemu pasuje zapach ale mało wymagjace są komarzyce.
      • ana119 Re: Rośliny na taras 21.03.20, 05:31
        Gipsówka też cieszy oko. Ciepło jej służy.

Namawiam do sadzenia rozchodnika. Bardzo go lubię. O tej porze roku już bujnie odbija.
        Mam tez hosty, tylko one nie mogą być na słońcu, stawiam je przy barierce

Róbcie kompozycje z różnych kwiatów. Smętny do widok jedna odmiana w donicy. Są też trawy które mają sztywny pokrój i nie przyrastają intensywnie, dobrze znoszą zimy bo nie lubią zalania wodą. Nadają się na balkony

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka